Biała Księga

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Biała Księga (ang. white paper) – raport sporządzony przez rząd, instytucję lub organizację, zawierający opartą na faktach bezstronną analizę problemów społecznych, faktów historycznych lub wydarzeń politycznych.

W terminologii Unii Europejskiej biała księga to dokument zawierający opracowane urzędowo, koncepcyjne propozycje odnoszące się do określonych dziedzin polityki unijnej i zazwyczaj prezentuje katalog konkretnych propozycji i środków, których realizacja ma służyć urzeczywistnianiu zadań traktatowych.

Biała Księga restaurowanej IV RP dotycząca dobrych zmian w sądownictwie

Geneza

W związku z podjetą w dniu 01.03.2018 r. bezprawną rezolucją tak zwanego Parlamentu Europejskiego w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu procedury art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie restaurowanej IV RP megamocny rząd został zobowiązany do przedłożenia białej księgi na temat dobrych zmian w wolskim sądownictwie.

Treść

Biała Księga o dobrych zmianach w sądownictwie restaurowanej IV RP, które wprowadzono od czasu dojścia do władzy Partii liczy ponad 100 stron druku zapisanych drobnym maczkiem, a skupia się głównie na uzasadnianiu powszechnie PiStulowanej niezbędności reform wolskiego wymiaru sprawiedliwości. W skróconej wersji, 8-stronicowej, autorzy wskazują m.in. na niskie zaufanie Prawych Wolaków, a także prawych sędziów, do wymiaru sprawiedliwości czy nieefektywne procedury (proces cywilny trwa średnio 10 miesięcy, gospodarczy - 14). Spora część cegły traktuje o "rozliczeniu" z poprzednim systemem, m.in. o komunistycznej przeszłości sędziów, którzy nie przeszli żadnej weryfikacji, a później zostali zwolnieni z wszelakiej odpowiedzialności. Tymczasem, ta sytuacja nie powinna mieć miejsca zwłaszcza dlatego, że:

"Dlaczego Polska potrzebuje reformy sądownictwa?"

"Komunistyczna przeszłość. Polskie sądownictwo nigdy nie rozliczyło się z komunistycznej przeszłości"

W sądach orzeka ok. proc. sędziów, który urodzili się na tyle wcześnie, by jeszcze w PRL zacząć pracę zawodową. Fakt, że orzekali za czasów PRL, trudno uznać za dowód, że byli komunistami, i to sprzedajnymi. Tym bardziej że za komunistę Partia nie uważa Stanisława Piotrowicza, który w PRL nie tylko był prokuratorem, ale jednocześnie członkiem PZPR.

"Dlaczego reformyuzasadnione i proporcjonalne?

O niezależności sędziowskiej:

W III RP przydział spraw też był losowy – wedle kolejności alfabetycznej. Można było od niego odstąpić w drodze wyjątku. Dibra zmiana zastępuje kolejność alfabetyczną tajemniczym algorytmem komputerowym, do którego dostęp ma tylko resort sprawiedliwości, a jednocześnie przewiduje możliwość np. delegowania sędziego do innego wydziału, co sprawi, że musi oddać swoje sprawy, na przykład sędziemu "dyżurnemu".

O trójpodziale władzy

Aktualnie wolscy prawi sędziowie cieszą się bardzo szeroką niezawisłością, a reformy dodatkowo ją wzmacniają. Wielu wpolskichprawych sędziów przez lata apelowało o zmiany w wolskim sądownictwie:

"Praworządność jako fundament europejskich wartości" (o tak zwanej konstytucyjnej tożsamości)

Megamocny rząd jedynie słuszie wskazuje w nim, że liczy na to, iż Unia Europejska:

W przypadku reform wymiaru sprawiedliwości, zdaniem rządu, nie ma uzasadnienia, by ta sprawa mogła być przyczynkiem do uruchamiania Art. 7 Traktatu o UE:

Ostrzeżenie dla UE

Niektóre części cegłyspecjalnie oznaczone pogrubioną czcionką. Właśnie w ten sposób wyróżniono fragment jednego z ostatnich punktów skondensowanej wersji Białej Księgi:

Podsumowanie

Wybrane fragmenty

Wybrane fragmenty Białej Księgi opublikowane na Twitterze przez Kancelarię Premiera dla ciemnego ludu

Adresaci

Raport Komisji Europejskiej na temat systemów sądowniczych w Unii Europejskiej ("The 2017 EU Justice Scoreboard")

Wściekły atak na cegłę

W dniu 12.03.2018 r. niejaki Laurent Pech, rzekomo profesor prawa europejskiego z Middlesex University w Londynie w serii wpisów na Tweetterze nieudolnie próbował zdezawuować prawe, kontekstowe przesłanie o jedynie słusznej dobrej zmianie w sądownictwie restaurowanej IV RP:

Przygotowany grunt pod rozmowy bezpośrednie

W dniu 31.03.2018 r. wybitnie wstający z kolan wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański w rozmowie z portalem wPolityce.pl opisał dialog z Komisją Europejską:

Przypisy

1)  Patrz: Dialektyka stosowana: przykład 7

Patrz też

Linki zewnętrzne