Konstytucja IV RP
Spis treści
- 1 Święta Trójca, czyli Osoby i Dokumenty stojące ponad Konstytucją IV RP (kryptonim: "Ćwiczenie intelektualne")
- 2 Przesłanie ZPP
- 3 Prezydent, Prezydent über alles
- 4 Miażdżący dowód tezy o jedynie słusznej omnipotencji Prezydenta
- 5 Prezydent w dualnej roli instytucji i narzędzia stojącego na straży oraz ponad
- 6 Samoistne akty urzędowe Prezydenta
- 7 Prezydent skraca, odwołuje, odmawia i zarządza aktem samoistnym
- 8 Interesy, których zawsze broni Prezydent
- 9 Prezydentowi, ponieważ jest omnipotentny, staż jest niepotrzebny
- 10 Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
- 11 Sprawy nieuregulowane - miażdżący dowód demokracji
- 12 Kwestia jedynie słusznej innej większości parlamentarnej
- 13 W restaurowanej III RP nie obowiązują: Konstytucja IV RP i wyroki TSUE
- 14 Patrz też
- 15 Linki zewnętrzne
Święta Trójca, czyli Osoby i Dokumenty stojące ponad Konstytucją IV RP (kryptonim: "Ćwiczenie intelektualne")
Przesłanie ZPP
Jak twierdzi sam ZPP przesłanie można streścić w formule:
- "umocnienie spójności, rzetelności i uczciwości państwa, tak aby było ono zdolne bronić wolności i obywateli i pomagać im w zaspokajaniu ich potrzeb, a Polsce zapewnić nowoczesny rozwój oraz należyte miejsce w Europie i świecie."
Prezydent, Prezydent über alles
Zgodnie z zasadą jednogłośnego rozstrzygania o wszystkim Prezydent IV RP ma prawo robić, co mu się żywnie podoba, bo jest ucieleśnieniem interesu państwa. Na przykład:
Art. 73:
- "Prezydent Rzeczypospolitej może, według swojego uznania, osobiście reprezentować Rzeczpospolitą Polską w rokowaniach z przedstawicielami innych państw oraz w organizacjach międzynarodowych zgodnie z prawem i zwyczajami międzynarodowymi. (...)"
Logicznym jest, że zgodnie z zasadą jednogłośnego rozstrzygania o wszystkim Prezydent IV RP nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje samoistne akty, zwane czynnościami:
- "Prezydent Rzeczypospolitej nie ponosi odpowiedzialności parlamentarnej ani sądowej za swoje czynności urzędowe."
Miażdżący dowód tezy o jedynie słusznej omnipotencji Prezydenta
ZPP dixit:
- "do zapewnienia spójności państwa, rzetelności działania wszystkich jego instytucji i ich służebnego charakteru wobec dobra wspólnego i dobra obywateli potrzebne jest istnienie urzędu Prezydenta RP wyposażonego w silny demokratyczny mandat i odpowiednie instrumenty działania. W celu realizacji swojej roli określonej w art. 7 ust. 1 Prezydent RP uzyska specyficzne kompetencje w stosunku do władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Kompetencje te nie będą naruszać samodzielności tych władz. Zarazem jednak umożliwią one Prezydentowi ingerowanie, zwłaszcza w działanie układu parlamentarno-gabinetowego, w imię podstawowych interesów państwa i obywateli, a z drugiej strony umożliwią mu efektywne wspieranie tego układu, jeżeli po stronie rządu będzie wola współpracy z Prezydentem dla dobra państwa i obywateli." - Howgh!
Prezydent w dualnej roli instytucji i narzędzia stojącego na straży oraz ponad
Art. 7:
- "Prezydent Rzeczypospolitej jest najwyższym przedstawicielem Państwa Polskiego w stosunkach wewnętrznych i zewnętrznych oraz gwarantem ciągłości władzy państwowej. Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, dba o spójność działań państwa, stoi na straży jego suwerenności i bezpieczeństwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium."
- "Władza ustawodawcza, władza wykonawcza i władza sądownicza są rozdzielone. Władze ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą – Rada Ministrów, którą kieruje Prezes Rady Ministrów, a władzę sądowniczą – Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu i sądy."
Jak widać Prezydent stoi tam, gdzie trzeba, czyli ponad wszelką władzą, ergo jest każdą z nich. C.n.d. Przykłady:
- "dba o właściwy poziom kwalifikacji zawodowych i etycznych oraz rzetelność i apolityczność w działaniu urzędników służby cywilnej zatrudnionych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz w urzędach administracji rządowej i samorządu terytorialnego, powołuje Szefa Służby Cywilnej na 5 lat,"
- "nadaje statut Radzie Strategii Państwowej"
Art. 72:
- "W sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa Prezydent Rzeczypospolitej może zwołać posiedzenie Rady Ministrów.
- "Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje posiedzenie Rady Ministrów w celu rozpatrzenia projektu strategicznych kierunków polityki państwa.
- "Prezydent Rzeczypospolitej przewodniczy posiedzeniu Rady Ministrów zwołanemu na podstawie ust. 1 lub 2, lecz nie uczestniczy w głosowaniu.
Samoistne akty urzędowe Prezydenta
- zarządzenia wyborów,
- zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu lub Senatu,
- skrócenia kadencji Sejmu,
- inicjatywy ustawodawczej,
- podpisania i zarządzenia ogłoszenia ustawy konstytucyjnej albo ustawy, a także zastosowania weta ustawodawczego,
- zarządzenia przeprowadzenia referendum krajowego,
- skierowania orędzia do Sejmu lub Senatu oraz zabierania głosu na posiedzeniu izby,
- inicjowania postępowania oraz udziału w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym,
- inicjowania postępowania zmierzającego do postanowienia w skład oskarżenia [ zachowano pisownię oryginału ] przed Trybunałem Stanu,
- powołania sędziego, Prezesa lub wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Urzędu do Spraw Mediów Elektronicznych oraz Szefa Służby Cywilnej,
- zwołania posiedzenia Rady Ministrów i przewodniczenia zwołanemu posiedzeniu,
- desygnowania lub powołania Prezesa Rady Ministrów, powołania lub odwołania innego członka Rady Ministrów, odmowy powołania Prezesa Rady Ministrów lub innego członka Rady Ministrów oraz przyjęcia dymisji Rady Ministrów i powierzenia jej tymczasowego pełnienia obowiązków,
- przewodniczenia Radzie do Spraw Sądownictwa oraz powołania jej członka,
- przewodniczenia Radzie Obrony Rzeczypospolitej,
- nadania orderu lub odznaczenia,
- stosowania prawa łaski,
- nadania statutu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz aktów dokonywanych na jego podstawie,
- nadania statutu Radzie Strategii Państwowej oraz aktów dokonywanych na jego podstawie,
- wystąpienia do innego organu władzy publicznej o udzielenie informacji lub wyjaśnień albo pomocy potrzebnej do wykonywania kompetencji Prezydenta Rzeczypospolitej,
- aktu dokonywanego w myśl Konstytucji lub ustawy na wniosek albo za zgodą innego organu,
- zgody na akt innego organu wyrażanej w przypadkach określonych w Konstytucji lub ustawie.
Prezydent skraca, odwołuje, odmawia i zarządza aktem samoistnym
Skraca i odwołuje
- "2. Prezydent Rzeczypospolitej, po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu i Prezesa Rady Ministrów, może zarządzić skrócenie kadencji Sejmu:"
- "1) w okresie 6 miesięcy od dnia objęcia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej, jeżeli od początku kadencji Sejmu upłynął co najmniej rok,"
Innymi słowy, jak mu się Sejm nie spodoba.
Odmawia
- "Prezydent Rzeczypospolitej może odmówić powołania Prezesa Rady Ministrów lub innego członka Rady Ministrów, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie będzie on przestrzegać prawa albo jeżeli przeciwko powołaniu przemawiają ważne względy bezpieczeństwa państwa."
Zarządza i może odwołać
- "Jeżeli ustawa ma istotne znaczenie dla finansów publicznych lub wolności i praw obywateli, Prezydent Rzeczypospolitej, jeżeli nie stosuje zwykłego weta ustawodawczego, może w ciągu 30 dni od przedstawienia mu ustawy przez Marszałka Sejmu zarządzić przeprowadzenie referendum krajowego w sprawie jej podpisania (szczególne weto ustawodawcze)."
Innymi słowy, jak się mu rząd nie spodoba, to suflując Narodowi populistyczne rozwiązania rozbijające budżet w ten sposób nie tylko doprowadzi do dymisji rządu, którego nie lubi, ale i doprowadzi szczęśliwie siebie do własnej reelekcji.
Art. 105:
- "Prezydent Rzeczypospolitej może zarządzić przeprowadzenie referendum krajowego w sprawie przygotowanego przez siebie projektu ustawy przed jego skierowaniem do Sejmu."
- "Jeżeli Naród wiążąco wypowiedział się za projektem, o którym mowa w ust. 1, Prezydent Rzeczypospolitej składa go Marszałkowi Sejmu w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku referendum krajowego. W takim przypadku Sejm i Senat mogą wnosić poprawki jedynie za zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej, a Senat nie może odrzucić ustawy uchwalonej przez Sejm."
- "Jeżeli Sejm nie uchwali ustawy w ciągu 90 miesięcy od złożenia jej projektu w trybie ust. 2, Prezydent Rzeczypospolitej może zarządzić skrócenie kadencji Sejmu w ciągu 14 dni od bezskutecznego upływu tego terminu, a jeżeli przed jego upływem Sejm odrzucił projekt ustawy – w ciągu 14 dni od dnia odrzucenia projektu."
Innymi słowy, jak się Sejmowi zasuflowana przez Prezydenta wola Narodu nie spodoba, to się go odwoła aktem samoistnym. Wprawdzie w ciągu 90 miesięcy skończy się kadencja Prezydenta i Sejmu, ale kolejny Prezydent będzie mógł ukarać nowy Sejm za anarchizację życia społecznego.
Interesy, których zawsze broni Prezydent
Heteroseksualizm
- "otaczanie ochroną i opieką małżeństwa, będącego wyłącznie związkiem kobiety i mężczyzny, oraz macierzyństwa i rodzicielstwa, troska o pomyślność rodzin oraz ochrona dzieci i młodzieży przed odrzuceniem i demoralizacją"
Pamięć
- "kultywowanie pamięci ofiar wojen i totalitaryzmów, otaczanie specjalną opieką weteranów walk o niepodległość Polski"
Jednolitość
Art. 5:
Cokolwiek to oznacza.
Prezydentowi, ponieważ jest omnipotentny, staż jest niepotrzebny
Art. 32:
- "Prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów i senatorów oraz prawo udziału w referendum krajowym ma obywatel polski, który ukończył 18 lat oraz nie jest ubezwłasnowolniony ani nie został prawomocnie pozbawiony praw publicznych lub praw wyborczych."
- "Wybranym do Sejmu może być obywatel polski, który ukończył 21 lat, spełnia pozostałe warunki określone w ust. 1 oraz nie został prawomocnie skazany za popełnione z winy umyślnej przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego."
- "Wybranym do Senatu może być obywatel polski, który ukończył 30 lat, spełnia pozostałe warunki określone w ust. 1 i 2 oraz pełnił łącznie przez co najmniej 5 lat funkcję publiczną z powołania przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm, Senat, Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów, funkcję posła lub senatora bądź pochodząca z wyborów bezpośrednich funkcję w samorządzie terytorialnym na szczeblu gminnym lub ponadgminnym."
- "Wybranym Prezydentem Rzeczypospolitej może być obywatel polski, który ukończył 35 lat oraz spełnia pozostałe warunki określone w ust. 1 i 2."
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
- "Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, wybory do Sejmu, wybory do Senatu, wybory do organów stanowiących samorządu terytorialnego zasadniczego podziału terytorialnego państwa oraz udział w referendum krajowym i referendum innym niż krajowe są powszechne, równe i bezpośrednie, a głosowanie jest tajne. Odbywa się ono w niedzielę."
Sprawy nieuregulowane - miażdżący dowód demokracji
Kwestia jedynie słusznej innej większości parlamentarnej
W dniu 27 marca 2024 były Wuc w Radiu Plus zaprezentował w prostych żołnierskich słowach jedynie słuszne wytyczne dotyczące większości parlamentarnej w po raz drugi restaurowanej IV RP:
- "Dzisiaj trzeba po prostu określić [ stan ] jako stan, w którym w Polsce przestała obowiązywać Konstytucja, bo ona jest podstawą System Tuska prawnego, ze wszystkimi tego konsekwencjami, także z tą konsekwencją, że w przyszłości, w lepszych czasach, będzie trzeba uchwalić nową Konstytucję, a jeżeli nie będzie 2/3, to trzeba będzie wybrać jakąś inną większość, po prostu dlatego że państwo bez Konstytucji funkcjonować nie może."
W restaurowanej III RP nie obowiązują: Konstytucja IV RP i wyroki TSUE
- "Myśmy żadnego prawa nie naginali. Nie było to nasze ugrupowanie, to zostało rozliczone. Sprawa jest, można powiedzieć, osądzona. Oczywiście my wiemy, że w tej chwili prawo obowiązuje wedle zasady tak jak my je traktujemy. Przecież w Polsce dzisiaj nie obowiązuje Konstytucja, bo sądy nie uznają już nawet nie tylko polskiej Konstytucji, ale tego, co do tej pory uważały za święte, czyli orzecznictwa TSUE. Przecież z orzeczenia TSUE wyraźnie wynika, że jak prezydent kogoś mianował sędzią, to on jest sędzią, nawet jeżeli by uznać, że w procesie doprowadzania do tego mianowania, tym poprzedzającym procesie, miały miejsce jakieś mankamenty. Że sam ten akt jakby konwaliduje wszystkie te fakty i to jednoznaczne orzeczenie, a mimo wszystko wypuszcza się mordercę, który poćwiartował własną matkę, z więzienia dlatego że jeden z sędziów jest rzekomo tzw. neosędzią. To kompletna anarchia, rozbijanie państwa, co powinno być przedmiotem takiego wielkiego procesu politycznego, po zakończeniu tej fatalnej władzy." - były Wuc podczas konferencji prasowej (02.07.2024)
Patrz też
- Akt Niepodległości
- Wunderwaffe
- Postulowane zasady orzecznictwa
- Krajowa Rada Sądownictwa
- Ćwiczenie intelektualne
- Ukradziona Konstytucja
- Oscar
- Dialektyka stosowana
- Teoria względności
- Kruczki prawne
- Karta Praw Podstawowych
- Sprawiedliwość społeczna