Krzyż Zesłańców Sybiru

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Krzyż Zesłańców Sybiru - polskie odznaczenie państwowe przyznawane osobom deportowanym w latach 1939 - 1956 na Syberię, do Kazachstanu lub północnej Rosji. Wnioski o przyznanie Krzyża podpisuje Prezydent RP.

W dniu 26.03.2006 odznaczenie to otrzymał Wojciech Jaruzelski, który był w 1940 roku zesłany razem z rodziną na Syberię. O przyznaniu Krzyża poinformowała natychmiast wroga TVN, a sam Jaruzelski obłudnie oświadczył, że uznaje ten gest za "wzniesienie się ponad historyczne podziały".

Szybko okazało się jednak że cała sprawa to prowokacja mająca na celu zdeprecjonowanie prezydenta i w konsekwencji ośmieszenie Wolski w oczach całego świata - Jan Turski (zapewne powiązany z Donaldem Tuskiem), szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, dopisał nazwisko generała do listy osób przewidzianych do odznaczenia, a prezydent nieświadomy podstępulistę podpisał1).

W świetle niepodważalnych dowodów Jan Turski został natychmiast usunięty ze swojego stanowiska, natomiast Krzyż Zesłańców Sybiru został słusznie Jaruzelskiemu odebrany (istnieje też rozsiewana przez wrogie media wersja, iż Jaruzelski Krzyż oddał sam).

Patrz też

Przypisy

1) "Prezydent nie czyta wszystkich wniosków. Sądzę, że ktoś w kancelarii prezydenta popełnił błąd" - rzecznik prezydenta Kaczyńskiego Maciej Łopiński na antenie TVN]] (26.03.2006)

Linki zewnętrzne