Prometejsko-herostratesowe zacięcie

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Prometejsko-herostratesowe zacięcie - użyteczny termin z repozytorium nowomowy - błyskotliwa zbitka pojęciowa określająca profil działania "Gazety Wyborczej" i, w ogóle, działania ludzi układu - twórca: Największy Językoznawca.

Geneza, czyli ujawnienie zdradzieckiego zacięcia

Właściwa winietka "Gazety". Bardzo śmieszny i trafny żart nieznanego patrioty z Wolski

Były premier nie uważa, by krytykowanie ludzi polegające na sięganiu do przeszłości ich rodziców było niewłaściwe. W wywiadzie dla "Newsweeka" z 25.02.2008 Kaczyński potwierdza swoje uwagi skierowane do szefostwa "Gazety Wyborczej":

Etymologia i szczegółowy zakres znaczeniowy

Zastosowane przez wybitnego erudytę w wyrażeniu obce słowa wymagają wyjaśnienia, w którym posiłkowano się mitologią i historią starożytnej Grecji oraz definicją słownikową:

Prometeusz

Prometeusz (gr.: Προμηθεύς Prometheus) – w mitologii greckiej tytan, syn tytana Japetona, brat Atlasa i Epimeteusza, ojciec Deukaliona.

Został ukarany przez Zeusa za to, że skradł z rydwanu Heliosa (wg niektórych wersji mitu z kuźni Hefajstosa) ogień i nauczył ludzi go używać. Przywiązano go do skał Kaukazu. Codziennie o wschodzie słońca przylatywał tam sęp, lub według innej wersji, orzeł Ethon (potomek potworów Tyfona i Echidny) i wyjadał Prometeuszowi wątrobę, która odrastała przez resztę dnia i w nocy. Męka Prometeusza miała trwać 30 000 lat jednak skończyła się po około trzydziestu latach, gdy Herakles zabił sępa strzałą z łuku.

W niektórych wersjach mitologii Prometeusz jest przedstawiany nie tylko jako dobroczyńca ludzkości, ale też jako jej stwórca. Podaje się, że ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami opodal miasta Panopeus, a ożywił go za pomocą iskry skradzionej od Heliosa.

W sztuce symbol buntu przeciwko autorytetowi. Przykładami postaci odznaczających się postawą prometeizmu są liczni polscy bohaterowie romantyczni (np. Kordian - bohater stworzony przez Juliusza Słowackiego).

Postawa prometejska - postawa nacechowana poświęceniem się jednostki dla dobra ogółu, dla idei. Taką postawę określa się mianem prometeizmu. Drugim pojęciem, które wiąże się z postawą Prometeusza, jest tzw. kompleks Prometeusza, czyli dążenie do poznania (w tym wypadku zdobycia ognia) bez względu na konsekwencje.

Ergo chodzi o to, że "Gazeta Wyborcza" poświęca się dla wyimaginowanego dobra ogółu bez względu na konsekwencje.

Herostrates

Herostrates, Herostratos (gr.: Ἡρόστρατος) to szewc żyjący w IV wieku p.n.e. w Efezie w Azji Mniejszej.

Był owładnięty obsesją zyskania wiecznej sławy. Uznał, że miejsce w historii może mu zapewnić tylko jakaś wielka zbrodnia. Postanowił spalić efeski Artemizjon, świątynię Artemidy, jeden z siedmiu cudów świata. Dokonał tego w 356 roku p.n.e. Został skazany na śmierć, a jego imię miało być wymazane ze wszystkich pisanych dokumentów. Wiemy o nim, ponieważ jego imię zanotował Strabon.

Herostrates stał się synonimem człowieka dążącego za wszelką cenę do osiągnięcia sławy, nawet za cenę wielkiego przestępstwa. W Wikipedii zakwalifikowany do kategorii: przestępcy.

Ergo "Gazeta Wyborcza" dopuszcza się przestępstw przeciwko Partii.

Zacięcie

rz. n III, blm 1. od cz. zaciąć. 2. ‘zamiłowanie, talent’ 3. ‘zapał, werwa, swada’

Definicja opisowa

Na podstawie powyższych opisów znaczeń i definicji słowa "zacięcie", znaczenie opisowe niewątpliwie błyskotliwego związku frazeologicznego jest następujące:

"Gazeta Wyborcza" i jej środowisko z wielkim zapałem i bez względu na konsekwencje dopuszcza się przestępstw dla wyimaginowanego dobra ogółu.

Komentarz anonimowego wykształciucha:

Patrz też

Linki zewnętrzne