Liberalne panoptikum

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Liberalne panoptikum w pełnej krasie
Fullbajer.jpg

Panoptikum - zbiór osobliwości lub wystawa rzeczy osobliwych.

Wprowadzenie

Na miano największych osobliwości, nie tylko w Historii Wolski, ale także powszechnej historii wszech czasów, bez wątpienia zasługują praktycznie wszystkie wypowiedzi przedstawicieli wszelkiej maści liberałów, a co za tym idzie - agentów Układu, skupionych przede wszystkim w tak złowrogich partiach, jak Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej lub PSL. Dotyczy to także wszystkich wrogów narodu, którzy przeszli na stronę okupanta, ze szczególnym uwzględnieniem byłych koalicjantów.

Dla udokumentowania najważniejszych przykładów tej odrażającej twórczości oraz zachowania dla potomności porażających dowodów zdrady narodowej, poniżej zestawiono najbardziej charakterystyczne, przesączone jadem i nienawiścią do wszystkiego co wolskie, wypowiedzi poszczególnych przedstawicieli wymienionych środowisk wrogów narodu.

Donaldu Tusku

 1. "Polska naprawdę nie jest skazana na, tak jak ją Polska od wczoraj nazywa, na moherową koalicję! - podczas wystąpienia sejmowego (10.10.2005)
 2. "Mów mi Donek" - do Jarosława Kaczyńskiego, podczas debaty wyborczej (12.10.2007)
 3. "Waldemar Pawlak był premierem dwa razy, więc ja jestem 14. Jarosław Kaczyński był 13., a to wiele tłumaczy" - odpowiadając na konferencji prasowej w Warszawie na pytanie, czy nie boi się pecha, skoro jest trzynastym premierem (16.11.2007)
 4. "Opozycja bezczelnie nas pogania" - na konferencji prasowej na temat służby zdrowia (09.01.2008)
 5. "Różnice widać, gdy wstanę i się wyprostuję" - odpowiadając na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego na pytanie o różnice między nim, a Jarosławem Kaczyńskim (28.02.2008)
 6. "Potwór dzwoni" - o Jarosławie Kaczyńskim do Lecha Kaczyńskiego podczas negocjacji dotyczących "kompromisu jurajskiego" (29.03.2008)
 7. "Mogę powiedzieć dość bezczelnie, że strategia miłości, jaką zaproponowałem, przyniosła akurat w tej sprawie efekty. Nie żebyśmy się jakoś serdecznie pokochali z panem prezydentem, ale na pewno jest wyraźnie, wyraźnie lepiej" - robiąc dobrą minę po spektakularnej porażce w negocjacjach z prezydentem, który swą niezłomną i twardą postawą zmusił Tusku do wyrażenia zgody na ratyfikowanie Traktatu Lizbońskiego jednozdaniową ustawą według projektu PO, uzupełnioną uchwałą Sejmu, zaproponowaną przez PO (30.03.2008)
 8. "Ponoć jest tak, że różni ludzie, którzy funkcjonują w napięciu, słyszą czasem różne głosy. Mnie się pan prezes Kaczyński jeśli z jakimś potworem kojarzy, to z ciasteczkowym, a więc z sympatycznym, z niczym złym na pewno" - na konferencji prasowej (03.04.2008)
 9. "Można wypowiedzieć więcej niż jedno zdanie i nikogo nie obrazić" - w TVN 24 o swoim "orędziu" (05.05.2008)
 10. "Podoba mi się bycie premierem" - ibidem
 11. "Niezależnie od tego, że prezydent i były premier są do siebie bardzo podobni, dokładnie wiem z kim rozmawiałem w Juracie i to był z całą pewnością prezydent" - ibidem
 12. "[...] natomiast krwiożerczość pana ministra Ziobry, który zrobił rzecz niemądrą i paskudną pod względem etycznym, zarzucając zanim sprawa się w ogóle zaczęła – zabójstwo, przepraszał przecież za te słowa, wycofywał się z tych słów, a dzisiaj znowu odgrywa rolę takiej krwiożerczej bestyjki, która domaga się koniecznie głowy Mirosława G., za rzecz, którą jak sądzą prawnicy i jak o tym świadczą fakty, za rzecz, której nie zrobił" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Gość Radia Zet" (09.05.2008)
 13. "Trzeba być ślepym albo mieć złą wolę, aby nie widzieć, że złotówka wydawana na poziomie gminy jest lepiej wydana niż wydawana przez rząd" - do dziennikarzy w Sejmie (28.05.2008)
 14. "PiS powinno wreszcie przestać lękać się ludzi i idei samorządności" - ibidem
 15. "To była ewidentna, krzywdząca nas pomyłka. [...] Dziś jako premier muszę mówić w sposób wyważony, ale wczoraj, jako polski kibic, chciałem zabić" - komentując decyzję sędziego Webba (wym.: Łeba), który podyktował rzut karny przeciwko Wolsce podczas jej meczu z Austrią na Euro 2008 (13.06.2008)
 16. "Moim zdaniem problemem są dzisiaj tacy politycy jak bracia Kaczyńscy, czy Antoni Macierewicz, którzy świadomie albo mimowolnie składają zamówienie polityczne na interpretację ich teorii" - w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (19.06.2008)
 17. "Bardzo by mi zależało, aby instytucje, które mają dbać o pamięć narodową, potrafiły wspiąć się na Himalaje bezstronności i obiektywizmu. Prezes IPN Janusz Kurtyka, niestety, nie jest himalaistą" - w wywiadzie dla TVN 24 (22.06.2008)
 18. "Wtedy (w 1991 r.), kiedy doszło do konfliktu, kiedy Lech Wałęsa podziękował za współpracę braciom Kaczyńskim (właśc. zjawisku biologicznemu), okazało się, że jest agentem i człowiekiem niebezpiecznym" - w programie TVP2 "Tomasz Lis na żywo" (23.06.2008)
 19. "Pamiętam to słynne zdanie, które [ Jarosław Kaczyński ] wypowiedział wtedy w rozmowie ze mną, w tych negocjacjach o utworzeniu rządu, że oni są gotowi dać pełną władzę nad polską gospodarką mojej ekipie, ale warunkiem jest, że będziemy wspólnie z nimi uczestniczyli w odsuwaniu Lecha Wałęsy od władzy" - ibidem
 20. "Gdyby nie eskapada pani Fotygi, byłoby nam łatwiej sfinalizować rozmowy. Oczekiwałbym od każdego urzędnika, w tym najwyższego w państwie, prezentowania polskiego interesu" - na konferencji prasowej o negocjacjach w sprawie tarczy antyrakietowej (01.07.2008)
 21. "Konstytucja wyposażyła prezydenta w nieprecyzyjnie opisaną władzę wykonawczą, jeśli dodać do tego złą wolę i chęć wchodzenia w zwarcia - a prezydent to demonstruje i wykorzystuje - mamy poważny kłopot" - w wywiadzie dla "Polityki" (01.10.2008)
 22. "Kiedyś to powiedziałem: każdy ma swojego Palikota. My na szczęście nie mamy swojego Kurskiego" - do dziennikarzy na konferencji prasowej w Kościanie (28.11.2008)
 23. "Byłeś, jesteś i będziesz legendą. I bohaterem naszej narodowej legendy. Koniec. Kropka" - na międzynarodowej konferencji "Solidarność dla przyszłości", zorganizowanej z okazji 25-lecia przyznania nagrody Nobla TW "Bolkowi" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") (06.12.2008)
 24. "Czasami mam wrażenie, że liderzy tej części opozycji i prezydent odczuwają szczególną satysfakcję, kiedy mogą przeszkodzić w jakimś projekcie, za którym ja się opowiadam" - w rozmowie z Janiną Parandowską na antenie radia TOK FM (17.12.2008)
 25. "Jarosław Kaczyński jest największym psujem w mediach publicznych" - komentując na konferencji prasowej propozycję premiera-prezesa Kaczyńskiego przekazania mediów publicznych pod kontrolę rządu (27.01.2009)
 26. "Zawsze wtedy, kiedy rozmawiamy o tym, że partie polityczne biorą miliony na swoje utrzymanie, histeryczny krzyk rodzi się w ławach Prawa i Sprawiedliwości. Bardziej zawstydzających spektakli niż rozpaczliwa obrona tego wyciągania milionów z kieszeni podatnika ta sala nie widziała. [...] Wrzawa, która wybucha w tej chwili, szczególnie w ławach Prawa i Sprawiedliwości, pokazuje, ile nikczemnej hipokryzji zawartej było w wystąpieniach wielu uczestników tej debaty" - podczas sejmowej debaty nad likwidacją subwencji budżetowych dla partii politycznych (02.04.2009)
 27. "Przyjęliśmy z ministrem Rostowskim zasadę zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Polityka nie ulegania namowom histeryków, panikarzy, ale także lobbystów przyniosła naprawdę dobre efekty" - na konferencji prasowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (29.05.2009)
 28. "Muszę powiedzieć, że wczoraj akurat tych słów nie słyszałem, ale widziałem miny i słyszałem słowa innych liderów i ekspertów PiS. Ręce i spodnie opadają, jak się widzi ludzi, którzy są autentycznie załamani z tego powodu, że Polska ma sukces" - w rozmowie z Agnieszką Burzyńską w audycji "Kontrapunkt" na antenie RMF FM (30.05.2009)
 29. "Nie jest dobrą metodą, wtedy kiedy jest sztorm i kiedy wszyscy na statku powinni sobie pomagać, żeby przez ten sztorm przepłynąć, znajduje się grupa ludzi, którzy w tym czasie - kiedy wszyscy bez wyjątku ciężko pracują - plądruje walizki pasażerom" - insynuował w Sejmie podczas debaty nad wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego (25.06.2009)
 30. "Nie chciałbym, aby o decyzjach kadrowych decydowała opozycja albo media. [...] Kiedy pojawiają się bez wyraźnych powodów żądania ze strony opozycji, aby zdymisjonował ministra, to - szczególnie kiedy robi to taka złośliwa opozycja - to raczej wzmacnia pozycję ministra, niż ją osłabia" - na konferencji prasowej w Warszawie (01.07.2009)
 31. "Dług publiczny nie może narastać w nieskończoność. Możemy albo zwiększyć podatki, albo szukać rezerw. Otwarcie przedstawiłem panu prezydentowi nasze możliwości wymagające zmian ustawowych. Prezydent wysłuchał tych argumentów. Są one nie do odparcia. A jeśli prezydent się uprze i będzie wetował albo przeszkadzał, to daleko nie zajedziemy" - oczerniał prezydenta natychmiast po spotkaniu z nim (09.07.2009)
 32. Prywatyzacja stoczni - dwa komunikaty
 33. Afera hazardowa - wystąpienie w Sejmie w obronie skompromitowanych przez CBA kolesiów z PO (08.10.2009):
 34. "Nie jest prawdą, jak ktoś zaesemesował do jednego z moich ministrów, że jest to manewr Platformy Obywatelskiej, by przykryć zamieszanie wokół hazardu" - na konferencji prasowej (09.10.2009)
 35. "Polski nie stać na reelekcję Lecha Kaczyńskiego" - w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" (16.10.2009)
 36. "Odwracanie kota ogonem jest specjalnością niektórych polityków - na pewno braci Kaczyńskich" - ibidem
 37. "Możnaby teraz stwierdzić, że mój rząd to ten, któremu sprzyja Opatrzność, ale mam pokorę wobec takich słów" - podczas wystąpienia w Kancelarii Premiera (20.11.2009)
 38. "Naszą zasługą jest to, że się nie ugięliśmy - nie tylko przed Kaczyńskimi... To, że myśmy nie "wdepnęli" w ten kryzys, jest tym bardziej godne podkreślenia, że Polska na plecach ma także PiS, nie tylko bankructwo Lehman Brothers, ale także innych brothers" - w wywiadzie na łamach "Przekroju" (05.01.2010)
  Miłe złego początki, a w końcu nawet wrogie media nie pomogą
 39. "Kluczowe było przekonanie, że chociaż prezydentura to wielki spektakl, a kampania wyborcza bardzo wielu wyborców ekscytuje, pociąga, to wszyscy wiemy, że po tym, jak nowy prezydent mówi słowa przysięgi, jest tylko prestiż, zaszczyt, żyrandol, pałac i weto" - podważał bezczelnie powagę Urzędu i Osoby w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (30.01.2010)
 40. "Najtrudniejszym zadaniem dla Lecha Kaczyńskiego jest konkurowanie z samym sobą, bratem i własnym ugrupowaniem. Kaczyński przegrywaprezydenturę nie dlatego, że wokół jest mrowie wspaniałych kandydatów, tylko dlatego, że ten typ prezydentury się ludziom nie podoba. Żeby wygrać wybory musiałby pokonać samego siebie, musiałby zmienić wszystko wokół siebie, musiałby być kimś innym" - suflował Monice Olejnik (pseudonim operacyjny "Stokrotka") w programie "Siódmy dzień tygodnia" w Radiu Zet (31.01.2010)
 41. "Wolałbym, żeby Kaczyński już nie był prezydentem, bo mi to przeszkadza w rządzeniu" - ibidem
 42. "Dziś urzędnicy prezydenta pytają szpitale publiczne, jaka jest ich kondycja, a to oni sami rok temu zablokowali szanse uratowania tych szpitali! To więcej niż cynizm, to podłość! Są działania w polityce, które zasługują na ten epitet. Zamknęli ludziom możliwość dobrego leczenia, narazili szpitale na komornicze bankructwa, skazali publiczne szpitale na zagładę, a dzisiaj udają obrońców pacjentów" - ibidem
 43. "SLD, pomagając PiS-owi zagarnąć media publiczne w sposób tak brutalny - brutalniej, niż zrobił to PiS z Samoobroną, wydało na siebie wyrok śmierci. Wyborcy lewicy tego im nie wybaczą. A zdobycie mediów publicznych nie jest kluczem do zwycięstwa. To sposób, żeby zatruć atmosferę w Polsce, jeszcze bardziej zohydzić Polakom politykę jako taką" - ibidem
 44. "Czas półprywatnych rozmów z prezydentem, z których robi się taki insynuacyjny użytek w kampanii wyborczej, się skończył" - do dziennikarzy w Budapeszcie (24.02.2010)
 45. "Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, w Polsce coraz więcej ludzi zaczyna sobie cenić spokój i odpowiedzialność i tylko jeden się nie zmienia - Jarosław Kaczyński" - w wypowiedzi dla PAP (12.03.2010)
 46. "Jarosław Kaczyński, nie od dziś, jest specjalistą od piekła, od smoły, od smażenia; niech Bóg chroni Polskę od polityków, którzy czynią piekło na Ziemi" - ibidem
 47. "Mogę wszystkich uspokoić, że na pewno nie podejmę w Waszyngtonie decyzji, że się rozbroimy z naszych bomb atomowych" - do dziennikarzy w Brukseli (25.03.2010)
 48. "20 czerwca Polacy będą mogli wybierać między atmosferą odwetu, rywalizacją, kto kogo pokona, kto jest winny, kto jest prawy, którą dziś stwarza PiS, a propozycją prezydentury Komorowskiego. Jest on człowiekiem gotowym do współpracy, rozumiejącym innych. To jego atut. Dla Polski to jak tlen" - w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (10.05.2010)
 49. "Nikt nie ma prawa z żałoby i tej tragedii robić bata do chłostania tych, którzy mają odmienne od niego poglądy i wizje przyszłości" - ibidem
 50. "Ale jeśli mnie państwo pytacie, czy wierzę w to, co wczoraj wymyślili propagandziści PiS-u, że marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest pracować w tandemie razem z Tuskiem, to nie, nie wierzę nawet w jednym procencie. Wszystko wskazuje na to, że jest dokładnie odwrotnie. Nie trzeba jakiejś szczególnej przenikliwości, żeby to widzieć" - do dziennikarzy po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (27.05.2010)
 51. "Wolałbym, żeby ludzie, którzy są zaangażowani we własne cele polityczne, nie wtrącali się wtedy, kiedy nie potrafią pomóc. Albo można pomóc, to wtedy wszyscy serdecznie zapraszają wszystkich do roboty, albo przynajmniej cicho siedzieć, jeśli nie ma się nic sensownego do powiedzenia" - do dziennikarzy podczas pobytu na ogarniętym powodzią Podkarpaciu, komentując światłe rady i uwagi prezesa-premiera-przyszłego-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego (05.06.2010)
 52. "Wreszcie trzeba głośno to powiedzieć: ta kampania polityczna nie powinna zatruwać naszego życia publicznego i życia zwykłych ludzi, bo mamy wystarczająco dużo problemów na głowie, szczególnie tych związanych z powodzią. Mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński robi z tych nieszczęść kluczowe elementy swojej kampanii i w dodatku agresywnie kieruje swoje uwagi pod adresem tych, którzy ciężko pracują, żeby skutki tych nieszczęść były jak najmniejsze" - pluł jadem podczas konferencji prasowej (07.06.2010)
 53. "Jarosław Kaczyński wspierał projekt sieci szpitali, który wspierał w niektórych przypadkach likwidację szpitali. Gdybym był cyniczny, gdybym chciał wykorzystywać tego typu rzeczy, to bym powiedział "Nie głosujcie na Jarosława Kaczyńskiego, bo on opowiada się za likwidacją szpitali." I to byłaby taka część prawdy. Nie można posługiwać się częścią prawdy, wtedy kiedy argumentuje się w tak zwanej sprawie, jaką jest ochrona zdrowia, bo część prawdy to też jest kłamstwo" - udawał niewiniątko podczas konferencji prasowej (15.06.2010)
 54. "Wczoraj się dowiedzieliśmy, że Jarosław Kaczyński jest lewicowcem, był też kowbojem w ostatnich kilkunastu godzinach, stał się rusofilem, bardzo polubił Niemców" - na konferencji prasowej (22.06.2010)
 55. "Uważam, że jaki Jarosław Kaczyński jest każdy widzi i słyszy, nawet jeśli kandydat PiS przebiera się każdego dnia w jakąś nową owieczkę i coraz to łagodniejszą" - na antenie RMF FM (26.06.2010)
 56. "Wrzask, bo inaczej tego nie nazwę i próba kształtowania atmosfery podejrzliwości, i najcięższych zarzutów, mają przykryć wyrzuty sumienia w tym środowisku, które powinno czuć się odpowiedzialne za to, co się stało wówczas [ 10.04.2010 ]" - w komentarzu dla dziennikarzy w Sejmie w związku z wywiadem Anny "Legendarnej" Fotygi dla "Polska. The Times" z tego samego dnia (08.10.2010) [1]
 57. "Każdy mówi o jakichś sąsiadach, takie porównania mówią coś o nas samych, ale ja bym nie ryzykował z Jarosławem Kaczyńskim budowania Korei, bo mogłaby wyjść ta inna i byłby kłopot" - na konwencji PO w Warszawie (14.11.2010)
 58. "Wiele lat temu były po naszej zachodniej granicy dwa państwa RFN i NRD. Oni też się między sobą niewiele różnili - mówili tym samym językiem, mieli podobną historię, tylko tak się jakoś dziwnie działo, że kierunek ucieczki był zawsze z jednego kraju do drugiego. Jakąś różnicę ludzie wyczuwali, byli gotowi dużo zaryzykować. Kiedy patrzę dzisiaj na polską scenę polityczną, to Polacy jakby wyczuwali, że gdzieś głęboko, przy fundamentach jest zasadnicza różnica" - suflował podczas mazowiecko-warszawskiej konwencji PO (14.11.2010) [2]
 59. "Historia korupcji w Polsce to jest historia wszystkich partii politycznych. Najciszej w tej sprawie powinni siedzieć posłowie PiS, jeśli przypomnimy sobie lata rządów PiS" - podczas debaty sejmowej na temat finansowania partii politycznych z budżetu państwa (03.12.2010)
 60. "Nie ma gorszej korupcji politycznej, niż ta, która polega na tym, gdy grupa polityków zmawia się i zmusza podatnika do płacenia haraczu na politykę. Bronicie tego chorego systemu z pazerności finansowej" - ibidem
 61. "Pan na pewno przejdzie do historii. Na szczęście nie w moim towarzystwie" - do Antoniego Macierewicza w wystąpieniu sejmowym podczas debaty na temat katastrofy smoleńskiej (19.01.2011).
 62. "Prawdy o katastrofie smoleńskiej skutecznie nie oświetlą pochodnie maszerujących po Krakowskim Przedmieściu, do prawdy o Smoleńsku przybliżają nas wysiłki dziesiątek polskich przedstawicieli i funkcjonariuszy, którzy w różnych miejscach ciężko pracują, by skompletować pełny obraz wydarzeń" - podczas debaty w Sejmie (19.01.2011) [3]
 63. "Poseł Suski jest - jak się zdaje - z południa. Pańska arogancja i ignorancja w tej kwestii jest wprost proporcjonalna do odległości między morzem a miejscem zamieszkania, więc muszę być wyrozumiały" - w wystąpieniu podczas sejmowej debaty nad odwołaniem ministra skarbu Aleksandra Grada (28.04.2011)
 64. "Nie miejcie złudzeń, ja trochę znam obu panów, Kamińskiego i Kaczyńskiego, znam trochę ich oczy, nie są to co prawda oczy wilcze, ale to są oczy, które bardzo dużo mówią, kiedy kłamią, kiedy cynicznie używają tego typu metod, to widać to po ich oczach" - na konferencji prasowej (31.05.2011) [4]
 65. "Polacy wiedzą jak żyć w Polsce, między innymi dzięki temu, że te dwa lata przebiegły w naszym kraju w miarę spokojnie. Dzisiaj Polska potrzebuje odważnych decyzji. Obudził się lider opozycji i prezentuje odwagę w spotach wyborczych. Ja widziałem niejednego odważnego w spotach i reklamówkach. Pan uciekł po dwóch latach, wytrzymał pan dwa lata. Dzisiaj pcha się pan do władzy, mimo iż czeka nas gigantyczne wyzwanie, naprawdę trzeba mieć mocne nerwy, odwagę, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi staje Polska. [..] trzeba być tchórzem, aby tuż przed wyborami obiecywać w takim czasie, że możliwe jest obniżenie dochodów państwa. Prawdziwą odwagą, której oczekuje się od prawdziwych przywódców w tak krytycznych czasach, jest gotowość stanięcia przed ludźmi i powiedzenia im "nie". Rządzenie krajem wtedy kiedy światu zagraża kryzys, to nie jest prezentowanie odwagi w spotach wyborczych." - wściekle zaatakował w sobie właściwym stylu Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego podczas swojego kłamliwego wystąpienia w Sejmie (19.08.2011)
 66. "Wszyscy wokół z Jarosławem Kaczyńskim na czele tłumaczyli, że rząd powinien dawać pieniądze podatników, żeby te lobby zaspokoić. Chciałbym o tym rozmawiać, żeby im przypomnieć jak się zachowywali wtedy, kiedy trzeba było samotnie, jako jedyni w Europie powiedzieć lobby farmaceutycznemu "tego kitu za miliard złotych nam nie wciśniecie". Gdzie byli ci panowie wtedy?" - podczas debaty z samym sobą w programie "Tomasz Lis na żywo" (05.09.2011) [5]
 67. "Na moim, przysłowiowym, podwórku, jak się człowiek umawia na solo, to staje i nie udaje, że mama woła na kolację. Ja nie wywieszam białej flagi. Widzę wokół partnerów, którzy z tą białą flagą, stękając, pocą się przed kamerami i tłumaczą dlaczego dzisiaj nie mogą, dlaczego jutro nie chcą, a pojutrze będą w innym miejscu" - ibidem
 68. "Prezes Kaczyński to nie jest piękna panna na wydaniu, żeby wszyscy biegali za nią i pytali, kiedy się można umówić na debaty. Ja pewno nie będę w tej roli" - do dziennikarzy (06.09.2011) [6]
 69. "Trochę się dziwię, że my traktujemy jako dobrą nowinę, że jakiś polityk jest gotów podać rękę prezydentowi Rzeczypospolitej. Ludzie, ktoś tu zwariował? Łaskę robi? Polacy wybrali prezydenta, każdy polityk ma obowiązek pracować z prezydentem. Nie dajmy się zwariować. Jarosław Kaczyński bierze za to pieniądze co miesiąc, żeby normalnie pracować, także z instytucjami państwowymi. Jeżeli chce robić rewolucję i powstania niech to robi społecznie" - do dziennikarzy (22.09.2011) [7]
 70. "Jest dokładnie odwrotnie, bo akurat partia, którą reprezentuje pan Girzyński, uwielbia wykorzystywać tego typu sytuacje. Trzeba nie mieć rozumu albo serca żeby w ogóle tego typu zarzuty sformułować. Co to znaczy "ostentacyjnie przerwać"? Człowiek usiłuje popełnić samobójstwo, podpala się, wysyła do mnie list, twierdzi w tym liście, że [ są ] jakieś sprawy niezałatwione przez kancelarię, a ja mam udawać, że nic się nie stało? [...] To dopiero by było, gdybym ja udawał, że nic się nie stało. Nie spodziewałem się, bo ten poseł sprawiał wrażenie względnie racjonalnego. Trzeba mieć coś naprawdę nie po kolei, żeby takie rzeczy opowiadać" - do dziennikarzy w Giżycku (25.09.2011)
 71. "Jeśli widzę, że dziś moi oponenci, mówię o PiS-ie, stoją po stronie tych, którzy biją, wnoszą niebezpieczny sprzęt na stadiony, rozbijają spotkania, [...] jeśli tak ma wyglądać opozycja, to ja się cieszę, że Polacy to widzą – podczas spotkania z młodzieżą akademicką w Lublinie (01.10.2011)
 72. "Wolałbym, żeby wszyscy, którzy tu przyjeżdżają starali się operować rzetelnie liczbami. To być może zbyt wysokie wymagania wobec prezesa Kaczyńskiego" - do dziennikarzy podczas wizyty w PZL Mielec (01.10.2011)
 73. "Jeżeli Polacy będą chcieli wybrać takiego polityka od wojenki, który z kompromisu robi kapitulację i który przez politykę zagraniczną rozumie, że wsiada na konika i macha szabelką i wszystkich prowokuje, to tak, to jest między nami różnica" - na antenie Polsat News i TVP Info (06.10.2011)
 74. "[...] kiedyś w Polsce także pan prezes Kaczyński zrozumie, że szczególnie w takim momencie, w jakim znajduje się Polska i Europa, budowanie na tyle na ile to możliwe jedności narodowej wokół głównych celów sprzyja Polakom i Polsce. [...] I przykro mi, że człowiek tak dojrzały i tak często powołujący się na honor, ojczyznę biało-czerwoną, orła białego, że nie dostrzega tak oczywistej rzeczy, jak interes narodowy w tych skomplikowanych czasach" - na konferencji prasowej w Warszawie (01.12.2011)
 75. "No właśnie, bo wygląda na to, że ja tu morduję TV Trwam przeciw bojownikom o wolność i że jestem spadkobiercą Stalina i siepaczem. [...] mnie jest zupełnie obojętne, czy TV Trwam jest w satelicie, czy w multipleksie, czy na antenie stacjonarnej. I nie mam żadnego osobistego ani politycznego powodu, żeby wpływać na decyzje ciał konstytucyjnych, które miałyby ograniczyć dostęp do czegokolwiek TV Trwam i Radiu Maryja." - łgał w żywe oszczy podczas debaty z klubem Solidarnej Polski (22.02.2012) [8]
 76. "Nie rozumiem prezesa Kaczyńskiego, jak on może funkcjonować w życiu publicznym uznając, że spotyka się wyłącznie ze swoimi partyjnymi towarzyszami, ale jest to jego wybór. Trudno, my musimy iść dalej i swoje robić" - na konferencji prasowej w Sejmie (16.03.2012)
 77. "Jesteśmy kilka dni po głośnych obchodach rocznicy. Część z nas 10 kwietnia, tak, jak nakazuje nasza dobra tradycja i rodzinna, i narodowa, klękała przy pomnikach i grobach. Ze zdumieniem obserwowaliśmy tych, dla których katastrofa smoleńska jest polityczną drogą do domniemanego zwycięstwa w przyszłości" - w wystąpieniu podczas posiedzenia Sejmu (13.04.2012)
 78. "W Historii Polski tego typu działania przeszły do historii zdrady narodowej. Tylko ludzie opętani nienawiścią do własnego państwa, pogardą do swoich oponentów, pozbawieni naturalnego szacunku do ojczyzny, w której żyją tu i teraz, dzisiaj, są gotowi wnosić projekt uchwały, adres do władz Federacji Rosyjskiej, adres do Dumy, adres do cara, po to, by stwierdzić, że państwo polskie źle działa" - ibidem
 79. "Wolałbym się nie urodzić, niż na grobach zmarłych budować swoją karierę polityczną" - ibidem
 80. "Pokazaliśmy, jacy jesteśmy, zobaczyli nas też inni i nawet wątpiący przekonali się, że Polacy są wspaniali, i chyba każdy już wie, że po prostu fajnie być Polakiem" - w rozmowie z Janiną Paradowską na łamach "Polityki" (04.07.2012)
 81. "Dzisiaj słyszę, że pan poseł Macierewicz domyśla się, sugeruje, sądzi, że mój syn, pewnie wspólnie ze mną, nieżyjącym "Nikosiem", "Masą", "Kiełbasą" wywoził złoto do Niemiec, na które czekał dziadek z Wehrmachtu" - podczas debaty sejmowej na temat Amber Gold (30.08.2012)
 82. "Wolę, jak Kaczyński bawi się kalkulatorem niż zapałkami" - komentując na konferencji prasowej tak zwane expose Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego (03.09.2012)
 83. "13 grudnia nie przewiduję maszerowania. Swoje się namaszerowałem 13 grudnia, ale to było w 1981 roku. [...] Dzisiejszych polityków, wśród tych z niedużej grupy odważnych, jakoś nie widziałem. Dzisiaj szeregi tych bardzo ambitnych i odważnych rewolucjonistówzdecydowanie większe niż 13 grudnia 1981 roku" - do dziennikarzy (03.12.2012)
 84. "Mam taką nadzieję, tak patrząc też po zachowaniu niektórych posłów PiS, że powoli do ludzi dojdzie też ta ponura prawda o Antonim Macierewiczu, że on naprawdę nie jest na froncie walki o prawdę, tylko na froncie walki o własną pozycję w PiS i tyle, ile zła narobił w emocjach ludzkich swoim postępowaniem, czasami kłamstwem, czasami insynuacją, czasami twardym oskarżeniem, to on na pewno przejdzie do historii jako szkodnik w wyjątkowej skali" - na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera (23.04.2013)
 85. "Konwencja PO odbywa się na Śląsku po to, by być tu obecnym wtedy, kiedy ci, dla których niedawno Śląsk to była ukryta opcja niemiecka, nie zawrócili ludziom w głowach, że nagle zmienili się w śląskich patriotów" - na konwencji krojowej PO w Chorzowie (29.06.2013)
 86. "Jak słyszę, że celowo wymyśliłem z ministrem spraw wewnętrznych Sienkiewiczem datę szczytu klimatycznego, to nie wiem nad czym bardziej załamać ręce, nad niekompetencją czy poziomem chorobliwych obsesji. [...] To Jarosław Kaczyński jest odpowiedzialny za to, że ludzie w Polsce robią z polityki grę agresji i nienawiści i jeśli nie ma żadnego pomysłu jak uspokoić emocje 11 listopada to niech milczy, a nie opowiada o spisku Tuska, Sienkiewicza i ONZ" - na konferencji prasowej w Warszawie (03.08.2013)
 87. "Prezes PiS ma prawo do tych swoich pesymistycznych racji. Ja chcę, żeby ludzie byli szczęśliwi. Od zanurzania ludzi w nieszczęściuinni. Myślę, że prezes Kaczyński jest w tym mistrzem" - w wywiadzie dla TVP Info (03.09.2013)
 88. "Niech Jarosław Kaczyński spojrzy w lustro. To on jest od wielu lat patronem tych najbardziej radykalnych, najtwardszych prawicowców, którzy Polskę tak często kompromitują. Ja nie przytulam tych ogolonych na łyso młodzieńców, dla których swastyka jest fajnym symbolem" - ibidem
 89. 'Jeśli ktoś, kto ma ambicję, by rządzić Polską, mówi że to są "popłuczyny komunistycznego aparatu", jeśli uważa, że biznesmeni zasługują na lustrację i powinni płacić domiar, to ja mam dodatkową motywację, żeby bronić Polskę przed rządami kogoś takiego jak Jarosław Kaczyński" - na konferencji prasowej (04.09.2013)
 90. "Wygląda na to, że Kaczyński tęskni za gabinetem w Kancelarii Premiera. Szkoda, że nie był tutaj, gdzie powinien głosować nad budżetem. Ale chyba trochę się pogubił, jak chciał mi nawrzucać, to powinien być w Sejmie. Komentować epitetów nie warto, to tak jakby komentować starą płytę, której słucha się 6 godzin dziennie od lat" - na konferencji prasowej w Sejmie po debacie na temat nowelizacji budżetu (13.09.2013)
 91. "Nie ma czegoś takiego jak komisja Macierewicza, jest z całą pewnością trwający od lat niebezpieczny dla Polski i nieśmieszący przynajmniej mnie kabaret w |reżyserii pana Antoniego Macierewicza. [...] W przeciwieństwie do niektórych komentatorów nie jestem w stanie udawać, że poważnie traktuję Antoniego Macierewicza i jego zespół" - Donald Tusk na konferencji prasowej w Gdyni (23.09.2013)
 92. "Macierewicz szkodzi Polsce obiektywnie, a nie subiektywnie. [...] Nie chce szkodzić, ale ciągle mu tak wychodzi. Chce dobrze, ale zawsze mu wychodzi źle. Ten typ tak ma" - na konferencji prasowej w Warszawie (17.12.2013)
 93. "Kaczyński w takim stanie umysłu i w stanie ducha, w jakim jest dziś nie nadaje się do współpracy w rządzeniu, bo jest gotów brać odpowiedzialność tylko za mitologiczną część polityki" - w wywiadzie dla "Polska. The Times" (20.12.2013)
 94. "Wszystkim bez wyjątku: obu Jarosławom, obu Januszom P., Leszkowi, sympatykom, krytykom, szydercom, tym z GW i tym z GP - Wesołych Świąt!" - we wpisie na Twitterze (24.12.2013)
 95. "Jarosław Kaczyński uznaje za wadę w moim życiorysie, że zostałem wychowany na podwórku, ale stanięcie twarzą w twarz bywa ważne dla osobistej reputacji, więc będę zachęcał do tego premiera" - do dziennikarzy (18.02.2014)
 96. "Jeśli prezes Kaczyński ani pomodlić się nie umie, ani pomóc nie potrafi, to przynajmniej niech nam dzisiaj nie przeszkadza" - na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poświęconemu zagrożeniu powodziowemu (14.05.2014)
 97. "Słyszałem, że szpieg z krainy deszczowców grasował na wałach dzisiaj, szukał powodzi i nie znalazł. Bardzo mi przykro z tego powodu" - na konferencji prasowej o wizycie Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego na Podkarpaciu (15.05.2014)
 98. "Gdyby chrześcijaństwo polegało na tego typu emocjach, jakie zaprezentował Jarosław Kaczyński, to w starożytnym Rzymie nie trzeba by było lwów. Wystarczyliby sami tacy chrześcijanie" - do dziennikarzy w Rzymie (19.05.2014)
 99. [ demokracja, czy dyktatura w Wolsce - przyp. Muzeum IV RP ] "Nie używałbym tego typu sformułowań choćby dlatego, że potrzebujemy jakiegoś intelektualnego i semantycznego zapasu na przyszłość. To jest początek kadencji PiS, a nie koniec. Czuję się dostatecznie doświadczony, aby przestrzec wszystkich tych, którzy myślą, że to już koniec przygody z partią dzisiaj rządzącą w Polsce." - w programie TVN "Kropka nad i" Moniki Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") (19.12.2016)
 100. "Kiedy Niemcy decydowali się na ten apel: "Witamy uchodźców", tak naprawdę witali tych, którzy wcześniej musieli przejść przez inne kraje europejskie. Niemcy odbierając falę migrantów, w jakimś sensie zwalniają z tego często niechcianego obowiązku inne kraje leżące bliżej zewnętrznej granicy." - ibidem
 101. "Władza zawsze bardziej odpowiada za bieg rzeczy niż opozycja. Dobrze byłoby w tym sporze unikać naiwnych iluzji. Nie ma cię co łudzić, że w Polsce jest prezydentura obiektywna, niepartyjna. Więc bez szczególnych iluzji starałbym się nakłaniać prezydenta i władze konstytucyjne RP do tego, żeby pokonały emocje, przełknęły coś upokorzenie i pokazały, że mogą się cofnąć." - ibidem
 102. [ przyszła prezydentura - przyp. Muzeum IV RP ] "Ciągle czuję się takim chłopakiem z Gdańska, który jest pierwszy do walki. Ale powiem brutalnie, że nie planuję cztery lata do przodu, bo zdarzenia w Polsce i na świecie nabrały niesamowitego tempa, że to byłoby po prostu naiwne. Nie mam już głodu walki o władzę, natomiast głód walki o sensowne sprawy pewnie będzie mi towarzyszył do końca życia" - ibidem
 103. "W politycetakie osoby, które nigdy nie mają dosyć. Myślą, że władzy zawsze można mieć więcej. Nie chciałbym siedzieć w głowie Jarosława Kaczyńskiego. Znam lepsze miejsca." - ibidem
 104. "Niepokoi mnie jednocześnie to, że pozycja Polski w świecie może stracić na znaczeniu. Odpowiedzialność spoczywa na władzy, bo to ona jest odpowiedzialna za państwo, którym rządzi. Nie pierwszy raz mamy do czynienia z politycznym bałaganem, kiedy powinno dbać się o jedność." - ibidem
 105. "Nie jestem osobą, którą powinno się pytać, o to, jakie intencje ma ekipa rządząca. Nie wiem, czy dziś ekipa PiS chce, aby Polska była poza Europą, ale skutki ich działań doprowadzają każdego dnia do erozji zaufania pomiędzy Polską a Unią Europejską." - ibidem
 106. "Żeby przywrócić polityczną harmonię w Polsce, premier i prezydent muszą na nowo uwierzyć, że to jest wielki zaszczyt i wielki obowiązek, by być samodzielnym. Tego wymaga ludzka przyzwoitość" - ibidem
 107. "Niepokoi mnie jednocześnie to, że ludzie odpowiedzialni za to, co się dzieje, nie czują specyfiki tego historycznego momentu. Napięcie i emocjewiększe niż w ostatnich latach. Warto unikać jakiejkolwiek formy prowokacji. Polscy politycy dziś przede wszystkim powinni myśleć o tym, jak stabilizować sytuację w Polsce. W tej szczególnej sytuacji wszyscy powinni zrobić coś pozytywnego. Pierwszy krok należy do władzy." - ibidem
 108. "...nasze bezpieczeństwo i zdolność przeżycia będą zależały od tego, na ile jesteśmy zakorzenieni w Europie jako wspólnocie politycznej." - ibidem
 109. "Wydaje mi się rzeczą bardzo naturalną, bo zorientowałem się wczoraj, jak dużo wrzawy i różnych komentarzy wzbudziła informacja że prezydent mnie zaprosił i że przyjąłem zaproszenie, chociaż wydaje mi się to jednak stanem dość naturalnym i chyba mniej sensacyjnym niż sytuacja w której np. jakiś były premier nigdy nie przyjmuje także i dzisiaj zaproszenia od prezydenta do wspólnego obchodzenia tej uroczystości." - po przyjeździe do Warszawy (10.11.2017)
 110. "Nie bardzo rozumiem skąd to zamieszanie. Co prawda sam jestem przyzwyczajony, bo jak państwo wiecie, na moją głowę spadają niemal codziennie gromy ze strony moich politycznych oponentów tutaj w Polsce, więc trzeba mieć grubą skórę. Natomiast dlaczego normalna, oczywista decyzja prezydenta wzbudziła tyle emocji w obozie szeroko pojętym obozie jego zwolenników, tego nie rozumiem." - ibidem
 111. "To święto wszystkich Polaków. Święto niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich polaków, a nie jednej partii. Żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm. Jestem przekonany że to święto można obchodzić z uśmiechem na ustach i radością w sercu, bo naprawdę jest z czego się cieszyć i być dumnym, a bez wrogich okrzyków i zaciśniętych pięści. Też nie mam wątpliwości, to taka nasza historyczna lekcja płynąca z 1918 roku, że kto sieje konflikt wewnętrzny, agresję, nienawiść pomiędzy Polakami, ten tak naprawdę wystawia naszą niepodległość na największe ryzyko. Dlatego przyjechałem po to, żeby powiedzieć wszystkim pozytywnie myślącym rodakom: nie jesteście sami, jest nas bardzo dużo, a wasza osobista, każdej i każdego z was osobista niepodległość jest najlepszą gwarancją niepodległości naszej ojczyzny" - ibidem
 112. "Na Boże Narodzenie wszystkim ludziom dobrej woli ciepła w domu, miłości w rodzinie i nadziei w Ojczyźnie" - życzenia świąteczne na Twitterze (21:21 - 22.12,2017)
 113. "W moim kraju dzisiaj obchodzono ósmą rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Wspólna żałoba narodowa szybko zmieniła się w bolesny i szczególnie szczególnie obrzydliwy spór, który podzielił mój naród" - podczas uroczystości na Uniwersytecie w Dublinie z okazji otrzymania dożywotniego honorowego członkostwa tej uczelni (10.04.2018)
 114. "Nie dołączę się do złośliwości i szyderstw pod adresem polskiego prezydenta. Wtedy, kiedy wydaje się pogubiony, w argumentacji, wtedy potrzebuje raczej naszego wsparcia, przynajmniej życzliwej cierpliwości. Do chóru złośliwców i żartownisiów nie będę dołączał. Trzeba czasami pomyśleć z większą cierpliwością" - do dziennikarzy w Brukseli (24.10.2018)
 115. "Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy. I wszyscy powinni solidarnie, w ramach prawa, przeciw temu kłamstwu protestować." - na Twitterze (04.02.2019)
 116. "Mateusz nie zawsze mija się z prawdą. Kiedy był moim doradcą, mówił, że Prezes nie ma pojęcia o współczesnym świecie i gospodarce." - na Twitterze (23.05.2020)
 117. "Ta sytuacja [ problem z wyborami prezydenckimi 2020 - przyp. Muzeum IV RP ] jest w jakimś sensie czarno-biała. To nie jest tak, że "politycy" są odpowiedzialni za ten bałagan. Są za to odpowiedzialni konkretni ludzie, z konkretnymi nazwiskami. Ci, którzy dzisiaj w Polsce rządzą. Nie widzę powodu, dla którego co jakiś czas ktoś próbuje równo obdzielać odpowiedzialnością tych, którzy czynią ten bałagan i zło i tych, którzyofiarami tego bałaganu." - w wywiadzie dla TVN24 (27.05.2020)
 118. "Chciałbym zdjąć odium, które nadwładzą jest widoczne, że ona jest groźna. Jak słyszę takie słowa [ Wybory będą przeprowadzone, jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania się temu, to będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu, po to, by prawo zostało wykonane - przyp. Muzeum IV RP ], to mam ochotę powiedzieć do pana Kaczyńskiego: Nie strasz, nie strasz... nie będę kończył tego starego polskiego powiedzenia, jeszcze nie ma godziny 22, ale wiecie państwo, co mam na myśli. [...] oni [ politycy PiS - przyp. Muzeum IV RP ] niegroźni w tym sensie, że należy ich się bać. Takich polityków, jak Jarosław Kaczyński, należy się raczej wystrzegać i trzeba zrobić wszystko, by nie rządzili w Polsce." - ibidem'
 119. "Prezes dzisiaj pokazał po raz kolejny samą twarz - naburmuszonego, trochę udającego groźnego zawodnika. Ale tak na prawdę od wielu miesięcy widać z całą wyrazistością: mamy do czynienia z ekipą kompletnie bezradną. Jeśli chodzi o prawdziwe wyzwania, to są ciamajdy. To nie są jacyś czarni, groźni rycerze, to są ludzie, którym wszystko wylatuje z rąk." - ibidem
 120. "W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym - te słowa Orwella dedykuję całej opozycji i wszystkim dziennikarzom. Taką rewolucję róbcie." - na Twitterze (29.05.2020)
 121. Szumowskijacht.jpg
  "Nie wiem, skąd pretensje do pana Szumowskiego za zdjęcia na jachcie milionera. Przecież dwa tygodnie temu mówił, że jest żeglarzem i nie opuści pokładu w trudnej sytuacji" - na Twitterze (29.08.2020)
 122. "Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy mieli w Warszawie Filadelfię [ największe miasto Pensylwanii - przyp. Muzeum IV RP ]. Plagiat z Jarosława." - na Twitterze (06.11.2020)
 123. "Kiedy premier mówi, że sobie poradzi z dystrybucją szczepionki, to trzeba mu wierzyć. Szczepionkę na grypę rozprowadzili błyskawicznie, zanim się pojawiła w aptekach." - na Twitterze (14.11.2020)

Waldemar Pawlak

 1. "Biorąc pod uwagę to, co wyrabiają politycy i jak próbująsprawę przedstawiać, to niewykluczone, że to mogła być taka zatruta strzała, czy mina podłożona po to, żeby potem robić wokół tego zadymę" - w Radiu Zet na temat kary nałożonej na J&S za nieutrzymywanie rezerw paliw (05.02.2008)
 2. "Pan Kaczyński często porusza się poza granicami realizmu" - w audycji "Poranek Radia Zet" (30.07.2009)

Jose Manuel Barroso

 1. "Premier Tusk odegrał istotną rolę w dalszej integracji Polski z Unią i uplasował swój kraj w sercu Europy" - w oficjalnym komunikacie prezydenta Komisji Europejskiej po prowokacyjnym przyznaniu Donaldu Tusku przez miasto Akwizgran nagrody Karola Wielkiego (16.01.2010)
 2. "Donald Tusk jest dziś jednym najbardziej szanowanych europejskich liderów" - ibidem

Władysław Bartoszewski

 1. "Ja kategorycznie wypraszam sobie rządzenie Polską przez niekompetentnych ludzi, działaczy partyjnych, niekompetentnych dyplomatołków" - na konwencji PO w stolicy Wielkopolski Krakowie, w odniesieniu m.in. do korpusu dyplomatycznego pod dowództwem minister Anny Fotygi (29.09.2007) [9]
 2. "Jeśli Jarosław Kaczyński - a w ostatnich dniach już to się rozpoczęło - będzie wykorzystywał wielką stratę, jakiej doznał, jako argumentu wyborczego, wówczas będę musiał powiedzieć: jestem zarówno przeciwko pedofilii, jak i nekrofilii każdego rodzaju." - w wywiadzie dla austriackiego "Der Standard" (05.05.2010).
 3. "Nie zauważyłem, żeby kandydat SLD powoływał się na przesłanie niebieskie Szmajdzińskiego czy Jarugi-Nowackiej. Nie zauważyłem, żeby ktoś z PO powoływał się na przesłanie pani redaktor Bochenek z Katowic. Nie zauważyłem, żeby pan Pawlak powoływał się na posłanie zza grobu dwóch posłów PSL. Czyli oni nie uprawiają nekrofilii. Jeżeli ktoś uprawia, to on wie, że uprawia. Nekrofilia to posługiwanie się dla celów perwersyjnych faktem czyjegoś zgonu. Zawsze nazywałem rzeczy po imieniu, nawet kiedy mnie to dużo kosztowało w życiu. Nie przestanę ich nazywać po imieniu. Ja się tym moralnie brzydzę. A moralna obrzydliwość jest dużo gorsza od różnic w programie politycznym" - w wywiadzie dla Gazety Wyborczej (08.05.2010) [10]
 4. "Póki sił, do ostatniego tchu będę głosił potrzebę powołania Komorowskiego, aby Polska nie zeszła w opinii świata na miejsce między Grecją a Bułgarią i Rumunią pod względem stabilizacji, zaufania, szacunku, możliwości." - podczas spotkania komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego (16.05.2010) [11]
 5. "Jeżeli Polska miałaby spaść do rangi zainteresowania, jaką w świecie jest obdarzona Rwanda, Burundi, to byłby najlepszy argument za wybraniem człowieka, który ma doświadczenie w hodowli zwierząt futerkowych, a nie ma doświadczenia bycia ojcem czegokolwiek i kogokolwiek." ibidem
 6. "Jeden z kandydatów na prezydenta, co wykazała praktyka, jest niebezpieczny dla Polski. Znaczenie i ranga Polski jest w tej chwili taka jaka jest, dlatego, że on nie ma wpływu na politykę. Jeżeli będzie go miał, będziemy na dobrej drodze do Grecji" - w wywiadzie dla radia TOK FM (19.05.2010)
 7. "Żadne pogróżki nie wpłyną na moje wystąpienia publiczne, ich plan jest powszechnie znany i na pewno się nie przestraszę, choćby wytoczyli przeciwko mnie armaty. Przeżyłem Hitlera, Stalina i szereg różnych wstrząsów, to przeżyję też "Prawdziwych Polaków"" - w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" (15.06.2010)

Marek Borowski

 1. "Państwa z Prawa i Sprawiedliwości proszę o niepopieranie mnie, bo mi to przeszkadza" (23.11.2007)

Bogdan Borusewicz

 1. "Wydaje mi się, że prezydent nie czytał własnej ustawy, bo ta ustawa wyszła z Kancelarii Prezydenta" - o publikacji aneksu do raportu z likwidacji WSI w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (06.02.2008)

Zbigniew Chlebowski (pseudonim mafijny: "Chlebo")

 1. "Z informacji, które do nas docierają, z informacji, które również udzielił przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, dzisiaj można domniemywać, że to naprawdę żyliśmy w państwie policyjnym, że każdy mógł się liczyć z tym, że był podsłuchiwany" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (07.02.2008)
 2. "Jest dzisiaj wyraźnie związana tylko i wyłącznie z jedną opcją, jest dzisiaj raczej rzecznikiem Radia Maryja, niż rzecznikiem, który walczy o prawa polskich dzieci" - przedstawiając na konferencji prasowej w Sejmie przyczyny złożenia przez PO wniosku o odwołanie Ewy Sowińskiej z funkcji Rzecznika Praw Dziecka (08.04.2008)
 3. "Jarosław Kaczyński kłamie i oszukuje mieszkańców Podkarpacia" - na konferencji prasowej w Ustrzykach Dolnych (16.05.2008)
 4. "Wrócił duch Samoobrony. W parlamencie zagościli znów Lepper i Łyżwiński, zagościły awantury, blokowania prac komisji, prac parlamentu. [...] Dziś politycy - wzorem polityków Samoobrony - za wszelką cenę bronią posła Zbigniewa Ziobrę przed poniesieniem prawnej odpowiedzialności" - na briefingu prasowym w Sejmie (23.07.2008)
 5. "Powstała Koalicja PiS-SLD. [..] Życzymy koalicjantom wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia [..] przy paru butelkach wina w Pałacu Prezydenckim Napieralski przehandlował nie tylko media publiczne, ale cały SLD" - komentarz do zawetowania przez PiS i SLD ustawy medialnej PO (26.07.2008) [12]
 6. "100% pacjentów szpitali psychiatrycznych głosowało na Prawo i Sprawiedliwość." - w odpowiedzi na zarzut Zbigniewa Ziobry, że 80% osadzonych w zakładach karnych oddało głos na PO. (05.09.2008)
 7. "Przyznam się szczerze, że jak obserwuję działania pana prezydenta, to mam wrażenie, że to już nie jest hamulcowy, a jest to wkładanie poważnego, dużego kija, właściwie pałki w szprychy" - w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (22.10.2008)
 8. "Na Radzie Gabinetowej prezydent grał niezależnego męża stanu. Przyznał, że minister finansów ma argumenty za euro. Potem dostał pewnie reprymendę od brata i mówi jak PiS-owiec. Lech Kaczyński ma gdzieś polską gospodarkę" - do dziennikarzy (02.11.2008)
 9. "Jak oglądałem wczoraj pana przewodniczącego [ Karola Guzikiewicza ] to uważam, że powinna zostać powołana komisja lekarska, która zbada pana przewodniczącego i wyda stosowne orzeczenie" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (19.05.2009)
 10. "Prezydent bardziej troszczy się o budżet partii własnego brata - PiS - niż o budżet państwa [...]" - na konferencji prasowej w Sejmie (19.05.2009)

Zbigniew Ćwiąkalski

 1. "Widać, że pan prezydent nie zapoznał się z projektem ustawy [o rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości]. Być może w naszym kraju podoba się takie rozwiązanie, ponieważ mogą dzięki temu wpływać na władzę sądowniczą. To bardzo niebezpieczne dla polskiej demokracji" – w TVN 24 (16.02.2008)
 2. "Nie wdaję się w pyskówki z panem Ziobro. On to lubi, ja nie" - w "Kontrwywiadzie" stacji RMF FM (11.03.2008)
 3. "Potwierdzają się informacje, że były minister sprawiedliwości zaniedbuje prace sejmowe, nie bierze czynnego udziału w pracach komisji sejmowej, bo nie wie, że tam toczą się prace nad nowelizacją tej ustawy. Z wypowiedzi pani Beaty Kempy wynika, że nawet ona popiera ten nasz projekt. Bardzo żałuję, że Zbigniew Ziobro zajął się innymi sprawami, być może kwestie uczuciowe nie pozwalają mu w tym momencie na uczestnictwo w pracach komisji sejmowej" - do dziennikarzy o pracach nad ustawą o nadzorze elektronicznym (31.04.2008)
 4. "Jeżeli pan pełnomocnik rodziny Blidów ma odpowiadać za ujawnienie informacji prasie, to dlaczego ktoś inny ma być świętą krową? Dlatego, że się nazywa Ziobro?" - w wywiadzie dla "Dziennika" o wniosku o uchylenie immunitetu dla Zbigniewa Ziobry (08.07.2008)

Grzegorz Dolniak

 1. "Nie chcę rozstrzygać, czy Jarosław Kaczyński kłamie, czy po raz kolejny mija się z prawdą" - w Poranku TVP (27.06.2008)
 2. "Pewnie prezydent wziął sobie do serca, że narozrabiał, wysyłając do USA minister Fotygę i być może teraz pokutuje" - poseł PO Grzegorz Dolniak w wypowiedzi dla portalu dziennik.pl (04.07.2008)
 3. "Satysfakcją dla Jarosława Kaczyńskiego i pana prezydenta byłoby chyba ogłoszenie powszechnej mobilizacji i zablokowanie portów na Bałtyku i Morzu Północnym" - w programie "Kwadrans po ósmej" na antenie TVP (28.05.2009)

Mirosław Drzewiecki (pseudonim mafijny: "Miro")

 1. "TVP zrobiła Polaków w konia. Mam o to do was żal i pretensje. Jesteście nieudacznikami. Największą telewizją, kilka razy większą od Polsatu, w dodatku bierzecie abonament. Macie wypełniać misję publiczną, a nawet podstawowej sprawy nie załatwiliście" - na spotkaniu prezesów TVP i Polsatu z posłami (07.05.2008)
 2. "Niech żaden pismak nie straszy Polaków tym, że jak zabraknie nam trzystu kilometrów autostrady, to zabiorą nam organizację Euro 2012" - podczas ceremonii otwarcia boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią w Pabianicach (10.05.2008)
 3. "To hańba dla mistrzostw, sędzia to oszust" - oceniając na antenie radia RMF FM postawę sędziego Howarda Webba (wym.: Łeba) (13.06.2008)
 4. "Ja jestem tak poraniony przez Annę Fotygę, że uważam, że nie powinniśmy narażać Anny Fotygi, żeby dalej się raniła tą polską polityką" – w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (23.04.2009)

Roman Giertych

 1. "Jarosław Kaczyński uległ pokusie, która jest dosyć częsta w historii. Pokusa władcy, który posiada mandat do sprawowania władzy, ale pierwszym zadaniem, który sobie stawiał było uniemożliwienie odebrania sobie władzy, czyli uzyskanie władzy absolutnej." (07.04.2010 zeznanie na posiedzeniu komisji ds. nacisków)
 2. "Prokuratura doskonale wie, że nie było zamachu, że nie było żadnych śladów zamachu. W związku z czym to [ ponowna ekshumacja ofiar katastrofy - przyp. Muzeum IV RP ] ma na celu przedłużanie śledztwa. Prokuratura nie ma jak ogłosić tez, które byłyby chociażby w części zbieżne z tezami, które głosi Antoni Macierewicz od sześciu lat. Aby tego nie robić, aby nie ogłaszać publicznie klęski Macierewicza i jego zespołu, szarga się pamięć tych osób." - w "Faktach po faktach" w TVN24 (31.10.2016)
 3. "Cała ta historia ma ukryć jeden zasadniczy fakt, że biegli na sam koniec postępowania, zanim zostali wszyscy prokuratorzy wymienieni, stwierdzili słowa generała Błasika, który mówił "zmieścisz się śmiało". I to wszystko, co się teraz dzieje, ma ukryć to zdanie." - Ibidem
 4. "...generał Błasik był dowódcą sił powietrznych, wpływał w ten sposób na pilotów, co jest oczywiste, i chciał się komuś przypodobać. Komu chciał się przypodobać i na czyje polecenie działał? Być może tego nigdy się nie dowiemy. Ale każdy logicznie rozumujący człowiek, jeżeli widzi gen. Błasika meldującego się jako dowódca statku powietrznego przed wejściem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pokład, a potem słyszy "zmieścisz się śmiało", i słyszy, jak czyta opadające dane dotyczące lotu samolotu, to wie, co się stało w Smoleńsku." - Ibidem
 5. "Te wszystkie ekshumacje mają przykryć traumę jednej osoby, która dla wielu w Polsce, niestety również dla prokuratury, jest najważniejszym widzem." - Ibidem
 6. "Rozumiem część rodzin, która ma wątpliwości co do tożsamości, co do identyfikacji zwłok swoich bliskich. I rozumiem to, że niektórzy, którzy mają taką możliwość, mogliby chcieć przeprowadzić ekshumację po to, aby stwierdzić, czy to miejsce, które odwiedzają, gdzie palą świeczki, gdzie przychodzą na groby, czy tam leży ta osoba im bliska, czy nie. Tym bardziej rozumiem tych, którzy tego nie chcą albo nie mają żadnych wątpliwości i nie chcą naruszać pamięci tych zmarłych."
 7. "...sprawa braku możliwości zażalenia na decyzję prokuratury do sądu w tej sprawie powinna zostać rozpoznana przez TK. TK powinien wydać postanowienie o zabezpieczeniu zakazujące prokuraturze dokonywania ekshumacji tych rodzin, które tego nie chcą do czasu rozpoznania wniosku, który zapowiedział zdaje się RPO. Wykonanie ekshumacji wbrew orzeczeniu TK będzie oznaczało odpowiedzialność karną dla prokuratorów." - Ibidem
 8. "Również rozważyłbym pozew o naruszenie dóbr osobistych przez prokuraturę i przed tym pozwem - także wniosek o zabezpieczenie do sądu cywilnego." - Ibidem
 9. "Czym innym jest sytuacja, w której mamy do czynienia z podejrzeniem morderstwa i prokurator, który nie dokonuje sekcji zwłok mógłby ponieść odpowiedzialność karną, a czym innym jest wypadek lotniczy, gdzie dowody zasadnicze co do historii tego wypadku znajdują się w czarnych skrzynkach." - Ibidem

Jarosław Gowin

 1. "Moim zdaniem Lech Kaczyński nie wystartuje w następnych wyborach prezydenckich, żeby uchronić PiS przed kolejną porażką" - na antenie TVN 24 (01.03.2008)
 2. "Jak słucham Jarosława Kaczyńskiego, to przychodzi mi do głowy powiedzenie >Łapaj złodzieja!<. Tak mówią osoby, które same mają coś na sumieniu i próbują uciec od odpowiedzialności" - na antenie TVN 24 (25.06.2008)
 3. "Uważam, że nie złamałem prawa. Ale powiem też otwarcie: mam w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch. Ważne, że Polacy mają prawo żyć w państwie uczciwym, transparentnym, w państwie, w którym wymiar sprawiedliwości stoi na straży interesów obywateli, a nie na straży interesów sitwy tworzonej przez część środowisk prawniczych." - na antenie Radia TOK FM (20.09.2012)

Paweł Graś (pseudonim mafijny: "Cieć")

 1. "Ja wiem, że panu jest strasznie przykro, że według sondaży nawet z Januszem Palikotem pan prezydent Kaczyński przegrywa wybory. O Ciocię Klocię w sondażach jeszcze pytań nie było, ale jak się pan upiera, to możemy takie sondaże zrobić. I będzie kłopot. I będzie się pan rumienił" - do Joachima Brudzińskiego w programie Moniki Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") "Siódmy Dzień Tygodnia" na antenie "Radia Zet" (07.02.2009)
 2. "Pan prezydent nie zrozumiał do końca. Pan premier mówił do niego "Lechu: podpis, podpis". Chodziło mu o podpis pod ratyfikacją traktatu europejskiego. A pan prezydent zrozumiał, że chodzi o PO-PiS. Stąd wzięło się to nieporozumienie u pana prezydenta" - na antenie radia TOK FM (17.02.2009)
 3. "Za każdym razem towarzystwo premiera wpływa kojąco na prezydenta" - w audycji "Poranek TVN" (26.02.2009)
 4. "My, przede wszystkim, bardzo się cieszymy, że modły PO zostały wysłuchane i że Jarosław Kaczyński został prezesem PiSu. Niektórzy posłowie nawet zamawiali w tej intencji msze. Cieszymy się, że Kaczyński został prezesem, autentycznie, to daje nam gwarancję, że to jest ostatni kongres PiSu z demokratycznym wyborem, a następny odbędzie się kiedy sztandar PiSu zostanie wyniesiony" - komentując oczywiście oczywisty wybór dokonany w dniu 06.03.2010 na III kongresie PiS w Poznaniu (niem.: Posen) (07.03.2010)
 5. "Nikt Ci tyle nie da, ile Kaczyński Ci obieca. Niech Kaczyński powie, ile dał powodzianom i co dla nich zrobił" - w audycji "Siódmy Dzień Tygodnia" na antenie Radia Zet (06.05.2010

Ryszard Kalisz

 1. "Łącznie w ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze zabezpieczyło 88 kilogramów marihuany, 53 kilogramy heroiny, 17,5 tysiąca tabletek SLD"
 2. "Pielęgniarki miały granaty? Armaty? Czym one mogły zagrażać?" - w wypowiedzi dla Radia Zet (19.02.2008)
 3. "Miasto Kalisz ma 80 tys. mieszkańców. Czy jeśli ktoś powie "Gruby Kalisz", to ja mam się obrażać? Dochodzimy do absurdu" - komentując w TVN 24 obrazoburczą reklamę piwa Lech, w której wykorzystano banner z napisem "Zimny Lech" (05.08.2010)
 4. "PiS to partia wodzowska. Tym wodzem jest Jarosław Kaczyński i nikt inny go nie zastąpi. Zbigniew Ziobro się myli, jeśli myśli, że jest w stanie to zrobić. Bez Kaczyńskiego PiS przestanie być PiS." - w rozmowie z "Polska The Times" (07.01.2011)
 5. "PiS jest partią antysystemową, partią która w swojej istocie naruszała podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego." - w wywiadzie dla radia "TOK FM" (14.02.2011)
 6. "Cywilizowane narody taką dyskusję odbyły już ponad 20 lat temu. Po to, żeby ludziom kaczyńskopodobnym, z powodów politycznych, nie przychodziły takie pomysły do głowy, jesteśmy w Radzie Europy. A ta uniemożliwia wprowadzenie kary śmierci. [...] Sprawdzałem to dziś, artykuł drugi Karty Praw Podstawowych, mówi bardzo wyraźnie, że nie można wprowadzić kary śmierci. Nie uchyla go protokół brytyjski. Kara śmierci jest niehumanitarna, narusza godność człowieka, która dotyczy fundamentów każdej filozofii jak i wiary katolickiej. Kara śmierci jest oczywiście nieodwracalna, jeżeli nastąpiłaby pomyłka ludzi, bo to ludzie orzekają, to nie można przecież tego naprawić." - w programie "Tomasz Lis na żywo" (28.11.2011) [13]

Sebastian Karpiniuk

 1. "Panowie z PiS, nie lękajcie się" - podczas debaty sejmowej nad powołaniem komisji śledczej do zbadania zarzutu nacisków politycznych na służby specjalne (11.01.2008)
 2. "Jest pan jak Jola Rutowicz komisji śledczej" - poseł PO Sebastian Karpiniuk do posła PiS Arkadiusza Mularczyka podczas posiedzenia komisji śledczej ds. nacisków na służby (19.11.2008)
 3. "Prezydent Lech Kaczyński ma tę cechę charakteru, że zanim podejmie jakąś decyzję, bardzo długo nad nią kontempluje. Niestety życie ludzkie jest dużo krótsze, niż życie żółwia, zatem decyzje powinny być podejmowane dynamiczniej. Przez to ustawodawca musi brać pod uwagę, że prezydentem RP może być osoba, która nie mieści się w kanonach konstytucji i która nie do końca jest zainteresowana, by te kanony przestrzegać" - dla portalu wp.pl (08.05.2009)
 4. "Wróbel to rozpędzony pociąg pancerny. To moja subiektywna ocena, ale wiele osób przyznało mi rację. Publicznie stwierdzam, że bardziej pasował mi poziom debaty Jacka Kurskiego w komisji i przyznaję, że tęsknię za Jackiem Kurskim" - w wywiadzie dla "Radia Zet" o koleżance z komisji śledczej, Marzenie Wróbel z Prawa i Sprawiedliwości (02.07.2009)
 5. "Jarosław Kaczyński na pewno spadnie na cztery łapy, poza tym Platforma będzie bronić prezesury Jarosława Kaczyńskiego jak niepodległości, bo prezes Kaczyński to gwarant sukcesu PO" - do dziennikarzy (04.03.2010)

Wybrany-Przez-Nieporozumienie agent WSI łże-prezydent Bronisław-Fałszywy Hrabia-Bydle-Komorowski (ros.: Бронислав Коморовский, pseudonim operacyjny: "Gajowy")

 1. "Gdy spytasz PiSowca, która jest godzina, odpowie: nie wiem, to Platformy wina."
 2. "Do tej pory nawet bolszewicy nie zrobili czegoś takiego. Nie ma państwa, które zniszczyłoby dane wywiadowcze, tak jak to się stało w okresie rządu PiS" – na antenie TVN 24 (07.02.2008)
 3. "To ma wymiar symboliczny. Jak to jest, że ta partia przejęła "Ekspress Wieczorny" i inny bardzo duży majątek tak jak komuniści na początku III RP" - w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (15.02.2008)
 4. "Agentów wybierano bez wiedzy na temat ich odpowiedzialności i możliwości, tylko na zasadzie <<Antka szwagra kobity brat>>. To gorzej niż za wczesnej komuny, gdzie mówiono <<nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera>>" - podsumowując na antenie TVN 24 dokonania Antka jako szefa służby kontrwywiadu wojskowego (19.02.2008)
 5. "Czy te osoby zapomniały, że kształt dokumentu, który będzie podlegał ratyfikacji, to efekt negocjacji Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Kaczyńskiego? Rozumiem to jako swoiste wotum nieufności wobec własnego przywództwa" - komentując w sejmie fakt niezagłosowania przez 60 posłów PiS za uchwałą przekazującą w ręce parlamentu ratyfikowanie traktatu reformującego Unię Europejską (29.02.2008)
 6. "Nikt nie może myśleć o pełnym uporządkowaniu Polski jeśli znaczna część władzy jest w rękach środowiska PiS-u" - w audycji "Poranek Radia TOK FM" (27.06.2008)
 7. "Średnio nadaję się na tyrana, który dręczy sierotkę, a pan Jarosław Kaczyński średnio na sierotkę się nadaje. Próbuje odegrać teatr" - na antenie TOK FM (15.07.2008)
 8. "Zmiana ustawy medialnej zlikwiduje pro-PiS-owski przechył w mediach publicznych" – podczas konferencji prasowej w Sejmie (16.07.2008)
 9. "Drogi PiS-ie, zrobiliście haniebną rzecz, niszcząc polski wywiad i kontrwywiad, trzeba to powiedzieć" - na antenie TVN 24 (23.09.2008)
 10. "Chciałem panu zadedykować taki krótki wierszyk: >Lech Wałęsa zuch, starczy na tych dwóch<. A gdyby tego było mało, panie prezydencie, to może być inaczej: >Tutaj stoi Lech, starczy i na trzech<" - w przemówieniu na uroczystości z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Bronisław Komorowski wspomniał także krytyka literackiego, który w czasach PRL-u pod pseudonimem "Jaszcz" na łamach "Trybuny Ludu" chłostał wybitnych ludzi kultury. Pod jego adresem - mówił marszałek - powstał dwuwiersz: >Tu leży Jaszcz, przechodniu naszcz. Tu leży wieszcz, przechodniu - nie szcz.< (29.09.2008)
 11. "Już słyszałem zarzut pana Jarosława Kaczyńskiego, że to ja odpowiadam za to, że jego klub złożył fałszywe, kłamliwe usprawiedliwienia. Nie zdziwię się, jeśli jutro zostanę oskarżony również o praprzyczynę skandalu alimentacyjnego w PiS-ie" - do dziennikarzy w Sejmie (02.10.2008)
 12. "Bo to co się zdarzyło, czyli sukces prezydentury Lecha Kaczyńskiego polegający na zdobyciu samolotu i krzesła, może być obśmiewany, ale jest niesłychanie kosztowny dla państwa polskiego i zostawi ślady na długo" - w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" na antenie RMF FM (16.20.2008)
 13. "Wie pan, jeżeli zamach, to powiedziałbym: jaka wizyta, taki zamach, no bo z 30 metrów nie trafić w samochód, to trzeba ślepego snajpera" - w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (24.11.2008)
 14. "Nie potrafię sobie tego wytłumaczyć inaczej niż jako dowód na to, o czym się szepcze w kuluarach Sejmu od dawna, że prezes PiS ma niebywałe pokłady kompleksów w stosunku do Niesiołowskiego" - do dziennikarzy w Sejmie, komentując odważne i błyskotliwe zdemaskowanie przez Jarosława Kaczyńskiego haniebnego donosicielstwa Stefana Niesiołowskiego w 1970 r. (04.12.2008)
 15. "Mogę tylko obiecać jedno, że jak już się stanie, jeżeli się stanie to nieszczęście, że pani Anna Fotyga zostanie ambasadorem najjaśniejszej Rzeczpospolitej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, będę milczał na jej temat, bo reprezentuje państwo polskie jako całość" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (17.04.2009)
 16. "Odczytuję nastroje bojowe w PiS jako realne zagrożenie. Być może ktoś tam będzie chciał wywołać wojnę polsko-rosyjską, jako rewanż za 17 września, bo tak widzę tak daleko idącą determinację kolegów z opozycji" - do dziennikarzy w Sejmie (11.09.2009)
 17. "...nie zna ani jednego przykładu, gdy prezydent zachęcał do jakiejkolwiek reformy czy zmiany..., zlikwidowanie wojskowego wywiadu nie zasługuje na miano reformy, tylko szaleństwa" - w wywiadzie dla "Dziennik Gazeta Prawna" (12.11.2009)
 18. "Gdzie jest rola prezydenta, który by wystąpił i powiedział: kochani, jest potrzebna reforma systemu ubezpieczeń społecznych, niech rząd przedstawi propozycję, a ja to będę wspierał. Gdzie jest stanowisko prezydenta jako czynnika wspierającego reformę służby zdrowia? - Nie znam żadnego przykładu. Wręcz przeciwnie, był kij w szprychy. Albo gdzie jest rola prezydenta w reformowaniu sił zbrojnych, których jest zwierzchnikiem? Nie znam ani jednego przypadku. Jest tylko czyhanie na okazję by dobrze wypaść w oczach jakiejś części opinii publicznej i zaszkodzić konkurentom partii własnego brata na zasadzie blokowania i kontestowania zmian" - ibidem
 19. "[Ma nadzieję, że] ...prezydentem zostanie ktoś, kto będzie wspierał modernizację Polski i brał na siebie cząstkę odpowiedzialności za trudne decyzje. Prezydent nie może być wyłącznie recenzentem pracy rządu i hamulcowym. Powinien zachęcać i pomagać przeprowadzać trudne zmiany" - ibidem
 20. "[...] [ Lech Kaczyński ] jest miłym człowiekiem, tak uważam, jest miłym człowiekiem. Jego problemem jest to, że ma brata, który jest już, że tak powiem mniej miłym człowiekiem w moim przekonaniu, ale pan prezydent jest sympatyczny, potrafi być sympatycznym, potrafi wzbudzić takie poczucie, że naturalnie się zachowuje czasami, więc ma swoje walory" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (13.11.2009)
 21. "PiS może mówić o pokoju i miłości, ale nikt im już i tak nie uwierzy. To ich stara taktyka – uderzyć, a potem udawać, że zostało się uderzonym. Obrazić i udawać skrzywdzoną cnotę" - w wywiadzie dla "Dziennika - Gazety Prawnej" (14.11.2009)
 22. "Ekipa braci Kaczyńskich [ powinno być: Zjawiska biologicznego - przyp. Muzeum IV RP ] doprowadziła do poważnego osłabienia polskiego wywiadu. Oni będą za to odpowiadać" - podczas wideoczatu transmitowanego na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej (20.02.2010)
 23. "Sądzę, że wiarygodność ataków PiS została u progu kampanii zakwestionowana. Ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków PiS zapowiadające taką kampanię [ brutalną - przyp. Muzeum IV RP ] sprawiły, że znaczna część Polaków została uodporniona na infekcję hakową. PiS przypomniał swoją prawdziwą twarz. Wylazło spod pudru stare oblicze PiS z hakiem w jednej ręce, a nożem w drugiej" - w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (25.02.2010, str. 3)
 24. "Nie po to chcę iść do Pałacu Prezydenckiego, żeby Lechowi Kaczyńskiemu odebrać żyrandol. Chcę kandydować, żeby odebrać mu możliwość blokowania modernizacji Polski i opóźniania procesu integracji europejskiej." - ibidem
 25. "Tu jest nowatorskie podejście do problemu wyłaniania kandydatów, a tam nawet już nie ma tego karabinu maszynowego PiS-u, który był groźny, strzelał całymi seriami jeszcze parę lat temu. Dzisiaj tam jest zdezelowana stara, dubeltówka z dwoma tylko i wyłącznie lufami"- podczas spotkania z młodzieżówką PO w Katowicach (niem.: Kattowiz) (06.03.2010)
 26. "Lech Kaczyński jest pierwszym prezydentem, który potrafił zablokować i zniszczyć całościową systemową reformę w Polsce. To jest rekord dwudziestolecia, zablokowanie reformy służby zdrowia [...] to jest grzech przeciwko Polsce. Drugim ewidentnym grzechem jest uniemożliwienie odzyskania przez Polskę w sposób łatwy i najprostszy opinii kraju lidera postępu integracji europejskiej [...] Smutnym rekordem będzie blokowanie dokończenia procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony, który sam przeprowadził i podpisał. To nas pozbawiło szansy na odbudowę wizerunku Polski jako kraju głęboko zaangażowanego w postęp procesu integracji europejskiej" - do dolnośląskich działaczy PO podczas spotkania prawyborczego we Wrocławiu (niem.: Breslau) (11.03.2010)
 27. "Widać jak się mści na państwie polskim brak współpracy między głównymi organami państwa polskiego. Jak się mści atmosfera podejrzeń w tym zakresie, a nie współpracy, tu jest główne źródło nieszczęścia" - w programie "Fakty po faktach" na antenie TVN 24 (03.05.2010)
 28. "Wiem jedno - zawsze generałowie nie odmówią zwierzchnikowi sił zbrojnych - prezydentowi. Prezydent też nie jest od tego, żeby się tak bardzo nad tym zastanawiać czy zwiększa zagrożenie czy nie. Od tego ma urzędników, od tego miał szefa BBN i szefa Kancelarii. Coś tutaj nie działało w skali państwa polskiego" - ibidem
 29. "Prezydent Lech Kaczyński miał wiele walorów, wiele zalet, ale niewątpliwie był bardzo uwikłany w lojalność wobec własnego brata" - podczas czatu z internautami (08.05.2010)
 30. "Jaki jest koń, każdy widzi. Kto ogląda TVP, ten widzi, że jest to koń PiS-owski. To jest PiS" - wściekle atakował podczas spotkania ze studentami Uniwersytetu Śląskiego (13.05.2010)
 31. "Trudno dźwigając dwa ciężkie worki obowiązków na plecach, tańczyć oberka wyborczego" - ibidem
 32. "Mowy powinny być krótkie, a kiełbasy długie" - ibidem
 33. "Chciałbym zademonstrować niezgodę na próbę zawłaszczania tradycji niepodległościowej i solidarnościowej dla celów politycznych. Wszyscy mają prawo do takich tradycji." - suflował podczas prymitywnego wiecyku wyborczego w muzeum Powstania Warszawskiego (14.05.2010)
 34. "Mnie wypchnąć z tradycji AK nikt nie potrafi. Natomiast takie praktyki były. Czasami były to próby ustawiania konkurentów politycznych, tam gdzie stało ZOMO. To nie ma prawa się powtórzyć drugi raz." ibidem
 35. "Idziemy ku zwycięstwu wbrew tym, którzy nawet drzewa nie potrafią posadzić, a twierdzą, że zasadzili dąb Bartek. Mijamy ludzi toksycznych, którzy świeżo zasadzone drzewko potrafili ususzyć. Nie mówimy im, że macie stać tam, gdzie stało ZOMO. Mówimy im zgodnie z tradycją solidarnościową: chodźcie z nami" - podczas koncertu "Solidarni dla powodzian" w Warszawie (13.06.2010)
 36. "Też nie bawię się w przebieranki, ja nie jestem, mam nadzieję, że też Jarosław Kaczyński jutro nie wystąpi w krótkich spodniach i będzie udawał chłopczyka, albo nie wystąpi prawda raptem z włosami na irokeza" - Bronisław Komorowski w rozmowie z Monika Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (23.06.2010)
 37. "Świecki charakter państwa jest normą cywilizacyjną" - w wywiadzie dla tygodnika Polityka (18.08.2010)
 38. "Być może część tego wściekłego ataku na mnie to po prostu przejaw jakiegoś kompleksu tych, którzy albo czmychnęli za granicę w okresie stanu wojennego i stamtąd byli bohaterami zza płota, albo tych, którzy nigdy nie zaryzykowali niczego i stan wojenny przeczekali spokojnie mocząc nogi w miednicy z ciepłą wodą" - w wypowiedzi do dziennikarzy (13.12.2010)
 39. "Łączymy się, w imieniu całej Polski z narodem Japonii w bulu i nadzieji na pokonanie skutków katastrofy" - we wpisie do księgi kondolencyjnej, wystawionej przez ambasadę Japonii po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami (17.03.2011)
 40. "Wolę widzieć Jarosława Kaczyńskiego w sklepiku, niż na demonstracjach politycznych eksploatujących dramat smoleński" - w wywiadzie dla "Wprost" (27.03.2011)
 41. "Spór niech będzie, bo na tym polega demokracja, niech się toczy spór, bo to jest potrzebne Polsce. Ale nienawiść, język nienawiści jest rzeczą karygodną, szczególnie wtedy, jeżeli wykorzystuje się symbole, takie jak krzyż, flaga, jak wspólne tradycje narodowe" - podczas przemówienia z okazji święta 3 maja (03.05.2011)
 42. "Myślę, że i pan prezes Kaczyński, gdyby tak dobrze poszukał, ja mógłbym mu ewentualnie pomóc, to znajdzie i we własnej rodzinie osoby, które były i wojskowymi, i członkami PZPR-u, jak generał Koziej" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (05.09.2013)

Ewa Kopacz

 1. "Politycy PiS zachowują się jak hieny cmentarne. Próbują ugrać kapitał polityczny na problemach pacjentów" - na konferencji prasowej w Warszawie (08.05.2008)
 2. "Mam wrażenie, że pan Macierewicz nie potrafiłby funkcjonować w polityce bez katastrofy smoleńskiej. Niech jednak nie zatruwa naszych umysłów i serc. Być może ta strategia PiS daje tej partii korzyści, ale Polakom szkodzi. Cenę przyjdzie zapłacić nam wszystkim, nie panu Macierewiczowi" - w rozmowie z portalem onet.pl (23.12.2012
 3. "Pytam więc, jakie moralne prawo do wystawiania ocen mają ludzie, którym zabrakło odwagi, by tam pojechać? Którzy uciekali czym prędzej ze Smoleńska do Polski, by tu, już w Warszawie, politycznie graćkatastrofą? I jeszcze dziś granie Smoleńskiem to uwłaczanie pamięci ofiar" - w rozmowie z Renatą Grochal i Jarosławem Kurskim na łamach portalu gazeta.pl (06.10.2014)
 4. "PiS niestety jest zakompleksione, wiecznie z pretensjami, pełne obaw wobec UE. Inaczej pojmujemy wolność" - w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" (29.07.2015)
 5. "Mamy siłę, by uchronić Polskę przed rządami jednej partii i jednego człowieka, który rządzi z ukrycia. Jeżeli ktoś ma czyste intencje, nie musi się ukrywać. Różnica między nami jest taka, jak między demokracją, a demokracją ludową. [...] W październiku stawką wyborów parlamentarnych jest to, czy zwycięży osobisty plan zemsty Jarosława Kaczyńskiego, czy plan budowy dobrobytu Polaków" - na posiedzeniu Rady Krajowej PO (02.09.2015)
 6. "Elementarne zasady dobrego wychowania wskazują, że kiedy się kogoś mija na korytarzu, a zna się go kilka lat z pracy w parlamencie, to jest obowiązek przynajmniej kiwnąć głową. Powiedzieć "dzień dobry", lub wejść do tej samej windy. A tego się boją [ politycy PiS ] jakbyśmy byli trędowaci" - na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie (14.10.2015)[14]
 7. "Panią Szydło zapominano zaprosić na spotkanie, na którym ważyły się losy jej gabinetu. Szczerze jej współczuję" - w programie "Tomasz Lis na żywo" (02.11.2015)
 8. "Miałam dwa wnioski, kiedy słuchałam ministra Macierewicza. Może zbyt pochopnie obśmiałam i zlekceważyłam sprawę oddziaływania fal elektromagnetycznych, bo może trzeba się tym zająć. [...] Drugi wniosek? W jednym mogę się zgodzić z ministrem Radziwiłłem, że nakłady na psychiatrię trzeba zwiększyć" - w rozmowie z Jackiem Żakowskim w audycji Poranek Radia TOK FM (13.05.2016)

Janusz Korwin-Mikke

 1. "80 lat temu kobiety otrzymały prawa wyborcze, ale niepotrzebnie. Głosują bowiem tak, jak ich mężowie, zaś do czynnego uprawiania polityki w ogóle się nie nadają".
 2. "Lud jest głupi jak but z lewej stopy. Większość ludzi podwyżkę podatków przełknie. Jak im w telewizji wytłumaczą, że powstaną nowe drogi, szpitale, to ludzie to zrozumieją. Przeciętny widz telewizji jest zupełnie odmóżdżony, w ogóle nie myśli". (03.08.2010) (wprost.pl)
 3. "Albo miałem przykład na zebraniu w klubie Ronina, gdzie ludzie mówili, że Rosjanie wytworzyli sztuczną mgłę na lotnisku. Więc powiedziałem, że to pewnie technicznie jest niemożliwe do realizacji. Ale gdyby nawet Rosjanie chcieli zabić śp. Lecha Kaczyńskiego, to mogłoby to spowodować, że samolot odleciałby na inne lotnisko. Na to sekundowe milczenie i nagle triumfalne: no tak, właśnie chodziło im o to, aby spóźnił się na uroczystości w Katyniu. Myśl, że Rosjanie robią ogromną operację, aby prezydent spóźnił się trzy godziny na uroczystość, świadczy o naprawdę ciężkim schorzeniu" - w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, (09.08.2010) komentując pojawiające się teorie spiskowe [15]

Kazimierz Kutz

 1. "Odpowiem całkiem serio, za co kocham Kaczyńskich. Ich staromodna, dziewiętnastowieczna ideologia państwa historycznego jest najlepszym sposobem na budowanie nowoczesnej Polski opartej na europejskich wartościach. Kaczyńscy przez swój parafialny nacjonalizm te procesy fantastycznie przyspieszają." - w wywiadzie zamieszczonym na stronach internetowych "Newsweeka" (28.07.2008)
 2. "Prezydent nie jest świętą krową z urzędu, sam powinien dbać o swój majestat." - ibidem
 3. "Jarosław Kaczyński wysiedział w willi w Klarysewie jaja po Edwardzie Gierku. To wszystko jest strasznie sztuczne, tak naprawdę chodzi mu tylko o władzę." – na antenie TVN 24 (28.01.2009)
 4. "Rząd nie jest od tego, żeby od świtu do nocy przewijać wrażliwego prezydenta." - na antenie TVN 24 (16.04.2009)
 5. "Zaczęli kampanię od śmierci prezydenta. Wykorzystują to w sposób niespotykanie precyzyjny. Tam zginęło 96 osób, wszyscy mają swoje wielkie tragedie, a oni robią tak, jakby umarł tylko prezydent. Oni w świetle tej traumy, tego cmentarza traktują go jak człowieka, który jest na kraju jakiejś zapaści. Jeśli tak jest, to on się nie nadaje na prezydenturę. Gdy patrzyłem jak w końcu łaskawie pokazano kandydata na prezydenta w czerniach. Pani [ Matka Elżbieta od PiS-u Jakubiak - przyp. Muzeum IV RP ] też jest w czerni. To są maniery Mao Tse-tunga. Ja myślałem, że jestem w mauzoleum Lenina. To co robi teraz PiS, to czarna propaganda. Robi się z tego czarna komedia. W ten sposób się nie da wygrać w wyborach." - w rozmowie z Elżbietą Jakubiak w programie TVN 24 "Fakty po faktach" (07.05.2010)

Aleksander Kwaśniewski

 1. "To mój debiut w operowaniu kropidłem".
 2. "Jarosławie Kaczyński, Lechu Kaczyński, Ludwiku Dornie i psie Sabo, nie idźcie drogą, nie idźciedrogą!" - na konwencji wyborczej w Szczecinie (09.10.2007)
 3. "Jeśli Jarosław Kaczyński mówi o plażach, na których nigdy nie był, supermarketach, w których nie bywa i dzieciach, których nie ma, to jest mało wiarygodny" - w audycji "Poranek Radia TOK FM" (08.03.2010)

Tadeusz Mazowiecki

 1. "Jeżeli dziś podważa się wszystko, sieje się nieufność wobec instytucji takich jak rząd, prokuratura, sądy w tak dramatycznej sprawie, jaką jest dochodzenie przyczyn katastrofy smoleńskiej, jeżeli wykracza się poza granice Polski i sieje nieufność także na zewnątrz, to już nie mamy do czynienia z opozycją demokratyczną, która patrzy władzy na ręce. Takie postępowanie w I Rzeczypospolitej nazywano rokoszem. Próbuje się stworzyć wrażenie, że nasze państwo właściwie nie istnieje, nie jest do niczego zdolne, podczas kiedy to ono w czasie kryzysu politycznego, ale także gospodarczego, wykazało wielką sprawność" - suflował bezczelnie w wywiadzie dla "Polityki" (28.07.2010) [16]
 2. "Bronisławowi Komorowskiemu na starcie przeszkadzają rokoszanie z PiS-u. Ale on idzie dalej i nie daje się tej próbie przeszkadzania." - stwierdził po uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta. (06.08.2010) [17]

Jerzy Miller

Komisarz ds. Demontażu Wolskiej Policji i Inwigilacji Obywateli

 1. "Jak słyszałem po przyjeździe do Bogatyni, że burmistrz nie wie jaki jest stan wody i jak się poziom wody zmienia z godziny na godzinę to byłem zaskoczony. Gdy się dowiedziałem, że burmistrz się obawia, że nie będzie miał chleba w mieście, tylko że nie zadzwonił do żadnego piekarza, no to byłem już trochę zdenerwowany." - krytycznie ocenił działania burmistrza Bogatyni Andrzeja Grzmielewicza, należącego do PiS (09.08.2010) [18]

Stefan Niesiołowski

 1. "Ryszard Kalisz to pornominister, który doskonale pasuje do pornoprezydenta. Mamy sojusz dwóch pornograficznych grubasów" - w komentarzu do zawetowania przez ówczesnego prezydenta ustawy zakazującej rozpowszechniania pornografii (kwiecień 2000 r.)
 2. "Wydawałoby się, że z Lechem Kaczyńskim niewiele mnie łączy, ale to nieścisłość. W latach 70. zajmowaliśmy się Leninem, tyle że ja wysadzałem w powietrze jego pomniki, a on cytował jego dzieła w swojej pracy doktorskiej" - na zjeździe Platformy Obywatelskiej (21.05.2006)
 3. "Pani Sowińska wciąż twórczo pracuje nad ośmieszeniem swego urzędu" - do łże-dziennikarzy (25.03.2008)
 4. "Bo jak słyszę niektóre wystąpienia przedstawicieli klubu PiS, to niektórzy tak twardo stoją na gruncie interesu narodowego, że dostali płaskostopia" - podczas sejmowej debaty na temat polityki zagranicznej (07.05.2008)
 5. "Te wyjaśnienia są żenujące. Jak ktoś jest tak wrażliwy nawet na pośrednią krytykę - bo nikt nie krytykował samego prezydenta - to nie nadaje się na ten urząd" - komentując w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 nieobecność prezydenta na sejmowej debacie o polityce zagranicznej (07.05.2008)
 6. "Nikt się nie powinien spodziewać zachwytów nad panią Fotygą, co tam była posłana i siedziała w białej sukience jak polska wersja Marii Teresy, z taką miną" - ibidem
 7. "Jeśli ktoś nie pił taniego wina, to dla mnie jest podejrzany. Bo albo był wychowany w jakimś obrzydliwym luksusie i nie zna życia, albo nigdy nie był młody" - w wypowiedzi dla "Dziennika" (12.05.2008)
 8. "Stopień prostactwa Brudzińskiego jest niewyobrażalny, niech lepiej weźmie środki uspokajające" - w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN 24 (25.05.2008)
 9. "Jarosław Kaczyński miał dwa lata, mógł znieść wszystkie podatki, nie przyjmujemy uwag i rad ze strony tego pana" - komentując oświadczenie Wielkiego Wroga Drożyzny, "że jeśli rząd nie zdecyduje się do środy [ 04.06.2008 ] na obniżkę akcyzy na paliwa, to PiS złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego" (30.05.2008)
 10. "Raport pokazuje marność urzędników PiS. [...] Żałosne skąpstwo poprzedniej ekipy, która działała na zasadzie: wsadzę łapę do publicznej kasy i wyszarpię choć kilka złotych" - dla portalu dziennik.pl (04.06.2008)
 11. "To żenujące: ten styl, machanie rękami, Jarosław Kaczyński sprawia wrażenie przegranego dyktatora" - w progranie "Kawa na ławę" na antenie TVN 24 (08.06.2008)
 12. "To co mówi Kaczyński jest obrzydliwe. Zresztą za bardzo mnie to nie dziwi, bo nie raz już się miotał i zmieniał wersję" - na antenie TVP INFO (26.06.2008)
 13. "To jest jakaś kuriozalna sytuacja z afrykańskiej, czy azjatyckiej satrapii" - wypowiadając się na temat nagrywania przez prezydenta rozmowy z Radosławem Sikorskim - ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donaldu Tusku, TVN 24 (15.07.2008)
 14. "Lech Kaczyński nie nadaje się do roli prezydenta, traci kontakt z rzeczywistością. Potrzebna jest mu dłuższa przerwa. Jest pytanie, czy to chwilowa zapaść, nerwica czy trwałe uszkodzenie i wtedy prędzej czy później skończy na komisji lekarskiej. [...] Chyba w otoczeniu Lecha Kaczyńskiego tak go nienawidzą, tak mają dosyć jego szaleństw, że zrobili mu na złość" - do dziennikarzy w Sejmie, po ujawnieniu przez "Dziennik" fragmentów stenogramu z rozmowy prezydenta z Radkiem Sikorskim (18.07.2008)
 15. "Wina prezydenta jest tu bezsporna. Prezydent mówi tonem przesłuchującego esbeka. [...] To powinien być początek końca prezydentury Lecha Kaczyńskiego. [...] Prezydent powinien ustąpić, albo być zmuszonym. Kolegium lekarskie powinno się zebrać [...] stan psychiczny pana prezydenta wydaje mi się tego rodzaju, że należy postawić pytanie, czy jest zdolny do pełnienia funkcji" - na antenie TVN 24 (18.07.2008)
 16. "Po tym wszystkim, co zostało powiedziane, ta koalicja moim zdaniem jest niemożliwa, zresztą uważam... ja jestem jej przeciwny, no, chyba że nastąpiłyby radykalne zmiany w PiS-ie, a przede wszystkim musieliby odejść panowie Kaczyńscy, bo to jest, myślę, źródło wszelkiego zła, zwłaszcza Jarosław" - w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (22.07.2008)
 17. "Telewizja publiczna w niektórych programach, podkreślam, mniej informacyjnych, publicystycznych w niektórych przypomina właściwie Radio Maryja, czyli całkowitą jednostronność, całkowitą dowolność wobec faktów, pogardę wobec rzeczywistości, prawdy" - ibidem
 18. "Cieszę się, że już jej nie będzie na stanowisku państwowym, bo robiła za dużo szkód wizerunkowi Polski. Szkodziła całym swoim zachowaniem, słowem, gestem i mimiką" - komentując dla portalu wp.pl dymisję Anny Fotygi ze stanowiska szefowej Kancelarii Prezydenta (22.08.2008)
 19. "To jest efekt roszczeń prezydenta, który chce być obecny tam, gdzie go nie zapraszali. Na każdym ślubie chce być panem młodym" - komentując informacje o tym, że na szczyt szefów rządów Unii Europejskiej w sprawie Gruzji wybiera się także Lech Kaczyński (27.08.2008)
 20. "Ja na pewno nie wybieram się na bal organizowany przez prezydenta. Niech Lech Kaczyński bawi się z Walentynowicz i Macierewiczem, bo zdaje się, że dobrze czuje się w ich towarzystwie" - na antenie TVN 24 (05.09.2008)
 21. "PiS staje się lukrowaną Samoobroną - partią, która wywołuje nieustające awantury, nic nie wnosi, niczego nie proponuje" - komentując dla PAP wyniki sondaży opinii publicznej, według których PO uzyskała 58 % poparcia, a PiS 24 % (24.09.2008)
 22. "Muszę powiedzieć, że to już jest tak męczące, że prezydencka gwiazda – minister Kownacki – co chwilę zapowiada, że prezydent chce jechać, że prezydent będzie. To jest nudne i – muszę powiedzieć – trochę upokarzające. Jeżeli rząd prowadzi politykę zagraniczną i rząd mówi, że jedzie szef rządu, to prezydent mógłby sobie darować. [...] Mógł wygrać PiS wybory, zostałby Lech Kaczyński premierem i wtedy jeździłby, ale nie jest premierem. Za politykę zagraniczną odpowiada premier" - w rozmowie z Konradem Piaseckim w "Kontrwywiadzie" na antenie RMF FN (09.10.2008)
 23. "Nie ma żadnego podobieństwa. Lech Kaczyński jest ciężki, bez wdzięku, nudny, obrażalski, mściwy, małostkowy. Żadnej z tych cech nie ma Barack Obama. [...] Lech Kaczyński nie ma żadnej wizji, jest człowiekiem ciasnym, przywiązanym do utartych schematów, mitów. [...] Wpaść na pomysł, że Barack Obama ma coś wspólnego z Lechem Kaczyńskim, to trzeba mieć dość chorą wyobraźnię" - w wypowiedzi dla portalu politbiuro.pl (06.11.2008)
 24. "Zejdź z trybuny, ty prostaku!" - do prezydenckiego ministra Andrzeja Dudy, który podczas debaty sejmowej nad emeryturami pomostowymi niesłychanie słusznie zwrócił uwagę na tchórzostwo i chamstwo Donaldu Tusku, który cynicznie chował się za będącą w zaawansowanej ciąży Wicekomisarz do spraw Pracy Przymusowej i Niewolnictwa Agnieszką Chłoń-Domińczak (06.11.2008)
 25. "W PiS jest chyba frakcja wariatów!" - w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN 24, komentując głęboko słuszne wystąpienie sejmowe posła Artura Górskiego na temat wyboru Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki (Północnej) (09.11.2008)
 26. "Nie znam zapewne bardzo szlachetnych intencji i głębi intelektualnej przemyśleń pana prezydenta Kaczyńskiego. Wszystkie jego decyzjebardzo trafne i poprzedzone głęboką analizą. Widocznie prezydent uznał, że spotkanie z premierem Japonii jest ważniejsze od spotkania z prezydentem Sarkozym" - w wypowiedzi dla "Dziennika" (13.11.2008)
 27. "Dlatego wyeliminowanie PiS-u jako partii mogącej kiedykolwiek dorwać się do władzy, jest patriotycznym obowiązkiem, a zadanie to bierze na siebie PO. Walka z blokującą wszelkie reformy obskurancką koalicją Kaczyńskich, Rydzyka i Napieralskiego jest autentyczną, a nie pozorną walką o Polskę" - na łamach "Gazety Wyborczej" (26.11.2008)
 28. "Te trzy egeriemało wiarygodne, bo jedna kłamie, druga ujada, a trzecia nie ma nic do powiedzenia. A prezes mógł wybrać bardziej fantazyjną fryzurę" – w audycji "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (28.01.2009)
 29. "Myślę, że pan Kaczyński powinien złożyć mandat, bo jeszcze nie dorósł do bycia posłem. Nie nadaje się do tego. Powinien pojechać do Ciechocinka, dużo spacerować i wdychać tamtejsze inhalacje. To jest moja propozycja dla pana Kaczyńskiego - pojechać do Ciechocinka to na pewno się tam dobrze poczuje, tylko niech odda mandat bo kompromituje urząd posła" - dla portalu dziennik.pl (20.02.2009)
 30. "To mały zakompleksiony oraz mściwy człowiek, niegodny sprawowania urzędu prezydenta Polski. Kompromituje siebie i wszystkich dookoła" - komentując na antenie TVN 24 fakt niepodania mu ręki przez Lecha Kaczyńskiego podczas dorocznej narady z wojskowymi (26.03.2009)
 31. "Anna Fotyga wszystkie prace umysłowe wykonuje źle. Była złym ministrem i będzie złym doradcą. Każdą pracę wykonuje źle. Może są jakieś prace fizyczne, które wykonuje dobrze. Jej jedyną zaletą jest bezrefleksyjna wierność braciom Kaczyńskim. Pani Fatyga powinna zniknąć z polskiej polityki" - wypowiedź dla portalu wp.pl (05.05.2009)
 32. "Bezczelna, głupia i absurdalna propozycja. Widać nie ma lepszych pomysłów na kampanię wyborczą. Niech pan te swoje propozycje przesyła od razu podarte, zaoszczędzi nam pan czasu na czytanie" - do prezesa-premiera Jarosława Kaczyńskiego, komentując jego propozycję wystąpienia PO z Europejskiej Partii Ludowej (27.05.2009)
 33. "Nie nazwę Kaczyńskiego tak, jak powinno się go nazwać. Porządni ludzie nie powinni mu ręki podać" - na antenie TVN 24 (02.06.2009)
 34. "Wynik Prawa i Sprawiedliwości to klęska prezydenta. To zawsze miłe" - na antenie TVP Info (08.06.2009)
 35. "Ty, jak to szło "guten morgen" – butem w mordę?" - do (prawdopodobnie) wicemarszałka Sejmu Szmajdzińskiego, w czasie powitania wolskiej delegacji w Bundestagu (17.06.2009) [19]
 36. "Nelly Rokita to postać kabaretowa. Przypomina mi Kononowicza" - w wypowiedzi dla portalu dziennik.pl (25.06.2009)
 37. "Trzeba wyrzucić PiS z tej komisji. Musimy oddzielić ziarno od plew"na antenie TVN 24 o komisji śledczej do spraw nacisków (03.07.2009)
 38. "Chyba jak się budzi rano [ prezydent ], to myśli, jak tu zaszkodzić dzisiaj rządowi i co zrobić, żeby zaszkodzić Donaldowi Tuskowi, co zrobić, żeby pomóc Jarkowi. No to niech pomaga Jarkowi, no. Zobaczymy, jak wyjdzie na tym" - w rozmowie z Wiesławem Molakiem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (18.07.2009)
 39. "To niewyobrażalny atak. To pisowski bełkot, kłamstwa i obłuda. [...] Szkoda, że nie mamy prezydenta tylko pisowskiego nędznego agitatora" - w ten sposób w TVN 24 skomentował sejmowe orędzie Pana Prezydenta (22.05.2009)
 40. "Wszyscy ludzie w Kancelarii Prezydenta uzależnieni są od polityki PiS. Tam rządzi Jarosław Kaczyński, który prowadzi politykę zimnej wojny domowej i taką politykę będzie musiał realizować Stasiak. [...] Nie jest antypatyczny i gruboskórny, jak Szczygło. Ale jego nominacja i tak nic nie zmieni. To nie on będzie decydował o polityce Pałacu Prezydenckiego" - komentując w rozmowie z PAP odwołanie Piotra Kownackiego i zastąpienie go Władysławem Stasiakiem na stanowisku Szefa Kancelarii Prezydenta (27.07.2009)
 41. "Reszta to pokrętne kombinacje Największego Stratega Naszych Czasów, które doprowadziły go do tego, że jest tam, gdzie jest. Nie chcemy wcześniejszych wyborów, nie planujemy tego. W jego głowinie rodzą się pomysły, które świadczą o tym, że ta głowina wyraźnie nie radzi sobie z sytuacją. Pan Kaczyński powinien złożyć mandat, pójść na emeryturę i pisać wspomnienia. Proponuję tytuł: "Jak niszczyłem demokrację w Polsce"" - komentując dla dziennikarzy wywiad z Jarosławem Kaczyńskim na łamach "Gazety Polskiej" (28.07.2009)
 42. "Tu jest wielki opór prezydenta, w każdej sprawie, gdziekolwiek kiedykolwiek rząd próbuje coś zrobić, prezydent przeszkadza i blokuje, więc niczego innego ja się nie spodziewam po panu prezydencie Kaczyńskim. Jego rola polega na zwalczaniu rządu i promowaniu PiS-u. No, to jest najgorsza prezydentura w historii demokratycznej Polski [...] To jest niesłychanie cyniczne, bo to jest tak w każdej dziedzinie – gdziekolwiek rząd próbuje coś zrobić, prezydent przeszkadza, a jednocześnie mówi: wy nic nie robicie. No więc nie słuchamy tych uwag" - w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem i Jakubem Urlichem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (07.09.2009)
 43. "Wprowadziłbym karę dożywotniego więzienia dla dzieci poczętych in vitro. Zło trzeba wypalić od samego początku gorącym żelazem" - do dziennikarzy w Sejmie (10.09.2009)
 44. "To szkodnik polityczny, który uczynił z CBA partyjną bojówkę PiS. Dawno powinien odejść z funkcji, do której się kompletnie nie nadawał" - do dziennikarzy o zdymisjonowanym przez Donaldu Tusku szefie CBA, Mariuszu Kamińskim (13.10.2009)
 45. "W tym sensie pan prezydent jest pisowski i to robi, no, pan prezydent jest z PiS-u i przeszkadza rządowi, to jest jego stała taktyka polityczna, robi to stale, jest to prezydent PiS-u, no i mamy taki... i to jest problem polityczny i to jest główny problem" - w rozmowie z Wiesławem Molakiem i Henrykiem Szrubarzem w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia (16.11.2009)
 46. "Kaczyński to człowiek, z którym nie chciałbym mieć żadnych kontaktów. Niejednokrotnie kłamał na mój temat, mimo że wie, jaka była prawda. Oskarżał mnie o donosicielstwo. W książce, na którą się powoływał, jestem przedstawiony przyzwoicie. Może nie jako bohater, bo nie byłem bohaterem, ale jako przyzwoity człowiek. [...] Podobnie kłamie, że go prosiłem o umieszczenie mnie na liście PiS. Od 10 lat nie zamieniłem z Kaczyńskim jednego słowa. Brzydzę się nim" - w wywiadzie na stronie internetowej tygodnika "Wprost" (29.11.2009)
 47. "Okazuje się, że entuzjazm PiS i dobre humory panów Kaczyńskich były nieuzasadnione. [...] Co dziś powiedzą ci ludzie, którzy wczoraj budowali piętrowe teorie, że czas PO się skończył? [...] Nic się nie stało, że ich [ Beatę Kempę i Zbigniewa "Wannę" Wassermanna z komisji śledczej do spraw afery hazardowej ] wyrzucono i jeszcze mniej się stało, że ich przywrócono. To jest detal. PiS-owskie Ardeny już się skończyły" - nabijał się bezczelnie z tych, którzy wcześniej tak szeroko i nieprzychylnie dla PO komentowali niekorzystny dla niej sondaż dla "Faktów" w programie Moniki Olejnik (pseudonim operacyjny: Stokrotka) "Kropka nad i" w TVN 24 (12.01.2010)
 48. "To robi wrażenie zupełnego kabaretu Jarosława Kaczyńskiego, w którym występuje Lech Kaczyński. [...] Największym wyzwaniem cywilizacyjnym jest teraz dla Polski pozbycie się panów Kaczyńskich z polityki" – w wypowiedzi dla portalu onet.pl, o liście prezydenta do Tusku w sprawie haków na Radosława Sikorskiego (24.02.2010)
 49. "Spadaj!" - do wybitnego posła Ruchu Oporu Arkadiusza Mularczyka, podczas debaty sejmowej (18.03.2010)
 50. Ludzie po prostu przychodzili i pytali, gdzie jesteście, gdzie można się podpisać, ratujcie nas, byle on nie wygrał. To ruch obywatelski, który zmiecie Jarosława Kaczyńskiego. On nie ma najmniejszych szans, nic mu nie pomoże, gdzie i ile by Marta Kaczyńska nie występowała. Jarosław Kaczyński przegra, bo ludzie się go boją, a Marta Kaczyńska mu nie pomoże" - w wywiadzie dla "Polska. The Times" (05.05.2010)
 51. "Wcześniej mieli dwa lata na realizację swoich projektów. To, co teraz PiS chce, żebyśmy zrealizowali, to najczęściej jakieś demagogiczne i nierealne projekty" - suflował w wywiadzie dla radia TOK FM (31.05.2010)
 52. "Czemu Kaczyński nie wyrzuca Macierewicza? Czemu nie wezwie do bojkotu mediów Rydzyka, Pospieszalskiego? Kaczyński udaje, że tego nie ma. Prawo i Sprawiedliwość bojkotuje i bojkotowało niektórych polityków i media. Czemu tym razem nie media Rydzyka? Czemu prezes PiS nie zrobił żadnego gestu? Uwierzyć w to, że nastąpiła zmiana Kaczyńskiego i patrzeć równocześnie na to, co dzieje się w mediach publicznych, to kwestie wykluczające się" - ibidem
 53. "Jarosław Kaczyński kłamie. O rządzie powiedział, że "chłopcy bawią się zapałkami". Łagodniejszym tonem powiedział to, co pisze "Gazeta Polska", że Donald Tusk ma krew na rękach. Ja bym się z Kaczyńskim nie spotkał, póki za to nie przeprosi. Nie powinien się z nim spotykać nasz kandydat, dopóki Kaczyński nie przeprosi za "chłopców z zapałkami" - wściekle atakował w TVN24 (09.06.2010)
 54. "Ja nie miałem złudzeń, co do Jarosława Kaczyńskiego. Ale żeby tak dalece wypierać się własnych poglądów i podlizywać się formacji, którą jeszcze nie tak dawno chciało się zniszczyć? Widać on jest zdolny do wszystkiego, byle tylko dorwać się do władzy" - w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN 24 (22.06.2010)
 55. "Teraz Kaczyński zrzucił maskę i otwarcie idzie na wojnę. Moim zdaniem jest to wybitnie szkodliwy dla Polski człowiek. Mówię takim językiem, bo zwalczam tych, którzy szkodzą Polsce. Kieruje mną wyłącznie patriotyzm, nie mam żadnych osobistych niechęci" - w rozmowie z Jackiem Żakowskim na antenie TOK FM (13.07.2010)
 56. "Jarosław Kaczyński to wściekły z nienawiści frustrat. [...] Szef PiS szkodzi Polsce od 20 lat. Jest to przegrany polityk, który teraz wylewa swoje żale" - w komentarzu dla portalu Wirtualna Polska (16.07.2010)
 57. "Buzek wyhodował Kaczyńskiego, PiS i całe to nieszczęście, które wygląda na to, że się kończy, bo Polska z tej choroby się zaczyna właściwie otrząsać! [...] Nie widzę powodu z nim rozmawiać, [...] bo pamiętam, że on kłamie, oszukuje, nie dotrzymuje słowa, więc po co z takim człowiekiem rozmawiać? [...] Z Kaczyńskim rozmowa jest taka: dopóki ja nie rządzę, można podpalić Polskę, bylem tylko doszedł do władzy! Więc o czym rozmawiać? Na dodatek to człowiek mściwy, który rozumuje wyłącznie w kategoriach osobistej władzy, wcześniej też władzy brata. Trzeba tylko odsunąć go od wszelkich wpływów, żeby przestał szkodzić Polsce!" - w wywiadzie dla "Wprost" (07.08.2010)
 58. "Wszystko, co osłabia Kaczyńskiego, jest dobre dla Polski. Jego odejście z polityki prawdopodobnie załatwiłoby ten problem wewnątrz PiS i do żadnego rozłamu by nie doszło" - na antenie TVN 24 (23.11.2010)
 59. "Licytowanie się, kto głośniej krzyknie "precz z Jaruzelskim", co, mniej więcej, proponuje klika Kaczyńskiego, jest czymś obrzydliwym" - na antenie TVN 24 (25.11.2010)
 60. "Ci obłąkańcy, szaleńcy, obrońcy krzyża - tych ludzi nic nie przekona. Ludzie typu Macierewicz, Kempa, Ziobro - oni nie wierzą w to, co mówią. Oni będą cynicznie wykorzystywali tych biednych ludzi" - w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN 24 (15.12.2010)
 61. "Słowo "ćwok" wypełnia mniej więcej to zachowanie"ibidem, komentując wypowiedź posła Joachima Brudzińskiego, który dzień wcześniej mówił o "dziadowskim premierze" i "dziadowskim państwie"
 62. "Kłamie Jarosław Kaczyński, to jest takie samo kłamstwo, jak to, że tam były w grudniu męty same i chuligani na ulicach, to jest inna strona tego samego kłamstwa. Na własny pożytek, dla własnej korzyści ten człowiek kłamie" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: Stokrotka) w audycji "Gość Radia Zet" (16.12.2010)
 63. "No dobrze, ale czy Tadeusz Rydzyk zasługuje w ogóle na to żeby się nim zajmować, no zakłamany, kłamstwo i nienawiść, zaprzeczenie Kościoła, zaprzeczenie katolicyzmu, niezwykle szkodliwy człowiek dla Kościoła w pierwszym rzędzie i dla Polski w drugim. Dziwię się, że politycy chcą tam występować, chcą w ogóle mieć cokolwiek wspólnego i nie mogę zrozumieć, jak Kościół katolicki z tą szkodliwą sektą się nie może uporać" - ibidem
 64. "No chamstwo, chamstwo, dziwię się, że w ogóle Brudziński jest zapraszany, no rozumiem, że na zasadzie jakiegoś folkloru, ale to jest szkodliwy folklor, wprowadza zdziczenie do języka publicznego. To są sformułowania, których wypowiadać nie wolno, nie ma sposobu, demokracja toleruje pewien margines prostytucji, narkomanii i także chamstwa, toleruje, no nie ma sposobu, no możliwości komisja etyki w sejmie nie ma żadnych realnych możliwości, pozywanie Brudzińskiego przez premiera jest niegodne premiera, ja bym nie reagował. No, jedyne co mogę powiedzieć, niech występuje w Radio Maryja, tam jest jego miejsce, do przyzwoitych mediów nie powinien być zapraszany. [...] Natomiast jeszcze raz mówię, Brudziński może występować w mediach "Nasz Dziennik", "Gazeta Polska", w przyzwoitych mediach miejsca dla takiego człowieka być nie powinno" - ibidem
 65. "Takimi porównaniami prezentuje on tak brutalne, tak nikczemne chamstwo, że ja tego nie będę w ogóle tolerował. Jakby pan mógł nie wymieniać nazwiska politycznego pitekantropa, jakim stał się Jarosław Kaczyński, to byłbym bardzo zobowiązany. To jest chuligaństwo i chamstwo polityczne" - w rozmowie z portalem onet.pl (22.01.2011)
 66. "Farsa i kabaret, chodzący namiot i krzyż na kółkach. To towarzystwo powinno wylądować w szpitalu psychiatrycznym" - na antenie Radia ZET (15.05.2010)
 67. "Jarosław Kaczyński napadł na Polskę i ja jej bronię" - w rozmowie z Grzegorzem Miecugowem na łamach "Przekroju" (16.05.2011)
 68. "Zgadzam się z premierem, że wiarygodność dwóch panów "K" [ Mariusza Kamińskiego i Jarosława Kaczyńskiego ] jest równa zeru w każdej sprawie" - w TVN24 (31.05.2011)
 69. "To jest tak podła insynuacja, że prokurator generalny mówi nieprawdę, bo się boi. Bo tak należy interpretować pańskie słowa. To niegodna przyzwoitego człowieka podła insynuacja. Komisja śledcza byłaby oczywiście awanturą, ożywiłoby się paru kolejnych rycerzy PiS-u. O to im chodzi, ale nie doczekacie się. Ponieważ PiS nie ma żadnego pomysłu, żadnej ustawy, to chcą robić takie błazeńskie spektakle" - odpowiadając Zbigniewowi Girzyńskiemu w TVN24 (31.05.2011)
 70. "Wyeliminowanie Kaczyńskiego i Ziobry z polityki służyłoby Polsce" - w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN (19.06.2011)
 71. "Ten psychiatra, który zajmuje się Kaczyńskim, miałby też trochę roboty przy Macierewiczu" - w programie "Fakty po faktach" na antenie TVN 24 (27.06.2011)
 72. "PiS nie potrafi nie prowadzić kampanii i nie pluć na Polskę. Oni szału dostają, bo wciąż przegrywają. To było świadome plucie na Polskę, donos na własny kraj" - w programie "Rozmowa Rymanowskiego" na antenie TVN 24 (06.07.2011)
 73. "Jeśli względem kogokolwiek powinny być wyciągnięte konsekwencje, to przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, który obwiesił Polskę swoimi billbordami. Kłamliwe billbordy z napisem premier Kaczyński szpecą Polskę. Na szczęście Kaczyński premierem nigdy nie będzie. A co do Waldemara Dzikowskiego, to nie może być tak, że ktoś zrzuca bombę atomową, a inny tylko strzela z wiatrówki i ma być za to karany. W porównaniu z billbordami Kaczyńskiego, za które powinien być ukarany, to nic nie znaczący incydent" - w wywiadzie dla portalu onet.pl (24.07.2011)
 74. "Moim zdaniem dosyć jakiegoś cackania się i obchodzenia się jak ze śmierdzącym - przepraszam za słowo - zgniłym jajkiem z Jarosławem Kaczyńskim. Sformułował bezczelny warunek i zarzut jednocześnie. Uważam że jedynym człowiekiem, który naprawdę powinien porozmawiać z panem Kaczyńskim, jest psychoanalityk" - do dziennikarzy w Sosnowcu (05.09.2011)
 75. "Co znaczy prawicowi dziennikarze? To lizusy PiS-owskie. To jest kategoria, której za dziennikarzy nie uważam. Oni tak mówili, bo kłamali. [...] Lisicki, autor pornograficznego opowiadania. Składam mu gratulacje. Myślę, że jak go wyrzucą z »Rzeczpospolitej«, to znajdzie w przemyśle pornograficznym pracę" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (12.10.2011)
 76. "Pani redaktor, ta partia wielokrotnie jest przeciwko nie tylko Benedyktowi XVI, tylko nauce ewangelii, bo nauka ewangelii się opiera na miłości i na prawdzie. Natomiast ta partia kłamie żeby się dorwać do władzy zrobi wszystko i powie wszystko i urządza spektakle nienawiści z wykorzystaniem, z pomiataniem, to jest pomiatanie, szarganie symboli religijnych, krzyża, te miesięcznice tak zwane, te demonstracje z wykorzystaniem krzyża, pobicie na tych manifestacjach, bicie czy ubliżanie ludziom, którzy mają inne zdanie, ta partia nie ma nic wspólnego z katolicyzmem. [...] Na demonstracjach biją uczestnicy tych demonstracji, których Kaczyński popiera, do których mówi wytrwajcie, do których przemawia, których jest zwolennikiem, których jest wielkim, można powiedzieć, przywódcą i na tych manifestacjach tam pod krzyżem padają słowa niepochlebne, obelgi, itd. i on nic nie robi żeby to przerwać, tylko przeciwnie jest" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: Stokrotka) w audycji "Gość Radia Zet" (01.12.2011)
 77. "Z całą pewnością nie był to dzień chwały poseł PiS Anny Fotygi. Tyle złej woli, insynuacji, kłamstwa, nieprawdy, zwyczajnej ignorancji, którą pani [...], w nudny sposób była łaskawa serwować, zasługuje na pewno na wyróżnienie" - podczas sejmowej debaty na temat informacji premiera Tuska o przyszłości Unii Europejskiej (15.12.2011)
 78. "Jak są trupy w Smoleńsku dobre, żeby się dorwać do władzy, to i trupy w Afganistanie niektórym się mogą przydać, żeby próbować się dorwać do władzy" - w wypowiedzi dla wp.pl (21.12.2011)
 79. "Gdy zaczyna się widzieć w bogatym człowieku wroga, to następnym krokiem jest już komunizm. Używa się sloganów po to, aby na fali biedy dorwać się do władzy" - bezczelny komentarz do jedynie słusznej teorii "głębokich kieszeni" samego Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego wygłoszony w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 (22.12.2011)
 80. "Kim jest Jarosław Kaczyński, że ośmiela się wzywać premiera? [...] Jarosław Kaczyński może sobie wzywać kiboli na pomoc, a nie premiera Donalda Tuska" - w wypowiedzi dla portalu onet.pl (10.01.2012)
 81. "Telewizja Trwam jest trucizną, źródłem kłamstwa i nienawiści. Kłamstwem jest twierdzenie, że Rydzyk nikogo nie popiera, bo popiera PiS. Łamie koncesję, dlatego że warunkiem koncesji było nienadawanie reklam, a telewizja Rydzyka nadaje reklamy. Powinno zabrać się koncesję Telewizja Trwam, a nie tylko cyfrówkę. Radio Maryja i Telewizja Trwam powinny stracić koncesję na nadawanie. KRRiT w interesie Polski i polskiego Kościoła powinna podjąć decyzję o zabraniu koncesji mediom Rydzyka." - w wypowiedzi dla portalu onet.pl (16.01.2012)
 82. "Dla mnie pokazywanie Macierewicza, Kaczyńskiego i tych nieuków z Ameryki, że samolot się rozpadł, jakieś wykresy, to jest kompromitacja. [...] Żałosne. Oni nie potrafią na podstawowe pytania odpowiedzieć. [...] Żeby to jeszcze było dążenie do prawdy, ale to jest dążenie do władzy. Raport Macierewicza jest tak głupi, że nawet nie zasługuje na uwagę" - na antenie TVN 24 (24.01.2012)
 83. "Nie ma wątpliwości, że to co robił PiS, ta czwarta RP, to całe policyjne państwo, policja polityczna pana Mariusza Kamińskiego, aresztowania przy świetle kamer, starsze panie z marynarkami na głowach prowadzone, cały ten pisowski cyrk, upokarzanie i bicie w Trybunał Konstytucyjny, wykorzystywanie lustracji, zbieranie haków, nadużycie władzy... czas to rozliczyć. [...] Panie Kaczyński, zdaje się, że pan stanie przed sądem czego z całego serca panu i panu Ziobrze życzę" - na antenie Polsat News (12.02.2012)
 84. "Kaczyński zabiera się za podpalanie Polski, już raz próbował, przy okazji katastrofy smoleńskiej. Ci ludzie dokonali zamachu na demokrację, próbowali ją ograniczyć, nadużyli władzy. Według mojej wstępnej wiedzy ten wniosek należy podpisać i wyeliminować tych szkodników Kaczyńskiego i Ziobrę" - w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 o wniosku PO w sprawie postawienie liderów PiS i SP przed Trybunałem Stanu (13.03.2012)
 85. "Kaczyński złapany za rękę mówi: to nie moja ręka. Oskarża ministra Sikorskiego o zamach. Z tymi bredniami mamy dyskutować? To, co on robi jest tak nikczemne w bezczelności, że część ludzi to obezwładnia. Jeżeli przekroczy się pewien poziom bezczelności i kłamstwa, to ludziebezradni. Ja jestem jednym z tych polityków, którzy przeciwstawiają się tym kłamstwom" - w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (04.03.2012)
 86. "Jeżeli biskup mówi, że Radio Maryja jest dobre dla Polski, to kłamie. Ono jest czymś złym dla Polski. Wartości chrześcijańskie to prawda i miłość, a Kaczyński i Radio Maryja to kłamstwo i nienawiść. Ojciec Rydzyk, który kłamie jest zaprzeczeniem ewangelii" - ibidem
 87. "Wystąpienie premiera było piękne, wzruszające, znakomite i niezwykle trafne w swojej diagnozie. Kaczyński oskarżył premiera o agenturalność, a to jest poziom politycznego szamba, do którego stoczył się Kaczyński ze swoją kliką. Premier odpowiedział mu słusznie, że dość już grania trupami, bo nie ma podstaw do mówienia o zamachu. Ta uchwała wpisała was w najgorszą tradycję targowicy. Wy chcieliście wysłać adres do Rosji, żeby interweniowała w Polsce ponad głową polskiego rządu. [...] Uważam też, że za chwilę PiS zacznie wycofywać się z drugiego kłamstwa, bo teza o bombie na pokładzie oznacza, że Rosjanie nie ponoszą żadnej winy, bo samolot leciał z Polski. I ciekaw jestem, co ten geniusz Macierewicz wymyśli, kiedy się zorientuje, że złapał się za własną rękę" - w radiu Zet (15.04.2012) [20]
 88. "To pani jest od tego filmu "Solidarni", tego PiS-owskiego paskudztwa, tak? Niech pani idzie do Pospieszalskiego. [...] Nie chcę z panią rozmawiać, niech pani idzie do PiS-u! [...] Nie mam ochoty, żeby pani mnie filmowała. Niech pani idzie do swoich pisowskich lizusów! Won stąd! Won stąd do PiS!" - do najwybitniejszej Prawej Dziennikarki w dziejach Wolski, Ewy Stankiewicz podczas bohaterskiej blokady Sejmu przez najlepszych synów Narodu z "Solidarności" (11.05.2012)
 89. "Kaczyński, Brudziński, ten prostak, Hofman, Pawłowska, taka grubsza... Oni ciężko pracują na to, żebyśmy mieli 40 procent poparcia" – w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: Stokrotka) w audycji "Gość Radia Zet" (07.09.2012)
 90. "Dla mnie pan Gmyz, Wróblewski, cała ta ferajna nie istnieje. [...] Lisicki może zrobić karierę w przemyśle pornograficznym pisząc znakomite pornograficzne opowiadania do "Faktu". Wróżę mu dużą przyszłość w tej branży. A Gmyz? [...] Proponuję sprzątanie miasta. Zdaje się, w niektórych dzielnicach trochę śmieci zalega" - na antenie w "Superstacji" (07.12.2012)
 91. "Kłamstwo jest grzechem, a Radio Maryja to nieustający potok kłamstwa" - w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (18.12.2012)
 92. "On bredzi. Rydzyk jest potwornym nienieukiem, myli transseksualistów z transwestytami. To jest ograniczony, tępy człowiek. Izba pracuje nad związkami partnerskimi, to jest prawda, ale to nie ma nic wspólnego z zarzutami Giertycha. A nad eutanazją Izba nie pracuje w ogóle. Rydzyk mówi, delikatnie mówiąc, nie na temat" - rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: Stokrotka) w audycji "Gość Radia Zet" (23.01.2013)
 93. "W tej chwili ich łączy interes: Kaczyński jest cyniczny i walczy o władzę, a Macierewicz albo jest psychopatą, a być może agentem. Zachowuje się jak rosyjski agent" - dla "Superstacji" (19.04.2013)
 94. "W cywilizowanym kraju nie sądzi się ciężko chorego człowieka, tylko się czeka, aż wyzdrowieje. Jeżeli do Jarosława Kaczyńskiego to nie dociera, to jest idiotą " - na antenie "Radia Zet" (11.12.2013)
 95. "Gliński jest popychadłem Kaczyńskiego, jest zerem politycznym. [...] Gliński jest kimś nieporównywalnym w swoim błazeństwie. Ja kogoś takiego drugiego nie znam. [...] To szrot polityczny. Nie ma o czym mówić" - na antenie 'Superstacji" (04.02.2014)
 96. "Jak widzę Adama Hofmana, to zawsze myślę, że szkoda, że na wiosnę wszystkie bałwany nie topnieją. [...] No takie mam myśli, przepraszam. Jak widzę Hofmana, Brudzińskiego, Pawłowicz" - w rozmowie z Moniką Olejnik w audycji "Gość Radia Zet" (03.06.2014)
 97. "Jarosław Kaczyński, nie uczestnicząc w obchodach 4 czerwca, potwierdził, że jego zdaniem Polska, którą on sam nie rządzi, jest krajem okupowanym, fałszywym. Według niego Tusk to zdrajca, morderca, agent. Twierdzi, że trwa grabież, okupacja, rozbiór Polski. To kompletna paranoja, a Kaczyński jest paranoikiem czołowym. Wykorzystuje pogrzeby, krzyże, a nawet śmierć własnego brata. To żałosny, mały, przegrany człowieczek" - w rozmowie z Jackiem Gądkiem w programie "Ustalmy Jedno" na portalu onet.pl (06.06.2014)
 98. "Ale gdzie może wygłosić? Na placu do gołębi. Albo na schodach gdzieś. Albo do zlewu. Zlew jest dobrym miejscem. Może do zlewu przemówić. Co mnie obchodzi pan Gliński? Jest mi obojętne, gdzie przemówi. Byle nie w Sejmie" - na antenie Superstacji (08.07.2014)
 99. "Pańska inteligencja, panie Kaczyński, przypomina mniej więcej szopa pracza. Wiązanie wypadku lotniczego pod Smoleńskiem z zestrzeleniem samolotu pod Ługańskiem jest podłością i pogardą dla ofiar jednych i drugich. Jest wykorzystywaniem kolejnych trumien do walki o władzę, co robi ta zdemoralizowana klika, która się nazywa Prawem i Sprawiedliwością" - na antenie TV Superstacja (22.07,2014)
 100. "Żeby Kościół nie kłamał. Kiedy z pseudokatolickich mediów, "Niedzieli", "Naszego Dziennika" i Radia Maryja idzie nieustająca fala kłamstw, a biskupi tego nie widzą, to jest kompromitacja Kościoła. Jakim autorytetem ma być instytucja, która kłamie?" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia ZET" (10.09.2014)
 101. "Polski Kościół zapisuje najczarniejszy rozdział od czasów, gdy popierał Targowicę i carycę Katarzynę" - ibidem
 102. "Trzeba stworzyć kordon sanitarny wokół PiS i nie dopuścić tych podpalaczy do rządzenia. I to jest rola moja czy PO" - w rozmowie z Renatą Grochal na łamach portalu wyborcza.pl (18.11.2014)
 103. "[ Piotr Duda ] To cham po prostu. Tak mówić o premier rządu? To lump polityczny, chuligan" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (01.09.2015)
 104. "To jest klasyczny przykład fałszowania historii, w stylu komunistów. Wzorem komunistów, swoich nauczycieli mentalnych i politycznych, pan [ Andrzej ] Duda i PiS robią to samo" - ibidem
 105. "[...] Grozi nam taka nieprzyjemna, bo w orbanowskim stylu, dyktatura, rządy odwetu i głupoty" - dla portalu dziennik.pl (26.10.2015)

Barbara Nowacka

 1. "Apelujemy o tworzenie dobrego prawa, które dba o godność obywateli i obywatelek. Apelujemy do was o bardzo prostą rzecz - o zwykłą przyzwoitość. Bez względu na waszą dzisiejszą decyzję nie pozwolimy, żeby polskim państwem rządzili religijni fundamentaliści i gorliwi partyjni wykonawcy poleceń części katolickiej hierarchii. Nigdy nie zgodzimy się na to, by do naszego domu komisarz wchodził przez okno, a spod łóżka wyłaził biskup. [...] Nie używajcie języka nieadekwatnego, zrozumcie: żołądź to nie jest dąb; jajko to nie jest kura; a płód, zarodek, zygota i zlepek komórek nie jest dzieckiem. [...] Posłowie PiS pokazali też pokaz buty i arogancji, obelg, słów, których nie powinno się używać wobec nikogo, a tym bardziej wobec przedstawiciela obywatelek i obywateli. Co gorsze będą procedować projekt, który zmusza kobiety do donoszenia ciąży i urodzenia istot bardzo często skazanych na śmierć w olbrzymich cierpieniach. Nie interesuje ich los i godność kobiet. Interesuje ich zimna kalkulacja wyborcza. Głosy dla biskupów kosztem praw kobiet." - tak zwana przedstawicielka rzekomej inicjatywy obywatelskiej "Ratujmy kobiety 2017" podczas pierwszego czytania w Sejmie projektu ustawy o zamianie szpitali w rzeźnie (10.01.2018)

Sławomir Nowak

 1. "PSL jest dla PO partnerem, nie przystawką czy przyssawką" - w "Magazynie 24 godziny" na antenie TVN [21] (24.10.2007)
 2. "To jest w Europie niespotykana sytuacja, w której ktoś się dobija, ktoś podskakuje, na scenie politycznej krzyczy: >mnie weźcie, tak jak w Shreku, mnie weźcie, mnie wybierz na wyjazd do Brukseli<" - na antenie Radia Zet (29.08.2008)
 3. "PiS jak pijany płotu trzyma się mantry, że Polsce zagraża kryzys. Ekspercizgodni, że tak nie jest. Premier przyjmuje propozycję PiS i zapraszamy do głosowania za naszym budżetem i pakietem ustaw" - w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (03.10.2008)
 4. "Czego pan się spodziewa? Że będziemy siedzieli cicho w sytuacji, w której PiS biega z kanistrem i z zapałkami i wywołuje kryzys. Modli się po nocach o ten kryzys. Mamy siedzieć cicho?" - ibidem
 5. "Straszenie dzisiaj dzieci Krzyżakami to jest absurd, głupota i prostactwo i nie wiem, jak jeszcze mocniej to nazwać" - komentując w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM, reakcję Jarosława Kaczyńskiego na oświadczenie CDU i CSU na temat wypędzeń (28.05.2009)
 6. "Jest biologiczna potrzeba w Jarosławie Kaczyńskim na dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. Psycholog byłby ciekawym rozmówcą dla Jarosława Kaczyńskiego" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (10.06.2009)
 7. "Jeżeli nie możemy liczyć na pomoc [ prezydenta ] przy wyprowadzaniu Polski z kryzysu, to przynajmniej, żeby nam nie przeszkadzać" - suflował tendencyjnie i obłudnie narodowi w programie "Kwadrans po ósmej" w TVP1 (08.07.2009)
 8. "Mamy właśnie do czynienia z taką tandetną intelektualnie opozycją" - w "Poranku Radia TOK FM (17.11.2009)
 9. "PiS i haki to dla mnie synonimy" - do dziennikarzy w Sejmie (17.02.2010)
 10. "Jeśli chodzi o nagrody, które może dawać premier, to nasz premier jest bardzo oszczędny w porównaniu do Pani premiera" - do Beaty Kempy podczas przesłuchania przed komisją do spraw afery hazardowej (02.03.2010)
 11. "Zobaczyć minę Jarosława Kaczyńskiego po wejściu Bronisława Komorowskiego do studia tvp1 na debatę - bezcenne! :-)" - napisał na Twitterze - 13.06.2010)
 12. "Kaczyński nie ma czasu, żeby pojechać na Wawel złożyć kwiaty, ale ma czas, żeby atakować polski porządek prawny. 10 kwietnia patrząc na prezesa PiS nie widziałem osoby pogrążonej w bólu po stracie brata bliźniaka, widziałem rozpalonego, napalonego na władzę faceta" - w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (20.04.2011)
 13. "Jarosław Kaczyński to nie jest jakiś potwór, którym się powinno straszyć dzieci. Nie, to jest chłodny polityk, który ma zamiar zrealizować swój program polityczny, który moim zdaniem jest szkodliwy dla kraju i dlatego się trzeba temu przeciwstawić, nie dlatego, że nie lubimy Jarosława Kaczyńskiego, tylko dlatego, że jego pomysł na Polskę jest antymodernizacyjny, jest antypostępowy" - w wywiadzie dla Polsat News (29.08.2011) [22]
 14. "Co Jarosław Kaczyński zrobił dla dzietności?" - we wpisie na Twitterze (15.09.2011)
Rebusik dla zwiedzających

Janusz Palikot

 1. "Tak naprawdę w interesie Kościoła jest, by PO wykończyła Rydzyka. PO powinna więc szeroko manifestować poparcie dla Kościoła i jednocześnie twardo grać z Ojcem Dyrektorem. Kościół powinien się oburzać, ale w granicach [...] To jest nawet w interesie Pana Boga, bo nic tak nie odpycha młodych ludzi od Kościoła, jak Radio Maryja" - na swoim blogu
 2. "Gdybym był doradcą politycznym Platformy, to doradzałbym tak: robić wszystko, co powoduje, że PiS skacze wam do gardła, niech będą wściekli, niech protestują, niech ich szlag trafia, genialnie, niech ludzie widzą tych wariatów! Jak będą widzieli te wariactwa, to zawsze będziecie wygrywali. [...] Jeżeli mi się uda przez swoją działalność prowokować ich szaleństwo - Gosiewskiego, Karskiego, Suskiego - skaczących, depczących, wykrzykujących, że "to jest koniec" - to będzie genialne!" - w wywiadzie dla "Przekroju" (03.01.2008)
 3. "PiS to takie swoiste monstrum; im bardziej jest aktywne, tym więcej przybywa rycerzy z zamiarem ścięcia mu głowy" - na swoim blogu
 4. "Czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu? Czy prawdą jest, że jego pobyty w szpitalach mają związek z terapią antyalkoholową? Czy ucieczki do Juraty i czerwone wino to nie środki terapeutyczne, stosowane przezeń w reakcji na problemy w relacjach rodzinnych z bratem i matką?" - na swoim blogu (13.01.2008) [23]
 5. "Jeżeli Rydzyk rządzi w PiS, to odwołajcie Jarosława Kaczyńskiego i powołajcie Rydzyka na szefa PiS. Niech rządzi szef, a nie pomocnik szefa" - w TVN 24 (14.03.2008)
 6. "Duch Belzebuba z Torunia pomieszał panu język. [...] Ojciec Rydzyk to Belzebub, antykapłan i siewca zła kłócący ludzi" - do Jacka Kurskiego w programie "Teraz My" na antenie wrogiej stacji TVN 24 (17.03.2008)
 7. "PZPN to burdel, w którym dziwki zarażają HIV" - w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN (13.04.2008)
 8. "Chciałbym wiedzieć, czy Aleksander Kwaśniewski był trzeźwy, czy pijany, gdy wetował podatek liniowy. Chciałbym też wiedzieć, czy Lech Kaczyński ma Alzheimera, czy inne choroby, jeśli zawetuje ustawy zdrowotne rządu Donalda Tuska" - w wywiadzie dla serwisu Newsweek.pl (16.04.2008)
 9. "Inni szatanitutaj czynni. Są to szatani Jarosława Kaczyńskiego. [...] Wśród skarbówek" - w rozmowie z Jackiem Karnowskim w "Salonie politycznym Trójki" (24.04.2008)
 10. "A premierowi doradzałbym, by przeprowadził również badanie na obecność narkotyków. Jestem pewien, że młodzieńcze przygody nie wywołały żadnych zmian w organizmie, ale byłoby wskazane przedstawić wiarygodny raport medyczny w tej sprawie" - dla portalu dziennik.pl (16.05.2008)
 11. "W PiS jest wielu kryptogejów. Obsadzają się w najtwardszym ośrodku władzy, żeby przetrwać. W większości się ukrywają" (17.05.2008)
 12. "Rydzyk, tak jak Dochnal, powinien być aresztowany, posiedzieć 4-5 lat w tzw. areszcie wydobywczym; mielibyśmy w końcu uporządkowane życie polityczne, bo część ludzi, którzy patrzą na życie polityczne jak na miejsce do gromadzenia fortuny osobistej, zniknęłaby z niego" - w wywiadzie dla dziennika "Polska. The Times" (20.05.2008)
 13. "Ja jeszcze Lecha Kaczyńskiego wypowiedź na temat Wałęsy rozumiem, bo wciąż nie znamy stanu jego zdrowia [...]. Ale Jarosław Kaczyński, który sprawia wrażenie człowieka całkiem zdrowego, przynajmniej fizycznie, to on niestety, trzeba powiedzieć, zachował się [...] trochę jak agent sowiecki" - na konferencji prasowej w Gdańsku (23.06.2008)
 14. "Jest pytanie, czy tej książki Cenckiewicza nie powinna w ogóle finansować ambasada rosyjska" - ibidem
 15. "Gdyby Jarosław Kaczyński i Przemysław Gosiewski oraz kolega Antoni Macierewicz zapalili sobie skręta raz dziennie, na pewno Polska byłaby bardziej przyjemna niż wtedy kiedy oni zupełnie na trzeźwo komentują rzeczywistość w naszym kraju" - na konferencji prasowej w Sejmie (30.06.2008)
 16. "Apeluję do Lecha Kaczyńskiego, żeby wreszcie wytrzeźwiał, żeby wreszcie po prostu przedstawił opinii publicznej co naprawdę myśli w pełni swoich przytomnych sił, bo nie może być tak, że prezydent Polski zmienia co kilka tygodni zdanie w tak zasadniczej kwestii" - komentując w wypowiedzi dla portalu gazeta.pl oświadczenie Małego Księcia, który uznał podpisanie Traktatu Lizbońskiego w tej chwili za bezprzedmiotowe (02.07.2008)
 17. "Od wielu tygodni opozycja regularnie manifestuje niezrozumienie regulaminu Sejmu. Zgłaszam wniosek formalny w sprawie zorganizowania szkolenia dla posłów opozycji ze znajomości regulaminu Sejmu. Można to połączyć również z badaniami lekarskimi" - w wystąpieniu sejmowym (22.07.2008)
 18. "Uważam prezydenta za chama. Te wypowiedzi przytaczane przez "Dziennik" dyskredytują go. Nie można z ministrem rozmawiać tak jak z agentem obcego wywiadu. Nie można mieć za nic najważniejszych racji danego narodu" - w programie "Magazyn 24 godziny" na antenie TVN 24 (22.07.2008)
 19. "Dopóki nie zapoznam się z badaniami lekarskimi prezydenta Kaczyńskiego, nie jestem w stanie ocenić, czym się kierował. Domagam się komisji śledczej" - ibidem
 20. "Martwię się o przyszłość mojej ojczyzny. Życzę Polakom żeby Lech Kaczyński jak najszybciej przestał być prezydentem, bo każdy dzień jego prezydentury przybliża nas do katastrofy wewnętrznej, albo zewnętrznej" - ibidem
 21. "Mój występ to było spuszczenie powietrza z Jarosława Kaczyńskiego" - na temat zajęcia miejsca Jarosława K. w sejmie
 22. "Polskę trzeba przeprosić za tego prezydenta" - o przeprosinach za nazwanie Lecha Kaczyńskiego chamem [24]
 23. "Już nigdy nie będziemy mieli gorszego prezydenta. Mogę jedynie przeprosić Polaków za Lecha Kaczyńskiego" - na antenie TVN 24 (03.09.2008)
 24. "Gdyby Janusz Kurtyka był człowiekiem honoru i piłsudczykiem, to strzeliłby sobie w łeb" - w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN 24 (21.09.2008)
 25. "To jest typowy numer pisowski. Najpierw żeśmy zrobili kupę w salonie, a potem mówimy, że ten, kto zrobił kupę, jest prześladowany. No kto zrobił kupę w salonie? Kto upartyjnił Instytut Pamięci Narodowej? Kto doprowadził do tego, że ta instytucja jest w tej chwili instytucją, która jest naprawdę ..., której się powinniśmy wstydzić i Kurtyka się powinien wstydzić" - przed kamerami Polsatu (21.09.2008)
 26. "To [ orędzie prezydenta ] tak wygląda po prostu jak nie przymierzając Breżniew, którego się wkłada na wrotki, trzyma się za niewidzialne linki i się go pokazuje na lodowisku, że jeszcze jeździ. Tak to mniej więcej wygląda" - na antenie Radia Zet (07.10.2008)
 27. "Prezydent nie wyglądał zbyt świeżo, bełkotał i intencje są tragiczne pana prezydenta w tej sprawie" - komentując dla portalu politbiuro.pl orędzie Lecha Kaczyńskiego (08.10.2008)
 28. "Niech Lech Kaczyński uwolni mnie od swojej prezydentury. Leszku, po co ci ten urząd? [..] Zostało jeszcze 720 dni prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Może ich nie przeżyję. Proszę pana, panie prezydencie, niech pan zrezygnuje" - na antenie wrogiej TVN 24
 29. "To jest dziecko, to jest jednojajowy bliźniak, zdominowany przez starszego brata, przez matkę, który nie panuje nad swoimi urazami, emocjami. To jest sytuacja, w której może pan tylko po prostu pogodzić się z tym, że ten bachor biega po całej Europie, szaleje i krzyczy i robi wrzawę. Albo może pan próbować mimo wszystko, tak jak każdy rodzic, no właśnie, zabrać mu zabawkę, wyjąć go z piaskownicy, zaprowadzić go do domu, umyć ręce. No to jest dziecinne, bo to jest sposób zajmowania się dzieckiem. Niestety to dziecko jest prezydentem" - wypowiedź dla portalu gazeta.pl (15.10.2008]])
 30. "Oczekuję, że Monika Olejnik potwierdzi niestabilny stan prezydenta podczas programu "Kropka nad i" w środę" - w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" (17.10.2008)
 31. "Jeśli przed kolejnym szczytem powtórzy się problem z transportem, to udostępnię prezydentowi swój własny samolot. W barku też się coś znajdzie" - na konferencji w Sejmie (24.10.2008)
 32. "Świnia świni tyłek ślini. Musimy wyrywać z was wszystkie złe nawyki, w tym korupcję" - na antenie TVN 24 do rzecznika PZPN, Zbigniewa Koźmińskiego (27.10.2008)
 33. "Każdy, kto słyszał prezydenta w wywiadzie w "Kropce nad i" z Moniką Olejnik, może sobie zadać pytanie, czy to na pewno jest zdrowa psychicznie osoba" - na konferencji prasowej (29.10.2008)
 34. "To było chamskie zachowanie!" - do prezydenckiego ministra Andrzeja Dudy, który podczas debaty sejmowej nad emeryturami pomostowymi niesłychanie słusznie zwrócił uwagę na tchórzostwo i chamstwo Donaldu Tusku, który cynicznie chował się za będącą w zaawansowanej ciąży Wicekomisarz ds. Pracy Przymusowej i Niewolnictwa Agnieszką Chłoń-Domińczak (06.11.2008)
 35. "Ja jak się rano budzę, to się boję, bo sobie myślę, że pan prezydent też się obudził. Na pewno coś zrobił. Nie wiadomo, czy Polska to przetrwa. Może będzie wojna z Rosją, może będzie zakaz odzywania się, jako inicjatywa ustawodawcza. Pan prezydent jest pod tym względem niezwykle kreatywny" - w wypowiedzi dla witryny politbiuro.pl (27.11.2008)
 36. "Może się okazać, że jak to już nieraz z braćmi Kaczyńskimi bywało, próbując zaatakować swoich przeciwników, sami by sobie wybili zęby i wyrwali jaja" - na antenie radia TOK FM (10.12.2008)
 37. "Dlaczego Bóg nam zesłał braci Kaczyńskich - za jakie grzechy?"przed kamerami TVN 24( (10.12.2008)
 38. "Publicznie ogłaszam, iż chętnie mieszkanie od Zbigniewa Ziobry odkupię, aby mógł jak mężczyzna długi swoje spłacić i odejść bez rozgłosu oraz wstydu dla kolegów. I aby się sprawiedliwości i prawu zadość stała, w mieszkaniu tym stworzę muzeum IV RP" - na swoim blogu (13.12.2008)
 39. "I Pan określa swoją decyzję mianem sprawiedliwości, Panie Prezydencie? Na Żoliborzu nazywają to inaczej. Tchórzostwem" – komentując na swoim blogu zawetowanie przez Lecha Kaczyńskiego ustawy o emeryturach pomostowych (16.12.2008)
 40. "To może być coś, co zmieni oblicze tej ziemi! Nie wiecie jeszcze - co? Nie, to nie trzęsienie ziemi, nie tajfun, nie zaraza, ani nawet nie choroby weneryczne przenoszone przez czytanie gazet! To coś znacznie gorszego niż zdychający potwór i zakaz produkcji alkoholu, a nawet gorszego niż wybór Rydzyka na szefa Episkopatu Polski! Oto - uwaga, uwaga! - PiS przedstawi program gospodarczy!!!!! [...] Program niewchodzenia do strefy euro. Program nieposiadania konta bankowego i karty kredytowej. Program nieprywatyzacji, program integracji gospodarczej z Gruzją i Ukrainą. Program rozbicia Unii Europejskiej i program wielkich inwestycji państwa w politykę historyczną" - na swoim blogu (06.01.2009)
 41. "Przykro mi, że prostytucja w polityce sięga nawet pani minister Gęsickiej. Nie myślałem nigdy, że ona się tak prostytuuje, bardzo jest mi przykro z tego powodu" - przed kamerami TVN (09.01.2009)
 42. "Czy Jarosław jest Jarosławą? Czy Jarosław Kaczyński jest kobietą – jak zasugerowała kilka dni temu Nelly Rokita? [...] Z czego wynika, że bodaj jako jedyny z polskich premierów nie był żonaty? Z porażek miłosnych, z niechęci do instytucji małżeństwa, z odmiennych preferencji seksualnych?" - na swoim blogu (11.01.2009)
 43. "Muszę powiedzieć, że od pewnego dnia jestem bombardowany różnymi zdjęciami, których na razie nie ujawniam, i propozycjami spotkania ze strony osób, które twierdzą, że były molestowane seksualnie przez któregoś z tych polityków. [...] No przez Jarosława Kaczyńskiego" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (12.01.2009)
 44. "Rożnych rzeczy się podejmowałem w swojej działalności biznesowej wyciągając niejednego trupa z szafy, ale zrobić Lecha Kaczyńskiego atrakcyjnym wizerunkowo [...] On jest fundamentalnie uszkodzony, ma wady wizerunkowe i nigdy nie będzie się w stanie podnieść. Nie będzie atrakcyjny dla młodego pokolenia" - na antenie TOK FM o kampanii poprawy wizerunku prezydenta (06.02.2009)
 45. "Prawo i Sprawiedliwość prezentuje w kwestii nepotyzmu podwójną moralność; sądzę, że kolegów Putry nie poruszyłoby nawet ustanowienie zacnej mamy bliźniaków w roli królowej Polski lub mianowanie małżeństwa Rokitów w dwóch osobach jako jednego ambasadora Polski w Niemczech" - na swoim blogu (14.02.2009)
 46. "Nepotyzm, proszę pana marszałka, trzeba piętnować w każdej postaci, co niniejszym czynię... Jarosław Kaczyński, będąc bratem urzędującego prezydenta, został premierem polskiego rządu! To dopiero jest nepotyzm najwyższej próby!" - ibidem
 47. "Chyba, że jego partia traktuje Kaczyńskich tak, jak kiedyś w dowcipach traktowano milicjantów: dlaczego chodzili parami? Ponieważ jeden umiał pisać, a drugi czytać ... Tu mamy język Lecha, a głowę Jarosława..." - ibidem
 48. "Bielan z Kamińskim musieli chyba całą noc myśleć, żeby to wymyślić! Konto! Prezes musi mieć konto i robić zakupy przez Internet! Po przebraniu musi teraz dobrać się do nowego elektoratu! Trzeba zasypać rowy między nami a młodym pokoleniem po niefortunnych wypowiedziach o internautach etc. A zakupy muszą być tak mocno trendy, że w mordę strzelił! Nie tylko ma, ale używa! I jak już kupuje, to naprawdę z klasą. A jutro według planów PR-owców będzie chyba kupował całą kolekcję Behemotha, młody duch Kaczyńskiego uwielbia przecież death metal - to kolejny segment wyborców do zagospodarowania!" - na swoim blogu (02.03.2009)
 49. "Złotówka dzięki zakupom Kaczyńskiego radykalnie się umocni! Kryzys nam dmuchał! WiG wzrośnie, bo jeśli nawet Wódz ma konto, to znaczy, że idzie wiosna w gospodarce! Teraz jeszcze dziewczynę jakąś musimy znaleźć... Żeby była pełna polityczna poprawność" - ibidem
 50. "Prezesa Kaczyńskiego wysłałbym do Gabonu, tam jego miejsce" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (04.03.2009)
 51. "Skończyliśmy z polityką gila w nosie i zaciskania pięści jaką oni prezentowali. Kaczyńscymałymi zakompleksionymi ludźmi, którzy nigdy tego nie zrozumieją. Manipulują i oszukują, a my jesteśmy takimi durniami, że się dajemy" - ibidem
 52. "Uważam, że oni niepatriotami, że szkodzą i mogą doprowadzić do tego, że Polska straci niepodległość. A jestem patriotą - jak śpiewam hymn, to chce mi się płakać. Wyrzucają nas z Unii Europejskiej, wprowadzają nas w konflikt między Rosją a Niemcami. Oni są XIX - wiecznymi politykami ze wszystkimi pięknymi staroświeckimi cechami tamtego czasu i ze wszystkimi kłopotami taktycznymi" - w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach internetowego wydania "Dziennika" (13.03.2009)
 53. "Nihilizm, cynizm, diabelstwo, to chleb powszedni braci" - na swoim blogu (24.03.2009)
 54. "Ja bym naprawdę radził kolegom z PiS trochę mniej alkoholu. [...] Bo jak się wytrzeźwieje, wszystko będzie się wydawało normalne, tak, jak jest" - do dziennikarzy (25.03.2009)
 55. "Raz na kilka miesięcy ożywiona hałasem partyjnego wołania podnosi się z politycznych katakumb Zyta Gilowska. Z wielką energią pyszczy i wykrzykuje epitety pod adresem swojego niedawnego brata, po czym znika na wiele tygodni i ani o niej słychu, ani widu" - na swoim blogu (12.05.2009)
 56. "Jarosław Kaczyński zachowuje się jak człowiek z podpaloną głową, z płonącym mózgiem. Teraz trzeba wyzwać ludzi w całej Polsce, żeby wzięli gaśnice i ugasili ten pożar. [...] To oznacza, że ten człowiek nie tylko nie jest patriotą, ale jest antypatriotą. [...] To kompletna głupota i debilizm" - na antenie TVN 24, w komentarzu do reakcji prezesa-premiera Jarosława Kaczyńskiego na oświadczenie niemieckiej prawicy na temat wypędzeń (27.05.2009)
 57. "Kaczyńskiego niech polityczny szlag trafi, o!" - na swoim blogu (03.07.2009)
 58. "Mamy do czynienia z kurduplami, które się wspięły na bardzo wysoką górę. I oczywiście nic z tej góry więcej nie widzą, bo nie mają odpowiednich kwalifikacji" - na konferencji prasowej w Lublinie, na temat zjazdu "Solidarności" (31.08.2009)
 59. "Czyż nie jest tak, że człowiek, który mając w tle wielki dramat, jednego dnia publicznie tańczy, a drugiego publicznie płacze, zasługuje na klasyczne określenie: kuku na muniu?" - na swoim blogu (23.09.2009)
 60. "Dostajemy kosza w sprawie tarczy i biegniemy żebrać o kilka minut siedzenia obok prezydenta Ameryki, w trakcie obiadu dla wielu osób. [...] Zejdź Pan na ziemię i nie błaznuj więcej!" - na swoim blogu o wyjeździe Lecha Kaczyńskiego do Nowego Jorku (25.09.2009)
 61. "Mariusz Kamiński popełnił fundamentalną zbrodnię. Jestem pewien, że w to zaangażowany jest Kaczyński i inni liderzy z PiS. Oni muszą wylądować w więzieniu" - w audycji "Poranek Radia TOK FM" (14.10.2009)
 62. "Myślałem raczej, że okaże się, iż Jarosław Kaczyński jest hetero, Mariusz Kamiński propaństwowcem, a Lech Kaczyński abstynentem niż to, że ja zostanę wiceszefem Klubu PO! Dziękuję" - na swoim blogu (22.10.2009)
 63. "Zbyszek Chlebowski zrezygnował z członkostwa w klubie i w partii. Może być teraz stawiany za wzór dla takich polityków jak Lipiński, Putra, Piecha, Kamiński czy Jarosław Kaczyński" - na swoim blogu (27.10.2009)
 64. "Każdy kandydat Platformy wygrałby z Lechem Kaczyńskim, jeżeli w ogóle dojdzie do drugiej tury" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 (28.10.2009)
 65. "Przeciętny więzień z Włocławka to na tle Putry, Ziobry, Kamińskiego tytan inteligencji, atlas emocji i geniusz politycznego wyrobienia. Doprawdy, gdybyśmy zmusili opozycję do dyskusji na poziomie osadzonych we Włocławku, to byłby to wielki skok cywilizacyjny" - na swoim blogu (03.11.2009)
 66. "Wirus świńskiej grypy najprawdopodobniej, takie dochodzą informacje z Kancelarii Prezydenta, zaatakował w osobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ptasią grypę polityczną i to jest dopiero zabawna i ciekawa metafora" - w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie TVN 24 (17.11.2009)
 67. "Prezydent - po raz wtóry – upodobał sobie jechać do Brukseli, ale zorientował się, że jest tam coraz większym pośmiewiskiem i zdecydował - przymuszony grypą! – nie jechać" - na swoim blogu (19.11.2009)
 68. "To dziwne, że prokuratura trzyma całe miesiące w areszcie bez postawienia zarzutów Rywina, a nie jest w stanie aresztować Gosiewskiego. Pytanie, co robi prokuratura?" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") przed kamerami TVN 24 (02.12.2009)
 69. "Czy gdyby dziś szatan miał przybrać ludzkie oblicze, to czy nie wybrałby kogoś takiego jak Tadeusz Rydzyk? Jego skłonność do ego, jego pycha wszechwiedzącego, jego pokusa wiedzy, i wreszcie jego kult doczesnego - czy nie czynią z ojca dyrektora osoby wręcz wymarzonej dla szatana?. [...] Tak; jeśli szatan jest, to nazywa się - Tadeusz Rydzyk, i – amen!" - na swoim blogu (14.12.2009)
 70. "Gdyby było tak, że Jarosław Kaczyński udaje Lecha, który od dawna już nie żyje - tylko po to aby wciąż stwarzać swoje szanse polityczne - to byłby to prawdziwy skandal" - komentując na swoim blogu ponadmiesięczną chorobę prezydenta (18.12.2009)
 71. "Schudł dość dużo. To akurat dobrze, bo był za bardzo utuczony" - o Grzegorzu Schetynie, w wywiadzie dla tygodnika "Polska" (09-10.01.2010)
 72. "Jeżeli (Schetyna) nie zrobi tego, nie pokaże, że partia potrafi, to się nie nadaje na przywódcę. Powiem brutalnie, tylko wtedy możesz dać z siebie, sobie radę, gdy krew i sperma ciekły ci po twarzy" - ibidem
 73. "Myślałem, że oni mogą już być tylko śmieszni, ale gdy zobaczyłem głowę głowy państwa na biuście Dody, to zrozumiałem, że to jednak nie żarty" - na swoim blogu gorących uściskach prezydenta z Dodą na Balu Dziennikarzy (19.01.2010)
 74. "Raczej widzę przerażenie, wściekłość i chaos w szeregach PiS i przypomnę im bardzo serdecznie dzisiaj u pani w audycji rok 2005, wygrana PiS w wyborach parlamentarnych, szef ówczesny dzisiaj też Jarosław Kaczyński, zapewnia opinię publiczną, że jeżeli jego brat jednojajowy bliźniak zostanie prezydentem to on nie będzie premierem. Rok 2006, tenże sam Jarosław Kaczyński odwołuje Kazimierza Marcinkiewicza, bardzo popularnego premiera" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Gość Radia Zet" (29.01.2010)
 75. "Jeżeli ja miałbym być zawieszony, to co z golfistą z Florydy, który mówi, że Polska to dziki kraj? Co z Gowinem, który twierdzi, że jest mu bliżej do Dorna niż do Palikota? Co w tej sytuacji z Sikorskim, który naśmiewa się ze zdolności językowych Komorowskiego" - na swoim blogu (03.03.2010)
 76. "Drogi rodaku, odpoczywając na plażach Egiptu czy Tunezji – i gdziekolwiek na świecie – wyślij kartkę na adres Jarosława Kaczyńskiego" - na swoim blogu (08.03.2010)
 77. "Ktoś, kto od 1966 roku nie był na plaży, to człowiek szczególny, wymagający naszej opieki, troskliwości i wsparcia. Być może widok nagich ciał, uśmiechniętych ludzi, beztroski i lazurowego koloru morza odmieni Jarosława Kaczyńskiego i stanie się on człowiekiem w kąpielówkach, a nie w minach i pozach" - ibidem
 78. "Na miejscu głowy państwa siedziałbym cicho, patrzył w morze i nóżką grzebał w piachu" - ibidem (10.03.2010)
 79. "Bracia Kaczyńscy to najgorsze, co się mogło Polsce przytrafić. Oni są nam dani po to, żebyśmy się w nich przeglądali i mówili: "Nie będę taki jak bracia Kaczyńscy". Onitak źli, tak krzywi, żebyśmy widzieli siebie samych przez co powinniśmy starać się być lepszymi. To jest ta ciemna strona polskiej duszy. Od czasu stanu wojennego nic gorszego się Polsce nie przytrafiło niż Kaczyńscy" - w wywiadzie dla onet.pl (14.03.2010)
 80. "Na dziś bardziej prawdopodobne jest to, że Lech Kaczyński nie wystartuje w wyborach prezydenckich. Znajduje się on w bardzo złej kondycji fizycznej" - na antenie TVN 24 (29.03.2010)
 81. "Hasło "Najważniejsza jest Polska" - to prawda, że Polska jest ważna, ale ważniejsi są ludzie, Polacy. Hasło prawdziwe o tyle, że pokazuje mentalność PiS i Kaczyńskiego. Jednostka niczym. Liczy się tylko państwo, w którym ludzie są własnością kasty urzędniczo-politycznej" - suflował na swoim blogu (14.05.2010)
 82. "Nie będę tłumaczył, przepraszał, posypywał głowy popiołem. Nazywam się Janusz Palikot i tak jak Jarosław Kaczyński już się zapewne (nie) ‎zmienię" - suflował, jak zwykle, na swoim blogu (17.05.2010) [25]
 83. "Polska smuta z każdym dniem oddalającym nas od smoleńskiej tragedii staje się coraz bardziej narzędziem niż stanem ducha. Jest tłem, kompozycją i trampoliną służącą politycznym sukcesom, o których marzą owinięci kirem politycy oraz ich medialne cyngle, ale przede wszystkim - staje się narzędziem w sztuce zapominania. Przytłoczeni czernią i polskim "o zmarłych dobrze albo wcale", powinniśmy wybierać milczenie i niepamięć. Dlaczego? W imię politycznej poprawności, w imię narodowej traumy - czy w imię sprytnej strategii, która czyni z żałoby instrument walki i tarczę zarazem?" - ibidem
 84. "W swym internetowym monologu-posłaniu do Rosjan lider PiS nawet się nie zająknął o klęsce polityki wschodniej z okresu prezydentury, której był bratem i demiurgiem. To przemówienie jest spóźnione o prawie pięć lat. Wezwanie do ‎pojednania, gesty i spotkania należało kreować wtedy, kiedy wpływ na realną politykę wobec Rosji miał brat Jarosława i on sam, jako premier. Dziś - to już tylko pusty gest polityka, który brak wiarygodności schował za okularami i na tle fortepianu. Duplikat jest, niestety, taki sam jak oryginał" - ibidem
 85. "Do wyboru jest autentyczny Komorowski z wpadkami lub Kaczyński, który jest jak towar z lumpeksu. Biednych ludzi w Polsce nie stać na tak kiepski produkt jak kandydat PiS" - w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN 24 (07.06.2010)
 86. "Kaczyński jest człowiekiem, który mimo zadeklarowanej przemiany jest wciąż tym samym dobrze znanym Jarkiem z zaciśniętymi ustami. Jego krzywe uśmiechy w czasie sadzenia drzewa nie zmienią faktu, że wewnątrz jest to człowiek przepełniony pretensjami do świata normalnych ludzi. Nie ma żony, dzieci, nie zbudował domu. Nie potrafi prowadzić samochodu, nie martwi się o debet na koncie. Wszystkie problemy zwykłych polskich rodzindla niego nieważne. Liczy się tylko powrót do władzy" - na swoim blogu (07.06.2010)
 87. "Jarosław Kaczyński stał się kimś w rodzaju świętej krowy, której nie można niczego powiedzieć. No bo jego brat zginął! On, który kłamał i oszukiwał, i niszczył przez dwadzieścia lat, dziś udaje kogoś innego i chce nas nabrać tak jak w 2005 roku kiedy obiecał, że nie będzie premierem gdy jego brat zostanie prezydentem. Teraz nie można mu wytykać kłamstw bo brat zginął. To podłe i nikczemne, a jednak daliśmy sobie zatkać usta, Kaczyński cynicznie urósł do obecnego poziomu poparcia. Robiąc rzecz najbardziej haniebną na świecie - grając śmiercią i nieszczęściem" - na swoim blogu (10.06.2010)
 88. "Całe szczęście, że Jarosław Kaczyński przestał być świętą krową. Do 10 kwietnia mieliśmy człowieka, który kłamał, oszukiwał, który przez 20 lat swojej aktywności publicznej był destruktorem i niszczył formacje polityczne, palił kukłę Wałęsy. I nagle ktoś taki stał się kompletnie innym człowiekiem. Nic gorszego niż prezydent Jarosław Kaczyński Polsce nie może się zdarzyć" - w radiu Zet zaprezentował mierne, jak on sam, skecze o prezesie-kandydacie Jarosławie Odmienionym-Kaczyńskim (10.06.2010)
 89. "Drzewo zasadził dopiero w ramach kampanii [ robi to w swoim spocie wyborczym - przyp. Muzeum IV RP ]. Pewnie spłodzi syna między pierwszą a drugą turą wyborów i wybuduje dom" ibidem
 90. "Przez parę tygodni trwała msza narodowa, cyniczny projekt Jarosława Kaczyńskiego zbicia kapitału na śmierci własnego brata i najbliższych przyjaciół. Odwoływanie się nie do programu, a do współczucia. Oczywiście trudno z tym walczyć. Ja próbuję ten mechanizm obnażyć, pokazać, że Jarosław Kaczyński jest tym samym człowiekiem, którym był przed 10 kwietnia" - w programie "Teraz My" na antenie TVN (14.06.2010)
 91. "Jarosław Kaczyński nie miał odwagi do debaty sam na sam z Bronisławem Komorowskim. Stchórzył. Jak zawsze. [...] Podobnie, gdy Tadeusz Rydzyk nazwał Marię Kaczyńską czarownicą – także wówczas nie miał odwagi stanąć w obronie żony brata. Tchórz jest tchórzem zawsze i wszędzie. [...] Mocny w gębie, gdy trzeba kogoś obrazić, a słaby, gdy kogoś bronić. Pokażmy mu, gdzie tchórze zimują i zakończmy w pierwszej turze" - na swoim blogu (15.06.2010)
 92. "Jarosława Kaczyńskiego trzeba zastrzelić i wypatroszyć. Bronisław Komorowski pójdzie na polowanie na wilki i zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie" - na wiecu wyborczym Bronisława Komorowskiego, odpowiadając na pytanie dziennikarzy czy Bronisław Komorowski zapoluje na wilki zjadające owce (25.06.2010)
 93. "Odpowiedzialność moralną za śmierć 95 ludzi ponosi Lech Kaczyński, bo to on przygotowywał wyjazd. To on ma krew na ręku ludzi, którzy zginęli w katastrofie [...] Głupota, bezmyślność, pycha i ego Lecha Kaczyńskiego doprowadziło do tragedii [...] Człowieka winnego śmierci robi się bohaterem i męczennikiem" - w rozmowie na antenie TVN 24 (05.07.2010)
 94. "Wykorzystując wolny czas może napisze Pan jakąś mądrą książkę, w której pokaże jak zamienić bezsensowną śmierć dziesiątek niewinnych ludzi w mit męczeństwa. Jak spowodować, aby człowiek ogarnięty niepohamowaną żądzą władzy i udowadniania, że "jest Panem pełną gębą, co to go nie obowiązują żadne prawa" stał się poległym na polu bitwy patriotą, umęczonym przez wiadomo kogo" - na swoim blogu, bezczelnie odsyłając prezesa-premiera-prawie-prezydenta Jarosława Chwilowo Odmienionego-Kaczyńskiego na emeryturę (22.07.2010) [26]
 95. "Kiedy szef pisowskiego zespołu dowiedział się o tragedii był ok. 14 km od miejsca katastrofy. I jaka była jego reakcja? Można by oczekiwać, że osoba, która przedstawia siebie jako niezłomnego lustratora, antykomunistę, likwidatora WSI, bojownika o prawdę smoleńską, że tego typu osoba bez chwili zastanowienia ruszy na miejsce katastrofy, aby sprawdzić naocznie czy to prawda, czy rzeczywiście się "to" zdarzyło. Więcej, taka reakcja jest poniekąd bez uzasadnienia - jedzie się na miejsce i już!!! To przecież ukochany Lech Kaczyński zginął - został zamordowany - więc czym prędzej do Smoleńska! No tak - ale nie dla tchórza, jakim