Ławka z polską flagą

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
"Wiesz co robi ta ławka? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. 
To jest ławka na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimyławką? 
My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze (...) 
i to nie jest nasze ostatnie słowo!" - Paweł na Twitterze

Ławka z polską flagą - zwana także ławką patriotyczną (przez zakamieniałych wrogów narodu nazywana "ławką patrz-idiotyczną") - w związku z nie-sukcesem Kolumn Niepodległości nastąpiło obniżenie pułapu aspiracji patriotycznych, choć warto podkreślić, że ideał jeszcze nie sięgnął bruku, bo ławka stoi na podwyższeniu w gustownej biało-czerwonej wiacie obrazującej granice IV RP posadowionej na niebiań niebieskiej podstawie. Premiera medialna ławek nastąpiła 31 sierpnia 2022 r.

Projekt podrzutek i jego finansowanie

Ławka z wiatą jest elementem kampanii społecznej pt. "Inwestycje z polską flagą" zorganizowanej przez Kancelarię Premiera.

Rzecznik megamocnego rządu Piotr Müller na briefingu prasowym wskazał, że kampania "ławeczkowa" jest autorstwa Banku Gospodarstwa Krajowego, a rząd wyłącznie wsparł:

KPRM miała udział przy patriotycznej akcji - 26 lipca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki wydał zarządzenie o dofinansowaniu Kancelarii "z przeznaczeniem na realizację kampanii społecznej dotyczącej współfinansowania i finansowania z budżetu państwa i państwowych funduszy celowych zadań inwestycyjnych pn. "Inwestycje z polską flagą". Dziwnym zbiegiem okoliczności taką samą nazwę wskazał wojewoda w liście do władz Parku Śląskiego.

Anna Czyż przekazała, że za instalację odpowiada agencja Hackett Hamilton, wyłoniona w przetargu w lutym 2022 r. "Mała architektura" (każda ma "solidną stalową konstrukcję" i waży 5 ton ma wysokość 4 m, szerokość 3,3 m i głębokość 2 m) – kosztowały 100 tys. netto za jedną instalację. Łącznie daje to 1,6 mln netto za 16 ławeczek w: Białymstoku, Chorzowie (niem. Königshütte], Gdańsku (niem. Danzig), Gorzowie Wielkopolskim (niem. Landsberg an der Warthe), Kielcach, Krakowie (niem. Krakau), Lublin, Łodzi (niem. Litzmannstadt), Międzyzdrojach (niem. Misdro), Olsztynie (niem. Allenstein), Opolu (niem. Oppeln), Poznaniu (niem. Posen), Radomiu, Rzeszowie, Toruniu (niem. Thorn) i Wrocławiu (niem. Breslau).

Premier we wspomnianym rozporządzeniu na promocję akcji zagwarantował 5 mln . Pieniądze te pochodziły z rezerwy ogólnej budżetu państwa, która służyć władzom ma przede wszystkim w przypadku pilnych i nieprzewidzianych wydatków państwa. W 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli zakwestionowała sposób wydatkowania funduszy z rezerwy ogólnej przez rząd.

Choć 5 mln nie jest dużą kwestią w skali budżetu państwa, to jednak, taką samą kwotę w tym roku państwo przeznaczyło np. na zarybianie polskich obszarów morskich.

To są ławki i nie-ławki

Patologiczne reakcje wrogiej wszystkiemu co wolskie opozycji

Szkodnicy sfuszerowali jakość polzydli

Inne nazwy ławek z polską flagą

Wrogie podróbki ławek z polską flagą

W dniu 29 września 2022 r. tarnowscy wrogowie wszystkiego co wolskie, którzy od 3 miesięcy nadal uporczywie protestują przeciwko ustawionemu po cichu (bez konsultacji z władzami miasta, nie dbając również o zdanie samych tarnowian) pomnikowi Genialnego Językoznawcy, prócz transparentów z hasłami sprzeciwu - przynieśli także prezenty dla rządzących. Społecznicy mieli m.in. kartonowy ciągnik i ławeczkę - słynną "jarosławkę", również zrobioną z tektury. Traktor miał nawiązywać do ślubnego prezentu (marki John Deere za 1,5 mln zł.) posła ziemi tarnowskiej, byłego już wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka z Solidarnej Polski. Wichrzyciele suflowali:

Pozostałości ławek z polską flagą

Patrz też

Linki zewnętrzne