Leper Messiah

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Zmartwychwstanie - porażający dowód mesjańskości Lepera

Leper Messiah (pol.: Lepper Mesjaszem; błędnie wg wykszt.: Trędowaty Mesjasz) - utwór słynnego amerykańskiego zespołu Metallica, powstałego w 1981 roku, uważanego za jeden z najwybitniejszych zespołów grających heavy i thrash metal.

Płyta Master of Puppets

Utwór Leper Messiah pochodzi z najważniejszej i uważanej za kultową, płyty Metalliki "Master of Puppets", która wydana została w dniu 21.02.1986 przez wytwórnię Electra Records. Nagrania zostały zrealizowane pomiędzy 1 września, a 27 grudnia 1985 w Sweet Silence Studios w Kopenhadze.

W zgodnej opinii krytyków oraz fanów, płyta "Master of Puppets" jest największym dokonaniem w historii zespołu i uważana jest za szczyt jego osiągnięć na polu thrash metalu.

Płyta ma zróżnicowany charakter i zawiera zarówno kompozycje ostre i szybkie ("Battery", "Damage, Inc."), jak i monumentalny utwór tytułowy - thrashową quasi-balladę "Welcome Home (Sanitarium)", a także rozbudowany utwór instrumentalny - "Orion".

Inspiracje muzyków

Wbrew załganym opiniom pseudoprofesjonalnych łże-krytyków, którzy - działając na polityczne zlecenie określonych sił - cynicznie lansują tezę, że utwór ten jest jednym z najsłabszych, najważniejszym i najbardziej wartościowym utworem płyty jest właśnie "Leper Messiah", który stanowi przepowiednię przyszłych dokonań przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppera.

Zarówno proroczy tekst Larsa Ulricha, jak i agresywna i przejmująca muzyka Jamesa Hetfielda, świadczą o geniuszu autorów i głębokim zrozumieniu przez nich konieczności przemian współczesnego świata i walki z wszechobecnymi układami oraz szarymi sieciami wszechwładnych korporacji.

Porażające wrażenie robi jednak fakt, że już w 1985 r., w zwykłym, nikomu nieznanym, prowincjonalnym pracowniku Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kusicach, koordynującym pracę powiatowych inseminatorów, artyści w swej proroczej wizji dostrzegli (ze znacznej zresztą odległości) przyszłego wodza i trybuna ludowego, czołowego odnowiciela moralnego przyszłej IV RP oraz wybitnego męża stanu i członka prezydium rządu odzyskanej z rąk wrogów Wolski.

Ulrich i Hetfield przewidzieli też trudy drogi Leppera do władzy, jego cierpienia i niezrozumienie w czasach pełnych kłamstwa, czasach opanowanych przez żądzę pieniądza i władzy oraz korupcję. W utworze przewidziano również nikczemne szykany ze strony liberałów, postkomunistów i innych wrogów narodu, którzy przez lata całe wściekle go atakowali oraz starali się wykreować i upowszechnić jego wizerunek jako błazna (ang.: clown).

Wybitne zasługi Metalliki na polu wspierania Samoobrony oraz Jej Wodza, pozwalają postawić ten zespoł w jednym szeregu z tak prominentnymi megagwiazdami światowego showbiznesu, jak Ich Troje, Trubadurzy czy Andrzej Rosiewicz, które - nie bacząc na atmosferę nienawiści i ciągłe wściekłe ataki liberałów i innych środowisk objętych antywolskim Układem - nie zawahały się dać świadectwa prawdzie i czynnie poparły Samoobronę lub PiS w kampanii wyborczej do Sejmu w 2005 r.

Cyniczne działania tzw. "niezależnych krytyków muzycznych"

Jak wspomniano, wielu krytyków cynicznie lansuje tezę, że "Leper Messiah" jest jednym z najsłabszych utworów na płycie. Ponadto skoordynowane akcje tych "niezależnych" krytyków, faktycznie będących na pasku wrogów narodu oraz finansowanych najprawdopodobniej przez określone siły, doprowadziły do zakorzenienia w świadomości wolskich słuchaczy zakłamanego i, w sposób oczywisty, językowo niepoprawnego tłumaczenia tytułu utworu jako "Trędowaty Mesjasz".

To cyniczne nadużycie semantyczne miało na celu ukrycie przed społeczeństwem inspiracji artystów i związków utworu ze świetlaną postacią Andrzeja Leppera, a także - w przypadku doszukania się jednak przez kogoś takich powiązań - zohydzenie tego Męża Stanu, poprzez stworzenie konotacji tej postaci z tak przerażającą i zaraźliwą chorobą, jak trąd. Miało to prowadzić do izolowania Leppera w społeczństwie, a tym samym do uniemożliwienia mu wszelkich działań prowadzących do uzdrowienia moralnego IV RP.

Tekst "Leper Messiah"

(Tłumaczenie anonimowe, pochodzi z niesygnowanego zasobu Internetowego)

Lepperze Mesjaszu
Wieczny nieudaczniku,
Cyrk przybywa do miasta, a ty jesteś głównym clownem
Proszę, proszę
Rozprzestrzeń swą chorobę żywiąc się jego chwałą
Kolana, kolana
Upadam do twych kolan,
Będziesz cierpieć dla jego chwały

Czas żądzy, czas kłamstwa
Czas pożegnać swe życie
Daj mi forsę, daj zielone
A pójdziesz do nieba
Zasłużysz się
A dostaniesz lepsze miejsce
Kłaniaj się Lepperowi Mesjaszowi

Jego zdumiewające cuda potrzebują
Twej niedzielnej akceptacji
Ślepe oddanie drenuje twój mózg
Łańcuch, łańcuch
Połącz ogniwa niekończącego się łańcucha
Zauroczonych nim
Sława, sława
Zaraza jest grą, śmierdzi upojona siłą
Teraz to rozumiemy

Czas żądzy, czas kłamstwa...

Osłabione, wycieńczone
Widać gromadzące się owieczki
Złapane w pułapkę hipnozy
Teraz twoja kolej

Czas żądzy, czas kłamstwa...
Kłamstwo, kłamstwo...

Zagraj to sam

Poniżej przedstawiono zapis nutowy pierwszych dwudziestu dwóch taktów partii gitarowej Jamesa Hetfielda oraz odpowiadający mu zapis transkrypcji na gitarę elektryczną, w postaci tablatury. Partia ta wykonana powinna być na gitarze o przesterowanym brzmieniu, charakterystycznym dla Hetfielda i Metalliki. Brzmienie tego typu osiągnąć można łatwo nawet na niskiej klasy wzmacniaczu, a w ostateczności można uciec się do tzw. "efektu podłogowego" - szeroki wybór tego typu urządzeń oferuje większość sklepów muzycznych.

Prezentowana partia obejmuje charakterystyczny riff, oparty na pochodzie akordów kwintowych, z wtrąconymi w taktach 10 (triola ósemkowa) oraz 11, 13, 15, i 17 (ósemki) pojedynczymi dźwiękami. Riff jest stosunkowo prosty, jakkolwiek początkującym gitarzystom może on sprawić drobne problemy techniczne.

Lepermessiah.jpg

Patrz też

Linki zewnętrzne