Militaryzacja Placu Piłsudskiego

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Militaryzacja placu Piłsudskiego - w dniu 31.10.2017 r. decyzją jednogłośną nr 231 ministra MSWiA - Mariusza "Chodzącego Deficytu Intelektualnego" Błaszczaka - zaledwie na jedenaście dni przed pierwszym od 1989 r. aresztowaniu prewencyjnym 45 rozwydrzonych wyrostków, którzy nie zdążyli zakłócić Marszu Niepodległości (patrz: Kulson), plac Piłsudskiego stał się jedynie słusznie terenem jedynie słusznie zamkniętym1), co oznacza, że na pl. Piłsudskiego nie będzie można prowadzić żadnych prac bez zgody resortu:

W dniu 17.11.2017 r. po godz. 14 ukazało się oświadczenie MSWiA, w którym MSWiA jedynie słusznie poświadczyło nieprawdę (patrz: Reakacja ratusza na rozpoznanie bojem):

Rozpoznanie bojem przez ministerstwo infrastruktury - 26.10.2017

Decyzją jednogłośną ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka plac Piłsudskiego trafił pod trwały zarząd wojewody mazowieckiego:

Reakcja ratusza

Oficjalnie monument poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej zaplanowano w północnej części skweru imienia księdza Jana Twardowskiego, przy Karowej. Pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby powstać na wylocie ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza, tuż przy Krakowskim Przedmieściu.

Przypuszczalne powody i cele militaryzacji

Częściowa demilitaryzacja - 0.5.01.2018

Teren zamknięty obejmuje działki o numerze ewidencyjnym 45/9, 45/12, 45/14, 45/15 oraz 30/16

Wojewoda mazowiecki jedynie słusznie dokonał nowego podziału ewidencyjnego terenu zmilitaryzowanego: został on podzielony na wiele działek. Na tej podstawie minister spraw wewnętrznych i administracji wydał nową decyzję o ustaleniu terenu zamkniętego w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza demilitaryzując tym samym ulice, rzekomo należące do miasta. Rozstrzygnięcie Mariusza "Chodzącego Deficytu Intelektualnego" Błaszczaka zmniejsza tzw. "teren zamknięty" w stosunku do tego, który ustanowiono decyzją z końca października 2017 roku - z tego obszaru wydzielono stołeczne drogi. Teraz teren ten obejmuje w trzech fragmentach po pierwsze płytę placu Piłsudskiego z dwoma trawnikami, a poza tym parking oraz kwietniki przy Hotelu Europejskim i przy siedzibie Garnizonu Warszawa.

Pomnikizacje

Pierwsza pomnikizacja - 07.02.2018

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. W konkursie dotyczącym budowy pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej pierwsze miejsce zajął projekt autorstwa Jerzego Kaliny. Zwycięski projekt ma kształt trójkąta, przypominającego statecznik samolotu, na którym znalazły się nazwiska ofiar katastrofy. Jego podstawa ma być podświetlona; na pomniku jest napis: "Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem 10.IV.2010".

W dniu 10.02.2018 r., podczas obchodów 94 miesięcznicy smoleńskiej Nasz Umiłowany Przywódca, Naczelnik Państwa Wolskiego, Dobry Pasterz i Nowy Zbawiciel Wolski, Obrońca Europy przed islamem, Wielki Higienista, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński mówił, że 10 kwietnia w miejscu, w którym ma stanąć pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zostanie postawione "coś w rodzaju cokołu, postumentu", który będzie symbolizował ten pomnik.

Bezczelne i bezpodstawne doniesienie sił wrogich pomnikizacji do prokuratury - 27.03.2018

Tak zwany Urząd Miasta Warszawy złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariusza "Chodzący Deficyt Intelektualny" Błaszczaka. Miasto zarzuca, że minister - choć przejął plac "na cele obronności" - to wykorzystuje go w inny sposób. Tak zwany Ratusz twierdzi niebywale wręcz paradoksalnie, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień ws. statusu placu:

Druga pomnikizacja - 12.03.2018

W dniu 12.03.2018 r. rzeczniczka wojewody mazowieckiego poinformowała, że wojewoda Zdzisław Sipiera wydał jedynie słuszną zgodę na na lokalizację pomnika Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa. Ewa Filipowicz przekazała również, że z prośbą o wydanie tej decyzji zwrócił się do wojewody jedynie słuszny społeczny komitet budowy pomników smoleńskich.

Galeria historii pomnikizacji

Galeria historii wściekłych ataków przeciwników pomnikizacji

25.02.2018 - Marsz to wolna jest Warszawa

Tereny zamknięte stolicy w II RP, III RP, Przedczwartej RP, IV RP i w restaurowanej III RP

Terenami zamkniętymi były poligony, niektóre linie kolejowe i tereny Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dossier fotograficzne wcześniejszych, nieudanych prób militaryzacji placu

Przypisy

1)  Zgodnie z ustawą, terenami zamkniętymitereny o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów, prace na trenie zamkniętym mogą być wykonywane na zlecenie organów które zdecydowały o zamknięciu terenu lub za ich zgodą.

Patrz też

Linki zewnętrzne