Całun smoleński

Z Muzeum IV RP
Wersja z dnia 13:34, 12 lip 2017 autorstwa Cruiser21 (dyskusja | edycje) (Patrz też: link+)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Calun smolenski.jpg

Całun smoleński - niezwykle użyteczny termin nowomowy, określający kampanię tablicowania i instalacjonizowania Wolski ku czci poległych męczenników, a przede wszystkim najlepszego prezydęta wszechczasow Lecha Kaczyńskiego został wprowadzony do jej tezaurusa dnia 29.03.2016 r. przez anonimowego Prawego Wolaka - miejskiego urzędnika zajmującego się wnioskami o kolejne tablice.

Pięć tablic, w tym dwie ku pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odsłoni Prawo i Sprawiedliwość w szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej (10.04.2016). Prawo i Sprawiedliwość podało już scenariusz tego wiekopomnego dnia:

Pomiędzy nimi filmy o tematyce patriotycznej. Wystąpi też prezydent drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany Andrzej Duda (pseudonim sceniczny "Maliniak"), potem rozpocznie się wieczorny blok modlitw. W finale przemówi Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński.

Szczegółowy plan tablicowania i instalacjonizowania

Odsłaniane będą tablice upamiętniające pasażerów tragicznego lotu do Smoleńska, w tym dwie poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu. Jedna zawiśnie na stołecznym ratuszu. Ma informować, że były prezydent "poległ w służbie Ojczyzny". Jej inicjatorem jest wojewoda Zdzisław Sipiera. Pomysł podrzucił mu przełożony - szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ale według Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która dostała tekst tablicy do zaopiniowania, nie powinno w nim być słowa "poległ", bo zarezerwowane jest ono dla żołnierzy, którzy oddali życie na wojnie. Opinię wydał sekretarz ROPWiM prof. Andrzej Krzysztof Kunert.

Zdzisław Sipiera już w zeszłym tygodniu miał się ustosunkować do opinii prof. Kunerta. Taką informację podało jego biuro prasowe. On sam jednak nie zabrał głosu w tej sprawie.

Do stołecznego konserwatora zabytków wpłynął drugi wniosek o tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego, tym razem na Pałacu Prezydenckim. Konserwator Piotr Brabander mówi, że w tym przypadku nie było żadnych zastrzeżeń. By zrobić miejsce dla nowej tablicy, zgodził się na przesunięcie innej - poświęconej Fryderykowi Chopinowi.

Trzy następne mają zawisnąć na budynkach Ministerstwa Rozwoju. To kompleks gmachów znajdujących się między pl. Trzech Krzyży a ul. Kruczą. Resort wystąpił do ratusza o zgodę na umieszczenie tablic poświęconych byłej minister Grażynie Gęsickiej oraz dwóm kierownikom instytucji mieszczących się w budynkach ministerstwa: Andrzejowi Przewoźnikowi (byłemu sekretarzowi ROPWiM) i Januszowi Krupskiemu (byłemu szefowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych).

Prezes Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński - chce też ustawić przed Pałacem Prezydenckim "tymczasowe instalacje":

Patrz też

Linki zewnętrzne

Całun smoleński