Trójkąt Weimarski

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Trójkąt Weimarski - powołane do życia w 1991 roku porozumienie pomiędzy państwami Niemiec, Francji i Polski, mające na celu pogłębianie współpracy międzynarodowej oraz wymianę handlową.

Odwołana wizyta

Małego Księcia już brzuszek nie boli - 05.12.2006

Prezydent Lech Kaczyński nie pojechał na wcześniej umówione spotkanie członków Trójkąta Weimarskiego - ponieważ jak tłumaczył to jego rzecznik Maciej Łopiński - absencja Prezydenta spowodowana jest kłopotami żołądkowymi. Wiadomym jest jednak fakt, że nieobecność była wybiegiem spowodowanym tym, że Lech Kaczyński obraził się na Niemców po artykule jaki kilka dni wcześniej ukazał się w gazecie "Die Tageszeitung", w którym to wraz ze swoim bratem nazwani zostali polskimi kartoflami i który to artykuł mówił całą prawdę o polityce zakłamania i konfliktu, jaką prowadzą Bracia Mniejsi.

Protesty

Tak bezpośrednie porównanie z Braćmi Mniejszymi wywołało liczne protesty i wyrazy oburzenia ze strony kartofli (zarówno niemieckich, jak i polskich), które poczuły się głęboko urażone stawianiem ich w jednym rzędzie z Małym Księciem i Geniuszem Mazowsza.

Efektem tej sytuacji był przejściowy kryzys na rynku artykułów warzywnych oraz doniesienie do prokuratury.

Patrz też

Linki zewnętrzne