Rurociąg Wassermanna

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Typowy profil użyty przy układaniu rurociągu W.
Rurociąg W. biegnie sobie przez Kraków (fot. Paweł Piotrowski/AG)

Rurociąg Wassermanna - przyłącze energetyczne gazu ziemnego, nawierzchniowe i nadgruntowe. Nazwa pochodzi od bezpośredniego pomysłodawcy, ministra Zbigniewa Wassermanna

Sposób budowy

Budowane w trybie nadprzyspieszonym. Na budowę takowego przyłącza inwestor nie musi posiadać "pozwolenia na budowę" lub "zgłoszenia robót niewymagających pozwolenia na budowę". Odbiór takiego przyłącza przez właściciela sieci gazowej następuje zawsze w trybie natychmiastowym i bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Budowa rurociągu oraz jego przebieg jest dowolny - można użyć "skrótu myślowego" dla jego wytyczenia.

Zastosowanie

Rurociągi Wassermanna buduje się w sytuacjach nadzwyczajnych np. w celu dostarczenia gazu ziemnego dla ogrzania zziębniętego psa Wassermanna, aktualnie kąpanego w "Wannie Wassermanna", itp. Przypuszcza się, że takie rozwiązania technologiczne jak "Rurociąg Wassermanna" będą stosowane coraz częściej w związku z wielkimi oszczędnościami biurokratyczno-administracyjnymi w ramach programu "Solidarnego Państwa" (dawniej: Tanie państwo) oraz jego prostą budową na tzw. "siagę".

Patrz też

Linki zewnętrzne