Kontekst

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Kontekst - magiczny przedmiot, wewnątrz którego znajdują się wszystkie autentyczne fakty, stanowiące dowody zaszczytnych czynów dokonanych pod światłym przywództwem Jarosława Kaczyńskiego.

Poprzez wyjęcie, a nawet niesłychanie brutalne wyrwanie z kontekstu, wrogie media oraz wszelkiej maści inni wrogowie narodu dokonują cynicznych manipulacji, mających dyskredytować działalność PiS-u i zasłaniać oczywiste nieróbstwo oraz zwierzęco antywolski charakter rządu Donaldu Tusku, a także jego sługusów i popleczników.

Wyjmowanie (wyrywanie) z kontekstu jest czynnością stosowaną porażająco powszechnie i bezczelnie, o czym łatwo się przekonać słuchając komentarzy najwybitniejszych przedstawicieli Najlepszego Rządu w Dziejach Wolski, potem niesłychanie merytorycznej opozycji, a następnie megamocnego rządu Biało-Czerwonego Obozu, na temat doniesień wrogiej prasy, radia lub telewizji.

Porażające dowody systematycznego wyjmowania/wyrywania z kontekstu przez wrogów narodu

 1. "To są kłamliwe manipulacje "Gazety Wyborczej", która prowadzi przeciw mnie i prokuraturze kampanię oszczerstw. Wykorzystywane są do tego wyrwane z kontekstu fragmenty zeznań" - Zbigniew Ziobro w wypowiedzi dla "Dziennika" (07.07.2007)
 2. "To jest niemożliwe, żebym coś takiego powiedziała. To była ironia i na pewno [ ta wypowiedź została ] wyjęta z kontekstu" - Nelly Rokita do dziennikarzy, komentując swoją wcześniejszą wypowiedź, że "za komuchów było lepiej - takie były głosy i możliwe, że i dla kobiet to było za komuchów lepiej" (wrzesień 2007)
 3. "No tak... To nagonka prasowa na mnie, atakują mnie cały czas. Wyrwano fragment z szerszego kontekstu i opublikowano w "Dzienniku" - najlepsza w dziejach Wolski Rzeczniczka Praw Dziecka Ewa Sowińska, w rozmowie z łże-dziennikarzem "Super Expressu" udającym redemptorystę (26.03.2008)
 4. "Moje wypowiedzi wielokrotnie były wyrwane z kontekstu. W treści konferencji prasowej blisko 20-krotnie podkreślam, że mamy do czynienia z zarzutem. Zarzut jest to stwierdzenie podejrzenia" - Zbigniew Ziobro do dziennikarzy przed trzecią rozprawą w procesie o naruszenie dóbr osobistych, wytoczonym mu przez doktora Mirosława Garlickiego (25.08.2008)
 5. "A z wypowiedziami jest tak, że często te ostre słowa wyciąga się z kontekstu. Wypowiadam się raczej spokojnie" - Jarosław Kaczyński w wywiadzie na łamach "Polska. The Times" (19.01.2009)
 6. "Wyrywają z kontekstu jedno zdanie, pokazują fragment sprawy czy wypowiedzi, a jak potem sięgnie się po całość, to rzecz okazuje się zupełnie inna"- wybitny poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, w wywiadzie na łamach "Rzeczpospolitej" (20.01.2009)
 7. "Ponadto media przyjazne dla Platformy pokazują tylko ekstremalne wypowiedzi, nie pokazują całego kontekstu, by wywołać wrażenie, że komisja jest jednym wielkim cyrkiem" - wybitny poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, w wywiadzie na łamach "Naszej Polski" (29.04.2009)
 8. "Nie sądzę żeby pan prezydent wprowadzał w błąd kogokolwiek, pani wyjmuje z kontekstu pewne słowa" - Adam Bielan w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "gość Radia Zet", o jedynie słusznej wypowiedzi prezydenta, że pierwszym rządem niepodległej Polski był rząd Jana Olszewskiego (04.05.2009)
 9. "Nie znam tej wypowiedzi, myślę, że ona jest wyjęta z kontekstu" - ibidem
 10. "Ta wypowiedź jest na pewno wyjęta z kontekstu" - Paweł Kowal w wywiadzie na łamach "Głosu Wielkopolski", komentując wypowiedź generała Dukaczewskiego, który zachodził w głowę, jak poseł Kowal mógł się nie znaleźć w raporcie likwidacyjnym WSI, skoro 15 czy 19 razy spotykał się z oficerem WSI (11.05.2009)
 11. "Jest to zdanie wyrwane z kontekstu. Pamiętamwypowiedź, powiedziałem tyle i tylko tyle, że to, iż ludzie o orientacji homoseksualnej starają się o zalegalizowanie związków mogę zrozumieć" - abp Kazimierz Nycz dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (24.02.2010)
 12. "Wyrwane z kontekstu słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczyły narodowości śląskiej, a nie "śląskości jako takiej" - Adam Hofman do dziennikarzy o słowach Jarosława Kaczyńskiego o "zakamuflowanej opcji niemieckiej" (04.04.2011)
 13. ""Moja wypowiedź [ o potrzebie rozstrzelania dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i telewizji TVN ] została wyrwana z kontekstu. TVN, który opublikował nagrania - zmanipulował moją wypowiedź" - Grzegorz Braun w wypowiedzi dla IAR (26.11.2012)
 14. "Najpierw długo i tępo patrzyłem w ekran komputera. Doskonale wiem, co media potrafią zrobić z każdą wypowiedzią. Jak łatwo wyrwać ją z kontekstu, nadać jej inny od zamierzonego sens, przekręcić ją. W oczy bił tytuł z portalu Wyborcza.pl: „Papież Franciszek: Kościół ma obsesję na punkcie aborcji, małżeństw gejów i antykoncepcji”. Podobne tytuły towarzyszyły informacji o papieskim wywiadzie, które zamieściły "The New York Times", "The Huffington Post", "The Independent" i wiele innych mediów" - Paweł Lisicki na łamach "DoRzeczy" (23.09.2013)
 15. "Słowa Waszczykowskiego [ o zgodzie na ograniczenia w Wielkiej Brytanii praw imigrantów z Unii Europejskiej, jeśli Londyn pomoże zwiększyć obecność NATO w Europie Środkowej ] wyrwane z kontekstu nie powinny być w żaden sposób nagłaśniane" - Andrzej Jaworski do dziennikarzy w Sejmie (04.01.2016)
 16. "Gazeta Wyborcza, a za nią TVN, zacytowały jedno, wyrwane z kontekstu, zdanie abp. Gądeckiego: w Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość" - w sprostowaniu ks. dr. hab. Macieja Szczepaniaka, rzecznika Kurii Metropolitalnej w Poznaniu (23.01.2016)
 17. "Liberalno-lewicowe media w swojej działalności nie mają żadnych hamulców etycznych. By uwiarygodniać swoją narrację gotowe są posłużyć się nawet manipulacją, przekręcaniem cytatów i podawaniem wyrwanych z kontekstu fragmentów wypowiedzi" - informacja na portalu tygodnika "Pax Christiana PCh.pl (25.01.2016)
 18. "Ja nie mówię, że to zdanie nie padło. Nie. To po prostu zostało wyrwane z kontekstu. Kontekst był wyraźnie podatkowy" - wiceminister finansów Konrad Raczkowski podczas debaty ze studentami Szkoły Głównej Handlowej (03.O3.2016)
 19. "Nawiązując do mojego wywiadu dla radia Nadzieja z dnia 23.05.2016 pragnę wyjaśnić, że moja wypowiedź została wyrwane z kontekstu, w sposób wypaczający jej sens. Dalsze rozpowszechnianie rzekomego cytatu i przypisywanie mi złych zamiarów przez lewicowe media tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że padłam ofiarą politycznej nagonki" - Bernadeta Krynicka na facebooku o swojej wypowiedź o wieszaniu osób donoszących na Wolskę za granicą (3005.2016)
 20. "Wyrwane z kontekstu zdanie i nazywanie mnie w hejtach faszystowską kurwą to kiepski sposób na dyskusję na tak ważny temat, który staje się w Europie coraz większym problemem" - Beata Mateusiak-Pielucha w oświadczeniu dotyczącym jej propozycji, by mieszkańcy Wolski o innej niż polska narodowości i niekatolickiej religii podpisywali deklaracje, że będą przestrzegać zasad wolskiej konstytucji (20.11.2016)
 21. "Komentarze, które pani przytoczyła, nie mają nic wspólnego z tym, o czym mówiłem. Burza, która powstała wokół wspomnianego wystąpienia, opiera się na wyrwanych z kontekstu wypowiedziach, na wybranym wybiórczo z dyskusji wątku" - Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej dla portalu "Tygodnika Solidarność" tysol.pl (20.02.2017)
 22. "A ja mam ochotę w tej sytuacji odpowiedzieć co następuje: nie wycierajcie sobie swoich lewicowych buź cytatami z wypowiedzi śp. Prezydenta, wyrwane z kontekstu" - Filip Memches na portalu dorzeczy.pl (06.08.2017)
 23. "Pomijając fakt, że wypowiedź wicepremiera [ Mateusza Morawieckiego ] została wyrwana z kontekstu, to Sikorski po prostu czegoś nie zrozumiał" - informacja a portalu wPolityce.pl (02.11.2017)
 24. "Opowieść żyje już swoim życiem, mało kto zastanawia się, czy jest zgodna z prawdą. A nie jest. Pisaliśmy o tym na DEON.pl. Wypowiedź duchownego została wyrwana z kontekstu, samochody to nie maybachy, a pan Stanisław nie był bezdomny w momencie ich przekazania" - Karol Wilczyński na portalu deon.pl (13.02.2018)
 25. "Wyrwane słowa z kontekstu mogą być źle odbierane i tak się pewnie stało. Intencje premiera były dobre. Powiedział prawdę" - Stanisław Karczewski w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN 24 (20.02.2018)
 26. "Kilka moich słów i uwag zaprezentowanych w jednej z telewizji, wyrwane z kontekstu rozmowy, a uzyskanych nie waham się użyć tego słowa - podstępnie - zostały użyte do wyprodukowania tak zwany fake newsów"- wojewoda pomorski Dariusz Drelich, odnosząc się na konferencji prasowej do swojej wypowiedzi dla TVN 24, w której kilka dni wcześniej stwierdził, że "do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będziemy wzywać wojska'" (24.08.2017)
 27. "Z bardzo ciekawej, długiej wypowiedzi wycięto króciutki fragmencik, wyrwano go z kontekstu" - Błażej Spychalski na antenie Polskiego Radia o wypowiedzi prezydenta o Unii Europejskiej jako "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika" (14.09.2018)
 28. 16.09.2018 - "Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy w Leżajsku, dotyczącej Unii Europejskiej nie można wyjmować z całego kontekstu; nie jest to otwieranie drogi do Polexitu" - Paweł Mucha w Radiu Zet
 29. "Niestety, wypowiedzi wyrwane z kontekstu mogą wprowadzać w błąd i mają na celu zdyskredytowanie mojej osoby w oczach mieszkańców w tym gorącym, przedwyborczym okresie" - Robert Smogorzewski na facebooku, komentując swoją wypowiedź o "pani od seksu" (05.10.2018)
 30. "Niestety, tu znów przedstawiciele Platformy Obywatelskiej posługują się wypowiedziami celowo wyrwanymi z kontekstu w taki sposób, by nadać im zupełnie inny charakter, niż miały w istocie. Jest to dokładna kopia przekazu propagandowego używanego wcześniej przez Platformę Obywatelską" - Piotr Pyzik w wystąpieniu zgłoszonym na posiedzenie Sejmu (14.12.2018)
 31. "Wypowiedź kandydatki [ na urząd Rzecznika Praw Dziecka ] została wyrwana z kontekstu, ponieważ pytanie, na które odpowiadała Agnieszka Dudzińska, dotyczyło czarnych protestów i ta jej odpowiedź wiązała się z czarnymi protestami" - Beata Mazurek do dziennikarzy po stwierdzeniu przez Dudzińską, że ""to są bardzo trudne rzeczy i nie wiem, tu chyba należałoby postulować eutanazję, jeżeli nie stać nas na to, aby tych ludzi wspierać" (09.10.2018)
 32. "Próby dyskredytowania konkurencji przez totalną opozycję i związane z nią osoby i media przy pomocy wyrwanych z kontekstu słów, zaczyna przypominać przekomarzanki dzieci w piaskownicy"na portalu wPolityce.pl 10.10.2018)
 33. "Myślę, że ta wypowiedź [ Krzysztofa Szczerskiego ] została zniekształcona. Natomiast, powtarzam, byłem w studiu w trakcie debaty, nikt się całą wypowiedzią, nie tylko tym jednym wyrwanym z kontekstu zdaniem nie oburzył, [...]" - Adam Bielan na antenie "Radia Zet" (04.03.2019)
 34. "Jest mi niezmiernie przykro, że moje słowa wypowiedziane w Radiu Radom, które wyjęte z kontekstu stały się treścią artykułu w Superekspresie, uraziły wielu nauczycieli" - Marek Suski na twitterze (12.03.2019)
 35. "Równie szkodliwe byłoby wykorzystywanie Kościoła, bądź wyrwanych z kontekstu fragmentów jego nauczania, do celów bieżących partyjnych rozgrywek" - w "Liście społecznym Episkopatu Polski", przyjętym na 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski (14.03.2019)
 36. "[...] byłem w studiu w trakcie debaty, nikt się całą wypowiedzią, nie tylko tym jednym wyrwanym z kontekstu zdaniem nie oburzył, ministrowi Szczerskiemu nie chodziło o jakieś zachęcanie nauczycieli, żeby – jak to pani określiła – się rozmnażali, [...]" - Adam Bielan w Radiu Zet (04.3.2019)
 37. "Fragment mojej wypowiedzi został wyrwany z kontekstu. Chyba nikt dobry, rozsądny, nikt, komu leży na sercu prawda historyczna, nie chce zamiany kata z ofiarą" - Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie (21.05.2020)
 38. "Ponownie, jako element brudnej, politycznej walki, moje słowawyjmowane z kontekstu. Ja naprawdę wierzę w równość i różnorodność" - Andrzej Duda na twitterze (14.06.2020)
 39. "Pan Czarnek nie powiedział o homoseksualistach, że nienormalni. Ta wypowiedź jest wyjęta z kontekstu" - Adam Bielan w programie "Kropka nad i" w TVN 24 (15.06.2020)
 40. ""Nie znam tego rodzaju wypowiedzi, nie wiem, czy znowu nie mamy do czynienia z wyciągnięciem jakiegoś zdania z kontekstu" - Łukasz Schreiber w rozmowie z Piotrem Kraśką na antenie TVN 24 (05.10.2020)
 41. "Po mistrzowsku państwo wyjmujecie z kontekstu różnego rodzaju wypowiedzi"Beata Kempa w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka" w TVN 24 (19.11.2020)
 42. "Problem w tym, że słowa prezydenckiego ministra [ Andrzeja Dery ] zostały wyrwane z szerszego kontekstu" - komunikat na portalu tvp.info (07.12.2020)
 43. "Media, dziennikarze, jeżeli chcą rzeczywiście służyć człowiekowi, muszą głosić prawdę - prawdę w miłości i miłość w prawdzie. Prawda bez miłości jest terrorem. Miłość bez prawdy może być sentymentalizmem i naiwnością. W takich wystąpieniach spontanicznych, można czegoś nie dopowiedzieć. Nie wolno wyrywać niczego z kontekstu, nawet z kontekstu sytuacji, atmosfery" - Tadeusz Rydzyk w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" (08.12.2020)
 44. "Przeniesienie wypowiedzi o grzechu w kontekst jednego grzechupedofilii, to typowa manipulacja mająca na celu zdyskredytowanie dyrektora Radia Maryja. To jest działanie manipulacyjne, które narzuca opinii publicznej fałszywy obraz rzeczywistości. Z tym właśnie mamy tutaj do czynienia. Wyrwane z kontekstu zdanie na temat grzechu przedstawiono jako komentarz do przestępstw o charakterze pedofilskim, choć wcale do tych ostatnich się nie odnosiło" - w artykule "Medialne kamienowanie" opublikowanym na stronie naszdziennik.pl (09.12.2020)

Inne niesłychanie użyteczne artefakty IV RP

Patrz też