Czworokąt

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Czworokąt - dawniej figura geometryczna, w IV RP stał się wykładnikiem teorii opracowanej przez Tomasza Żukowskiego - najwybitniejszego socjo-a-loga służącego Partii - zgodnie z którą faktyczne rządy w III RP sprawowali reprezentanci określonych środowisk:

  1. biznesowych;
  2. związanych ze środkami masowego przekazu;
  3. przestępczych;
  4. politycznych.

Teoria ta stała się rdzeniem przemówienia wygłoszonego przez Geniusza Mazowsza po expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza. W tym wybitnym wystąpieniu Jarosław Kaczyński tak obrazowo odmalował ponurą atmosferę narodowej zdrady i korupcji, że można by przypuszczać, iż jeśli nie brał w niej udziału osobiście, to przynajmniej czerpał wiedzę z pierwszej ręki. Nic bardziej mylnego. Wydarzenia owe nie miały bowiem żadnego związku ani z aferą spółki "Telegraf" ani z prywatyzacją przedsiębiorstwa "Ruch".

Wrogowie narodu twierdzą, tendencyjnie i we własnym jedynie mniemaniu szyderczo, że przedstawiciele wymienionych środowisk, w co najmniej 80% wchodzą w skład każdego rządu na świecie. Ośmielają się dowodzić, że ww. teoria ma zastosowanie również do rządu sPiSku, tworzonego wspólnie z przystawkami.

Patrz też