Encyklopedia Solidarności

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Encyklopedia Solidarności - jedynie słuszny projekt dokumentacyjny, realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Pokolenie i Oficynę Wydawniczą, opisujący ludzi, struktury i wydawnictwa opozycji w Polsce 1976-1989.

W ramach kształtowania nowej polityki historycznej, najważniejszą jest informacja o współpracy byłego prezydenta III RP, TW "Bolka" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") z SB w latach 1970 - 76, która - jak lojalnie zaznaczono - realnie trwała do 1972 roku. Przewodniczący Stowarzyszenie Pokolenie Przemysław Miśkiewicz, jeden z członków redakcji przyznał, że pod biogramem TW "Bolka" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") nie ma nazwiska autora, widnieje jedynie podpis "Redakcja". Miśkiewicz cierpliwie tłumaczy, że w tym przypadku autorzy skorzystali z pomocy Instytutu, a ponadto, że za tę informację bohatersko chciała wziąć odpowiedzialność cała redakcja i stąd taki podpis.

Prawda wyszła na jaw

Stan badań w 2000 r.

Wyrokiem z 11 sierpnia 2000, Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że oświadczenie lustracyjne złożone przez kandydata na prezydenta III RP TW "Bolka" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") jest zgodne z prawdą. TW "Bolek" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") otrzymał, wyłudzone w ten sposób, zaświadczenie, wystawione omyłkowo przez IPN, w którym stwierdzono, iż przysługuje mu status osoby pokrzywdzonej.

Stan badań w 2010 r.

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Łukasz Kamiński, w dniu 20.09.2010 powiedział IAR, że:

Patrz też

Linki zewnętrzne