Kaligula
Z Muzeum IV RP

Saba w towarzystwie marszałka Dorna spieszy do sali plenarnej sejmu na ważne głosowanie (na drugim planie funkcjonariusze służb przydzieleni do ochrony Najpierwszego Czworonoga IV RP)
Kaligula - czwarty z cesarzy rzymskich, będący wg Romana Giertycha wzorem dla marszałka Sejmu Ludwika Dorna [1].
Już pobieżna analiza życiorysu cesarza rzeczywiście wykazuje kilka zaskakujących zbieżności z obecną sytuacją w Wolsce:
- Wykorzystanie butów - przydomek Kaligula, oznacza "bucik" - patrz też Kamasze Dorna
- Zamiłowanie do zwierząt - cesarz Kaligula mianował podobno swojego ulubionego konia konsulem, głównym kapłanem i senatorem oraz ofiarował mu złoty żłób, w przypadku Saby okazało się to niestety niemożliwe, z uwagi zapewne na obowiązujące przepisy w zakresie zatrudniania młodocianych (Sabcia nie ma ukończonych 18 lat). Warto zauważyć, iż koń Kaliguli został zdymisjonowany dopiero przez kolejnego cesarza, Klaudiusza, który stwierdził, iż wprawdzie do jego pracy nie ma żadnych zastrzeżeń, ale koń nie posiada wymaganego prawem majątku.
- Organizacja igrzysk - patrz Euro 2012
- Chęć przyłączenia Germanii do Imperium
- Walka z Układem - cesarz Kaligula przez większość swojego panowania walczył z różnymi układami i spiskami. W tym celu np. wprowadził prawo powodujące konfiskatę na rzecz państwa (czyli swoją własną) majątku spiskowców. Jeżeli spisek został ujawniony w wyniku donosu, to donosiciel otrzymywał połowę majątku zadenuncjowanych spiskowców, co znacząco zwiększało efektywność walki z układem (można się tu doszukiwać cech wspólnych z zasadami funkcjonowania CBA). Niestety ostatecznie cesarz zginął, zdradziecko zgładzony przez swoich niewiernych współpracowników.