Foxy Lady

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Foxy Lady (am.: Foxey Lady, wol.: Damy LiS-u; błędnie wg am. wykszt.: Smrodliwa Pani) – najważniejszy utwór uważanego za jednego z największych gitarzystów i niedościgniony wzór dla całych pokoleń muzyków rockowych, Jimi’ego Hendrixa (19421970).

Płyta "Are You Experienced?"

Okładka płyty Are You Experienced?
Utwór Foxy Lady pochodzi z płyty Are You Experienced?, pierwszego krążka Hendrixa, nagranego z zespołem The Jimi Hendrix Experience, wydanego 12.05.1967 przez wytwórnię MCA Records. Nagrania zostały zrealizowane pomiędzy 01.10.1966, a 03.04.1967 w Londynie.

W dniu 23.08.1967 płyta ta wydana została również w wersji przeznaczonej na rynek amerykański. Niestety na skutek ohydnych manipulacji tamtejszych rezydentów Układu, na okładce i w opisie zawartości krążka, pisownia tytułu najważniejszego utworu, Foxy Lady, cynicznie zmieniona została na Foxey Lady (foxey w języku staroangielskim oznaczało smrodliwy, cuchnący).

Inspiracje artysty

Mimo tej szytej grubymi nićmi w mętnej wodzie na młyn prowokacji, dla każdego rozsądnie myślącego słuchacza oczywiste jest, że utwór stanowi hołd dla najwybitniejszych przedstawicielek Narodu Wolskiego, skupionych w mozolnie budującej IV RP i odnawiającej moralnie Wolskę, partii Liga i Samoobrona (LiS).

Genialny artysta już przed czterdziestu laty w swej proroczej wizji przewidział dramatyczny rozwój wypadków w Wolsce i rolę, jaką w zwalczaniu sił zła i ciemności odgrywać będą pierwsze damy LiS.

Choć tekst utworu nie mówi o tym bezpośrednio, jednak oczywiście oczywiste jest, że do napisania Foxy Lady Hendrix zainspirowany został przyszłymi dokonaniami Renaty Beger, Wandy Łyżwińskiej, Anny Kalaty, Anny Sobeckiej, Hanny Wujkowskiej oraz Ewy Sowińskiej.

Tekst Foxy Lady

Tekst piosenki stanowi wyraz fascynacji artysty osobowościami i dokonaniami podmiotów lirycznych utworu, a więc tytułowych Dam LiS-u. W subtelnej, poetyckiej formie wyraża on także tęsknotę i głębokie pragnienie osobistego spotkania Hendrixa z tymi paniami, co jednak – ze względu na przedwczesną śmierć artysty – nie zostało nigdy zrealizowane.

W tym kontekście twór Foxy Lady uważać można za tragiczną metaforę niespełnionych tęsknot i marzeń, choć generalnie wymowa piosenki jest pozytywna i popiera w całej rozciągłości drogę naprawy Ojczyzny, obraną jednoznacznie przez podmioty liryczne.

Foxy Lady
Foxy
Foxy
Uh-you know you a cute little heart breaker, ha
Foxy, yeah
And you know you a sweet little love maker, huh
Foxy

I wanna take you home, uh-huh, yeah
I won't do you no harm, no, ha
You got ta be all mine, all mine
Oo, Foxy Lady
Yeah, Foxy
Foxy

Now-uh, I see you, heh, on down on the scene
Ohh, Foxy
You make me wanna get up and a-scream
Foxy
Ah, baby listen now
I made up my mind, yeah
I'm tired of wasting all my precious time
You've gotta be all mine, all mine
Foxy Lady
Here I come
Foxy Lady
Foxy (Lady)
Foxy, Fa...
Foxy, yeah

I'm gonna take you home, uh-huh
I won't do you no harm, no
You gotta be all mine, all mine
Foxy Lady

Here I come, baby
I'm comin' to get ya
Ow, Foxy Lady, yeah, yeah
Oo, you look so good, Foxy
Oh, yeah, Foxy
Yeah, give us some, foxy
Oo, Foxy
Yeah, get it, babe, Foxy
You make me feel like, uh,
feel like sayin' Foxy
Ah, Foxy
Foxy
Foxy Lady

Warstwa muzyczna utworu

W warstwie muzycznej twór oparty jest na charakterystycznym dynamicznym i agresywnym riffie gitarowym, który na stałe wszedł do kanonu muzyki rockowej. Obecny w partii gitarowej dynamizm, nawiązuje niesłychanie wyraźnie do niestrudzonych dynamicznych działań podmiotów lirycznych w obronie rodzącej się IV RP, w szczególności do wspaniałych inicjatyw i akcji pani Sowińskiej oraz oczyszczających działań Renaty Beger.

Agresja w warstwie dźwiękowej utworu stanowi oczywistą alegorię przewrotnych i brutalnych działań opozycji, która wszelkimi środkami stara się cynicznie torpedować działania odnowicieli, zmierzające do odnowy moralnej Wolski.

Zagraj to sam

Poniżej przedstawiono zapis nutowy pierwszych czternastu taktów partii gitarowej Jimi’ego Hendrix’a, a także odpowiadający mu zapis transkrypcji na gitarę elektryczną w postaci tablatury. Partia ta wykonana powinna być na gitarze o charakterystycznym mocno przesterowanym brzmieniu. Brzmienie tego typu osiągnąć można łatwo nawet na niskiej klasy wzmacniaczu, a w ostateczności można uciec się do tak zwanego "efektu podłogowego" – szeroki wybór tego typu urządzeń dostępny jest w sklepach muzycznych.

Prezentowana partia obejmuje wstęp i pierwszą zwrotkę, z charakterystycznym kultowym riffem. Riff ten jest stosunkowo prosty, jakkolwiek granie w tempie zastosowanych przez Hendrixa licznych drobnych wtrąceń do zasadniczego motywu riffu, może sprawić niedoświadczonym gitarzystom drobne problemy techniczne.
Foxy1.jpg

Inne utwory potwierdzające prorocze zaangażowanie Hendrixa w budowę IV RP

O wielkim wizjonerstwie artysty, jego poparciu dla filozofii PiSjanistycznej oraz zaangażowaniu w sprawy odnowy Wolski i budowy IV RP, świadczą również inne wykonywane przez Hendrixa utwory, także znane już wcześniej standardy, które w jego pełnym pasji i emocji wykonaniu mają głęboką wymowę i stają się wielkim świadectwem poparcia artysty dla koalicji. Do utworów takich należą w szczególności:

Patrz też

Linki zewnętrzne