Przysłowia IV RP

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Podstawy teoretyczne

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz - ilustracja postrzeczywistości IV RP

Przysłowie (łac.: proverbium lub adagium) - zdanie utrwalone w tradycji oralnej, bezpośrednio lub metaforycznie wyrażające myśl o charakterze ogólnym, ale odnoszącą się do określonej sytuacji życiowej. Nauką o przysłowiach jest przysłowioznawstwo, dzielące się na paremiografię, to jest zbieranie przysłów oraz paremiologię, to jest ich analizę historyczno-kulturową.

Przysłowie jest bardzo swoistym gatunkiem literackim, stojącym na pograniczu literatury i języka potocznego. Przybiera postać stwierdzenia lub pouczenia, przeważnie jednozdaniowego. Bardzo często zbudowane jest na zasadzie paralelizmu (wprowadzenia dwóch powiedzi analogicznych, podpadających pod wspólny schemat) lub kontrastu znaczeniowego i składniowego - np. "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie". Częste w przysłowiachrymy wewnętrzne, np. "W marcu jak w garncu".

Inną cechą formalną przysłowia jest jego alegoryczność. Podwójny sens przysłów polega na tym, że operują one konkretnymi sytuacjami i wyobrażeniami, dotyczą jednak relacji ogólnych i wyrażają ogólne pojęcia.

Cechą tematyczną przysłów jest ich sens moralny - przysłowia są bowiem z reguły przestrogami, nakazami, zakazami i pouczeniami. Wyróżnikiem gatunkowym przysłowia jest także jego powtarzalność - przysłowia znanepowszechnie lub przynajmniej bardzo szeroko na danym obszarze kulturowym, szerzą się drogą przekazu ustnego, występują przez całe wieki, a czasem nawet tysiąclecia, nierzadko w bardzo odległych od siebie regionach świata.

Od przysłów należy odróżnić zwroty przysłowiowe oraz porzekadła. Zwroty przysłowiowepodobne do przysłów, a niekiedy stanowią ich skróty, nie mają jednak formy zdania - np. "kuty na cztery nogi". Porzekadła we współczesnym znaczeniu to krótkie, nawykowe powiedzonka, np. "panie dziejku" lub "znaczy".

Przysłowiamądrością narodu

Konsekwentnie rozwijając aparat komunikacyjny IV RP, Odnowiciele oraz kontynuatorzy w Biało-Czerwonym Obozie, w sposób naturalny wkroczyli śmiało na teren przysłów, docierając do jeszcze szerszych rzesz obywateli, tumanionych zatęchłymi przysłowiami rodem z PRL i III RP.

Przysłowia i zwroty przysłowiowe III RP dostosowane do rzeczywistości IV RP

Poniżej prezentujemy zbiór przysłów i zwrotów przysłowiowych III RP, stosowanych do rzeczywistości IV RP dzięki kreatywnemu podejściu do zatęchłych zasad lingwistyki, pozwalających w zupełnie nowy sposób spojrzeć na otaczający nas świat.

  1. Jak ręką uciął - dawniej: "jak ręką odjął" - jedynie słuszna i naukowa modyfikacja, dokonana poprzez wprowadzenie na miejsce niejednoznacznego "odejmowania", dobitnego "ucinania", zaprezentowana w wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w programie I Polskiego Radia - twórca: Lech Kaczyński (05.06.2009):
  2. Mleko zostało rozlane - dawniej: "mleko się rozlało" lub "karty zostały rozdane" - ponieważ Odnowiciele mają wrodzony wstręt do hazardu, konieczna stała się zmiana bogactwa narodu, aby tą drogą unikać demoralizacji; zaprezentowane w programie TVN 24 "Fakty po faktach" - twórca: Karol Karski (19.06.2009)
  3. Na złodzieju czapka goreje (dawniej: "na złodzieju czapka gore") - błyskotliwe udoskonalenie przysłowa, zabezpieczające przed podejrzeniami o jakiekolwiek związki z amerykańską Partią Demokratyczną, a w szczególności byłym wiceprezydentem Alem Gore - twórczyni: Elżbieta Jakubiak w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (04.02.2010):
  4. Patykiem na wodzie pisane - dawniej: "palcem na wodzie pisane" - błyskotliwe unarzędziowienie czynności manualnej - twórca: Krzysztof Sobolewski w Radiu Plus (27.03.2023):
  5. Pies mydło zjadł - obrazowe skonkludowanie absurdalnej sytuacji, w której ci, którzy powinni się wykazać działaniem udają, że nic nie było - twórca: Joachim Brudziński w komentarzu na temat radnej PO z Lęborka kradnącej prąd - internetowe wydanie "Naszego Dziennika" (09.02.2009):
  6. Premier z czapki - dawniej "przyniesiony w teczce":
  7. Ryba psuje się od góry - dawniej: "Ryba psuje się od głowy" - ponieważ człowiek jest panem stworzenia, a głowę ma na górze, ergo ryba psuje się od góry. Twórca: Tadeusz Rydzyk podczas wystąpienia po mszy inaugurującej 16. pielgrzymkę słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę (12.07.2008)
  8. Somora i Gomora - dawniej "Sodoma i Gomora" (legendarne biblijne miasta położone w dolinie Siddim, siedliska rozpusty) - w czasach odnowy moralnej w sposób oczywiście oczywisty niedopuszczalne jest używanie starotestamentowej nazwy "Sodoma", nie przez przypadek bardzo zbliżonej semantycznie do obrzydliwego zboczenia, od którego gorszy jest jedynie homoseksualizm, zwany też pedofilią - twórca: poseł PiS Zbigniew Girzyński podczas sejmowej debaty na temat lustracji (09.03.2006):
  9. Trudniej znaleźć źdźbło w swoim oku niż belkę w oku innej osoby - dawniej: "Łatwiej znaleźć źdźbło w oku bliźniego, niż belkę we własnym" - błyskotliwe odwrócenie zatęchłego przysłowia pozwala dobitniej zrozumieć, że w oczach Odnowicieli można dopatrzeć się jedynie drobnych uchybień. Twórca: Przemysław Edgar Gosiewski w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" RMF FM (23.04.2007):
  10. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody - dawniej: "Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" - błyskotliwe zwrócenie uwagi na fakt, że w IV RP (w odrożnieniu od słusznie minionej III RP), utrzymanie higieny osobistej nie wymaga wchodzenia do rzeki, gdyż obywatele mają dostęp do wodociągów i mogą bez ograniczeń myć się w czystej wodzie. Twórczyni: Renata Beger dla "Polityki" (08.04.2008):
  11. Wkopać łopatę w grób - dawniej: wbić łopatę w coś lub wkopać (wrobić) kogoś w coś - wybitna zbitka pojęciowa odnosząca się do nieistniejącego ówcześnie "grobu komunizmu", o którym w 1980 roku nikt nawet nie marzył, pozwalająca wierzyć, że niemożliwe staje się możliwym. Twórca: Lech Kaczyński podczas gdańskich uroczystości z okazji 29 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych (31.08.2009):
  12. Za wszelką siłę - dawniej "za wszelką cenę" - jedynie słuszne odmerkantylizowanie tezaurusa języka wolskiego, wskazujące na wyższe wartości, jakie powinny odgrywać kluczową rolę w życiu narodu - zwrot przysłowiowy zaprezentowany przez Nelly Rokitę w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie TVN 24 "Kropka nad i" (24.06.2009)
  13. Znaleźć się z głową w nocniku - dawniej "obudzić się z ręką w nocniku" - logiczna modyfikacja wynikająca z prostego i oczywistego faktu, że zasnąć z ręką w nocniku się nie da, a więc i obudzić się nie można - przysłowie zaprezentowane przez Geniusza Mazowsza w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" (28.07.2009):
  14. Zbędny pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł - dawniej: "Pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł" - wzmocnienie wyświechtanego przysłowia, mające podkreślić, że podpisywanie przez prezydenta Traktatu Lizbońskiego wcale nie jest pilne, a być może nawet w ogóle nie jest wskazane, gdyż radiomaryjny elektorat z pewnością nie będzie zachwycony - twórca: prezydencki minister Władysław Stasiak, w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (05.10.2009):
  15. Złóż pan termometr - nie będziesz miał gorączki - dawniej: "stłucz pan termometr - nie będziesz pan miał gorączki" - wprowadzona zmiana wynika z konieczności dostosowania przysłowia do obowiązujących regulacji prawnych i świadczy o niebywale niespotykanej erudycji mówcy, który doskonale wie, że podstępnie oferowane społeczeństwu przez okupantów termometry szklane zawierają zabójczą dla prawdziwych patriotów rtęć, w związku z czym nie powinny być tłuczone, ale sukcesywnie wycofywane z użytku i zastępowane termometrami elektronicznymi - twórca: Jacek Kurski w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (15.10.2009):
  16. Jak się człowiek cieszy, to się diabeł cieszy - błyskotliwa modernizacja wyświechtanego przysłowia "jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy", która dobitnie uświadamia wszystkim Prawym Wolakom oraz prawdziwym patriotom, że w ponurych czasach zniewolenia Wolski i przekształcenia jej w kondominium rosyjsko-niemieckie, cieszenie się lub okazywanie radości w jakiejkolwiek innej formie jest grzechem śmiertelnym, w szczególności podczas obowiązującej co najmniej do końca obecnego stulecia żałoby po bestialsko wymordowanych przez Rosjan w zamachu smoleńskim Poległych Męczennikach - twórca: Richard Henry Czarnecki na konferencji prasowej (06.02.2011):
  17. Niezbyt szybka, ale za to rychliwa sprawiedliwość

Przykłady błyskotliwego zastosowania przysłów i zwrotów przysłowiowych III RP do bohaterskiej walki z pokonaną i restaurowaną później III RP

  1. Czarny lud:
  2. Jeżeli nie możesz być lwem, musisz być lisem:
  3. "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. Kto długo śpi, temu koza bździ" - Tadeusz Cymański, wyjaśniając w wywiadzie na łamach "Super Expressu" dlaczego codziennie wstaje o godz. 5 rano (07.04.2006)
  4. "Jedno jabłko zjedz dziennie, a lekarz będzie z daleka od ciebie". Żydzi to jabłko zamienili na czosnek i teraz wszyscy porządni ludzie są z daleka od nich" - Tadeusz Rydzyk na antenie Radia Maryja (2007)
  5. Łapać złodzieja:
  6. W mętnej wodzie łatwiej łowi się ryby:
  7. Musztarda po obiedzie:
  8. O generale broniącym królowej, która puszczała bąki:
  9. Wpuścić lisa do kurnika:

Patrz też