Kręcenie beretki

Z Muzeum IV RP
Wersja z dnia 12:04, 1 maj 2015 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "==Definicja== Tusku (widoczne ślady intensywnego kręcenia)]] Grafika:beretkapis.jpg|right...")

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Beretka, którą kręcił Tusku (widoczne ślady intensywnego kręcenia)
PiS nie kręcił beretki

Kręcenie beretki - nowoczesny związek frazeologiczny nowomowy, określający sposób, w jaki herszt przestępczej Platformy Obywatelskiej i Generalny Gubernator tymczasowego rządu okupacyjnego liberałów, Donaldu Tusku, prowadzi politykę zagraniczną. Jest też drugie znaczenie terminu 'beretka', a mianowicie - wrogowie narodu bezczelnie twierdzą, że Joachim Brudziński ukończył studia metodą kręcenia beretki.

Zakres znaczeniowy

K. b. jest wyrażeniem, które w skondensowanej formie wyraża głęboką dezaprobatę dla - w sposób oczywiście oczywisty - głęboko antywolskiej, a nawet zdradzieckiej polityki zagranicznej Tusku i jego zbrodniczego reżimu, która jest niekończącym się pasmem gaf i spektakularnych porażek, ponoszonych regularnie na wszystkich frontach dyplomacji.

Do największych porażek składających się na Kręcenie beretki należą w szczególności:

Geneza

Wyrażenie K. b. błyskotliwie wprowadził do tezaurusa nowomowy wybitny intelektualista i erudyta, posiadacz jednego z najtęższych umysłów współczesnego świata, gensek Partii, Joachim Brudziński, który w dniu 03.01.2008 w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24, wnikliwie scharakteryzował całokształt "dokonań" Donaldu Tusku na polu polityki zagranicznej:

Dla pełnej jasności widzów, pan gensek zechciał dodatkowo przedstawić najważniejsze przykłady sromotnych porażek Donaldu Tusku:

Porażającą swą trafnością diagnozę zdradzieckiej polityki Tuska potwierdza w całej rozciągłości wcześniejsze rozpoznanie sformułowane przez Jarosława Kaczyńskiego, który już w dniu 19.12.2007, komentując w rozmowie z Jackiem Karnowskim w audycji "Sygnały Dnia" zniesienie rosyjskiego embarga na wolskie mięso, stwierdził:

Etymologia

Choć szczegółowe pochodzenie wyrażenia nie zostało jeszcze opisane w literaturze przedmiotu, najprawdopodobniej twórca nawiązał w nim do znanej powszechnie nienawiści Tusku do moherowych beretek, co świadczy o niespotykanej wręcz erudycji pana Brudzińskiego.

Jak wiadomo nie od dziś, Tusku od dawna szczerze gardzi nosicielami tego popularnego nakrycia głowy i usiłuje nimi manipulować ("obracać"). Ohydne te działania są oczywiście zupełnie nieskuteczne i dokładnie taki sam skutek mają zabiegi dyplomatyczne Tusku, na co błyskotliwą aluzją zwrócił uwagę w swoim wyrażeniu pan Brudziński.

Charakterystyczne jest też niestandardowe zastosowanie w słowie "beretka" rodzaju żeńskiego oraz zdrobnienia, co subtelnie podkreśla osobisty i bardzo emocjonalny stosunek Brudzińskiego do bliskiej mu duchowo i intelektualnie formacji ideowej - moherowych beretów.

Patrz też

Linki zewnętrzne