Klientyzm

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Klientyzm - druga, obok serwilizmu, główna cecha charakterystyczna zachowań Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, która sprowadziła Wolskę do żałosnego statusu kondominium rosyjsko-niemieckiego.

Błyskotliwą diagnozę opłakanego stanu wolskiej państwowości bezkompromisowo przedstawił sam prezes-premier-prawie-prezydent Jarosław Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński, w błyskotliwym liście do członków PiS (06.09.2010):

Klientyzm w praktyce

Objawy klientyzmu

  1. Głęboka niechęć marionetkowych władz restaurowanej III RP do uznania doniosłej historycznej roli Lecha Kaczyńskiego w stworzeniu ruchu Solidarność i obaleniu w Wolsce komunizmu
  2. Sprzeciwianie się upamiętnieniu jego męczeńskiej śmierci w zamachu pod Smoleńskiem, poprzez wzniesienie pomnika na Krakowskim Przedmieściu. Wódz Naczelny we wspomnianym wyżej liście do członków PiS, mówi o tym wprost:
  3. Diagnoza klientyzmu anno domini 2011:
  4. Diagnoza i zalecenia dotyczące klientyzmu anno domini 2014:

Status klienta

Rating pierwotny

09.01.2012 w wywiadzie dla tygodnika "Uważam Rze" sam Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński określił, z wrodzoną sobie błyskotliwością obowiązujący w związku z hołdem berlińskim Radosława Sikorskiego status klienta:

Rating obniżony

13.01.2012 sam Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński obniżył rating restaurowanej III RP:

Objawy braku klientyzmu

Klientyzm w Gorzowie

W wersji lokalnej klientyzm jest cechą charakterystyczną zachowań lokalnej elity (tak zwanej sitwy) rządzącej z nadania jedynie niesłusznej partii niejakiego Donaldu Tusku. Jaskrawym i miażdżącym dowodem tej plagi społecznej jest walka polityczna w Gorzowie, gdzie lokalni działacze PiS zostali zmuszeni do prowadzenia negatywnej pozytywnej kampanii w wyborach samorządowych 2010:

Jak widać czarno na białym w Gorzowie, wokół działającej od 12 lat zgodnie z prawem restaurowanej III RP sitwy, pleni się klientyzm, któremu najwyższa pora się zdecydowanie przeciwstawić. Cnd.

Patrz też

Linki zewnętrzne