Akademia PiS
Akademia PiS (zwana także Akademią Partii):
- "To nieformalny cykl zjazdów, wykładów, seminariów, szkoleń, adresowanych do polityków PiS. Parlamentarzyści, osoby zaangażowane w obóz prawicy, PiS, będą mogły zapoznawać się z najnowszymi informacjami dotyczącymi podstaw funkcjonowania państwa, prawa, ekonomii, gospodarki." - Prezes Rządowego Centrum Legislacji i kierownik Akademii Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki w programie "Gość Wiadomości" TVP (10.10.2022)
Prawzór: Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR – istniejąca w latach 1957–1984 uczelnia Komitetu Centralnego PZPR
Spis treści
- 1 Jedynie słuszny zakres nauczania
- 2 Studenci
- 3 Wykład inauguracyjny na temat konfliktów w III RP - o co w nich chodziło i jak ukształtowały one taką a nie inną scenę polityczną by Wuc - 14.10.2022
- 4 Wykład o historii najnowszej Unii Europejskiej - sesja wyjazdowa w Sompolnie - by były Wuc - 11.05.2024
- 5 Kolejne wykłady
- 6 Bezczelne propozycje tematyki wykładów by Donaldu Tusku - 14.10.2022
- 7 Kursy przysposobienia zawodowo-społecznego dla ciemnego ludu
- 8 Patrz też
- 9 Linki zewnętrzne
Jedynie słuszny zakres nauczania
- "W zjazdach Akademii będzie brało udział po ok. 150 zaproszonych liderów Prawa i Sprawiedliwości. W ten sposób powstaje wewnętrzny system kształcenia, debaty i formowania idei politycznej. Żywy think tank, tworzony przez tych, którym później przyjdzie wdrażanie opracowanych przez nas programów. Dlatego wiele czasu poświęcimy na debaty; będziemy zachęcać uczestników Akademii do dyskusji, zadawania pytań, a także do krytycznych uwag." - Prezes Rządowego Centrum Legislacji i kierownik Akademii Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki w w wywiadzie dla PAP (14.10.2022)
W ramach akademii wyodrębnione zostały trzy bloki tematyczne:
- "Skąd jesteśmy?" - ma opowiadać o genezie obozu politycznego, podstawach programowych Partii
- "Dokąd zmierzamy?" - blok ideowo-programowy
- trzeci dotyczący prawa, wdrażania programu w życie, kwestii legislacyjnych
Spotkania odbywają się raz w miesiącu do czerwca 2023 roku:
Studenci
- parlamentarzyści Partii,
- przedstawiciele Forum Młodych Partii
- przedstawiciele samorządów należący do Partii
Wykład inauguracyjny na temat konfliktów w III RP - o co w nich chodziło i jak ukształtowały one taką a nie inną scenę polityczną by Wuc - 14.10.2022
- "Po wyborach rozpoczęła się operacja nowa, związana z pomysłem, żeby w Polsce była demokracja, ale bez partii politycznych. Laicka lewica chciała przejąć władzę w Polsce. Dla ludzi młodszych najlepiej będzie wyjaśnić to środowisko, odwołując się do "Gazety Wyborczej". Oczywiście nie w stanie dzisiejszym, oszalałej sekty lewackiej. Oni wtedy może gdzieś w głębi duszy to mieli, ale dobrze to ukrywali."
- "Pierwsza partia, która ujawniła się tak, istniała już wcześniej, ale wywołała taką gwałtowną reakcję, to było Porozumienie Centrum. Mój świętej pamięci brat nigdy do tej partii nie należał, ale był już wtedy faktycznym zastępcą Wałęsy. I na co dzień, ponieważ Wałęsa pracował godzinę dziennie, bo jego kwalifikacje intelektualne były takie no... nie tak złe jak dzisiaj. Ale takie, jakie były, przy połączeniu z jakąś taką intuicją polityczną... Często mówię, że Wałęsa jest dowodem na istnienie Pana Boga. By człowiek o takim poziomie miał jednocześnie w pewnej dziedzinie tak ewidentne zdolności, to bez Pana Boga się nie da wyjaśnić."
- "...minister stanu miał prawo coś podpisywać za prezydenta bez upoważnienia, miał prawo podpisu jakby prezydenckiego. Nie ukrywam, że to było przeze mnie używane do różnych przedsięwzięć, a poza tym miałem jeszcze jeden przywilej. Wałęsa jeszcze wtedy, można powiedzieć, dosyć mocno ufał, może bardziej mojemu bratu niż mnie. W każdym razie ufał i w związku z tym miałem cały zapas jego podpisów in blanco, mogłem sobie wypisywać, co bym chciał... Zupełnie poważnie, mógłbym wpisać jego rezygnację, podpis byłby autentyczny. Bo on mi po prostu takie rzeczy dawał."
Jedynie słuszne opinie po wiekopomnym wykładzie:
- "Pan prezes Jarosław Kaczyński zainauguruje start Akademii Prawa i Sprawiedliwości. To projekt intelektualno-kompetencyjny, który pozwoli nam znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania zadawane przez wyborców. Już dziś musimy rozmawiać o tym, jaką Polskę chcemy widzieć, gdy przejdziemy przez obecne zawirowania gospodarcze i geopolityczne. Rozwiązań dzisiejszych problemów i wizji na kolejne dekady Polacy oczekiwać będą od nas także w kampanii wyborczej.” - ibidem
- "Prezes w swoim wykładzie przedstawił, skąd wziął się system polityczny i gospodarczy, w którym obecnie funkcjonujemy w Polsce. Prezes ma szeroką i dokładną wiedzę, zatem ten wykład dał osobom z PiS-u dał możliwość nieco innego spojrzenia na to, z czym musimy się teraz zmagać. Dla niektórych młodych osób w polityce to są sprawy, które niekoniecznie zaprzątały ich głowy, a dobrze jest, by działając w PiS-ie wiedzieli, skąd np. taki, a nie inny program PiS-u. Dla niektórych było to coś nowego i też o różne kwestie dopytywali." - Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny Partii w rozmowie z portalem wPolityce.pl (14.10.2022)
- "Akademia PiS to bardzo ciekawa inicjatywa. Dzisiejszy wykład inaugurujący, który wygłosił prezes Jarosław Kaczyński, dotyczył historii sporów w okresie III RP w szerokim kontekście, politycznym, społecznym, jak i gospodarczym. Dla mnie jako osoby, która doskonale pamięta niejako z autopsji tamten czas, to była okazja do retrospekcji, wspomnień, a dla części młodego pokolenia, które było większością na tym wykładzie, to była doskonała lekcja historii, ale też wiedzy organicznej, bo przecież prezes Kaczyński był jedną z istotnych postaci kształtowania się polskiej polityki po 1989 roku. Była omówiona kwestia tworzenia się poszczególnych formacji politycznych, sporów o kształt konstytucji, prezes poruszył też tematy gospodarcze np. kwestię prywatyzacji itd. pojawił się też temat polityki energetycznej, dostaw węgla, tutaj odbyła się taka żywsza dyskusja" - poseł Partii Jan Mosiński w rozmowie z portalem wPolityce.pl (14.10.2022)
Wykład o historii najnowszej Unii Europejskiej - sesja wyjazdowa w Sompolnie - by były Wuc - 11.05.2024
- "Spotykamy się tu w Sompolnie nie przeciw Unii, tylko po to, żeby Unia była inna, żeby ona była dla ludzi. A nie przeciw ludziom. Żeby miała służyć wszystkim narodom, suwerennym państwom, by miała być czymś, o czym myśleli jej założyciele - mechanizmem współpracy państw europejskich, który wyklucza wojnę, który likwiduje podział sfer wpływów itd. Dziś wiemy, że to się po tylu latach od traktatów rzymskich nie powiodło. Nie powiodło się, ale historia toczy się dalej i my w perspektywie tych wyborów europejskich, które przed nami, mamy nadzieję, że to będzie taki punkt, w którym ten bieg dziejów się odwróci."
- "Trzeba przestrzegać prawa, a prawem Unii Europejskiej są traktaty. A dziś mamy taką sytuację, w której to wszystko zostało w gruncie rzeczy zastąpione zasadą, która jest najgorszą z możliwych i wewnątrz każdego państwa i między państwami - kto silniejszy, ten lepszy. Na to nie możemy się zgodzić, bo to ma mnóstwo różnego rodzaju negatywnych skutków."
- "Dzisiaj najważniejsze, najbardziej bezpośrednio dotyczące interesów poszczególnych narodów, poszczególnych społeczeństw, poszczególnych obywateli państw Unii Europejskiej jest to wszystko, co dzieje się wokół gospodarki, wokół energetyki, wokół tzw. polityki klimatycznej i w końcu wokół Zielonego Ładu, który dziś jest w wydaniu groźnym. Miał on także poprzednie wydanie zupełnie inne, nieporównanie mniej groźne, a można nawet powiedzieć w ogóle niegroźne, związane z na przykład różnego rodzaju dopłatami dla rolników. Kiedy to się zaczęło zmieniać na gorsze? Od 2018 roku. Wtedy powstała umowa koalicyjna pomiędzy niemieckimi partiami CDU i SPD, w której wyraźnie wprowadzono taki element, który został określony w ten sposób, żeby przełom energetyczny, ten, którego chcą dokonać Niemcy, został wpisany w politykę europejską. Na podstawie tej umowy koalicyjnej powstał rząd Merkel. Niemcy nie mogli tego oczywiście wprowadzić w życie na terenie całej UE na podstawie swojej umowy koalicyjnej. Trzeba było podjąć decyzję w PE. Taka podstawowa zapadła w 2020 roku. Zaznaczam, że w trakcie podejmowania tej uchwały w Parlamencie Europejskim, zarówno europosłowie Platformy, czy też Koalicji Obywatelskiej, jak to się dzisiaj mówi, jak i innych formacji będących dzisiaj w tej Koalicji głosowali za tą uchwałą. Wszyscy, dokładnie wszyscy posłowie naszej formacji byli przeciw."
- "Polityka Zielonego Ładu, która była jednocześnie uzupełniona nowymi elementami tego ETS-2, została ostatecznie potwierdzona przez Ursulę von der Leyen i przez Tuska - wspólnie w Katowicach poparli tę politykę. To jest polityka antypolska, bo ona przede wszystkim uderza w polskie rolnictwo, nakładając na to rolnictwo mnóstwo różnych obowiązków, które muszą doprowadzić do tego, że stanie się ono nieopłacalne i zredukowane."
- "Dyrektywa budynkowa uderza we wszystkich, bo każdy ma jakiś dom, każdy gdzieś mieszka. A jak ten dom będzie trzeba całkowicie przebudowywać, ocieplać, zmieniać okna, zmieniać drzwi, żeby był bezemisyjny, to to będzie bardzo dużo kosztować. Nie ma na to środków europejskich. Ale jeśli do tego dołączyć także te wszystkie unijne ograniczenia, to ma to wszystko prowadzić do czegoś naprawdę bardzo niebezpiecznego dla naszego kraju."
- "Polsce w tej chwili absolutnie nie opłaca się przyjmować euro. To się opłaca Niemcom, które nie chcą, żeby Polska dorównała im, albo się przynajmniej bardzo zbliżyła, a to nie jest dzisiaj wcale problem."
Kolejne wykłady
Podczas kolejnych zjazdów wśród wykładowców znajdą się:
- premier Mateusz Morawiecki -o polityce rządu, zwłaszcza gospodarczej
- wicepremier Henryk Kowalczyk - o kwestiach rolniczych
- szefowa MRiPS Marlena Maląg - o kwestiach społecznych
- prezes Orlenu Daniel Obajtek - o gospodarce
- "Wykłady wygłosić ma także Sławomir Cenckiewicz, który będzie opowiadał o spuściźnie b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Piotr Gontarczyk, który będzie komentował Okrągły Stół, czy europoseł Karol Karski, który będzie opowiadał o procedurach w Parlamencie Europejskim." -ibidem
- "To taka mieszanka niewybuchowa praktyków i teoretyków. Chcemy dać członkom PiS: parlamentarzystom, a także młodym ludziom związanym z ugrupowaniem, którzy będą uczestnikami spotkań, dostęp do nowych ustaleń naukowych, nowych idei, nowych argumentów, którymi mogą posługiwać się w debacie publicznej. Podczas spotkań będziemy się zastanawiać, czy w jakimś obszarze nie należy uzupełnić propozycji programowych." - ibidem
- "Pomysły, które pojawią się podczas spotkań mogą mieć odzwierciedlenie w przygotowywanym w PiS nowym programie wyborczym, który ma zostać zaprezentowany późną wiosną przyszłego roku." - ibidem
Szczucki wyraził też zdziwienie postawą niektórych przedstawicieli opozycji wobec pomysłu powołania Akademii Partii:
- "W świecie, kiedy rozmawia się z ludźmi związanymi z różnymi środowiskami politycznymi takie samokształceniowe wydarzenia się dzieją, nie są niczym nadzwyczajnym i PiS sięga do tych wzorców. My jako środowisko polityczne jesteśmy dumni z tego, że chcemy się rozwijać i wszystkim Polakom proponować lepsze rozwiązania."
Podkreślił jednocześnie, że PiS reprezentuje Polaków o różnym wykształceniu i różnym poziomie zamożności:
- "Oczywiście w programie ma tą szczególną wrażliwość na najsłabszych i najuboższych, ale żeby dobrze tę wrażliwość realizować w polityce trzeba mieć odpowiednie przygotowanie."'
Bezczelne propozycje tematyki wykładów by Donaldu Tusku - 14.10.2022
Podczas spotkania z wrogami narodu w Inowrocławiu (niem. Hohensalza) Donaldu Tusku suflował, jakoby w Akademii PiS powinny odbyć się następujące wykłady:
- "Jak z wójta za publiczne pieniądze zostać naftowym szejkiem" - wykładowca Daniel Obajtek
- "Kościół - działki - pieniądze" - wykładowca Mateusz Morawiecki
- "Przysięga Hipokratesa, primum non nocere, tak naprawdę znaczy po pierwsze zarobić, a nie po pierwsze nie szkodzić" - wykładowca Łukasz Szumowski
- "Kontenery PCK jako źródło finansowania kampanii wyborczej" - wykładowczyni Anna Zalewska
Kursy przysposobienia zawodowo-społecznego dla ciemnego ludu
Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy Prawi Wolacy dysponują wystarczającym czasem i potencjałem intelektualnym władze uczelni postanowiły umożliwić im zdobycie kompaktowego przygotowania zawodowego. Tym samym zasób kadrowy IV RP wzbogaci się o wielu głęboko wierzących w PiSjanizm wyznawców. Władze uczelni są otwarte na wszelkie sugestie Prawych Wolaków dotyczące rozszerzenia palety kursów, które umożliwiłyby ziszczenie się wizji wszystkich prawowiernych PiSjonarzy:
Kursy podstawowe dla każdego Wolaka
- Krótki kurs dobrej zmiany w nauczaniu historii Wolski i świata
- Krótki kurs rozpoznawania wroga
- Krótki kurs nowoczesnej religijności dla prawdziwych Wolaków
- Krótki kurs dla kandydatów na młodych fachowców
- Krótki kurs wykuwania koalicji sił wolności i postępu
- Krótki kurs patriotyzmu stosowanego dla Prawych Wolaków
- Krótki kurs zachowań patriotycznych dla Prawych Wolaków
- Krótki kurs marketingu patriotycznego
Kursy dla poszczególnych grup zawodowych
Kursy dla ambitnych Wolaków
- Krótki kurs szybkiej odbudowy Wolski z ruin i zgliszcz
- Krótki kurs interpretacji sondaży dla Ciemnego ludu
- Krótki kurs leczenia kompleksów dla maluczkich
Patrz też
- Akademia Wymiaru Sprawiedliwości
- Wirtualny Uniwersytet PiSjanizmu
- Młodzieżowa Akademia Walki z Dezinformacją
- Katolicki Uniwersytet Ludowy
- Praca dydaktyczno-formacyjna
- Historia i teraźniejszość
- Konkurs dla uczniów "Lech Kaczyński - historia najnowsza"
- "Młoda polska szkoła parlamentaryzmu"
- Fundacja Lux Veritatis
- Fundacja Nasza Przyszłość
- TV Trwam