Akademia Wymiaru Sprawiedliwości

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Joński o złodziejstwie Zera.png

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości (AWS) - do 31 sierpnia 2023 Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości - kuźnia kadr czekistowskich dla dobrze zmienionego i opanowanego jedynie słusznie przez Zbigniewa "Zero" Ziobrę et consortes spod znaku solidarnie okradanej Polski\ Suwerennej Polski aparatu sprawiedliwości społecznej i filarów demokracji PiSjanistycznej. Bezpośredni nadzór nad kuźnią z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości Społecznej sprawował znany z afery Funduszu Sprawiedliwości wiceminister Marcin Romanowski, który zapewne był orędownikiem wprowadzenia nowej formy sprawiedliwości społecznej, która polegała na przejmowaniu mienia Służby Więziennej na rzecz kuźni, nieodpłatnie rzecz jasna.

Selbstlaurka

W świetle ustawy o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 r. Uczelnia jest jednostką organizacyjną Służby Więziennej, posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 20 lipca 2018 roku. Statutowym celem działalności Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy innych służb oraz osób cywilnych. Uczelnia w roku 2021 rozszerzyła zakres działalności, uwzględniając oprócz kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej, również prowadzenie kształcenia przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości oraz innych służb realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego. W sierpniu 2022 z uwagi na ewaluację działalności naukowej za lata 2019-2021, którą przeprowadzało Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Komisją Ewaluacji Nauki, Uczelnia otrzymała kategorię naukową A w dwóch dyscyplinach – nauk o bezpieczeństwie oraz pedagogiki. Kategoria A umożliwia nadawanie stopnia doktora i doktora habilitowanego oraz prowadzenia szkól doktorskich. W momencie nadania tych decyzji Uczelnia stała się uczelnią akademicką i dołączyła do grupy najlepszych ośrodków naukowo-dydaktycznych w Polsce. Już w krótce nastąpi otworzenie szkół doktorskich oraz uruchomienie procesów doktoryzowania i habilitowania w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Bezprawne przeszukanie przez siepaczy Koalicji 13 grudnia

Rektor Sopiński: Bezprawne naruszenie autonomii Uczelni pod kuriozalnym pretekstem. W Uczelni nie było ani tajnego biura ani tajnych dokumentów.

W poniedziałek, 15 lipca 2024, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w towarzystwie bodnarowca przeszukała pomieszczenia należące do Akademii Wymiaru Sprawiedliwości pod "zarzutem, jakoby "były wiceminister sprawiedliwości wielokrotnie odwiedzał Akademię Wymiaru Sprawiedliwości". W trakcie bezprawnego przeszukania nie zajęto żadnych informacji objętych postanowieniem. Zabrano za to rzeczy niemające z tym żadnego związku, w tym znajdujące się w Uczelni dokumenty osoby trzeciej. Ponadto zabrano z jednego pomieszczenia komputer należący do pracownika Uczelni, na którym pracował pracownik Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, którego w momencie przeszukania nie było przy czynnościach. Wejścia na Uczelnię dokonano pomimo tego, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym zapewniają uczelniom autonomię we wszystkich obszarach ich działania oraz wolność prowadzenia badań naukowych. Eksterytorialność uczelni jest jednym z aspektów jej tradycyjnej autonomii (art. 70 ust. Konstytucji) – a termin autonomia jest użyty w Konstytucji jedynie wobec uczelni. Rozwinięciem tego aspektu autonomii jest art. 50 ust. 3, 4 i 6 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. W doktrynie jednoznacznie wskazuje się, że ograniczenie wstępu służb państwowych na uczelnie chroni wolność badań i ogłaszania ich wyników wyrażoną w art. 73 Konstytucji RP, jak też wolność słowa zabezpieczoną art. 54 ust. 1 Konstytucji RP. Te ograniczenia należą do istoty gwarancji ustanowionej art. 70 ust. Konstytucji RP, tworząc wymiar terytorialny rzeczonej autonomii. Wynika on z wielowiekowej zasady niewkraczania władzy publicznej i jej służb na teren uczelni. Autonomię Uczelni i brak możliwości działań służb mundurowych wielokrotnie podkreślała też Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, m. in. w piśmie KRASP/116/2018 z dnia 15 maja 2018 r.

Źródło: Akademia Wymiaru Sprawiedliwości

Patrz też

Linki zewnętrzne