Druga Bawaria

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Posiadłości drugie i plażowe IV RP: Druga Bawaria, Druga Norwegia i Gabon
Czyż nie jest to pierwszym marzeniem każdego uczciwego Wolaka
Czyż nie jest to drugim marzeniem każdego uczciwego Wolaka

Druga Bawaria (niem.: Freistaat Bayern - wym.: Frajerstat Bajer) - projekt budowy restaurowanej IV RP - ogłoszony 08.12.2009 na antenie Radia Kielce przez samego Geniusza Mazowsza i Prezesa, który działając zgodnie z wytycznymi najgenialniejszego stratega wszechczasów Sun Tzu, postanowił skopiować sukces największego i odwiecznego wroga - Niemiec, a ściślej rzecz biorąc, ich katolickiej prowincji, właśnie Bawarii.

Głównym świętem Bawarii jest Oktoberfest. Tym samym postulat budowy drugiej Bawarii wskazuje na przezwyciężenie przez Geniusza Mazowsza już po 2 latach i 49 dniach traumy klęski październikowej.


Pierwowzór

Tradycja

Bawaria jest krajem o tradycji katolickiej. W Altötting znajduje się jedno z najważniejszych w Europie sanktuariów kultu maryjnego. Z miejscowości Marktl am Inn w południowo-wschodniej Bawarii pochodzi Papież Benedykt XVI.

Historia

Od 788 do 907 r. Bawaria znajdowała się w granicach państwa Franków. Następnie władzę przejęła miejscowa dynastia Luitpoldingów (907–947 i krótko 983–985). Bawaria znalazła się wkrótce w Rzeszy Niemieckiej. W 1871 r. Bawaria została włączona do cesarstwa niemieckiego, z zachowaniem odrębności (poczta, polityka zagraniczna, kolej i armia w czasie pokoju), które zlikwidowano dopiero w 1919 r. W tym samym roku doszło do powołania Bawarskiej Republiki Rad. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku Bawaria była kolebką ruchu nazistowskiego. W 1923 r. w stolicy Bawarii - Monachium (niem.: München) - miał miejsce nieudany pucz hitlerowców. W 1949 r. Bawaria weszła w skład Republiki Federalnej Niemiec.

Przemysł i rolnictwo

Bawaria należy do najbogatszych regionów współczesnych Niemiec. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł elektroniczny, maszynowy (w tym samochodowy), lotniczy, włókienniczy, rafineryjny (ropa dostarczana jest rurociągami z portów Morza Śródziemnego).

Nazwa znanego producenta samochodów - BMW - znaczy "Bawarska Fabryka Silników" (niem.: Bayerische Motoren Werke).

Inne znane firmy z Bawarii: Siemens, Audi (samochody osobowe), MAN (autobusy i samochody ciężarowe), MTU (silniki lotnicze i czołgowe), EADS (europejski koncern militarny i lotniczy), o2 Germany (operator komórkowy), HypoVereinsbank, Munich RE (jedna z dwóch największych firm reasekuracyjnych na świecie), PREMIERE (niemiecka płatna telewizja), Sat1ProSieben (koncern medialny). Bawaria nazywana jest również doliną krzemową Niemiec.

Wysoko rozwinięte i wydajne jest też bawarskie rolnictwo. Bawaria szczyci się największą w Niemczech produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.

Na terenie Bawarii znajdują się 3 elektrownie atomowe: Isar 1 i Isar 2, Grafenrheinfeld, Gundremmingen. W miejscowości Garching (15 km na północ od Monachium) znajduje się reaktor badawczy.

Paradygmat wyboru pierwowzoru

Szlachetne braterstwo krwi błękitnej i czerwonej
Wspólne pragniazdo

Punkt wyjścia

Odrzucenie mrzonek PO

Jedynie słuszny prawzorzec

Lokacja prototypu w restaurowanej IV RP

W dniu 07.10.2018 sam Nasz Umiłowany Przywódca, Naczelnik Państwa Wolskiego, Skromny Pracownik Winnicy Pańskiej, Dobry Pasterz i Nowy Zbawiciel Wolski, Obrońca Europy przed islamem, Wielki Higienista, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, dokonał doniosłego aktu lokacji Bawarii (na prawie magdeburskim) w restaurowanej IV RP w Jasionce pod Rzeszowem:

Przypisy

1) do 1990 roku obowiązywało w Bawarii prawo zezwalające mężowi na chłostę żony.

Patrz też

Linki zewnętrzne