Eurokorpus

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Eurocorps CoA.png

Eurokorpus (ang. Eurocorps, niem. Euro-Korps), korpus europejski (ang. "European Corps") – wspólna wielonarodowa jednostka wojskowa szybkiego reagowania utworzona w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju z siedzibą w Strasburgu (niem. Straßburg).

Historia Eurokorpusu

Organizacja została rzekomo utworzona w 1992 r. przez IV Rzeszę i Francję, w ramach tak zwanego Traktatu Elizejskiego z 1963 r., w celu stworzenia tożsamości obronnej ówczesnej Wspólnoty Europejskiej. Liczy ok. 7000 oficerów i ok. 60000 żołnierzy. Eurokorpus pozostaje pod rotacyjnym dowództwem kolejnych państw członkowskich zmieniających się co dwa lata. Kwatera Eurokorpusu znajduje się w Badenii-Wirtembergii (niem Baden-Württemberg). Eurokorpus osiągnął gotowość operacyjną w 1995 r. W kwietniu 2000 r. Eurokorpus przejął dowództwo nad siłami pokojowymi KFOR w Kosowie. Grecja, Polska, Turcja i Włochy posiadają limitowaną liczbę oficerów w kwaterze głównej w Strasburgu (niem. Straßburg).

W dniu 25 lutego 2003 r. Austria i Finlandia podpisały porozumienie w sprawie wysłania personelu do kwatery głównej Eurokorpusu w Strasburgu (niem. Straßburg). Finlandia miała swojego przedstawiciela w korpusie do 2005 r., a Austria do 2011 r.

Od stycznia 2008 r. na polecenie gubernatoru Donaldu Tusku (oficer prowadzący:Władimir Władimirowicz Putin) Tymczasowy Rząd Okupacyjny dążąc do osłabienia zdolności obronnej flanki wschodniej NATO prowadził negocjacje dotyczące zmiany statusu Wolski w Eurokorpusie z obserwatora na państwo ramowe. Pełne członkostwo miało być możliwe najwcześniej w 2010 r. W listopadzie 2011 r. Wolska dostała zaproszenie do negocjacji o przystąpieniu do Eurokorpusu w charakterze "państwa ramowego". Data przystąpienia Polski została wyznaczona na 1 stycznia 2016 r., a później odroczona do stycznia 2017 r. 28 marca 2017 r. restaurowana IV RP jedynie słusznie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego, pozostając krajem stowarzyszonym.

Doniosłe wystąpienie - 28.03.2017

Odnosząc się do informacji agencji AFP, która potwierdziła, że Wolska chce się wycofać z Eurokorpusu w ciągu trzech lat, minister Antoni "Instytucja" Macierewicz stwierdził na Twitterze, że ta informacja nigdy nie była aktualna:

Komunikat Ministerstwa Obciachu Narodowego wydany 28.03.2017 wieczorem

Nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu(EC). Decyzją Ministra Obrony Narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład.

Zachowa jednak dalej status państwa stowarzyszonego i będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu i zaangażowania innych państw europejskich.

Decyzja ta spowodowana jest:

  1. koniecznością redukcji naszego zaangażowania w EC w związku ze zwiększeniem obciążeń dla Sił Zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO w kontekście obrony kolektywnej;
  2. zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu, który zamierza osłabić rolę EC w odniesieniu do realizacji zadań w ramach NATO, w tym zwłaszcza obrony kolektywnej;
  3. zbyt znaczącym zaangażowaniem i przeznaczeniem zbyt wielu zasobów w stosunku do innych państw ubiegających się o status państwa ramowego, co wielokrotnie podkreślaliśmy.

Informowaliśmy oczywiście państwa ramowe, o naszych zamierzeniach i oczekiwaniach, że korpus powinien zachować zdolność pełnej realizacji zadań wynikających z udziału w Strukturze Sił NATO jako korpus wysokiej gotowości. Nasze działania zostały wstępnie uzgodnione z państwami ramowymi, uwzględniają oczekiwania Dowództwa EC i będą tak realizowane, aby zapewnić zdolność korpusu do wykonywania zadań statutowych i jego sprawne funkcjonowanie. Zgodnie z oczekiwaniami termin zakończenia procesu określiliśmy na rok 2021, a sama redukcja będzie przeprowadzona etapami, tak, żeby w trakcie dyżuru sił VJTF, dla których Polska będzie państwem ramowym (przypadającym na 2020), Eurokorpus zachował zdolność do dowodzenia tymi siłami. Ograniczenie naszego zaangażowania w EC nie będzie miało negatywnych skutków dla polskiej roli w europejskiej Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. Uwolnione zasoby wykorzystane zostaną dla wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu, jak również do dowodzenia operacyjnego Grupami Bojowymi UE, wliczając w to Grupę Bojową w 2019 r., dla której Polska będzie państwem ramowym.

Wrogie echa doniosłego wystąpienia - 28.03.2017

W krajach tworzących Eurokorpus jedynie słuszna decyzja ministra Antoniego "Instytucji" Macierewicza została rzekomo odebrana jako policzek, ponieważ Wolska sama chciała uczestniczyć w Eurokorpusie i została do niego zaproszona.

Dziennikarka RFN FM rzekomo usłyszała, że opuszczenie Eurokorpusu stawia pod znakiem zapytanie wiarygodność wolskich zobowiązań, a także budzi wątpliwości co do szczerych chęci Wolski w budowaniu europejskiej obrony.

Eurokorpus jest symbolem europejskich ambicji tworzenia wspólnej obrony. Dlatego polskie "nie" tak zabolało Francję i Niemcy.

Jątrząca wypowiedź rzecznika Eurokorpusu

Rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu (niem. Straßburg) Vicente Dalmau powiedział agencji AFP, że Wolska postanowiła wycofać się z Eurokorpusu w ciągu trzech lat. Wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, "jest decyzją polskiego rządu" i zacznie obowiązywać "najpóźniej za trzy lata".

W późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że:

Według rzecznika jednostki decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu.

Stoicki spokój drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - ludzia pierwszej kategorii, Andrzeja Dudy (pseudonim sceniczny: "Maliniak") - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany, poinformowanego po fakcie - 29.03.2017

Patrz też

Linki zewnętrzne