Genialny Językoznawca

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
W związku z tragiczną śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniu 10.04.2010, edycja eksponatu została zablokowana, a jego treść odpowiada stanowi na dzień 09.04.2010


Genialny Językoznawca

Wprowadzenie

Genialny Językoznawca vel Mamrotek - tytuł nadany przez Naród Pierwszemu Po Bracie prezy-dętowi, w uznaniu jego niespotykanego wkładu w rozwój języka i mowy wolskiej, a szczególnie gramatyki, słowotwórstwa, frazeologii, semantyki oraz charakterystycznej artykulacji.

Najważniejsze przykłady wszechstronnego geniuszu Małego Księcia w zakresie narodowej (i nie tylko) lingwistyki stosowanej, ilustrują następujące cytaty (pierwszych osiem pochodzi z czytanych z kartki przemówień wygłaszanych podczas ceremonii powitania i pożegnania Papieża Benedykta XVI):

 1. "witamy w naszej ojczyźnie biskupa Rzyma"
 2. "Wasza Świętobliwość" (trzykrotnie)
 3. "przedstawicielów"
 4. "w Wadownicach"
 5. "ekumniczny wymiar"
 6. "ojcowska trość"
 7. "oddał Jasnogórnej Matce"
 8. "pielęgnowianie wiary"
 9. "Panie radektorze"
 10. "łabądź"
 11. "Irasiad jest bardzo zdenerwowany"
 12. "i dla nich robienie burz w szklance wody to woda na młyn" (o wrogach narodu, którzy "chcą, by rola naszego państwa w UE czy w NATO nie była rolą podmiotową")
 13. "W pewnym okresie zaczęto mylić lustrację z ujawnieniem wszystkich aktów"
 14. "przede wszystkiem"
 15. "patriotys"
 16. "W tym roku honorowymi gościami tej imprezy będą Niemcy"
 17. "dobrze ... dobrze to jest polisz gut"
 18. "fiut polskiej młodzieży..."
 19. "Zapowiedziałem tutaj aktywny udział Polski w przyszłych negocjacjach, które - mam nadzieję - nie zaczną się za długi czas, tylko odwrotnie - za krótki"
 20. "Jeszcze jedno pytanie. Ale nie od tej »małpy w czerwonym«" - konferencja prasowa w Brukseli (14.12.2006)
 21. "A nie »Nederland«?" - zdziwił się prezydent, gdy tłumaczka słowo »holenderski« przetłumaczyła na angielski jako »Dutch« - konferencja prasowa w Brukseli (14.12.2006)
 22. "W Polsce jest pewna korporacja ludzi, którzy (korporacja nieformalna, bo powiedzmy sobie korporacją wynikającą z przepisów prawa jest korporacja sędziów, adwokatów, lekarzy itd.), natomiast to nie chodzi o korporację formalną, która ma olbrzymie wpływy i która jest w stanie zniszczyć każdego, kto jest spoza niej, a usiłuje zająć te stanowiska, które w przekonaniu tej korporacji są dla niej zastrzeżone. I walka z tego rodzaju układami, czy jak ostatnio powiedział pan doktor Żukowski netłorkami, sieciami, to jedno z podstawowych zajęć obecnej, zadań przepraszam, nie zajęć obecnej władzy" - w kontekście zastrzeżeń do kompetencji Marcinkiewicza na stanowisku prezesa PKO BP, wywiad w TVP1 (05.01.2007)
 23. "Ja się obawiam, że tutaj już, jeżeli chodzi o moją wielką cierpliwość, liczne rozmowy z panem premierem Giertychem, to one są już na wyczerpaniu" - w rozmowie z Agnieszką Burzyńską, wysłanniczką RMF FM do Turcji (23.01.07)
 24. "Chciałbym sfalsyfikować ten zarzut opozycji i zrobić to w ciągu kilku miesięcy, ale oczywiście jeszcze konkretnego dnia [...] panu ministrowi Antoniemu Macierewiczowi nie wyznaczyłem" - na konferencji prasowej poświęconej raportowi z weryfikacji WSI (16.02.2007)
 25. "Będziemy intensywnie włanczać się w dyskusję o Traktacie Konstytucyjnym UE" - Kaczorynka w TVP (17.03.2007)
 26. "Cieszę się, jak wielu moich rodaków. Robiliśmy wszystko, żeby tak się stało i tym razem się udało. W ostatnim czasie w ogóle nam się w sporcie – choć to nie jest jeszcze sukces sportowy, to jest sukces organizacyjny, ale bardzo istotny – udawało. Trzy wicemistrzostwa świata, powrót Adama Małysza – to znaczy Małysz nigdy nie odchodził, zawsze był znakomitym skoczkiem, ale zdobył po raz czwarty Kryształową Kulę, to jest olbrzymi sukces. To jest sukces innego rodzaju, ale też olbrzymi, bo nasz kraj, także naszych partnerów ukraińskich, jeszcze raz chciałbym im pogratulować, tego rodzaju sukcesy omijały ich w historii, to znaczy, że najważniejsze imprezy sportowe na świecie nie odbywały się u nich. To jest bardzo dobrze. Bardzo dobrze, że zaryzykowaliśmy. Będą koszty, oczywiście, trzeba będzie bardzo dużo zrobić przez te pięć lat" - w odpowiedzi na pytanie dziennikarza "Panie Prezydencie, co czuje prezydent kraju, który jest organizatorem Euro 2012?" - wywiad dla TVP3 (18.04.2007)
 27. "I to są sprawy z punktu widzenia poczucia narodowego bardzo istotne, a to poczucie narodowe jest dzisiaj bardzo istotne" - rozmowa z Tomaszem Sakiewiczem w audycji "Sygnały Dnia" w programie pierwszym PR (02.05.2007)
 28. "Jedni mówią tak: palić nie wolno. Ale np. wszelkiego rodzaju manifestacje obsceniczne są całkowicie dopuszczalne. Z mojego punktu widzenia - choć wiem, jak groźne jest palenie - dopuściłbym palenie, a manifestacji obscenicznych nie. To kwestia pewnego kulturowego wyboru" - komentując projekt ustawy ograniczającej palenie (05.06.2007)
 29. "Mnie najbardziej denerwuje w naszej polityce to, że w szczególności dzisiejsza opozycja wie czego chcieliby ci, którzy rządzą. Czyli tak jakby mieli możliwość zaglądania do ich jaźni, no a takiej możliwości nie mają" - podczas "gospodarskiej wizyty" w województwie lubuskim (13.09.2007)
 30. "W Polsce jest tak, że w Kancelarii Prezydentanajwyższymi urzędnikami Ministrowie, czyli Sekretarze i Podsekretarze Stanu – i Doradcy. Po rozmowie z Panią Nelli Rokitarozmowie, która dotyczyła problematyki kobiecej, Pani Nelli jako konserwatystka nie lubi określenia "feministycznej", mi to nie przeszkadza – postanowiłem powołać Panią Nelli Rokitę na doradcę Prezydenta. Powtarzam: jest takie stanowisko w nomenklaturze Kancelarii Prezydenta. W tej chwili przykładowo pełnią je Pan Jan Olszewski, Pan Prof. Stelmachowski, Pan Klarkowski, który zajmuje się sferą analiz socjologicznych, a tej chwili taką funkcję będzie pełniła również Pani Nelli Rokita. Oczywiście, zajmie się tą problematyką, o której mówiliśmy, to ma ścisły związek ze sprawą Europejskiej Unii Kobiet, ze sprawą zresztą także roli Polek w Unii Europejskiej. Ja się tutaj zdaję na Pani oceny, które za chwilę zostaną przedstawione, z których wynikałoby, że Polki wyglądają na odpowiednim tle bardzo dobrze" - podczas konferencji prasowej po powołaniu Nelly Rokity na doradcę prezydenta do spraw kobiet (14.09.2007)
 31. "[...] nie, ja tego nie seguruje [...]" - odpowiadając na pytanie reportera TVN w Nowym Jorku, pytającego czy prezydent sugeruje, że w TVN jest cenzura (24.09.2007) [1]
 32. Znaczy prezydent - cytaty z rozmowy prezydenta z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" (12.11.2007):
 33. "[...] z trzeciej strony ewentualnie po pierwsze [...]" - na posiedzeniu Rady Gabinetowej (14.01.2008)
 34. "Natomiast plany długoterminowe, oczywiście, też zawsze się wiążą ze źródłami finansowania - to jasne - ale przede wszystkim idzie o to, do jakiego punktu mamy dojść" - ibidem
 35. "Konstytucja się nie zmieniła ani o grosz, ani o jedną literę, jeśli chodzi o artykuł 141" - ibidem
 36. "Jest w tej chwili rzeczywiście masa zawartych kontraktów według reguł, o których Pani Minister mówiła - krótko mówiąc całkowitego oddzielenia sfery możliwości finansowej od sfery nazwijmy to prawa pracy, nazwijmy to, bo to niedokładnie zawsze o to chodzi, ale według obecnych mechanizmów prawnych jest oczywiste, że zawarte zobowiązania rodzą roszczenia po stronie pracowników służby zdrowia" - ibidem
 37. "I to jest kolejne moje pytanie, znaczy o finał" - ibidem
 38. "Proszę odpowiedzieć na pytanie, jeżeli dojdzie do zamykania szpitalów, szpitali, przepraszam, to co wtedy?" - ibidem
 39. "Chciałbym wyrazić wyrazy najgorszego współczucia wszystkim członkom rodzin" - do dziennikarzy na lotnisku w Zagrzebiu, po otrzymaniu informacji o katastrofie samolotu CASA (23.01.2008)
 40. "Ta czarna passa została przełamana przy olbrzymich zasługach, w tym pana Benhauera. [...] Ale ja mam głęboką nadzieję, że nie tak długo będę mógł pana Leo Benhauera jeszcze raz tutaj gościć wraz z całą reprezentacją" - o trenerze Leo Beenhakkerze podczas uroczystości udekorowania go Orderem Odrodzenia Polski (20.02.2008)
 41. "PiS (...) ma skrzydło erostatyczne" - w kaczorynce z 01.04.2008
 42. "Nie wygrywa się meczu dyktując rzut karny w 92. minucie" - w komentarzu do wyniku meczu Wolska - Austria na Euro 2008 [2] (12.06.2008)
 43. "Roker Perejro, ale dobry był także nasz bramkarz Artur Borubar bardzo." - ibidem
 44. "Tarcza [...] ma ochraniać nas i naszych sojuszników przed TARTAKIEM rakietowym" - w Kaczorynce z okazji podpisania z USA umowy o instalacji tarczy antyrakietowej (19.08.2008)
 45. "Jestem w miejscu soli tej ziemi. "Tej ziemi" znaczy soli Polski" - Lech Kaczyński w przemówieniu przed grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie, dokąd zawitał w ramach swojego wielkiego Tournee (30.10.2008)
 46. "Szanowni goście, szanowni prezydenci, pani kanclerz. Szanowni państwo, zgromadzeni tutaj na tej sali..." - na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas obchodów Święta Niepodległości Wolski w dniu 11.11.2008.
 47. "Oczywiście zostały przekazane panu prezydentowi republiki kondolencje" – o depeszy kondolencyjnej [3] wysłanej po zamachach terrorystycznych w Bombaju do pani prezydent Indii Pratibhy Patil (27.11.2008)
 48. "Nie spożytkowaliśmy więc bezzwrotnych środków unijnych na sumę ponad dwajścia miliardów złotych" - w wiekopomnej kaczorynce wygłoszonej w Sejmie w dniu 22.05.2009
 49. "Czy jednak jest sens rezygnować tak szybko ze złotego, jako naszej narodowej waluty, która daje nam możliwość prowadzenia niezależnej polityki montrealnej" - ibidem

Błyskotliwe popisy erudycyjne Gen. Jęz. znaleźć można również w jego pracy doktorskiej

Nieco skromniejszy, jakkolwiek niezmiernie ważny wkład w utrwalanie naszej pięknej mowy ojczystej wnosi również Wielki Brat - (patrz Obiat, Oszczy, Kroj Demokratyczny) oraz inni prominentni przedstawiciele Koalicji Odnowicieli IV RP - (patrz Złote myśli).

Wspólny wysiłek Genialnego Językoznawcy oraz wszystkich wymienionych osób i grup, przyczynił się do gwałtownego rozwoju wolskiej lingwistyki stosowanej oraz opartej na jej osiągnięciach nowomowy, jakie obserwowane są od połowy 2005 r.

Inne tytuły i wyróżnienia Naszego Przywódcy

Patrz też

Genialny Językoznawca live (plugged & unplugged)

Linki zewnętrzne