Koalicjanci

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Moment zawarcia koalicji - Jarosław i jego przyszły mąż

W dniu 14.04.2006 uformowała się wiekopomna koalicja Samo-PiS, która podjęła się ratowania Ojczyzny udręczonej przez wrogów narodu.

Obydwaj partnerzy koalicyjni od dawna darzyli się wielkim zaufaniem, szeroko współpracowali i odnosili do siebie z należną estymą. Poniższe cytaty ilustrują mozolny trud i znój oraz żelazną konsekwencję, z jaką PiS od wielu lat starał się budować więzi z przyszłym partnerem oraz doprowadzić do owocnego mariażu.

 1. "Uważam, że pan Andrzej Lepper w ogóle nie powinien zostać wybrany wicemarszałkiem. Jego wybór był swoistą demonstracją lekceważenia prawa, ze strony mającego decydujący głos SLD. Podobnie było ze znacznie niższymi awansami pani Hojarskiej i pana Łyżwińskiego. Myślę, że dla tej części społeczeństwa, która orientuje się mniej więcej w mechanizmach polityki, był to zupełnie jasny sygnał. Prawo w tej chwili to wola SLD"Lech Kaczyński (23.11.2001)
 2. "Andrzej Lepper to marny watażka, który demoluje państwo polskie i trzeba go jak najszybciej zatrzymać. Mam nadzieję, że koalicja SLD-PSL zrozumie, że kiedy przestanie cenić własny interes i wygodę, problem Leppera szybko zniknie. [...] to, co robi Andrzej Lepper, to obraza polskiego parlamentu i efekt zbyt wielkiej miłości własnej"Kazimierz Ujazdowski we Wrocławiu (26.11.2001)
 3. "Władza Samoobrony w Polsce, to będzie kryzys europejski dużo większy niż ten austriacki"Jarosław Kaczyński na antenie programu II Polskiego Radia (15.11.2002)
 4. "Mój apel do Ligi Polskich Rodzin. No, zastanówcie się, czy wspieranie w takim układzie Samoobrony, a podpisaliście im wniosek o odwołanie ministra Janika, ma sens. Czy ma sens wspieranie podpórki, bycie podpórką podpórki Sojuszu Lewicy Demokratycznej?"Ludwik Dorn w Sejmie (26.03.2003)
 5. "A jeżeli chodzi o te nieustanne ataki ze strony Samoobrony, to my się z tego cieszymy, bo wiemy, że dzięki temu rozgarnięci Polacy wiedzą, kto jest w Polsce uczciwy, a kto jest bandą jak wy"Jarosław Kaczyński do Leppera w Sejmie (13.06.2003)
 6. "Samoobrona jest tworem byłych oficerów służb bezpieczeństwa. Mój brat, który był ministrem stanu do spraw bezpieczeństwa, dostał raport, z którego wynikało, że grupa byłych oficerów SB założyła Związek Zawodowy 'Samoobrona'. To formacja używana do osłony tyłów tego całego układu i ochrony tego nieporządku, który jest w kraju, i jednocześnie korzystająca z tego nieporządku. To są ludzie, którzy nabrali kredytów i chcą żyć jak przedsiębiorcy, a mają kwalifikacje do kopania rowów. Cieszę się, że będę na pierwszej linii walki z Samoobroną. Uważam, że mam dowody na potwierdzenie moich słów i w odpowiednim momencie je przedstawię"Jarosław Kaczyński dla "Głosu Wybrzeża" (czerwiec 2003 r.)
 7. "Andrzej Lepper z Samoobroną jest zaplutą wycieraczką SLD"Ludwik Dorn, wystąpienie w Sejmie (2004 r.)
 8. "My w kolejnej kompromitacji i w otwieraniu Samoobronie drogi do władzy w Polsce uczestniczyć nie będziemy, bo proszę zauważyć, że kolejne takie rządy w Polsce jak te, które mamy obecnie, albo te które były w poprzedniej kadencji i mamy do czynienia z Samoobroną przy władzy i naprawdę z nieszczęściem dla naszego kraju"Jarosław Kaczyński w Programie I Polskiego Radia (16.02.2004)
 9. "Pomysł tutaj jest bardzo prosty i sądzę, że swoją część roboty w znacznej mierze, poza np. intensyfikacją kampanii, robimy. Trzeba realnie na konkretach pokazywać program polityczny i bieżące działania włączające się w ochronę sfery społecznej i socjalnej. Bez tego nie ma co marzyć o tym, aby powstrzymać marsz Andrzeja Leppera do władzy"Ludwik Dorn odpowiadając na pytanie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej: "A jak zatrzymać Andrzeja Leppera? Mają państwo pomysł na to, jak zatrzymać ten marsz po władzę?" (11.03.2004)
 10. "Ja jestem przeciwnikiem mówienia o koalicjach przed wynikiem wyborów. Mamy dwa wyraźne zakazy, które dziś obowiązują w samorządach, a będą też obowiązywać w nowym parlamencieSLD i Samoobrona. A dziś powinno się powiedzieć odwrotnie – Samoobrona i SLD"Jarosław Kaczyński na czacie portalu gazeta.pl (22.03.2004)
 11. "Istnieje układ między Samoobroną a SLD, istnieje układ obrony korupcji i skorumpowanych urzędników, obrony tych, którzy składają fałszywe zeznania, obrony tych, którzy fałszują dokumenty, i tych, którzy mataczą. Andrzej Lepper, kiedy tylko może, wszem i wobec oświadcza, że rozliczy tych, którzy byli i są u władzy i którzy dopuszczali się przestępstw. Wczoraj bardzo czytelnie Lepper stanął w obronie skorumpowanych urzędników, pokazał, że czyny nie idą w parze ze słowami, jaki jest rozziew i rozdźwięk między tym, co mówi, a tym, co chce robić w przyszłości. Obrona trzęsawiska jest w interesie tak Leszka Millera, jak i Andrzeja Leppera"Zbigniew Ziobro (06.14.2004)
 12. "Samoobrona - tajna broń WSI" – duży artykuł demaskujący inspiracje powstania SO i jej powiązania z SLD i służbami specjalnymi (za "Gazetą Polską") (20.05.2004)
 13. "Jeśli o postawieniu człowieka przed Trybunałem mówi ktoś, kto wielokrotnie stawał przed sądem i ciążą na nim wyroki, to ja nie chcę mieć takiego porządku prawnego i takiego nauczyciela moralności, takiego czyściciela życia publicznego"Zbigniew Wassermann o Andrzeju Lepperze, Kalisz (08.06.2004)
 14. "Nie ma takiej możliwości. PiS jest partią ludzi praworządnych, którzy dążą do rozliczeń krzywd. Nie poprzemy nikogo z wyrokiem sądu lub przeciwko komu toczą się sprawy sądowe. To jest sprzeczne z ideałami PiS. Najwyższe funkcje w państwie muszą sprawować ludzie czyści jak łza. Andrzej Lepper udowodnił, że ma za nic prawo i jest politycznym awanturnikiem. Poparcie PiS-u dla tego polityka w jakiejkolwiek sytuacji jest nierealne"Lech Kaczyński w Radiu RMF FM, odpowiadając na pytanie dziennikarza "Czy poparcie dla takiego polityka jak na przykład Andrzej Lepper, gdyby starał się o fotel marszałka, jest możliwe?" (marzec 2005 r.)
 15. "Wydaje mi się, że w trakcie kampanii wyborczej, w trakcie tych najbliższych miesięcy uda nam się zarysować realną alternatywę, bo koniec końców ludzie muszą sobie zadać pytanie: chcemy naprawdę, żeby naszymi sprawami, finansami publicznymi np. rządził lub współrządził Andrzej Lepper we współdziałaniu z Sojuszem Lewicy Demokratycznej? Więc my gwarantujemy: Leszek Miller być może Andrzeja Leppera zaprosi do współrządzenia Polską, Prawo i Sprawiedliwość Andrzeja Leppera do współrządzenia Polską nie zaprosi i taką gwarancję wyborcom wszystkim, niezależnie od sympatii politycznych, dajemy" – Wiesław Walendziak w kampanii wyborczej (lato 2005 r.)
 16. Kamil Durczok: "Panie Prezesie, Jarosław Kaczyński premierem, Roman Giertych wicepremierem, a Andrzej Lepper ministrem rolnictwa. Pan by dopuścił taki rząd?" Jarosław Kaczyński: "Panie redaktorze, no to są właśnie te objawy zdenerwowania naszych kolegów. No przecież oni świetnie wiedzą, że taki rząd nie może powstać" - na antenie Radia RMF FM (22.09.2005)
 17. "Pan Andrzej Lepper z tej szansy nie skorzystał. Po krótkim czasie powrócił do swoich praktyk, powrócił do czegoś, co trzeba określić jednym słowem: warcholstwo!"Jarosław Kaczyński (21.09.2006)
 18. "Pan Kaczyński rządzi jakby Polska była jego prywatnym folwarkiem, on nie nadaje się na premiera. [...] To jest po prostu dyktator. Zawsze musi być na jego, zawsze musi mieć rację. Nie chce go porównywać do dyktatorów z przeszłości, ale gdyby żył kiedyś, to by ich przewyższył" - Andrzej Lepper (06.08.2007)

Patrz też

Linki zewnętrzne