Kamasze Dorna

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Pielęgniarka w cywilu
Pielęgniarka po mobilizacji (prawda, że bardziej sexy?)

Kamasze Dorna (łac.: aestivale dorne) - element zachęcający lekarzy do zaprzestania protestów. Powszechnie stosowany także wobec studentów i niepokornych przeciwników rządu IV RP.

W formie czasownikowej ("brać w kamasze") popularny chwyt retoryczny (patrz też hasło: Skrót myślowy), stosowany przez elity rządzące w okresie przemiany ustrojowej wobec niezakorzenionych (patrz hasło: Wykształciuch), oznaczający wcielenie do armii.

Geneza

Autorem sformułowania jest Ludwik Dorn, nieoceniony słowotwórca i działacz pierwszej linii IV RP. Podczas konferencji prasowej 30.12.2005, poświęconej sytuacji w ochronie zdrowia, powiedział:

Dorn ostrzegł w ten sposób, że istnieje możliwość powołania do wojska tych lekarzy, którzy po Nowym Roku odmówią otwarcia gabinetów, by tą drogą zmusić ich do wykonywania obowiązków.



Realizacja

O tym, że pan Dorn nie zwykł rzucać słów na wiatr, można było przekonać się pod koniec września 2007 r., kiedy to - w związku z nadchodzącymi przedterminowymi wyborami i planami wprowadzenia stanu wojennego - "wystąpiło i nasiliło się niebezpieczeństwo dla obywateli" i "zaistniała możliwość brania lekarzy w kamasze".

W ramach zapowiedzianej akcji, na zasadzie pilotażu, w Radomiu przeprowadzono zaciąg pracowników służby zdrowia do armii. W pierwszym rzucie pobór ten objął około 150 lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy, którzy skoszarowani zostali na radomskim lotnisku. Operacja ta miała charakter ściśle tajny, co potwierdza komendant radomskiego lotniska ppłk Krzysztof Baranowski:

Patrz też

Linki zewnętrzne