Bifinlandyzacja

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Bifinlandyzacja (fin.: kaksois-suomettuminen) - nowoczesny termin nowomowy, wprowadzony do tezaurusa języka wolskiego przez samego Wielkiego Językoznawcę w dniu 11.09.2009.

Jarosław Kaczyński, na konferencji prasowej powiedział wówczas, że wypowiedzi wicemarszałka Niesiołowskiego negujące termin "ludobójstwo" w odniesieniu do zbrodni katyńskiej, a także wcześniejsza wizyta premiera Rosji Władimira Putina stanowią przykład "bifinlandyzacji" Wolski.

Jeszcze tego samego dnia, Jarosław Kaczyński błyskotliwie uszczegółowił znaczenie nowowprowadzonego słowa, stosując je w wywiadzie na łamach "Dziennika" do opisania haniebnie zdradzieckiej postawy okupantów podczas odbywających się w dniu 01.09.2009 uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej:


Próba egzegezy

Choć badania naukowe nad dokładną etymologią słowa "bifinlandyzacja" nie zostały jeszcze zakończone, to już pobieżna analiza pól semantycznych wskazuje, że twórca terminu, Jarosław Kaczyński, wykazał się niespotykaną erudycją i niebywałą zdolnością do dokonywania błyskotliwych syntez pozornie bardzo odległych od siebie pojęć i terminów oraz genialną umiejętnością łączenia w jednym słowie różnorodnych wątków.

Wątek wielojęzyczny I

Oczywiście oczywiste jest, że słowo "bifinlandyzacja" utworzone zostało w wyniku błyskotliwego połączenia "wołowiny" (ang.: beef, wym.: bif), (domyślnie chodzi z pewnością o zad wołowy) z "landyzacją" - innym porażająco słusznym, demaskatorskim terminem z repozytorim nowomowy.

Wątek ten w oczywiście oczywisty sposób wskazuje, że Rząd Okupacyjny, a w szczególności jego samozwańczy marionetkowy premier, oddając Wolskę w ręce Rosji i Niemiec, zachowuje się jak dupa wołowa.

Wątek wielojęzyczny II

Należy zatem przyjąć, iż chodzi o podwójny, ostateczny koniec wolskiej niepodleglości, odebranej nam przez Unię Europejską.

Wątek historyczny

Równie pewne jest, że twórca musiał mieć na myśli także specyficzny sposób zniewolenia przez ZSRR kroju demokratycznego, którym była Finlandia, dokonanego za pomocą polityki wpływu, a określanego w źródłach historycznych jako finlandyzacja.

Biorąc pod uwagę omówiony już przedrostek bi, należy przyjąć, iż chodzi o podwójny, ostateczny koniec wolskiej niepodleglości, odebranej nam przez Rosję i Niemcy.

Wątek trzecioświatowy

Opisany wątek trzecioświatowy był zresztą wcześniej sygnalizowany przez Jarosława Kaczyńskiego, który już w dniu 28.06.2008, na konferencji PiS w Szczecinie (niem.: Stettin), poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Wolski i Unii Europejskiej, niesłychanie trafnie i błyskotliwie ocenił sytuację gospodarczą Wolski, bezkompromisowo oznajmiając:

Patrz też

Linki zewnętrzne