Liberalne panoptikum

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Liberalne panoptikum w pełnej krasie
Fullbajer.jpg

Panoptikum - zbiór osobliwości lub wystawa rzeczy osobliwych.

Wprowadzenie

Na miano największych osobliwości, nie tylko w Historii Wolski, ale także powszechnej historii wszech czasów, bez wątpienia zasługują praktycznie wszystkie wypowiedzi przedstawicieli wszelkiej maści liberałów, a co za tym idzie - agentów Układu, skupionych przede wszystkim w tak złowrogich partiach, jak Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej lub PSL. Dotyczy to także wszystkich wrogów narodu, którzy przeszli na stronę okupanta, ze szczególnym uwzględnieniem byłych koalicjantów.

Dla udokumentowania najważniejszych przykładów tej odrażającej twórczości oraz zachowania dla potomności porażających dowodów zdrady narodowej, poniżej zestawiono najbardziej charakterystyczne, przesączone jadem i nienawiścią do wszystkiego co wolskie, wypowiedzi poszczególnych przedstawicieli wymienionych środowisk wrogów narodu.

Donaldu Tusku

 1. "Polska naprawdę nie jest skazana na, tak jak ją Polska od wczoraj nazywa, na moherową koalicję! - podczas wystąpienia sejmowego (10.10.2005)
 2. "Mów mi Donek" - do Jarosława Kaczyńskiego, podczas debaty wyborczej (12.10.2007)
 3. "Waldemar Pawlak był premierem dwa razy, więc ja jestem 14. Jarosław Kaczyński był 13., a to wiele tłumaczy" - odpowiadając na konferencji prasowej w Warszawie na pytanie, czy nie boi się pecha, skoro jest trzynastym premierem (16.11.2007)
 4. "Opozycja bezczelnie nas pogania" - na konferencji prasowej na temat służby zdrowia (09.01.2008)
 5. "Różnice widać, gdy wstanę i się wyprostuję" - odpowiadając na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego na pytanie o różnice między nim, a Jarosławem Kaczyńskim (28.02.2008)
 6. "Potwór dzwoni" - o Jarosławie Kaczyńskim do Lecha Kaczyńskiego podczas negocjacji dotyczących "kompromisu jurajskiego" (29.03.2008)
 7. "Mogę powiedzieć dość bezczelnie, że strategia miłości, jaką zaproponowałem, przyniosła akurat w tej sprawie efekty. Nie żebyśmy się jakoś serdecznie pokochali z panem prezydentem, ale na pewno jest wyraźnie, wyraźnie lepiej" - robiąc dobrą minę po spektakularnej porażce w negocjacjach z prezydentem, który swą niezłomną i twardą postawą zmusił Tusku do wyrażenia zgody na ratyfikowanie Traktatu Lizbońskiego jednozdaniową ustawą według projektu PO, uzupełnioną uchwałą Sejmu, zaproponowaną przez PO (30.03.2008)
 8. "Ponoć jest tak, że różni ludzie, którzy funkcjonują w napięciu, słyszą czasem różne głosy. Mnie się pan prezes Kaczyński jeśli z jakimś potworem kojarzy, to z ciasteczkowym, a więc z sympatycznym, z niczym złym na pewno" - na konferencji prasowej (03.04.2008)
 9. "Można wypowiedzieć więcej niż jedno zdanie i nikogo nie obrazić" - w TVN 24 o swoim "orędziu" (05.05.2008)
 10. "Podoba mi się bycie premierem" - ibidem
 11. "Niezależnie od tego, że prezydent i były premier są do siebie bardzo podobni, dokładnie wiem z kim rozmawiałem w Juracie i to był z całą pewnością prezydent" - ibidem
 12. "[...] natomiast krwiożerczość pana ministra Ziobry, który zrobił rzecz niemądrą i paskudną pod względem etycznym, zarzucając zanim sprawa się w ogóle zaczęła – zabójstwo, przepraszał przecież za te słowa, wycofywał się z tych słów, a dzisiaj znowu odgrywa rolę takiej krwiożerczej bestyjki, która domaga się koniecznie głowy Mirosława G., za rzecz, którą jak sądzą prawnicy i jak o tym świadczą fakty, za rzecz, której nie zrobił" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w programie "Gość Radia Zet" (09.05.2008)
 13. "Trzeba być ślepym albo mieć złą wolę, aby nie widzieć, że złotówka wydawana na poziomie gminy jest lepiej wydana niż wydawana przez rząd" - do dziennikarzy w Sejmie (28.05.2008)
 14. "PiS powinno wreszcie przestać lękać się ludzi i idei samorządności" - ibidem
 15. "To była ewidentna, krzywdząca nas pomyłka. [...] Dziś jako premier muszę mówić w sposób wyważony, ale wczoraj, jako polski kibic, chciałem zabić" - komentując decyzję sędziego Webba (wym.: Łeba), który podyktował rzut karny przeciwko Wolsce podczas jej meczu z Austrią na Euro 2008 (13.06.2008)
 16. "Moim zdaniem problemem są dzisiaj tacy politycy jak bracia Kaczyńscy, czy Antoni Macierewicz, którzy świadomie albo mimowolnie składają zamówienie polityczne na interpretację ich teorii" - w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (19.06.2008)
 17. "Bardzo by mi zależało, aby instytucje, które mają dbać o pamięć narodową, potrafiły wspiąć się na Himalaje bezstronności i obiektywizmu. Prezes IPN Janusz Kurtyka, niestety, nie jest himalaistą" - w wywiadzie dla TVN 24 (22.06.2008)
 18. "Wtedy (w 1991 r.), kiedy doszło do konfliktu, kiedy Lech Wałęsa podziękował za współpracę braciom Kaczyńskim (właśc. zjawisku biologicznemu), okazało się, że jest agentem i człowiekiem niebezpiecznym" - w programie TVP2 "Tomasz Lis na żywo" (23.06.2008)
 19. "Pamiętam to słynne zdanie, które [ Jarosław Kaczyński ] wypowiedział wtedy w rozmowie ze mną, w tych negocjacjach o utworzeniu rządu, że oni są gotowi dać pełną władzę nad polską gospodarką mojej ekipie, ale warunkiem jest, że będziemy wspólnie z nimi uczestniczyli w odsuwaniu Lecha Wałęsy od władzy" - ibidem
 20. "Gdyby nie eskapada pani Fotygi, byłoby nam łatwiej sfinalizować rozmowy. Oczekiwałbym od każdego urzędnika, w tym najwyższego w państwie, prezentowania polskiego interesu" - na konferencji prasowej o negocjacjach w sprawie tarczy antyrakietowej (01.07.2008)
 21. "Konstytucja wyposażyła prezydenta w nieprecyzyjnie opisaną władzę wykonawczą, jeśli dodać do tego złą wolę i chęć wchodzenia w zwarcia - a prezydent to demonstruje i wykorzystuje - mamy poważny kłopot" - w wywiadzie dla "Polityki" (01.10.2008)
 22. "Kiedyś to powiedziałem: każdy ma swojego Palikota. My na szczęście nie mamy swojego Kurskiego" - do dziennikarzy na konferencji prasowej w Kościanie (28.11.2008)
 23. "Byłeś, jesteś i będziesz legendą. I bohaterem naszej narodowej legendy. Koniec. Kropka" - na międzynarodowej konferencji "Solidarność dla przyszłości", zorganizowanej z okazji 25-lecia przyznania nagrody Nobla TW "Bolkowi" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa") (06.12.2008)
 24. "Czasami mam wrażenie, że liderzy tej części opozycji i prezydent odczuwają szczególną satysfakcję, kiedy mogą przeszkodzić w jakimś projekcie, za którym ja się opowiadam" - w rozmowie z Janiną Parandowską na antenie radia TOK FM (17.12.2008)
 25. "Jarosław Kaczyński jest największym psujem w mediach publicznych" - komentując na konferencji prasowej propozycję premiera-prezesa Kaczyńskiego przekazania mediów publicznych pod kontrolę rządu (27.01.2009)
 26. "Zawsze wtedy, kiedy rozmawiamy o tym, że partie polityczne biorą miliony na swoje utrzymanie, histeryczny krzyk rodzi się w ławach Prawa i Sprawiedliwości. Bardziej zawstydzających spektakli niż rozpaczliwa obrona tego wyciągania milionów z kieszeni podatnika ta sala nie widziała. [...] Wrzawa, która wybucha w tej chwili, szczególnie w ławach Prawa i Sprawiedliwości, pokazuje, ile nikczemnej hipokryzji zawartej było w wystąpieniach wielu uczestników tej debaty" - podczas sejmowej debaty nad likwidacją subwencji budżetowych dla partii politycznych (02.04.2009)
 27. "Przyjęliśmy z ministrem Rostowskim zasadę zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Polityka nie ulegania namowom histeryków, panikarzy, ale także lobbystów przyniosła naprawdę dobre efekty" - na konferencji prasowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (29.05.2009)
 28. "Muszę powiedzieć, że wczoraj akurat tych słów nie słyszałem, ale widziałem miny i słyszałem słowa innych liderów i ekspertów PiS. Ręce i spodnie opadają, jak się widzi ludzi, którzy są autentycznie załamani z tego powodu, że Polska ma sukces" - w rozmowie z Agnieszką Burzyńską w audycji "Kontrapunkt" na antenie RMF FM (30.05.2009)
 29. "Nie jest dobrą metodą, wtedy kiedy jest sztorm i kiedy wszyscy na statku powinni sobie pomagać, żeby przez ten sztorm przepłynąć, znajduje się grupa ludzi, którzy w tym czasie - kiedy wszyscy bez wyjątku ciężko pracują - plądruje walizki pasażerom" - insynuował w Sejmie podczas debaty nad wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego (25.06.2009)
 30. "Nie chciałbym, aby o decyzjach kadrowych decydowała opozycja albo media. [...] Kiedy pojawiają się bez wyraźnych powodów żądania ze strony opozycji, aby zdymisjonował ministra, to - szczególnie kiedy robi to taka złośliwa opozycja - to raczej wzmacnia pozycję ministra, niż ją osłabia" - na konferencji prasowej w Warszawie (01.07.2009)
 31. "Dług publiczny nie może narastać w nieskończoność. Możemy albo zwiększyć podatki, albo szukać rezerw. Otwarcie przedstawiłem panu prezydentowi nasze możliwości wymagające zmian ustawowych. Prezydent wysłuchał tych argumentów. Są one nie do odparcia. A jeśli prezydent się uprze i będzie wetował albo przeszkadzał, to daleko nie zajedziemy" - oczerniał prezydenta natychmiast po spotkaniu z nim (09.07.2009)
 32. Prywatyzacja stoczni - dwa komunikaty
 33. Afera hazardowa - wystąpienie w Sejmie w obronie skompromitowanych przez CBA kolesiów z PO (08.10.2009):
 34. "Nie jest prawdą, jak ktoś zaesemesował do jednego z moich ministrów, że jest to manewr Platformy Obywatelskiej, by przykryć zamieszanie wokół hazardu" - na konferencji prasowej (09.10.2009)
 35. "Polski nie stać na reelekcję Lecha Kaczyńskiego" - w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" (16.10.2009)
 36. "Odwracanie kota ogonem jest specjalnością niektórych polityków - na pewno braci Kaczyńskich" - ibidem
 37. "Możnaby teraz stwierdzić, że mój rząd to ten, któremu sprzyja Opatrzność, ale mam pokorę wobec takich słów" - podczas wystąpienia w Kancelarii Premiera (20.11.2009)
 38. "Naszą zasługą jest to, że się nie ugięliśmy - nie tylko przed Kaczyńskimi... To, że myśmy nie "wdepnęli" w ten kryzys, jest tym bardziej godne podkreślenia, że Polska na plecach ma także PiS, nie tylko bankructwo Lehman Brothers, ale także innych brothers" - w wywiadzie na łamach "Przekroju" (05.01.2010)
  Miłe złego początki, a w końcu nawet wrogie media nie pomogą
 39. "Kluczowe było przekonanie, że chociaż prezydentura to wielki spektakl, a kampania wyborcza bardzo wielu wyborców ekscytuje, pociąga, to wszyscy wiemy, że po tym, jak nowy prezydent mówi słowa przysięgi, jest tylko prestiż, zaszczyt, żyrandol, pałac i weto" - podważał bezczelnie powagę Urzędu i Osoby w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (30.01.2010)
 40. "Najtrudniejszym zadaniem dla Lecha Kaczyńskiego jest konkurowanie z samym sobą, bratem i własnym ugrupowaniem. Kaczyński przegrywaprezydenturę nie dlatego, że wokół jest mrowie wspaniałych kandydatów, tylko dlatego, że ten typ prezydentury się ludziom nie podoba. Żeby wygrać wybory musiałby pokonać samego siebie, musiałby zmienić wszystko wokół siebie, musiałby być kimś innym" - suflował Monice Olejnik (pseudonim operacyjny "Stokrotka") w programie "Siódmy dzień tygodnia" w Radiu Zet (31.01.2010)
 41. "Wolałbym, żeby Kaczyński już nie był prezydentem, bo mi to przeszkadza w rządzeniu" - ibidem
 42. "Dziś urzędnicy prezydenta pytają szpitale publiczne, jaka jest ich kondycja, a to oni sami rok temu zablokowali szanse uratowania tych szpitali! To więcej niż cynizm, to podłość! Są działania w polityce, które zasługują na ten epitet. Zamknęli ludziom możliwość dobrego leczenia, narazili szpitale na komornicze bankructwa, skazali publiczne szpitale na zagładę, a dzisiaj udają obrońców pacjentów" - ibidem
 43. "SLD, pomagając PiS-owi zagarnąć media publiczne w sposób tak brutalny - brutalniej, niż zrobił to PiS z Samoobroną, wydało na siebie wyrok śmierci. Wyborcy lewicy tego im nie wybaczą. A zdobycie mediów publicznych nie jest kluczem do zwycięstwa. To sposób, żeby zatruć atmosferę w Polsce, jeszcze bardziej zohydzić Polakom politykę jako taką" - ibidem
 44. "Czas półprywatnych rozmów z prezydentem, z których robi się taki insynuacyjny użytek w kampanii wyborczej, się skończył" - do dziennikarzy w Budapeszcie (24.02.2010)
 45. "Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, w Polsce coraz więcej ludzi zaczyna sobie cenić spokój i odpowiedzialność i tylko jeden się nie zmienia - Jarosław Kaczyński" - w wypowiedzi dla PAP (12.03.2010)
 46. "Jarosław Kaczyński, nie od dziś, jest specjalistą od piekła, od smoły, od smażenia; niech Bóg chroni Polskę od polityków, którzy czynią piekło na Ziemi" - ibidem
 47. "Mogę wszystkich uspokoić, że na pewno nie podejmę w Waszyngtonie decyzji, że się rozbroimy z naszych bomb atomowych" - do dziennikarzy w Brukseli (25.03.2010)
 48. "20 czerwca Polacy będą mogli wybierać między atmosferą odwetu, rywalizacją, kto kogo pokona, kto jest winny, kto jest prawy, którą dziś stwarza PiS, a propozycją prezydentury Komorowskiego. Jest on człowiekiem gotowym do współpracy, rozumiejącym innych. To jego atut. Dla Polski to jak tlen" - w wywiadzie dla "Gazety Wybiórczej" (10.05.2010)
 49. "Nikt nie ma prawa z żałoby i tej tragedii robić bata do chłostania tych, którzy mają odmienne od niego poglądy i wizje przyszłości" - ibidem
 50. "Ale jeśli mnie państwo pytacie, czy wierzę w to, co wczoraj wymyślili propagandziści PiS-u, że marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest pracować w tandemie razem z Tuskiem, to nie, nie wierzę nawet w jednym procencie. Wszystko wskazuje na to, że jest dokładnie odwrotnie. Nie trzeba jakiejś szczególnej przenikliwości, żeby to widzieć" - do dziennikarzy po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (27.05.2010)
 51. "Wolałbym, żeby ludzie, którzy są zaangażowani we własne cele polityczne, nie wtrącali się wtedy, kiedy nie potrafią pomóc. Albo można pomóc, to wtedy wszyscy serdecznie zapraszają wszystkich do roboty, albo przynajmniej cicho siedzieć, jeśli nie ma się nic sensownego do powiedzenia" - do dziennikarzy podczas pobytu na ogarniętym powodzią Podkarpaciu, komentując światłe rady i uwagi prezesa-premiera-przyszłego-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego (05.06.2010)
 52. "Wreszcie trzeba głośno to powiedzieć: ta kampania polityczna nie powinna zatruwać naszego życia publicznego i życia zwykłych ludzi, bo mamy wystarczająco dużo problemów na głowie, szczególnie tych związanych z powodzią. Mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński robi z tych nieszczęść kluczowe elementy swojej kampanii i w dodatku agresywnie kieruje swoje uwagi pod adresem tych, którzy ciężko pracują, żeby skutki tych nieszczęść były jak najmniejsze" - pluł jadem podczas konferencji prasowej (07.06.2010)
 53. "Jarosław Kaczyński wspierał projekt sieci szpitali, który wspierał w niektórych przypadkach likwidację szpitali. Gdybym był cyniczny, gdybym chciał wykorzystywać tego typu rzeczy, to bym powiedział "Nie głosujcie na Jarosława Kaczyńskiego, bo on opowiada się za likwidacją szpitali." I to byłaby taka część prawdy. Nie można posługiwać się częścią prawdy, wtedy kiedy argumentuje się w tak zwanej sprawie, jaką jest ochrona zdrowia, bo część prawdy to też jest kłamstwo" - udawał niewiniątko podczas konferencji prasowej (15.06.2010)
 54. "Wczoraj się dowiedzieliśmy, że Jarosław Kaczyński jest lewicowcem, był też kowbojem w ostatnich kilkunastu godzinach, stał się rusofilem, bardzo polubił Niemców" - na konferencji prasowej (22.06.2010)
 55. "Uważam, że jaki Jarosław Kaczyński jest każdy widzi i słyszy, nawet jeśli kandydat PiS przebiera się każdego dnia w jakąś nową owieczkę i coraz to łagodniejszą" - na antenie RMF FM (26.06.2010)
 56. "Wrzask, bo inaczej tego nie nazwę i próba kształtowania atmosfery podejrzliwości, i najcięższych zarzutów, mają przykryć wyrzuty sumienia w tym środowisku, które powinno czuć się odpowiedzialne za to, co się stało wówczas [ 10.04.2010 ]" - w komentarzu dla dziennikarzy w Sejmie w związku z wywiadem Anny "Legendarnej" Fotygi dla "Polska. The Times" z tego samego dnia (08.10.2010) [1]
 57. "Każdy mówi o jakichś sąsiadach, takie porównania mówią coś o nas samych, ale ja bym nie ryzykował z Jarosławem Kaczyńskim budowania Korei, bo mogłaby wyjść ta inna i byłby kłopot" - na konwencji PO w Warszawie (14.11.2010)
 58. "Wiele lat temu były po naszej zachodniej granicy dwa państwa RFN i NRD. Oni też się między sobą niewiele różnili - mówili tym samym językiem, mieli podobną historię, tylko tak się jakoś dziwnie działo, że kierunek ucieczki był zawsze z jednego kraju do drugiego. Jakąś różnicę ludzie wyczuwali, byli gotowi dużo zaryzykować. Kiedy patrzę dzisiaj na polską scenę polityczną, to Polacy jakby wyczuwali, że gdzieś głęboko, przy fundamentach jest zasadnicza różnica" - suflował podczas mazowiecko-warszawskiej konwencji PO (14.11.2010) [2]
 59. "Historia korupcji w Polsce to jest historia wszystkich partii politycznych. Najciszej w tej sprawie powinni siedzieć posłowie PiS, jeśli przypomnimy sobie lata rządów PiS" - podczas debaty sejmowej na temat finansowania partii politycznych z budżetu państwa (03.12.2010)
 60. "Nie ma gorszej korupcji politycznej, niż ta, która polega na tym, gdy grupa polityków zmawia się i zmusza podatnika do płacenia haraczu na politykę. Bronicie tego chorego systemu z pazerności finansowej" - ibidem
 61. "Pan na pewno przejdzie do historii. Na szczęście nie w moim towarzystwie" - do Antoniego Macierewicza w wystąpieniu sejmowym podczas debaty na temat katastrofy smoleńskiej (19.01.2011).
 62. "Prawdy o katastrofie smoleńskiej skutecznie nie oświetlą pochodnie maszerujących po Krakowskim Przedmieściu, do prawdy o Smoleńsku przybliżają nas wysiłki dziesiątek polskich przedstawicieli i funkcjonariuszy, którzy w różnych miejscach ciężko pracują, by skompletować pełny obraz wydarzeń" - podczas debaty w Sejmie (19.01.2011) [3]
 63. "Poseł Suski jest - jak się zdaje - z południa. Pańska arogancja i ignorancja w tej kwestii jest wprost proporcjonalna do odległości między morzem a miejscem zamieszkania, więc muszę być wyrozumiały" - w wystąpieniu podczas sejmowej debaty nad odwołaniem ministra skarbu Aleksandra Grada (28.04.2011)
 64. "Nie miejcie złudzeń, ja trochę znam obu panów, Kamińskiego i Kaczyńskiego, znam trochę ich oczy, nie są to co prawda oczy wilcze, ale to są oczy, które bardzo dużo mówią, kiedy kłamią, kiedy cynicznie używają tego typu metod, to widać to po ich oczach" - na konferencji prasowej (31.05.2011) [4]
 65. "Polacy wiedzą jak żyć w Polsce, między innymi dzięki temu, że te dwa lata przebiegły w naszym kraju w miarę spokojnie. Dzisiaj Polska potrzebuje odważnych decyzji. Obudził się lider opozycji i prezentuje odwagę w spotach wyborczych. Ja widziałem niejednego odważnego w spotach i reklamówkach. Pan uciekł po dwóch latach, wytrzymał pan dwa lata. Dzisiaj pcha się pan do władzy, mimo iż czeka nas gigantyczne wyzwanie, naprawdę trzeba mieć mocne nerwy, odwagę, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi staje Polska. [..] trzeba być tchórzem, aby tuż przed wyborami obiecywać w takim czasie, że możliwe jest obniżenie dochodów państwa. Prawdziwą odwagą, której oczekuje się od prawdziwych przywódców w tak krytycznych czasach, jest gotowość stanięcia przed ludźmi i powiedzenia im "nie". Rządzenie krajem wtedy kiedy światu zagraża kryzys, to nie jest prezentowanie odwagi w spotach wyborczych." - wściekle zaatakował w sobie właściwym stylu Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego podczas swojego kłamliwego wystąpienia w Sejmie (19.08.2011)
 66. "Wszyscy wokół z Jarosławem Kaczyńskim na czele tłumaczyli, że rząd powinien dawać pieniądze podatników, żeby te lobby zaspokoić. Chciałbym o tym rozmawiać, żeby im przypomnieć jak się zachowywali wtedy, kiedy trzeba było samotnie, jako jedyni w Europie powiedzieć lobby farmaceutycznemu "tego kitu za miliard złotych nam nie wciśniecie". Gdzie byli ci panowie wtedy?" - podczas debaty z samym sobą w programie "Tomasz Lis na żywo" (05.09.2011) [5]
 67. "Na moim, przysłowiowym, podwórku, jak się człowiek umawia na solo, to staje i nie udaje, że mama woła na kolację. Ja nie wywieszam białej flagi. Widzę wokół partnerów, którzy z tą białą flagą, stękając, pocą się przed kamerami i tłumaczą dlaczego dzisiaj nie mogą, dlaczego jutro nie chcą, a pojutrze będą w innym miejscu" - ibidem
 68. "Prezes Kaczyński to nie jest piękna panna na wydaniu, żeby wszyscy biegali za nią i pytali, kiedy się można umówić na debaty. Ja pewno nie będę w tej roli" - do dziennikarzy (06.09.2011) [6]
 69. "Trochę się dziwię, że my traktujemy jako dobrą nowinę, że jakiś polityk jest gotów podać rękę prezydentowi Rzeczypospolitej. Ludzie, ktoś tu zwariował? Łaskę robi? Polacy wybrali prezydenta, każdy polityk ma obowiązek pracować z prezydentem. Nie dajmy się zwariować. Jarosław Kaczyński bierze za to pieniądze co miesiąc, żeby normalnie pracować, także z instytucjami państwowymi. Jeżeli chce robić rewolucję i powstania niech to robi społecznie" - do dziennikarzy (22.09.2011) [7]
 70. "Jest dokładnie odwrotnie, bo akurat partia, którą reprezentuje pan Girzyński, uwielbia wykorzystywać tego typu sytuacje. Trzeba nie mieć rozumu albo serca żeby w ogóle tego typu zarzuty sformułować. Co to znaczy "ostentacyjnie przerwać"? Człowiek usiłuje popełnić samobójstwo, podpala się, wysyła do mnie list, twierdzi w tym liście, że [ są ] jakieś sprawy niezałatwione przez kancelarię, a ja mam udawać, że nic się nie stało? [...] To dopiero by było, gdybym ja udawał, że nic się nie stało. Nie spodziewałem się, bo ten poseł sprawiał wrażenie względnie racjonalnego. Trzeba mieć coś naprawdę nie po kolei, żeby takie rzeczy opowiadać" - do dziennikarzy w Giżycku (25.09.2011)
 71. "Jeśli widzę, że dziś moi oponenci, mówię o PiS-ie, stoją po stronie tych, którzy biją, wnoszą niebezpieczny sprzęt na stadiony, rozbijają spotkania, [...] jeśli tak ma wyglądać opozycja, to ja się cieszę, że Polacy to widzą – podczas spotkania z młodzieżą akademicką w Lublinie (01.10.2011)
 72. "Wolałbym, żeby wszyscy, którzy tu przyjeżdżają starali się operować rzetelnie liczbami. To być może zbyt wysokie wymagania wobec prezesa Kaczyńskiego" - do dziennikarzy podczas wizyty w PZL Mielec (01.10.2011)
 73. "Jeżeli Polacy będą chcieli wybrać takiego polityka od wojenki, który z kompromisu robi kapitulację i który przez politykę zagraniczną rozumie, że wsiada na konika i macha szabelką i wszystkich prowokuje, to tak, to jest między nami różnica" - na antenie Polsat News i TVP Info (06.10.2011)
 74. "[...] kiedyś w Polsce także pan prezes Kaczyński zrozumie, że szczególnie w takim momencie, w jakim znajduje się Polska i Europa, budowanie na tyle na ile to możliwe jedności narodowej wokół głównych celów sprzyja Polakom i Polsce. [...] I przykro mi, że człowiek tak dojrzały i tak często powołujący się na honor, ojczyznę biało-czerwoną, orła białego, że nie dostrzega tak oczywistej rzeczy, jak interes narodowy w tych skomplikowanych czasach" - na konferencji prasowej w Warszawie (01.12.2011)
 75. "No właśnie, bo wygląda na to, że ja tu morduję TV Trwam przeciw bojownikom o wolność i że jestem spadkobiercą Stalina i siepaczem. [...] mnie jest zupełnie obojętne, czy TV Trwam jest w satelicie, czy w multipleksie, czy na antenie stacjonarnej. I nie mam żadnego osobistego ani politycznego powodu, żeby wpływać na decyzje ciał konstytucyjnych, które miałyby ograniczyć dostęp do czegokolwiek TV Trwam i Radiu Maryja." - łgał w żywe oszczy podczas debaty z klubem Solidarnej Polski (22.02.2012) [8]
 76. "Nie rozumiem prezesa Kaczyńskiego, jak on może funkcjonować w życiu publicznym uznając, że spotyka się wyłącznie ze swoimi partyjnymi towarzyszami, ale jest to jego wybór. Trudno, my musimy iść dalej i swoje robić" - na konferencji prasowej w Sejmie (16.03.2012)
 77. "Jesteśmy kilka dni po głośnych obchodach rocznicy. Część z nas 10 kwietnia, tak, jak nakazuje nasza dobra tradycja i rodzinna, i narodowa, klękała przy pomnikach i grobach. Ze zdumieniem obserwowaliśmy tych, dla których katastrofa smoleńska jest polityczną drogą do domniemanego zwycięstwa w przyszłości" - w wystąpieniu podczas posiedzenia Sejmu (13.04.2012)
 78. "W Historii Polski tego typu działania przeszły do historii zdrady narodowej. Tylko ludzie opętani nienawiścią do własnego państwa, pogardą do swoich oponentów, pozbawieni naturalnego szacunku do ojczyzny, w której żyją tu i teraz, dzisiaj, są gotowi wnosić projekt uchwały, adres do władz Federacji Rosyjskiej, adres do Dumy, adres do cara, po to, by stwierdzić, że państwo polskie źle działa" - ibidem
 79. "Wolałbym się nie urodzić, niż na grobach zmarłych budować swoją karierę polityczną" - ibidem
 80. "Pokazaliśmy, jacy jesteśmy, zobaczyli nas też inni i nawet wątpiący przekonali się, że Polacy są wspaniali, i chyba każdy już wie, że po prostu fajnie być Polakiem" - w rozmowie z Janiną Paradowską na łamach "Polityki" (04.07.2012)
 81. "Dzisiaj słyszę, że pan poseł Macierewicz domyśla się, sugeruje, sądzi, że mój syn, pewnie wspólnie ze mną, nieżyjącym "Nikosiem", "Masą", "Kiełbasą" wywoził złoto do Niemiec, na które czekał dziadek z Wehrmachtu" - podczas debaty sejmowej na temat Amber Gold (30.08.2012)
 82. "Wolę, jak Kaczyński bawi się kalkulatorem niż zapałkami" - komentując na konferencji prasowej tak zwane expose Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego (03.09.2012)
 83. "13 grudnia nie przewiduję maszerowania. Swoje się namaszerowałem 13 grudnia, ale to było w 1981 roku. [...] Dzisiejszych polityków, wśród tych z niedużej grupy odważnych, jakoś nie widziałem. Dzisiaj szeregi tych bardzo ambitnych i odważnych rewolucjonistówzdecydowanie większe niż 13 grudnia 1981 roku" - do dziennikarzy (03.12.2012)
 84. "Mam taką nadzieję, tak patrząc też po zachowaniu niektórych posłów PiS, że powoli do ludzi dojdzie też ta ponura prawda o Antonim Macierewiczu, że on naprawdę nie jest na froncie walki o prawdę, tylko na froncie walki o własną pozycję w PiS i tyle, ile zła narobił w emocjach ludzkich swoim postępowaniem, czasami kłamstwem, czasami insynuacją, czasami twardym oskarżeniem, to on na pewno przejdzie do historii jako szkodnik w wyjątkowej skali" - na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera (23.04.2013)
 85. "Konwencja PO odbywa się na Śląsku po to, by być tu obecnym wtedy, kiedy ci, dla których niedawno Śląsk to była ukryta opcja niemiecka, nie zawrócili ludziom w głowach, że nagle zmienili się w śląskich patriotów" - na konwencji krojowej PO w Chorzowie (29.06.2013)
 86. "Jak słyszę, że celowo wymyśliłem z ministrem spraw wewnętrznych Sienkiewiczem datę szczytu klimatycznego, to nie wiem nad czym bardziej załamać ręce, nad niekompetencją czy poziomem chorobliwych obsesji. [...] To Jarosław Kaczyński jest odpowiedzialny za to, że ludzie w Polsce robią z polityki grę agresji i nienawiści i jeśli nie ma żadnego pomysłu jak uspokoić emocje 11 listopada to niech milczy, a nie opowiada o spisku Tuska, Sienkiewicza i ONZ" - na konferencji prasowej w Warszawie (03.08.2013)
 87. "Prezes PiS ma prawo do tych swoich pesymistycznych racji. Ja chcę, żeby ludzie byli szczęśliwi. Od zanurzania ludzi w nieszczęściuinni. Myślę, że prezes Kaczyński jest w tym mistrzem" - w wywiadzie dla TVP Info (03.09.2013)
 88. "Niech Jarosław Kaczyński spojrzy w lustro. To on jest od wielu lat patronem tych najbardziej radykalnych, najtwardszych prawicowców, którzy Polskę tak często kompromitują. Ja nie przytulam tych ogolonych na łyso młodzieńców, dla których swastyka jest fajnym symbolem" - ibidem
 89. 'Jeśli ktoś, kto ma ambicję, by rządzić Polską, mówi że to są "popłuczyny komunistycznego aparatu", jeśli uważa, że biznesmeni zasługują na lustrację i powinni płacić domiar, to ja mam dodatkową motywację, żeby bronić Polskę przed rządami kogoś takiego jak Jarosław Kaczyński" - na konferencji prasowej (04.09.2013)
 90. "Wygląda na to, że Kaczyński tęskni za gabinetem w Kancelarii Premiera. Szkoda, że nie był tutaj, gdzie powinien głosować nad budżetem. Ale chyba trochę się pogubił, jak chciał mi nawrzucać, to powinien być w Sejmie. Komentować epitetów nie warto, to tak jakby komentować starą płytę, której słucha się 6 godzin dziennie od lat" - na konferencji prasowej w Sejmie po debacie na temat nowelizacji budżetu (13.09.2013)
 91. "Nie ma czegoś takiego jak komisja Macierewicza, jest z całą pewnością trwający od lat niebezpieczny dla Polski i nieśmieszący przynajmniej mnie kabaret w |reżyserii pana Antoniego Macierewicza. [...] W przeciwieństwie do niektórych komentatorów nie jestem w stanie udawać, że poważnie traktuję Antoniego Macierewicza i jego zespół" - Donald Tusk na konferencji prasowej w Gdyni (23.09.2013)
 92. "Macierewicz szkodzi Polsce obiektywnie, a nie subiektywnie. [...] Nie chce szkodzić, ale ciągle mu tak wychodzi. Chce dobrze, ale zawsze mu wychodzi źle. Ten typ tak ma" - na konferencji prasowej w Warszawie (17.12.2013)
 93. "Kaczyński w takim stanie umysłu i w stanie ducha, w jakim jest dziś nie nadaje się do współpracy w rządzeniu, bo jest gotów brać odpowiedzialność tylko za mitologiczną część polityki" - w wywiadzie dla "Polska. The Times" (20.12.2013)
 94. "Wszystkim bez wyjątku: obu Jarosławom, obu Januszom P., Leszkowi, sympatykom, krytykom, szydercom, tym z GW i tym z GP - Wesołych Świąt!" - we wpisie na Twitterze (24.12.2013)
 95. "Jarosław Kaczyński uznaje za wadę w moim życiorysie, że zostałem wychowany na podwórku, ale stanięcie twarzą w twarz bywa ważne dla osobistej reputacji, więc będę zachęcał do tego premiera" - do dziennikarzy (18.02.2014)
 96. "Jeśli prezes Kaczyński ani pomodlić się nie umie, ani pomóc nie potrafi, to przynajmniej niech nam dzisiaj nie przeszkadza" - na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poświęconemu zagrożeniu powodziowemu (14.05.2014)
 97. "Słyszałem, że szpieg z krainy deszczowców grasował na wałach dzisiaj, szukał powodzi i nie znalazł. Bardzo mi przykro z tego powodu" - na konferencji prasowej o wizycie Naszego Umiłowanego Przywódcy, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego na Podkarpaciu (15.05.2014)
 98. "Gdyby chrześcijaństwo polegało na tego typu emocjach, jakie zaprezentował Jarosław Kaczyński, to w starożytnym Rzymie nie trzeba by było lwów. Wystarczyliby sami tacy chrześcijanie" - do dziennikarzy w Rzymie (19.05.2014)
 99. [ demokracja, czy dyktatura w Wolsce ] "Nie używałbym tego typu sformułowań choćby dlatego, że potrzebujemy jakiegoś intelektualnego i semantycznego zapasu na przyszłość. To jest początek kadencji PiS, a nie koniec. Czuję się dostatecznie doświadczony, aby przestrzec wszystkich tych, którzy myślą, że to już koniec przygody z partią dzisiaj rządzącą w Polsce." - w programie TVN "Kropka nad i" Moniki Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") (19.12.2016)
 100. "Kiedy Niemcy decydowali się na ten apel: "Witamy uchodźców", tak naprawdę witali tych, którzy wcześniej musieli przejść przez inne kraje europejskie. Niemcy odbierając falę migrantów, w jakimś sensie zwalniają z tego często niechcianego obowiązku inne kraje leżące bliżej zewnętrznej granicy." - ibidem
 101. "Władza zawsze bardziej odpowiada za bieg rzeczy niż opozycja. Dobrze byłoby w tym sporze unikać naiwnych iluzji. Nie ma cię co łudzić, że w Polsce jest prezydentura obiektywna, niepartyjna. Więc bez szczególnych iluzji starałbym się nakłaniać prezydenta i władze konstytucyjne RP do tego, żeby pokonały emocje, przełknęły coś upokorzenie i pokazały, że mogą się cofnąć" - ibidem
 102. [ przyszła prezydentura ] "Ciągle czuję się takim chłopakiem z Gdańska, który jest pierwszy do walki. Ale powiem brutalnie, że nie planuję cztery lata do przodu, bo zdarzenia w Polsce i na świecie nabrały niesamowitego tempa, że to byłoby po prostu naiwne. Nie mam już głodu walki o władzę, natomiast głód walki o sensowne sprawy pewnie będzie mi towarzyszył do końca życia" - ibidem
 103. "W politycetakie osoby, które nigdy nie mają dosyć. Myślą, że władzy zawsze można mieć więcej. Nie chciałbym siedzieć w głowie Jarosława Kaczyńskiego. Znam lepsze miejsca" - ibidem
 104. "Niepokoi mnie jednocześnie to, że pozycja Polski w świecie może stracić na znaczeniu. Odpowiedzialność spoczywa na władzy, bo to ona jest odpowiedzialna za państwo, którym rządzi. Nie pierwszy raz mamy do czynienia z politycznym bałaganem, kiedy powinno dbać się o jedność." - ibidem
 105. "Nie jestem osobą, którą powinno się pytać, o to, jakie intencje ma ekipa rządząca. Nie wiem, czy dziś ekipa PiS chce, aby Polska była poza Europą, ale skutki ich działań doprowadzają każdego dnia do erozji zaufania pomiędzy Polską a Unią Europejską." - ibidem
 106. "Żeby przywrócić polityczną harmonię w Polsce, premier i prezydent muszą na nowo uwierzyć, że to jest wielki zaszczyt i wielki obowiązek, by być samodzielnym. Tego wymaga ludzka przyzwoitość" - ibidem
 107. "Niepokoi mnie jednocześnie to, że ludzie odpowiedzialni za to, co się dzieje, nie czują specyfiki tego historycznego momentu. Napięcie i emocjewiększe niż w ostatnich latach. Warto unikać jakiejkolwiek formy prowokacji. Polscy politycy dziś przede wszystkim powinni myśleć o tym, jak stabilizować sytuację w Polsce. W tej szczególnej sytuacji wszyscy powinni zrobić coś pozytywnego. Pierwszy krok należy do władzy." - ibidem
 108. "...nasze bezpieczeństwo i zdolność przeżycia będą zależały od tego, na ile jesteśmy zakorzenieni w Europie jako wspólnocie politycznej." - ibidem
 109. "Wydaje mi się rzeczą bardzo naturalną, bo zorientowałem się wczoraj, jak dużo wrzawy i różnych komentarzy wzbudziła informacja że prezydent mnie zaprosił i że przyjąłem zaproszenie, chociaż wydaje mi się to jednak stanem dość naturalnym i chyba mniej sensacyjnym niż sytuacja w której np. jakiś były premier nigdy nie przyjmuje także i dzisiaj zaproszenia od prezydenta do wspólnego obchodzenia tej uroczystości." - po przyjeździe do Warszawy (10.11.2017)
 110. "Nie bardzo rozumiem skąd to zamieszanie. Co prawda sam jestem przyzwyczajony, bo jak państwo wiecie, na moją głowę spadają niemal codziennie gromy ze strony moich politycznych oponentów tutaj w Polsce, więc trzeba mieć grubą skórę. Natomiast dlaczego normalna, oczywista decyzja prezydenta wzbudziła tyle emocji w obozie szeroko pojętym obozie jego zwolenników, tego nie rozumiem." - ibidem
 111. "To święto wszystkich Polaków. Święto niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich polaków, a nie jednej partii. Żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm. Jestem przekonany że to święto można obchodzić z uśmiechem na ustach i radością w sercu, bo naprawdę jest z czego się cieszyć i być dumnym, a bez wrogich okrzyków i zaciśniętych pięści. Też nie mam wątpliwości, to taka nasza historyczna lekcja płynąca z 1918 roku, że kto sieje konflikt wewnętrzny, agresję, nienawiść pomiędzy Polakami, ten tak naprawdę wystawia naszą niepodległość na największe ryzyko. Dlatego przyjechałem po to, żeby powiedzieć wszystkim pozytywnie myślącym rodakom: nie jesteście sami, jest nas bardzo dużo, a wasza osobista, każdej i każdego z was osobista niepodległość jest najlepszą gwarancją niepodległości naszej ojczyzny" - ibidem
 112. "Na Boże Narodzenie wszystkim ludziom dobrej woli ciepła w domu, miłości w rodzinie i nadziei w Ojczyźnie" - życzenia świąteczne na Twitterze (21:21 - 22.12,2017)
 113. "W moim kraju dzisiaj obchodzono ósmą rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Wspólna żałoba narodowa szybko zmieniła się w bolesny i szczególnie szczególnie obrzydliwy spór, który podzielił mój naród" - podczas uroczystości na Uniwersytecie w Dublinie z okazji otrzymania dożywotniego honorowego członkostwa tej uczelni (10.04.2018)
 114. "Nie dołączę się do złośliwości i szyderstw pod adresem polskiego prezydenta. Wtedy, kiedy wydaje się pogubiony, w argumentacji, wtedy potrzebuje raczej naszego wsparcia, przynajmniej życzliwej cierpliwości. Do chóru złośliwców i żartownisiów nie będę dołączał. Trzeba czasami pomyśleć z większą cierpliwością" - do dziennikarzy w Brukseli (24.10.2018)
 115. "Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy. I wszyscy powinni solidarnie, w ramach prawa, przeciw temu kłamstwu protestować." - na Twitterze (04.02.2019)
 116. "Mateusz nie zawsze mija się z prawdą. Kiedy był moim doradcą, mówił, że Prezes nie ma pojęcia o współczesnym świecie i gospodarce." - na Twitterze (23.05.2020)
 117. "Ta sytuacja [ problem z wyborami prezydenckimi 2020 ] jest w jakimś sensie czarno-biała. To nie jest tak, że "politycy" są odpowiedzialni za ten bałagan. Są za to odpowiedzialni konkretni ludzie, z konkretnymi nazwiskami. Ci, którzy dzisiaj w Polsce rządzą. Nie widzę powodu, dla którego co jakiś czas ktoś próbuje równo obdzielać odpowiedzialnością tych, którzy czynią ten bałagan i zło i tych, którzyofiarami tego bałaganu" - w wywiadzie dla TVN24 (27.05.2020)
 118. "Chciałbym zdjąć odium, które nadwładzą jest widoczne, że ona jest groźna. Jak słyszę takie słowa [ Wybory będą przeprowadzone, jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania się temu, to będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu, po to, by prawo zostało wykonane ], to mam ochotę powiedzieć do pana Kaczyńskiego: Nie strasz, nie strasz... nie będę kończył tego starego polskiego powiedzenia, jeszcze nie ma godziny 22, ale wiecie państwo, co mam na myśli. [...] oni [ politycy PiS ] niegroźni w tym sensie, że należy ich się bać. Takich polityków, jak Jarosław Kaczyński, należy się raczej wystrzegać i trzeba zrobić wszystko, by nie rządzili w Polsce" - ibidem'
 119. "Prezes dzisiaj pokazał po raz kolejny samą twarz - naburmuszonego, trochę udającego groźnego zawodnika. Ale tak na prawdę od wielu miesięcy widać z całą wyrazistością: mamy do czynienia z ekipą kompletnie bezradną. Jeśli chodzi o prawdziwe wyzwania, to są ciamajdy. To nie są jacyś czarni, groźni rycerze, to są ludzie, którym wszystko wylatuje z rąk." - ibidem
 120. "W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym - te słowa Orwella dedykuję całej opozycji i wszystkim dziennikarzom. Taką rewolucję róbcie." - na Twitterze (29.05.2020)
 121. Szumowskijacht.jpg
  "Nie wiem, skąd pretensje do pana Szumowskiego za zdjęcia na jachcie milionera. Przecież dwa tygodnie temu mówił, że jest żeglarzem i nie opuści pokładu w trudnej sytuacji" - na Twitterze (29.08.2020)
 122. "Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy mieli w Warszawie Filadelfię [ największe miasto Pensylwanii ]. Plagiat z Jarosława" - na Twitterze (06.11.2020)
 123. "Kiedy premier mówi, że sobie poradzi z dystrybucją szczepionki, to trzeba mu wierzyć. Szczepionkę na grypę rozprowadzili błyskawicznie, zanim się pojawiła w aptekach" - na Twitterze (14.11.2020)
 124. "Nie wiem jakie doświadczenie negocjacyjne ws. szczepionek ma prezes Kaczyński [ twierdzący, że w negocjacjach dostaw szczepionek Unia zawiodła ], ale, szczerze powiedziawszy, mówię to chyba w imieniu tych wszystkich, którzyzainteresowani szczepieniem, Bogu dzięki nie było to w jego rękach. To rzeczywiście zaczyna być nie tylko irytujące, ale chyba też trochę niebezpieczne, kiedy mamy rząd, który tak naprawdę te wszystkie podstawowe rzeczy, które nas ratują w pandemii, czyli i szczepionka, i pomoc finansowa, ma dzięki temu, że jesteśmy członkiem Unii" - w programie "Fakty po faktach" w TVN 24 (09.04.2021)
 125. "Dlaczego ciągle robimy tak mało testów? Warto sobie uświadomić, że ostatnio, jakimś wielkim wysiłkiem, wyprzedziliśmy Gabon, ale jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc świecie" - ibidem
 126. "Polityczne spekulacje dzisiaj przekroczyły umiar, zostały zbudowane na fundamentalnych kłamstwach. Kłamstwem smoleńskim jest teza, że oddaliśmy Rosji śledztwo. Polska prokuratura do dziś prowadzi śledztwo. [...] Nie mogę już słuchać jątrzenia i niemoralnego wykorzystywania katastrofy poprzez oskarżenia polityczne. Jeśli istnieje odpowiedzialność polityczna, ona też została naświetlona w czasie badania. Nie jest to przyczyna katastrofy, ale nie ulega wątpliwości, że piloci, którzy popełnili błędy w czasie próby lądowania, byli poddawani presji. To wynika jednocześnie ze wszystkich dostępnych materiałów" - ibidem
 127. "Prezydent Lech Kaczyński, także w rozmowie ze mną w cztery oczy, podkreślał, po tak zwanym incydencie gruzińskim, że od czasu, kiedy pilot odmówił prezydentowi lotu do Tbilisi, on sam będzie podejmował decyzję, kiedy będzie latał rządowym samolotem, bo jest głównodowodzącym. Mówił o tym także publicznie. To Pałac Prezydencki odpowiadał za lot do Smoleńska" - ibidem
 128. " Już nie będę delikatny wobec PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego. Ponosi w dużym stopniu odpowiedzialność za negatywne, tragiczne skutki tych spiskowych teorii, a sam najlepiej w sercu wie, ile ponosi politycznej odpowiedzialności za to, co się w Smoleńsku zdarzyło" - ibidem
 129. "Dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy, żeby bić się z tym złem, to nie wymaga dodatkowego uzasadnienia. To zło jest tak ewidentne, tak permanentne. Trzeba zacząć od pierwszego przykazania: jak widzisz zło, walcz z nim i nie pytaj o powody" - podczas Rady Krajowej PO (03.07.2021)
 130. "Dzisiaj PiS się naradzi [ podczas kongresu ], jak kraść dalej, ale żeby tego widać nie było. To jest istota tego spotkania" - ibidem
 131. "PiS okrada młode pokolenie z marzeń o lepszej przyszłości. Ich pomysł ja nazywam 3D: dług, daniny, drożyzna" - ibidem
 132. "Przedstawiciele PiS-u okradają młodych ludzi z marzenia o uniknięciu katastrofy klimatycznej. Mnie też długo zajęło, aby się tym zacząć ekscytować, zacytuję klasyka: "ja się ciągle czegoś uczę". To nie jest wymysł, to jest problem, gdzie nie naukowcy, ale zwykli ludzie widzą, że za chwilę nie będą mieli wody i to za rok, dwa czy trzy. Nie można tego negować, trzeba nas przygotować na ciężkie czasy" - ibidem
 133. "Nikt nie chce żyć w kraju, gdzie samotna matka z dzieckiem jest nikim, a tłusty aparatczyk w limuzynie jest wszystkim. Nie chcę żyć w państwie, gdzie wysyła się policję na samotnie demonstrujące kobiety, a w mailach dyskutuje się o wysłaniu przeciwko kobietom wojska" - ibidem
 134. "Można szydzić, ale my szyderstwem ich nie załatwimy. Oprócz odzyskania wiary, że ich pokonamy, chciałbym, żebyście od dziś, zwracam się do wszystkich Polaków, otworzyli szerzej oczy. Wy tam widzicie jakiegoś tytana? To groteskowa grupa ludzi. To parodia dyktatury. Trzeba powiedzieć im: macie z kim przegrać, idziemy po zwycięstwo, bo się was nie boimy. Gdybym nie wierzył, to bym nie rzucał ciepłego miejsca" - ibidem
 135. "Mam bardzo krytyczną postawę wobec działań Kościoła. Wydaje mi się nawet, że być może najistotniejszym dla Polaków problemem jest to, co stało się z Kościołem. Powiem to po raz pierwszy publicznie: nie dajcie sobie wmówić, że Kościół jest atakowany przez polskich socjaldemokratów, czy ludzi liberalnie myślących lub przez polską młodzież albo kobiety, które chcą swoich praw czy swoich wolności" - podczas konferencji prasowej (0472021)
 136. "Kościół jest dziś atakowany ze względu na negatywne zjawiska w obrębie Kościoła. Jestem katolikiem i nie mam problemu z tym, aby powiedzieć to wyraźnie i głośno. Wewnątrz Kościołasiły, które niszczą ten Kościół. Na zewnątrz teżsiły, które niszczą Kościół - to PiS i Kaczyński są tego najlepszym czy najgorszym przykładem" - ibidem
 137. "Zawłaszczenie Kościoła przez polityków takich jak Kaczyński i PiS jest ciosem śmiertelnym w polski Kościół. Niezdolność poważnej rozmowy o pedofilii, nie mówiąc o zbrodniach typu Kanada [ mowa o odkrywanych masowych grobach dzieci przy dawnych kościołach katolickich ], to są ciosy niezwykle niebezpieczne" - ibidem
 138. "Jeśli dziś mamy odwrót młodych ludzi od Kościoła, to nie dlatego, że ktoś im namieszał w głowach, tylko mają oczy i uszy i wiedzą, co się dzieje. Nie uważam, żeby świat bez Boga był lepszy [...] dokładnie odwrotnie. Uważam, że dzieje się coś strasznego i obowiązkiem każdego jest w jakimś sensie ochrona Kościoła przed nim samym, a już na pewno ochrona przed partią, która go zawłaszczyła i uczyniła narzędziem politycznym w swoim ręku" - ibidem
 139. "Chcą Polski bez praw, bez wolności, bez prawdy. Dlatego gwałcą Konstytucję, atakują sądy i uderzają w TVN i inne wolne media. Nikt już nie może udawać, że tego nie widzi. Demokracje umierają w ciszy. Zacznijmy krzyczeć." - na Twitterze komentując projekt ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez Partię (08.2021)
 140. "Jesteśmy świadkami, mam taką nadzieję, pewnego pozytywnego trendu, który być może zakończy ten absurdalny okres w historii Polski, czyli potężną awanturę o sądownictwo, zdewastowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości." - w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 (03.06.2022)
 141. "Awantura była stratą samą w sobie i bardzo zaważyła na życiu obywateli, sprawności państwa, opinii o Polsce w Europie, a z drugiej strony zablokowała gigantyczne pieniądze. Nic głupszego ten rząd nie mógł nam zafundować, zresztą sobie też." - ibidem
 142. "Zmarnowali ten rok, okradli Polaków z tych pieniędzy, które im się należały, bo to są nasze pieniądze, Polaków, te, które Morawiecki i Kaczyński zamrozili w Brukseli. Wdali się w wojnę domową z Ziobrą, wszyscy na tym stracili, oni też i na końcu ogłaszają historyczne zwycięstwo, kiedy wszyscy wiemy, że to jest próba naprawienia, w bardzo niewielkim stopniu, wielkich krzywd, jakie narobili własnemu państwu." - ibidem
 143. "To chyba ten moment, w którym musimy bardzo głośno, jak tylko to możliwe, podnieść krzyk w sprawie polskich pieniędzy, którezablokowane przez Kaczyńskiego i to już od wielu miesięcy. Te pieniądze, którepolskimi pieniędzmi, są blokowane w czasie, kiedy wiadomo że Polska będzie musiała pożyczyć 400 miliardów złotych na przyszły rok. Chcę się wam w ogóle liczyć, ile wasze wnuki, bo o dzieciach to wiadomo, będą płaciły za te pożyczki? Kaczyński wziął nas wszystkich za zakładników swoich obsesji i zablokował prawie 400 miliardów europejskich, czyli naszych, pieniędzy. To nieżarty. Inaczej tego się nie da opowiedzieć." - podczas spotkania z mieszkańcami Sandomierza (05.11.2022)
 144. "Ten człowiek mówi nam właściwie codziennie z ekranu telewizora, że on nie chce europejskich, czyli tych polskich pieniędzy, bo nie ma zamiaru skapitulować przed nami, czy przed Unią Europejską i nie zgodzi się na żadne decyzje, które by te pieniądze odblokowały." - ibidem
 145. "To ostatni moment, pan już przegrał przecież wojnę. Wszyscy wiemy, i w Polsce i na świecie, że strategię, jaką pan zaproponował, to strategia przeciwko najbardziej żywotnym interesom Polek i Polaków i Polski jako państwa. To tak oczywiste i wojnę pan przegrywa, ale my jesteśmy tego ofiarami. Czas najwyższy, żeby pan skapitulował przed polską opinią publiczną, podpisał ten akt PiS-owskiej kapitulacji i oddał pieniądze Polakom." - ibidem
 146. "Jeśli w ciągu najbliższych kilku dni, bo zostały dni, może tygodnie, nie napiszecie tego dobrego wniosku do KE, jeśli natychmiast nie wprowadzicie pod obrady Sejmu ustawy, która naprawi te błędy, już nie chcę za mocnych słów używać, to wszystko co zrobiliście, jak masakrowaliście praworządność w Polsce, można to naprawić, to wymaga kilku dni pracy. Jeśli tego nie zrobicie, jeśli oddacie naszą szansę, nasze 360 mld, to są nasze, polskie pieniądze, nie masz prawa, zwracam się do prezesa Kaczyńskiego, nie masz prawa zabierać nam tych pieniędzy. Od tego zależy los Polski, przyszłych pokoleń, to czy będziemy zadłużeni po uszy i to też na kilka pokoleń. Musisz to zrobić, inaczej ludzie tego nie darują." - ibidem
 147. "A ta władza co nam funduje? przymus, kontrolę, pogardę, czasami przemoc wobec polskich kobiet. Za tymi suchymi stwierdzeniami: rejestr ciąży, ograniczenie cesarskich cięć, decyzja trybunału pani Przyłębskiej zakazująca dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji, za tymi słowami kryją się naprawdę straszne rzeczy. Czas najwyższy aby ci talibowie znad Wisły, zostawili prawa kobiet, prawa dzieci, prawa polskiej rodziny do szczęścia, bezpieczeństwa, zdrowia." - podczas konferencji prasowej (18.11.2022)
 148. "Gaz ziemny to broń dyktatorów. My możemy myśl nawet rozwinąć. Nie ma w tym przypadku i historia ostatnich lat moim zdaniem pokazuje tak w pigułce, że ci, którzy opowiadają się za autorytaryzmem czy dyktaturą, ci którzy opowiadają sie za ciemnymi ciasnymi ideologiami, ci którzy chcą upaństwowić nasze życie, ci którzy chcą wepchnąć naszą szkołę, nasze dzieci w głębie przesądów i takiej bezmyślnej, braku refleksji nad światem, oni też wszyscy od lat wypierają problem zagrożenia klimatycznego, oni od lat wypierają problem brudnych rzek, wycinania lasów, albo są sprawcami zatruwania rzek czy wycinania lasów. W tym nie ma przypadku, spójrzcie na cały świat, to nie jest problem, tylko Polski, że ta ideologia wymierzona przeciwko wolności człowieka, ideologia wymierzona przeciwko prawom kobiet, ideologia wymierzona przeciwko prawom mniejszości, ideologia wymierzona przeciwko decentralizacji, samodzielności, samowystarczalności wspólnot lokalnych, to wszystko łączy ludzi i siły polityczne, którzy jednocześnie zawsze opowiadają się za autorytaryzmem, dyktaturą, a nie demokracją." - na kongresie programowym PO (24.11.2022)
 149. "Tak naprawdę aresztowanie Tomasza L. [ zatrzymany w marcu 2022 roku przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, w 2006 roku był członkiem komisji likwidacyjnej WSI ] jest kropką nad i całego ciągu wydarzeń, gdzie zawsze w tle Antoni Macierewicz, najbardziej zaufana postać w tym politycznym krajobrazie Jarosława Kaczyńskiego. Zawsze tam, gdzie pojawia się wielkie ryzyko dla naszej Ojczyzny, pojawia się także cyniczny uśmieszek Antoniego Macierewicza. Zacznijmy od tego najcięższego oskarżenia pod adresem Antoniego Macierewicza, czyli trwały, bolesny podział zbudowany na kłamstwie smoleńskim, nad którym Macierewicz konsekwentnie pracuje i mimo już ewidentnych dowodów, że całą swoją energię poświęcił na to, żeby budować konflikt oparty na kłamstwie w tej sprawie, nadal zajmuje się tym, dokładnie z takim, a nie innym efektem. Gorący, nasycony niezwykłymi emocjami konflikt, który dzieli Polaków - największy z możliwych prezentów z punktu widzenia naszych wrogów, szczególnie Kremla" - podczas Meet Up: Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej (10.12.2022)
 150. "To, co nas bardzo uderza, to pogardliwy rechot, kiedy pan prezes Kaczyński mówi o ludziach, którzy potrzebują pomocy, o ludziach, którzy mają prawo czuć się zdezorientowani w dzisiejszej rzeczywistości. Miałem okazję z wami dyskutować o tym, co takiego stało się w Polsce, że dzisiejsza 17-latka, 20-latek, 30-latkowie jako pierwszą potrzebę wskazują coraz częściej potrzebę psychoterapii. My wszyscy, ale wasze pokolenie zostało szczególnie mocno dotknięte sytuacjami, któretrudne do zniesienia. Pandemia, lockdown, drożyzna, wojna u naszych granic, władza, która pogardza słabszymi, władza, która zamiast wyciągnąć rękę wobec tych wszystkich, którzy pomocy potrzebują, piętnuje ich i stygmatyzuje, okraszając to wyjątkowo nieestetycznym, ohydnym rechotem" - ibidem
 151. "Można powiedzieć, że w Polsce na pewno nie mamy do czynienia z dyktaturą, to jest taka połowiczna dyktatura. Mój ulubiony Alberto Moravia miał taki cytat, że "Dyktatura to państwo, w którym wszyscy boją się jednego, a ten jeden wszystkich". To my mamy taką połowiczną dyktaturę: my się na pewno go nie boimy, ale na pewno on się boi wszystkich" - ibidem
 152. "Te fakty doprowadzają Polaków do szału. Przez wiele miesięcy, jak się okazało, PiS zawyżał ceny benzyny i okradał nas w ten sposób wyjątkowo bezczelnie. Podnieśli VAT na gaz do 23%, a mogli do 5%. Czytamy dzisiaj, że padają kolejne polskie firmy. Popularna gdańska pizzeria New Port znika ze względu na ceny gazu, któredobiły. Mieli dopłacić 72 tysiące złotych, ale wtedy jedna porcja frytek u nich musiałaby kosztować 30 złotych, a jedna pizza co najmniej 40 złotych." - na Twitterze (04.01.2023)
 153. "Jak się czuje dziecko, które ma niepewnośćidentyfikacji płciowej czy seksualnej, no przecież tacy ludzie żyją wśród nas. Jak się czuje taki człowiek, takie dziecko, taka kobieta jak widzi Kaczyńskiego, który rechocze szyderczo z taką autentyczną pogardą i mówi to człowiek, który rządzi w Polsce i przecież mówi wyraźnie o ludziach drugiej kategorii i my wiemy, co w historii władzy robili z ludźmi drugiej kategorii czy to był Niemiec, niepełnosprawny, homoseksualista, człowiek o innych poglądach, o innym kolorze skóry, niewierzący i tak dalej, więc przesadą byłoby powiedzenie, że u nas jest, to co działo się w stalinowskiej Rosji czy hitlerowskich Niemczech, ale nie jest najmniejszą przesadą, to wielkie ostrzeżenie, że rządzą w Polsce ludzie, którzy podzielają istotny pakiet wartości, który był pakietem wyznawanym przez faszystów czy bolszewików, komunistów. Absolutnie w tym nie ma słowa przesady." – na spotkaniu z mieszkańcami w Lublinie (20.01.2023)
 154. "Znowu jest dużo emocji wokół jego nazwiska w ostatnich dniach. Czy naprawdę jest tak ważne, że Sikorski z temperamentem, czasami z przesadą, ale z reguły trafnie powie coś na temat tego, co się dzieje w Polsce czy na świecie? Ostatnio, kiedy mówił o tym, że PiS zachowywał się dwuznacznie w przededniu wojny w Ukrainie [ patrz: Potencjalny rozbiór Ukrainy - przyp. Muzeum IV RP ]. Dlaczego nikt dzisiaj w oficjalnych mediach nie zada pytania Kaczyńskiemu i Morawieckiemu, dlaczego mając bezpośrednie informacje od USA o planach rosyjskiej napaści na Ukrainę, spotykali się z najbardziej prorosyjskimi liderami politycznymi w Europie? Przecież tego typu działaniastukrotnie ważniejsze niż wypowiedzi tego czy innego polityka, nawet jeśli ma czasami wybujały temperament." - podczas spotkania z mieszkańcami Siedlec (24.01.2023)
 155. "Znamy interpretację wybitnego demografa i specjalisty od spraw rodzinnych, prezesa Kaczyńskiego, według którego Polki nie chcą rodzić, bo dają w szyję. W sumie brzmi jak taki suchar, kiepski dowcip, ale przecież nie ma tu się z czego śmiać, bo jeśli najważniejsza osoba w Polsce, ten, który rządzi Polską od 7 lat właściwie bez realnej kontroli parlamentu czy mediów publicznych. No wiadomo, jak jest, ale on chyba naprawdę w to wierzy. Jakby nie składa mu się w głowie to, że w Polsce dzisiaj kobiety mówią, że boją się zajść w ciążę. Zamiast serdecznej opieki ze strony instytucji państwa mają poczucie zagrożenia. Przecież tu nie ma co zasłaniać tej prawdy." - ibidem
 156. "Marzyliście kiedyś o willi albo o wygodnym apartamencie i to za darmo? Na pewno. I jest ktoś, kto spełnia takie marzenia. Pan minister Czarnek. Ale tylko koleżkom z PiS-u. Właśnie w ostatnich dniach rozdał im 40 milionów waszych, publicznych pieniędzy żeby kupili sobie właśnie takie wille i apartamenty. Dokładnie w tym samym czasie ten minister Czarnek nauczycielom błagającym go choćby o minimalne podwyżki powiedział: mamy wojnę, więc musimy poczekać. A! Premier Morawiecki zareagował: zamierzam podziękować za to panu ministrowi. Wiecie, im się już naprawdę w... głowach poprzewracało." – w nagraniu opublikowanym na Twitterze (03.02.2023)
 157. "Joe Biden krótko i dosadnie: Donaldzie, będziemy bronić solidarnie wolności i demokracji. Zawsze i wszędzie ." - na Twitterze (21.02.2023)
 158. "Pan minister Czarnek mówi, że "willa plus" to świetnie przygotowany program. A ja chcę wam powiedzieć, że "cela plus" będzie programem jeszcze lepiej przygotowanym. Dla tych wszystkich, którzy w sposób tak bezprzykładny i tak świetnie zorganizowany jeśli chodzi o pieniądze zbudowali system dojenia państwa i publicznych pieniędzy." – w "Faktach po Faktach" TVN24 (23.02.2023)
 159. "Orlen wypłacił Putinowi w ciągu tego roku, kiedy trwa wojna, według ekspertów nawet ponad 40 miliardów złotych, za której ropę już miało z Rosji nie być. Dzisiaj dotarła do mnie także informacja równie bulwersująca, Orlen nadal kupuje ropę z Rosji dla czeskich zakładów. Nadal finansuje w jakimś sensie wojnę. Ktoś złośliwie, ale dość celnie zauważył, że być może pan Obajtek jest nietykalny tak jak każdy oligarcha Putina, bo tak naprawdę biorąc pod uwagę skalę tego, co robi pan Obajtek on jest dzisiaj jednym z największych oligarchów Putina." – na spotkaniu z mieszkańcami Pabianic (28.02.2023)
 160. "Jak się dowiadujemy, że CBA wjeżdża do gabinetu ginekologicznego i tam aresztuje dokumentację z ostatnich 30 lat pod jakimś pretekstem. Ja nie wiem, ja nie znam sprawy, ja nie wiem, jakie mieli powody. Ja tylko wiem, że CBA będzie miała do dyspozycji dokumentację ginekologiczną setek, a może tysięcy kobiet od 30 lat. To znaczy, mogą to zrobić nam w każdym miejscu. To już nie jest upokorzenie, przecież nas duszą, przecież to jest coś tak upiornego. Pamiętam te konferencje prasowe tych obleśnych dziadów z tych służb specjalnych, wiecie jacyś goście, co tam krowę pokazywali w czasie kryzysu uchodźczego. To są często jakże dwuznaczne typy i są gotowi pchać nam ręce w nasze najbardziej intymne życie. Ten atak na wolność ma bardzo różne wymiary, zaczyna to być takim upiornym symbolem, że wpadli na pomysł, żeby dyskutować nowe pomysły Kai Godek, tzn., że jakbyśmy tu zaczęli dyskusję o prawie do legalnej aborcji, to już za to pójdziemy siedzieć, taki jest pomysł i będą to rozpatrywali 8 marca w Sejmie."ibidem
 161. "Niedługo mamy wybory. One zadecydują nie tylko o mojej przyszłości, ale też o pana przyszłości. Jestem przekonany i proszę mi wierzyć - wiem co mówię, że Polska idzie ku przepaści, jeśli PiS będzie dalej rządził. Ja nie będę udawał, tylko po to, żeby ludziom, którzy uważają, że nie należy źle mówić o PiS-ie, żeby tym dawać jakąś sferę komfortu. Uważam, że to jest takie złe, co robią, że nie należy mówić o niczym innym, tylko o tym, bo to zagraża mojej ojczyźnie." - podczas spotkania z wrogami narodu w Rokietnicy (niem. Rokstätt) - 10.03.2023
 162. "W sprawie pana Tulickiego nie odpowiem precyzyjnie, bo pan powiedział o "dziennikarzu Tulickim", ja nie słyszałem o "dziennikarzu Tulickim". Wiem, że jest jakiś człowiek, który pracuje w PiS-owskiej telewizji, ale on nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem. Nie mam czasu i szkoda mi życia, żeby pozywać ich za to, co robią mnie, mojej rodzinie, czy z moim bezpieczeństwem ci pałkarze medialni, jak pan Tulicki i cała reszta, która wysługuje się Kaczyńskiemu. Problem polega na tym, że oni niszczą porządek medialny i wolność słowa. Oni robią łajdactwa nie mnie, tylko całej polskiej opinii publicznej." - podczas spotkania z wrogami narodu w Sosnowcu (niem. Sosnowitz) - 25.03.2023
 163. "Pan uważa, że ja wykorzystywałem policjantów. To jest pana zdanie. Niech pan spyta policjantów w Sopocie, pod moim domem, kiedy byłem premierem, odbyło się ok. 100 manifestacji różnego typu. Było nawet miasteczko namiotowe. Miejsce, w którym mieszkałem, a byłem premierem, chroniło dwóch policjantów." - ibidem
 164. "Na końcu jest pytanie o sprawczość, o siłę. Miałem nadzieję że opozycja tak się da zorganizować, żeby myśleć realnie, nie tylko o wygranych wyborach, ale też o możliwości odrzucania veta prezydenckiego, bo nie mam złudzeń i to doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że prezydent Duda czasami chce się pokazać jako zachodni, praworządny i europejski, ale tak naprawdę prezydent Duda jest dokładnie w takim samym stopniu odpowiedzialny za ten niewiarygodny bałagan w systemie prawa w Polsce i przede wszystkim za łamanie standardów praworządności." – w czasie spotkania ze studentami na Uniwersytecie Opolskim (niem. Oppeln) - 28.03.2023
 165. "Nie ma akceptacji, przynajmniej z mojej strony, dla szargania naszych narodowych świętości, szczególnie że tak naprawdę nie mieliśmy tego w naszej historii zbyt wiele, tych momentów wzniosłych, gdzie cały świat zachwycał się. Mam takie poczucie, że tak, jak coś bardzo złego działo się i dzieje do dziś z legendą Lecha Wałęsy i z legendą pierwszej Solidarności, że w pewnym momencie ktoś uznał, że to musi być jego, że Solidarność nie była doświadczeniem nas wszystkich, tylko jednej partii i że to nie Wałęsa, bo on nie jest ich, tylko dzisiejsi politycy PiS-u, że to tworzyli wielką Solidarność. Z papieżem dzisiaj i z pamięcią o Janie Pawle II zaczyna być tak samo. Nikt nie powinien ani z lewa ani z prawa robić z Ojca Świętego takiej figury politycznej, którą się będzie przestawiało w zależności od interesu." – na spotkaniu z mieszkańcami Chełmna (03.04.2023)
 166. "Najgorszy syf wjeżdża do naszego kraju, a rząd bezradnie przygląda się tej patologii – to słowa jednego z rolników, cytowane przez Tygodnik Rolniczy. A teraz szefowa Izby Zbożowo-Paszowej: to zboże w końcu wyjdzie z tych wagonów i przyjdzie do nas. Tam się mógł rozwinąć robak i się rozwinął, różne bakterie i grzyby. To słowa o zbożu, które płynie od miesięcy z Ukrainy do Polski. Miało pomóc Ukrainie, miało ratować głodujących w Afryce, a tak naprawdę rujnuje polskich rolników i powoduje, że wszyscy zastanawiamy się, z jakiej mąki robiony jest polski chleb. Ostrzegałem już w czerwcu, razem z polskimi rolnikami. Mówiłem że tak się stanie. Kaczyński zareagował na to słowami: Tusk stoi po złej stronie. A Morawiecki powiedział: to jest ruska propaganda. Przez ostatnie miesiące udawali że coś robią, a nie zrobili nic. Poza jednymzarobili pieniądze. Polacy dyskutują czy rządzą nami idioci czy złodzieje. Wygląda na to, że jedno i drugie." - w nagraniu opublikowanym w social media (12.04.2023)
 167. "Dzisiaj warto też głośno zażądać i robię to w imieniu tych wszystkich, których spotykam w całej Polsce. Aby komisarz wyznaczony przez PiS, komisarz ds. rolnictwa w UE, który w marcu, dwa tygodnie temu, rozkładając ręce powiedział, że on czeka na jakieś dyspozycje od Kaczyńskiego czy PiS-u czy rządu, i to nie jest kwestia honoru, bo już dawno przestałem apelować do takich uczuć jeśli chodzi o PiS-owców, ale w interesie jakby polskiego rolnictwa, ale też samego komisarza Wojciechowskiego: podaj się chłopie do dymisji, zrezygnuj. Zmarnowałeś ten rok, ludziom ich wysiłek, pieniądze, ciężką pracę. Nie ma co czekać na jakieś procedury odwoływania."Donald Tusk w trakcie posiedzenia klubu KO w Lublinie (18.04.2023)
 168. "Wiecie, że w telewizjach prawicowych, czy portalach, zawsze jak jest 4 czerwca, to się przypomina odwoływanie rządu Jana Olszewskiego. Chcę tu powiedzieć i ciekaw jestem, czy publicznie pan prezes Kaczyński zaprzeczy. Nikt mi tak często nie mówił tak złych rzeczy o rządzie Jana Olszewskiego, jak Jarosław Kaczyński, właśnie wtedy, w tym roku, kiedy odwoływaliśmy rząd Jana Olszewskiego. Kaczyński mówił o Janie Olszewskim, jako o bardzo zapiekłym polityku, który nie jest zdolny do żadnego, najmniejszego porozumienia. Rząd Jana Olszewskiego był rządem mniejszościowym i bardzo nieudolnym pod każdym względem. [...] Osobiście ceniłem Olszewskiego z lat działalności opozycyjnej za komuny. Był szlachetnym człowiekiem. Nie nadawał się na stanowisko premiera i to nie była odosobniona opinia, jak państwo być może pamiętacie." - podczas spotkania w Tarnobrzegu (24.04.2023)
 169. "Problem polega na tym, że wtedy po prostu w Sejmie uznano i przedstawiono wszystkie powody, dla których rząd Jana Olszewskiego został odwołany, w procedurze demokratycznej: jest wotum nieufności, posłowie głosują, rząd jest odwołany. Wiecie, kto tak naprawdę w Polsce obalał premiera? Jarosław Kaczyński, kiedy gratulował pani premier Beacie Szydło, że jest świetna i ona była szczęśliwa na mównicy sejmowej, nie wiedząc, że w nocy on już wyśle informację, po tym słynnym hymnie pochwalnym na jej temat, że ona już nie jest premierem." - ibidem
 170. "Spytajcie panią Szydło, dlaczego została obalona przez prezesa Kaczyńskiego, co takiego się stało. Odwołanie Beaty Szydło było przykładem machinacji właśnie w ciemności, bez transparencji, bo do dziś nikt nie dowiedział się, dlaczego odwołano tak popularną wśród wielu wyborców PiS szefową rządu. Nagle, z godziny na godzinę, trach i nie ma kobity. To jest obalanie. To rozumiem. A nie tam jakieś demokratyczne głosowanie." - ibidem
 171. "Od kilku lat żyjemy w państwie, którego władza promuje przemoc. Mam ze sobą całą teczkę cytatów, cytatów o tym, jak minister od oświaty albo Rzecznik Praw Dziecka mówią, jak to fajnie jest lać dzieci, że jak się nie bije dzieci, to jest problem wychowawczy. Żyjemy w kraju, w którym władza nie tylko promuje przemoc, demonstruje pogardę wobec słabych. Nie ma w tym przypadku, że w Polsce jest coraz mniej powietrza dla słabszych, czy to są ludzie z niepełnosprawnościami, czy to są kobiety odarte ze swoich praw, czy to są dzieci. Ta władza albo nie robi nic, bo nie potrafi, albo odwraca się plecami do problemu, albo robi jakieś brutalne cyrki, gdy tragedia się zdarzy. Ten margines społeczny, gdzie jest najwięcej przemocy, alkoholu, cierpień polskich dzieci, to też jest niestety symbol czasów PiS-owskich w Polsce. Ludzie, którzy pracują, muszą wiedzieć, że ta praca ma sens. [...] Generalnie 90 proc. Polek i Polaków to są ludzie, którzy nie boją się pracy, którzy chcą pracy godnej, którzy chcą swojej godności. Wszystko w Polsce od kilku lat jest postawione na głowie. Królami życia są ci, którzy chleją, biją dzieci, biją kobiety i pracą się nie zhańbili od wielu, wielu lat. Wymarzona polityczna klientela dla władzy, która sama ma podobny sposób myślenia do tej klienteli. Na różnego sposoby rozczytuje się ten skrót PiS, jeśli powiemy, że to Patologia i Sitwa, to nie wymaga to żadnego uzasadnienia." - podczas spotkania z wrogami narodu w Sulechowie (niem. Züllichau) - 12.05.2023
 172. "Przejmować się tym zagrożeniem faszyzmem, tym brunatnym kolorem w polityce należy naprawdę należy się tym przejmować naprawdę wtedy, kiedy władza, ci, którzy sprawują realną władzę, zaczynają właśnie taki nieskrywany flirt, romans z tego typu siłami. To wtedy historia powtarza się 1:1, bo zaczęło się w Niemczech w latach 30. To był marginalny ruch, ale władza uznała, że można z nim jakoś współgrać, można z nim jakoś kooperować i za chwilę się dowiemy, że idealnym koalicjantem dla Kaczyńskiego jest młody blondyn o niebieskich oczach, który mówi: Polska bez Żydów, Polska bez Europy, Polska bez gejów. Nie chce mi się powtarzać już tego." – na spotkaniu z wrogami narodu w Lidzbarku Warmińskim (niem. Heilsberg) - 22.05.2023
 173. "Chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję, złamali dobre obyczaje i fundamentalne zasady demokracji ze strachu przed utratą władzy, ze strachu przed ludźmi, przed odpowiedzialnością po przegranych wyborach. Najlepszą odpowiedzią na to, co dzisiaj się tutaj stało i co jest rzeczywiście jednym z najdramatyczniejszych momentów naszej polskiej demokracji po roku 1989, tą odpowiedzią będzie marsz 4 czerwca. Było 100 powodów, żeby wyjść na ulice i protestować przeciwko temu, co się dzieje w Polsce. To jest 101 powód, równie poważny jak poprzednie. Jeszcze raz wszystkich zapraszam, chciałbym, żeby cała Polska zobaczyła, że nie ma zgody Polaków na likwidację polskiej demokracji, o którą całe pokolenia walczyły. Mamy strategię na komisję. Jeśli pytacie państwo o strach, widzieliście dzisiaj tchórzy, którzy głosują za komisją, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika. Naszą odpowiedzią będzie odwaga, nasza i obywateli. Zobaczycie państwo, że ci, którzy dzisiaj zagłosowali za złamaniem konstytucji, będą tego bardzo, bardzo żałowali." - na briefingu prasowym w Sejmie (26.05.2023)
 174. Tusku slubuje.jpg
  "Jest nas dzisiaj pół miliona ludzi na ulicach Warszawy, absolutny rekord. Czy na pewno warto szukać różnic między nami? Przecież wszyscy tak jak tu jesteśmy chcemy Polski wolnej, praworządnej, bezpiecznej, chcemy Polski uczciwej, czystej, zielonej, samorządowej i europejskiej. Jestem gotów swoje życie poświęcić, żeby Polska była taka jak w tych siedmiu punktach." - podczas Marszu Nieodległości, na któy wg [[Media Przyjazne Narodowi|Mediów Przyjaznych Narodowi]] nikt nie przyszedł (04.06.2023)
 175. " Jak wiecie, jestem Kaszebą. Dobrze rozumiem historię trudniejszą od prostszych interpretacji [Prezes jest tylko jeden|prezesa]] Kaczyńskiego. A wiecie, że święte słowa Kaszubów, one brzmią: Czujce tu ze serca toni skład nasz apostolści: Nie ma Kaszub bez Poloni, A bez Kaszub Polści. Ja nie muszę tego tłumaczyć, ale chcę, żebyście dobrze mnie zrozumieli. Kaszebi przez 200 lat mówili o tym, że mają Polskę tu, w sercu toni, czyli w głębi. Tak jak my dzisiaj," - ibidem
 176. "Polska w sercu to nie geografia, nie abstrakcyjny termin. Polska to wolność, demokracja, solidarność. Polska to jest miłość do tej ziemi, rodaków. Nie ma Polski bez miłości i solidarności." - ibidem
 177. "Demokracja umiera w ciszy, od dzisiaj już nie będzie ciszy. Podnieśliście głos w imieniu 38 milionów Polek i Polaków, podnieśliście głos za demokracją, żeby nie umarła, mimo codziennych zamachów PiS-u i Kaczyńskiego. Demokracja w Polsce nie umrze, nie będzie ciszy, będziemy głośno krzyczeć. Chcę wam powiedzieć: mamy się czym przejmować, dzieje się zło, a my z tym złem wygramy 15 października! [...] Ślubuję wam - i możecie to nazwać ślubowaniem Tuska, jeśli wam się podoba: zwycięstwo, rozliczenie zła, zadośćuczynienie krzywdom ludzkim i pojednanie między Polakami." - ibidem
 178. Tusku dziękuje służbom.png
 179. "Przed chwilą CBOS, a więc ta rządowa pracownia, która jest znana z takich trochę wyników odbiegających od wszystkich pozostałych pracowni, podali informację, że KO ma najlepszy wynik od 2015 roku. To znaczy że my w ciągu dwóch lat odrobiliśmy i zwiększyliśmy swój wynik o 16 pkt. proc." – na spotkaniu z wrogami narodu w Kłodzku (niem.: Glatz) - 19.06.2023
 180. "Nie wierzę w to, żebyście wszyscy chcieli Polski, gdzie władza w każdej sprawie kłamie i ma tak naprawdę swoich wyborców bardzo często za ludzi nierozgarniętych, bo jeśli ja patrzę dzisiaj czy wczoraj w TVP Info, w tej pisowskiej telewizji taki duży napis: w Polsce z tygodnia na tydzień wszystko tanieje [...] już nie trzeba mieć jakoś szeroko otwartych oczu, wystarczy chodzić codziennie do sklepu, żeby wiedzieć, jak bezczelne to kłamstwo i że właściwie to jest plucie ludziom w twarz." - ibidem
 181. " [ politycy Partii ] tak naprawdę różnią się od komunistów, od PZPR-u tylko jednym, mechanizm jest identycznie ten sam, kryteriaidentycznie te same, po prostu dużo więcej chapią, to jest nieporównywalnie więcej, niż robili to ci aktywiści PZPR-u wtedy w czasach nomenklatury. Nomenklatura pisowska jest bez porównania bardziej bolszewicka niż to, co pamiętamy z lat 70., 80." - ibidem
 182. "Chcę do tych wszystkich, którzy właśnie zasłaniają oczy i zatykają uszy przed słowami prawdy, ja chcę zapytać tych wszystkich czy się oburzyli, ja nie słyszałem, kiedy Jarosław Kaczyński mówił i to jest wierny cytat “Będziemy dążyć do tego by nawet przypadki ciąż trudnych, kiedy dziecko jest zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane miało imię”. To pozornie szlachetne zdanie, ta pozornie szlachetna intencja, to są te słowa człowieka, który rządzi, rządzi jednoosobowo w Polsce, to właśnie takie słowa doprowadziły do sytuacji, w której lekarz zastanawia się, czy ratować życie kobiety, bo wykładnia jaśnie panującego jest przecież jednoznaczna. Ja też pamiętam słowa, „a nie słyszałem oburzenia”. Pamiętam słowa Jarosława Kaczyńskiego po protestach kobiet, nie tylko kobiet po tym werdykcie trybunału. ” Każdy średnio ogarnięty człowiek rozumie i może sobie taką aborcję za granicą załatwić, taniej lub drożej”. Ja bardziej cynicznych słów, ja bardziej bezwzględnych słów w Polskiej polityce nie słyszałem. Nie wiem, dlaczego ci, którzy są nadwrażliwi dzisiaj, nie zapytali prezesa Kaczyńskiego, czy kobieta umierająca na łóżku w polskim szpitalu, to ona ma sobie w tym momencie załatwić taniej albo drożej za granicą." - ibidem
 183. "PiS wydaje mi się najmniej chrześcijańską partią w historii naszej ojczyzny. Stosunek do ojczyzny, stosunek do dzieci, stosunek do kobiet, wszystkie te działa opresyjne. To poczucie, które narasta w nas wszystkich, że krajem rządzą ludzie zainteresowani wyłącznie mamoną, wyłącznie pieniędzmi. Te skuteczne niestety działania, które deprawują tak dużą część kleru w Polsce. To wszystko jest ze szkodą na wierzących." - ibidem
 184. "Jeśli chcemy, a przecież wierzący chcą tego, żeby kondycja chrześcijaństwa była jak najlepsza, to trzeba jak najszybciej PiS odsunąć od władzy. Ratunkiem dla kościoła, który naprawdę jest zagrożony, widzimy to, zanikają powołania, dzieci nie chcą chodzić na religię w szkołach, ale to wynika z tego, że coraz częściej ludzie widzą ten znak równości postawiony przez złych ludzi. PiS = kościół, kościół = PiS, dla mnie mój kościół nie ma nic wspólnego z PiS-em i w ogóle nie powinien, mieć nic wspólnego z władzą." - ibidem
 185. "Bardzo bym chciał, żebyśmy przekonywali każdego dnia Polki i Polaków, że dobry rząd, nasz przyszły rząd odzyska kontrolę nad polskimi granicami, który zbuduje rozsądną , odpowiedzialną, bezpieczną politykę migracyjną, który będzie prowadziłnowoczesną politykę migracyjną. Państwo otwarte, ale wpuszczające wyłącznie tych, których chce wpuścić. Równocześnie będzie to państwo, które znowu w swój kod genetyczny niemalże przywróci szacunek do innego człowieka, do innej religii, innej preferencji seksualnej, innej rasy. To być może jest najważniejsze zadanie dla nas po wyborach i musimy temu zadaniu sprostać natychmiast, w sposób taki bezdyskusyjny, jednoznaczny."podczas spotkania klubu KO we Wrocławiu (niem.: "Breslau") - 20.06.2023
 186. " Jestem w tym kompetentny. Nikt do Polski nie miał zamiaru przysyłać na siłę nawet jednego migranta czy uchodźcy. To Polska otrzymała zapisy w tych europejskich projektach, umożliwiające, choćby w związku z presją migracyjną z Ukrainy, zwalniające Polskę z jakichkolwiek obowiązków związanych z mechanizmem relokacji. robią referendum na temat, który został rozwiązany, też z udziałem zresztą ich urzędników, bo to się działo też w ostatnich latach." - ibidem
 187. "To jest w ogóle bardzo ciekawy debiut nowego szefostwa kampanii [ Partii ]obrazić równocześnie i Dolny Śląsk i Łódź. Powiedzieć na początek swojej pracy, że w Łodzi nie będzie spotkania, bo chcą być blisko ludzkich spraw. Nie wiem jak się łodzianie w tym momencie poczuli i powiedzieć chyba coś jeszcze bardziej prowokacyjnego, że tu, na Dolnym Śląsku się czują jak u siebie w domu." - ibidem
 188. "Jesteśmy we Wrocławiu, to jest wrocławski nowy targ. Tutaj w sobotę o godzinie 13 spotkamy się my wszyscy, którzy wierzymy, że Polska może być taka jak Dolny Śląsk, Wrocław, nowoczesna, słoneczna, radosna, z ambicjami. Rzucili wam wyzwanie pisowcy, przestraszyli się Łodzi i postanowili najechać Dolny Śląsk. Tak, to jest wyzwanie dla was wszystkich, którzy macie Polskę w sercu, którzy wierzycie w dumny Dolny Śląsk i w dumny Wrocław. Bądźmy tam razem, bardzo mi na tym zależy." – w nagraniu opublikowanym w social media (20.06.2023)
 189. "Do ludzi z Bogatynia i Turowa to są słowa, z taką prośbą, żebyście zawieźli do siebie, a w sobotę powtórzyli Kaczyńskiemu i Morawieckiemu to, o czym rozmawiamy dzisiaj w Jeleniem Górze o nieszczęściu jakie spotkało Bogatynię, to nieszczęście ma na imię PiS. Ta krótka i dramatyczna historia Bogatyni i Turowa pod rządami PiS-u jest metaforą tego, co dzieje się w Polsce od ośmiu lat." - podczas wiecu wrogów narodu w Jeleniej Górze (niem.: Hirschberg im Riesengebirge) - 22.06.2023
 190. "To jest tylko krótki, przykry incydent, rządy PiS-u, represje wobec niezależnych samorządów, kłamstwo i korupcja. Uwierzcie mi, ten przykry, ale krótki w naszej historii incydent właśnie kończy się na naszych oczach." - ibidem
 191. "Według wieloletniego managera branży energetycznej koszty złodziejstwa, koszty korupcji, nieudolności, cwaniactwa związane tylko z elektrownią i kopalnią w Turowie, to między 3 a miliardów złotych. Eksperci nie mają też wątpliwości, że to wszystko, co złego dzieje się dzisiaj w kopalni Turów, to wyłącznie konsekwencja nieudolności, złego zarządzania, korupcji i kolesiostwa." - ibidem
 192. "Oskarżam was panowie Kaczyński i Morawiecki o kompletne zaniedbanie, o załamanie polityki migracyjnej w Polsce. Odpowiecie za to. Jak tylko oddacie władzę, a oddacie ją jesienią, odpowiecie także za to zaniechanie." - ibidem
 193. "Oskarżam PiS-owski rząd o sprowadzanie niekontrolowanej liczby ludzi, których później tu w Polsce nikt się zajmuje. Z samego Bangladeszu, akurat nazwa tego państwa stała się tak głośna w ostatnich dniach, sprowadzili pięć razy więcej migrantów, niż mój rząd przez cały rok ze wszystkich tych państw. PiS ściągnął z państw muzułmańskich, proszę, żebyście to naprawdę uchwycili i ponieśli prawdę niewygodną dla PiS-u, jak najdalej. ściągnęli do Polski z państw muzułmańskich 50 razy więcej migrantów, niż my w ostatnim roku rządów PO." - ibidem
 194. "Oglądamy wstrząśnięci sceny z brutalnych zamieszek we Francji. I właśnie teraz Kaczyński przygotowuje dokument, dzięki któremu do Polski przyjedzie jeszcze więcej obywateli z państw takich jak - cytuję - Arabia Saudyjska, Indie, Islamska Republika Iranu, Katar, Emiraty Arabskie, Nigeria czy Islamska Republika Pakistanu. Kaczyński już w zeszłym roku ściągnął z takich państw ponad 130 tysięcy obywateli - 50 razy więcej niż w 2015 roku. Wizy będzie można dostawać łatwo i szybko. Będą je rozdzielać jakby zewnętrzne firmy, bo tak dużo jest zamówień. Dlaczego Kaczyński jednocześnie szczuje na obcych i na imigrantów, a równocześnie chce ich wpuścić setki tysięcy i to właśnie z takich państw? Prezes Prawa i Sprawiedliwości może potrzebuje wewnętrznej wojny, konfliktu i strachu polskich obywateli, bo wtedy lepiej mu rządzić i łatwiej będzie mu wygrać wybory. Musimy go jak najszybciej odsunąć od władzy, żeby uniknąć tego niebezpieczeństwa. Ono się naprawdę czai za rogiem. Polacy muszą odzyskać kontrolę nad swoim państwem i jego granicami!" - na Twitterze (02.07.2023)
 195. "Spotykamy się dzisiaj w Warszawie na spotkaniu Nowoczesnej, a za dwie czy trzy godziny w Pułtusku ma odbyć się piknik rodzinny prowadzony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Ja doceniam oczywiście to dyskretne poczucie humoru pana prezesa, chociaż wydaje mi się, że zbyt oczywiste się staje dla wszystkich, że na pewno wygodniej prezesowi debatować w Pułtusku z samym sobą i dziećmi niż z Tuskiem w jakiejś debacie publicznej. Od tej debaty publicznej, prezesie Kaczyński, tak nie uciekniesz. Sam spowodowałeś kilka sytuacji, o których debatują nie tylko politycy, ale wszystkie polskie rodziny. Podjęliście decyzję jako władza o referendum w dniu wyborów i w tej sprawie nie możecie, nie macie prawa, nie macie szans uniknąć otwartej debaty publicznej, żeby Polki i Polacy dokładnie wiedzieli, o co tak naprawdę chodzi w tej wielkiej grze o najbliższe lata w Polsce, w Europie i na świecie i czego tak naprawdę dotyka ten pomysł, ta idea referendum i tego wielkiego migracyjnego kłamstwa." - na konwencji Nowoczesnej w Warszawie (08.07.2023)
 196. "Piknik odbywa się w Pułtusku, jest piknikiem rodzinnym, wiemy wszyscy, że Jarosław Kaczyński uwielbia rodzinne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Oczywiście bardzo chciałbym, tak jak cała Polska, to jest jednak prezes partii rządzącej i rządzi niepodzielnie od kilku lat w Polsce, żeby on na serio pomyślał o tym, co jest prawdziwym problemem polskiej rodziny, także tej w Pułtusku." - ibidem
 197. "Na wszelki wypadek, panie prezesie, chce poinformować, że takie okrągłe na pikniku to jest piłka, grill jest gorący i proszę uważać, nie dotykać, duże kolorowe to są dmuchane zjeżdżalnie. Tutaj taki instruktaż na pewno się przyda panu prezesowi. Jestem pewien, że bardzo profesjonalnie przygotował loterię fantową na ten piknik. Loterię fantową pod hasłem "Cześć, wujku". Rodzina PiS-owska w takiej loterii nie tylko w trakcie pikniku może wygrać, jak wiecie, willę, limuzynę, dotację dla fundacji założonej wczoraj, stanowisko w spółce skarbu państwa lub w radzie nadzorczej." - ibidem
 198. "Ten autoironiczny piknik rodzinny kosztem rodzin z Pułtuska jeszcze raz przypomina nam o tym, że w Polsce rządzi kilka czy kilkanaście mafijnych rodzin, bo tak naprawdę wygląda dzisiaj PiS-owska władza. Do tego sprowadza się istota tej władzy. Każdej mafii politycznej, gospodarczej, kryminalnej potrzebne jest jako narzędzie sprawowania władzy kłamstwo, umiejętne przerzucanie winy na tych, którzy chcą pilnować prawa, niepohamowane złodziejstwo i pazerność. Jesteśmy tego wszyscy każdego dnia świadkami." - ibidem
 199. "Jesteście, panie i panowie z PiS-u, w Pułtusku. Dzisiaj, być może, jakaś rodzina z Pułtuska wyrusza na wymarzony urlop. Wiemy ze statystyki, onetak samo smutne w Pułtusku, jak i w każdym innym polskim mieście czy polskiej wsi: mniej niż połowa rodzin zdecyduje się z powodów finansowych na jakąkolwiek formę wyjazdowych wakacji. Ale jeśli kogoś dzisiaj stać na krótki wyjazd, on będzie dzisiaj, panie prezesie Kaczyński, w Pułtusku tak wyglądał. Zanotowałem sobie te dane, to są dane np. ze stacji paliw na ul. Warszawskiej w Pułtusku. Będziecie jechali w czwórkę, małżeństwo z dwójką dzieci, do Krynicy z Pułtuska. Zatankujecie za 250 zł. pełny bak niedużego samochodu, kupicie cztery butelki wody mineralnej na podróż, w Pasłęku zatrzymacie się w ]McDonald's, żeby kupić najtańsze zestawy. Dwa dla dzieci, zapłacicie 34 zł., dwa dla dorosłych, zapłacicie 57 zł. Rodzina dojedzie do Krynicy, tam zapłaci za tani domek, bo o hotelu nie ma co marzyć. Za najtańszy domek w Krynicy, za tydzień, nie za dwa tygodnie czy miesięczny urlop, 2450 zł. Tańszego nie znaleźliśmy. Gdyby chcieli skorzystać z hotelu w Krynicy, zapłaciliby ponad sześć tys. zł. Krynica Morska nie jest najdroższym miejscem. Na kolację zjedzą dorsza, frytki, zupę, może dzieciom kupią po gofrze. Pierwszy dzień będzie ich kosztował 2985 zł. Za te sześć dni zapłacą prawie siedem tys. zł., licząc wyłącznie zakwaterowanie i trzy najskromniejsze posiłki dziennie. Do rangi wydarzenia urośnie wizyta na dmuchanej zjeżdżalni, bo trzeba tam zapłacić za dwójkę dzieci 30 zł., a znane nam wszystkim marzenie małych dziewczynek o wplatanym warkoczyku, to jest jednorazowo 30 zł." - ibidem
 200. 14.07.2023 - "Czasami tak jest, że jak 20% z jakichś różnych powodów się uprze i wybierze do władzy ludzi niegodnych tego, a czasami zwykłych łajdaków, to żadne zabezpieczenia instytucjonalne nie wystarczą. Jeśli zło tak, jak jest dzisiaj skoncentrowane w PiS-ie, jeśli to zło uprze się, żeby nie zmieniając Konstytucji i nawet dobudowując jeszcze różne instytucje życia publicznego, które z fasadydemokratyczne, ale uprze się, żeby to każdego dnia właśnie gwałcić, unieważniać, profanować, to to robi […] jedyną gwarancją, że nasza demokracja nie upadnie, jedyną gwarancją, że nasze życie publiczne nie zgnije, to jest dobry wybór. Jak wybierzemy złych ludzi, będziemy mieli złą demokrację." – na spotkaniu otwartym z wrogami narodu w Koszalinie (niem. Köslin)
 201. 19.07.2023 - "Przypadek pani Joanny, która trafiła do szpitala, a tam, otoczona przez policję, przy współpracy z prokuratorem, upokarzana, poniżano jej godność, zabrano jej własność, telefon, laptop i to wszystko działo się w gabinecie ginekologicznym. Ten wstrząsający obraz to jest coś więcej, niż kolejny dramat Polki w państwie rządzonym przez PiS. To nie tylko pani Joanna została upokorzona i ugodzona w samo serce, pamiętamy przecież Izę z Pszczyny, pamiętamy te tragiczne przypadki ze szpitali w Częstochowie, Nowym Targu […] nie chodzi tu wyłącznie o to, co dzieje się z polską kobietą, która w ciężkiej dla niej sytuacji szuka opieki i wsparcia, a spotyka ją bezduszność machiny państwowej, pisowska ideologia, a czasami tak, jak to zobaczyliśmy wczoraj, wręcz atak, taki zmasowany, służb państwowych, w tym policji i prokuratury. To też zakusy pisowskiej władzy i osobista taka potrzeba i Kaczyńskiego i Ziobry, żeby wchodzić z buciorami w nasze, wasze życie w każdym aspekcie […] to są szpitale, o których wspomniałem, gdzie lekarze ze strachu czasami nie ratują życia w sytuacji najbardziej dramatycznej [...] to są wasze sypialnie, gdzie coraz częściej Kaczyński czy Ziobro, czy Konfederacja chcą was kontrolować." – na konferencji prasowej
 202. "Witam was serdecznie. Rudy przyjechał do Ostródy. W jakimś sensie widzę samych rudzielców dzisiaj na widowni." - na spotkaniu z wrogami narodu w Ostródzie (niem.: Osterode) - 27.07.2023
 203. "Premier Morawiecki postanowił wiedząc, że będę dzisiaj w Ostródzie też nagrać filmik o Ostródzie, o bezpieczeństwie, o mnie i o wojsku. Nie wiem, czy widzieliście, przebrał się w taki mundurek, trochę tak, żeby poudawać żołnierza taki t-shirt w kolorze khaki, zrobił taką groźną minę i powiedział, że powinniśmy przeprosić za coś, czego autorem głosującym za pewną ustawą Jarosław Kaczyński. To jest nie pierwszy raz kiedy Mateuszowi myli się, bardzo chciałby dosolić swojemu byłemu szefowi a za każdym razem mu wychodzi inaczej i za każdym razem jakoś tak dowala aktualnemu szefowi. Ja w sumie się cieszę, bo zdaje się, bo mam w pewnym sensie tak jak kiedyś Morawiecki był moim doradcą, nie był tam jakoś szczególnie przydatny i skuteczny, ale doczekałem się tego momentu kiedy jest przydatny i skuteczny. To znaczy, nie ma dnia, żeby nie walną kulą w płot więc premierze, pan słyszy wszyscy chcemy wiece filmów to nas też przybliży do tego momentu, w którym będzie naprawdę z satysfakcja patrzyli na wyniki wyborów." - ibidem
 204. "Jeśli prawie każdego dnia dostajemy informację o kolejnym nielegalnym składowisku odpadów czy śmieci i prawie każdego dnia mamy informację, że coś płonie. To znaczy, że PiS, widzę ten napis PiS równa się drożyzna, ja czuję, że dziś PiS równa się trucizna." - ibidem
 205. "Przyjedźcie 1 października na marsz miliona serc. I nie pytajcie, tu zwracam się do malkontentów, sceptyków, ludzi małej wiary, nie pytajcie po co jest ten marsz. Bo tak jak pół miliona ludzi w Warszawie dokładnie wiedziało, że jest rzeczą absolutnie dzisiaj najważniejszą pokazać władzy i pokazać wszystkim Polkom i Polakom, że jest siła, że rodzi się siła, która może to wszystko zmienićtak 1 października musimy pokazać, że ona już naprawdę jest gotowa do zwycięstwa, do przejęcia władzy i do uporządkowania Polski po tym brudzie, po tej truciźnie, spaleniźnie, jaką nam PiS zgotował." - ibidem
 206. " Chcę tu z Ostródy głośno powiedziećludzie obudźcie się, nas jest 70%. Jakiś gość, prezes partii, która za chwilę i słusznie przegra wybory, on nam będzie mówił kto jest patriotą, a to jest wrogiem narodu. Nie, nikt tego już nie będzie słuchał, nikt nie ma prawa takich rzeczy opowiadać." - ibidem
 207. "Nie jest patriotą ten, kto wykorzystuje machinę państwową przeciwko bezbronnej polce, nie jest patriotą ten kto okrada nas, Polskę, spółkę skarbu państwa za którą odpowiada, instytucje. Nie, taki ktoś nie jest patriotą. Nie jest patriotą ten, kto media publiczne zamienia w taką, przecież to nie jest przesada, kiedy powiemy: w szczujnię, to znaczy w taką fabrykę nienawiści, konfliktu i pogardy. Prawdziwy patriotyzm, to już wiemy o Kaczyńskim i Morawieckim, że z jakiegoś powodu niezdolni do tego, zdolnitylko do tego, żeby wyzywać pomstować na w sumie na 70% narodu." - ibidem
 208. "Doszły do mnie sygnały prawie wprost z Pałacu Prezydenckiego pana prezydenta Dudy, że po tym, kiedy wezwałem do marszu 1 października, i wiedzą, że nas tam będzie naprawdę milion, już podjęli decyzję, żeby wybory przesunąć. Chciałbym, żebyście usłyszeli to w swoich pałacach, panie prezydencie, panie premierze Morawiecki, panie Kaczyński, że ludzie tu, w Ostródzie, i w całej Polsce i tak nie ulegną, i tak się nie poddamy. Jeśli jest prawdą, że chcecie już zacząć manipulować przy terminie wyborów, jeśli jest prawdą, że szukacie już pretekstu, żeby te wybory przełożyć na święte nigdy, jeśli pan prezydent chce te wybory przesunąć, żeby marsz miliona serc nie był tuż przed wyborami, to chcę wam powiedzieć, że jak będzie trzeba, to będziemy maszerować nie jeden dzień, tylko do dnia wyborów. [...] Nie ukradniecie demokracji, nie ukradniecie Polkom i Polakom naszego zwycięstwa." - ibidem
 209. "Jak ja dzisiaj słyszę po raz kolejny prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego, jak chyba dzisiaj z 40 razy wymienili moje nazwisko. Wiecie, że jeden z moich współpracowników policzył ile czołowi politycy PiS-u w mediach, ja nie mówię co tam przez sen mówią, ale w mediach publicznie wymienili moje nazwisko 1116 razy, w ciągu tygodnia. To już jest namiętność, taka poważna. Więc ja mam apel do wszystkich symetrystów, żeby może dzisiaj głośno powiedzieć pisowcom: nie straszcie Tuskiem, przestańcie straszyć Tuskiem, anty-Tusk nie wystarczy jako program." - ibidem
 210. "PiS będzie przez najbliższe tygodnie mówił nieustannie o bezpieczeństwie, będzie straszył nas ewentualnością konfliktu zbrojnego. Im naprawdę po głowach chodzi taki pomysł, że gdyby miało się okazać, a przecież to już prawie widać, że mogą przegrać wybory, to moim zdaniem będą gotowi nawet wykorzystać kwestie bezpieczeństwa, zagrożenia ze względu na wojnę, na wydarzenia i działania na Białorusi, żeby zablokować demokratyczne procedury w Polsce." - ibidem
 211. "Głosujesz na Konfederację – twój wybór. Nie mówię do pana, tylko do hipotetycznego wyborcy Konfederacji. Każdy ma prawo głosować na kogo chce, na tym polega demokracja. Ale głosując na Konfederację, proszę cię pamiętaj, że głosujesz na kolejną kadencję PiS-u. Nie miej żadnych wątpliwości. Nie głosujesz na żadną wolność, nowoczesność, niskie podatki. Po prostu głosujesz na partię, której zadaniem jest przedłużenie rządów PiS-u " - ibidem
 212. "Jeśli dzisiaj, wczoraj byliśmy świadkami dziesiątek agresywnych, niemądrych wypowiedzi panów Błaszczaka, Morawieckiego na temat zdarzenia, jakie miało miejsce na granicy z Białorusią, to dlatego, że dobrze wiedzą, że muszą za wszelką cenę zagłuszyć prawdę o tych zdarzeniach, prawdę o swojej niekompetencji, prawdę o tym, jak zaciemniają obraz, jak lekceważą Polki i Polaków, ukrywając przed nimi kluczowe informacje. Wiecie, że my musieliśmy czekać prawie 12 godzin? po 19:00 zdecydowali się przyznać, że białoruskie śmigłowce naruszyły naszą przestrzeń powietrzną. Dzisiaj problemem jest nie tylko nasz sąsiad, a więc nieodpowiedzialny dyktator Łukaszenka, nie tylko grupy wagnerowców, nie tylko wojna w Ukrainie, ale dzisiaj naszym problemem jest także to, na co mamy bezpośredni wpływ, czyli rząd, który z tymi sprawami kompletnie sobie nie radzi. Przez te 12 godzin pierw słyszeliśmy, że nic się nie stało [...], a później, kiedy się okazało, że się stało, tylko znowu nie zauważyli i nie usłyszeli tych helikopterów, to ich jedynym pomysłem było brutalne atakowanie opozycji, w tym mnie, na niekończących się konferencjach prasowych. Nie obronimy Polski, jeśli rządzić będą ludzie, którym się wydaje, że metodą na obronę Polski jest oskarżanie rodaków, oskarżanie konkurentów politycznych w Polsce o własną nieudolność. Ten rząd naraża Polskę, wszystkie polskie rodziny na poważne niebezpieczeństwo." - na spotkaniu z wrogami narodu w Ustroniu (04.08.2023)
 213. "Oni nawet gdyby chcieli zareagować, nie potrafią, bo nic nie widzą, nic nie słyszą, nie widzą rakiety, nie widzą śmigłowców, nie widzą, że granica z Białorusią jest kompletnie nieszczelna. Zbudowali mur w cudzysłowie, zrobili 50 konferencji prasowych pod tym płotem, bo to jest płot nie mur, a równocześnie puszczają filmy, np. ich pracownicy. Jest taka pani konsul, nie ma miesiąca, żeby nie puszczała filmików jako ostrzeżenie, jak łatwo jest przekroczyć granicę nielegalnym migrantom. Według ekspertów także rządowych, każdego dnia przez granicę nielegalnie przechodzi 100-150 migrantów, każdego dnia. Ja nie mówię nic przeciwko migrantom, ja mówię o tych, którzy uprawiają propagandę sukcesu w tej kwestii, mieszają ludziom w Polsce w głowach, uspokajając "wszystko jest w porządku". - ibidem
 214. My dzisiaj zadłużamy się na dziesiątki miliardów złotych w Korei za obietnice czołgów i haubic w przyszłości. Wojna jest dzisiaj. Macierewicz, Kaczyński, Morawiecki rozbroili Polskę, z powodów o których nie chcę tu mówić, nie będę rzucał pustych podejrzeń. Co do Macierewicza, nie trzeba rzucać żadnych podejrzeń, to już książki powstały na ten temat. Czy to jest dla Polski jakaś różnica – że uczynili Polskę w dużym stopniu bezbronną, bo są agentami albo głupcami? Jaka różnica z punktu widzenia interesu narodowego? Czyagentami, czy są głupcami – wystarczające oba są powody, albo jeden z nich, żeby ich zmienić jak najszybciej." - ibidem
 215. "Wiecie, że prezydent Duda ogłosił, że opozycja, że my wygramy wybory. Wiecie, w jaki sposób to zrobiłzwrócił się do PiS-u, Sejmu, żeby przegłosować niekonstytucyjną ustawę, która ma dać jemu, a nie przyszłemu rządowi, narzędzia do prowadzenia polityki europejskiej. To jest przeciw Konstytucji, to jest przeciw polskim interesom, ale traktujmy to jako jednak jednoznaczną zapowiedź ich klęski. Dzisiaj niektórym się wydaje, że prezydent Duda będzie wielkim problemem dla tych, którzy wygrają i będą chcieli utworzyć rząd […] Zobaczycie, jak panu prezydentowi rura zmięknie, kiedy się okaże, że jego patron i jego partia są w opozycji, są słabi, są rozliczani." - ibidem
 216. "Gdybyśmy literalnie potraktowali program Konfederacji, wyjście z Unii Europejskiej, geje do więzienia albo wyrzucić z Polski, bez podatków, bez Żydów [...] to jest ich program. Trzeba też poważnie traktować ich tezy, że dzieci należy bić [...] Jak Konfederacja mówi "bez ZUS-u", to kłamie, ale jak Konfederacja mówi "wyjdziemy z Unii Europejskiej, lać gejów i Żydów, bić kobiety, bić dzieci, kobiety do więzienia" to mówią to akurat serio. Mówią brednie o swoich programach gospodarczych i naprawdę mówią serio, co mają zamiar zrobić szczególnie polskim kobietom. Niektórzy z nich naprawdę hajlowali i są wielbicielami nazizmu, otwarcie [...] Ja być może nie będę wiarygodny dla dzisiejszych 18, 20-latków, którzy za wszelką cenę chcą zmiany i w związku z tym myślą "tak naprawdę nowi to jest Konfederacja". Korwin będzie niedługo obchodził chyba 60-lecie aktywności politycznej [...] Może wystarczy powiedzieć młodym to, co Korwin powiedział [...] że jakby Rosja napadła na Polskę, to on by stanął po stronie Rosji. On to publicznie powiedział." - ibidem
 217. "Czy masz jakieś sprawy, które chciałbyś zachować tylko dla siebie? Czy też wolałbyś, żeby władza wiedziała o Tobie wszystko. Z kim sypiasz, jakie strony internetowe przeglądasz. Na co chorujesz i jakie leki bierzesz. Jakie informacje wymieniasz na whatsappie czy messengerze. To się już dzieje. Minister Niedzielski od zdrowia ujawnił publicznie jakie leki bierze człowiek, który mu się postawił. Ten wielki skandal to nie pojedynczy incydent, to jest element systemu, który budują. Minister Czarnek dowiadywał się kiedy i kto się zaszczepił wśród studentów i pracowników naukowych. Służby wjeżdżają do gabinetów ginekologicznych. W jednym z nich zajęli dokumentację z ostatnich prawie 30 lat wszystkich pacjentek, włącznie z intymnymi zdjęciami. To mogło być o Tobie. Prokuratura ujawnia dane o ofiarach przemocy. To mogły być dane twoich dzieci. Ministerstwo Finansów chce znać wszystkie szczegóły twoich działań w twojej firmie. To może być o twojej firmie. Robią to po to, żeby Cię mieć w garści. Jak wiecie niedługo wybory. To od Ciebie zależy czy będziesz wolnym człowiekiem, czy założą Ci obrożę i kaganiec." - w nagraniu opublikowanym w social media (08.08.2023)
 218. "Dzisiaj w ogóle też jest szczególny dzień, ja uważam, że to jest kolejny znak dany nam przez los, że tego samego dnia wystarczyła nasza wola. Właściwie jeden filmik, jaki postanowiłem przed naszym spotkaniem udostępnić mówiący o ministrze [{PiSjonarz|Niedzielskim]]. Wystarczyła ich świadomość, że tysiące was będą tu w Legionowie, żeby poczuli się zmuszeni do odwołania tego szkodnika. To znaczy, że mamy siłę sprawczą jeszcze zanim doszło do wyborów. To znaczy, że boją się, boją się was, boją się prawdy, boją się takiego autentycznego gniewu ludu. Minister Niedzielski pożegnał się ze stanowiskiem, bo stał się takim najbardziej czytelnym symbolem systemu, który PiS i prezes Kaczyński budują od wielu lat." – na spotkaniu z wrogami narodu w Legionowie (08.08.2023)
 219. "To jest pani Katarzyna Sójka. W ogóle nic o niej nie wiem, poza jedną rzeczą. Ona w czerwcu po tych tragediach w polskich szpitalach, wypadkach śmiertelnych polskich kobiet, które zostały pozbawione opieki, bo Ziobro i Kaczyński mają jakąś obsesję na punkcie ciężarnych kobiet, to ona powiedziała w studiu telewizyjnym, w czerwcu, raptem wczoraj: kobiety umierały, umierają i będą umierać. To jest ich program, wyznaczyli na minister zdrowia." - ibidem
 220. "Oni też w tym codziennym politycznym łajdactwie, przecież tak naprawdę gwałcą większość bożych przykazań. To niepuste słowa, oni już naprawdę zapomnieli, że gdzieś tam ktoś napisał w kamieniu, nie kradnij, nie zabijaj." - ibidem
 221. "Uroczyście przed wami unieważniam to referendum. To referendum jest nieważne w najgłębszym i najszerszym tego słowa znaczeniu. [...] Przecież wszyscy wiemy, nawet jeśli niektórzy udają: okej, to jest po prostu gra polityczna, PiS sobie robi kampanię za państwowe pieniądze. Jak wiecie, niektórzy się do tego przyzwyczaili, naszą siłą, źródłem naszej energii jest to, że my się do tego nie przyzwyczailiśmy i że nie pozwolimy na to, żeby Polska się przyzwyczaiła do brzydkich metod, do łajdactwa w polityce."podczas Rady Krajowej PO (16.08.2023)
 222. "Dzisiaj Kaczyńskiemu i jego ekipie może się wydawać, że mają wszystko i że opozycja nie ma nic. nie mają nic, mają puste serca. Oni mogą mieć fizyczne przewagi w niektórych miejscach, ale mają puste serca. Nikt jeszcze tak wielkich rzeczy nie wygrał, przed jakimi my stoimy, jeśli miał puste serce, a my, jak wiecie, mamy Polskę w naszych sercach." - ibidem
 223. "Jak się zbliża dzień sądu, a 15 października to jest dzień sądu, to wtedy im więcej nas, tym bardziej pokornieją. Koleżanki i koledzy, którzy są na co dzień w sejmie, mówią, że oni [ politycy Partii ] już nie mają takich butnych min, bardzo nerwowo już reagują, widać strach na ich twarzach. On jest uzasadniony, ale chcę dzisiaj też bardzo wyraźnie powiedzieć, że ten milion ludzi w Warszawie, który spotka się 1 października i miliony ludzi przy urnach wyborczych 15 października, że my wszyscy razem nie będziemy szli po odwet. Ja naprawdę bardzo serio traktuję te słowa, które wypowiedziałem do Polek, Polaków w Warszawie o potrzebie pojednania [...] Nikt tylko dlatego, że głosował na PiS, że pracuje w jakichś instytucjach, nikogo żadna krzywda nie spotka i nie może spotkać. Trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych kilkadziesiąt, może kilkaset osób, które czynią to zło w sposób niemalże kryminalny." - na spotkaniu z wrogami narodu we Włocławku (niem. Leslau) - 18.08.2023
 224. "Ja chcę wam powiedzieć, że jeśli przestraszyli się 4 czerwca pół miliona ludzi, jeśli kilka lat wcześniej przestraszyli się tysięcy, setek tysięcy polskich kobiet na ulicach. I później w taki podły, nieuczciwy sposób przeprowadzili to złe prawo, antykobiece wymierzone w interes polskich kobiet. Ale mimo wszystko przestraszyli się i nie byli w stanie tak wprost przeprowadzić tych swoich groźnych pomysłów. Musieli szukać jakiś wytrychów, to jest ich specjalność [PIS-u] wytrych wiecie kto na co dzień posługuje się wytrychem, dokładnie tak złodzieje, to jest narzędzie złodziei, a dla nich wytrych jest narzędziem codziennej pracy." - ibidem
 225. "I takie hasło do wyjazdów PIS-u z miłości do Polski. To jest hasło mniej więcej tak prawdziwe, jak to o bezpieczeństwie. Tak jak naprawdę myślą o bezpieczeństwie. Bezpiecznej przyszłości swojej partii, bezpiecznej przyszłości PIS-owców. To to drugie hasło dokładnie brzmi: z miłości do kasy. Przecież po tych ośmiu latach widać, że to jest ich główna rządza i ich główna motywacja i kiedy się tak zastanowicie – a ja o tym głośno mówiłem, bo widziałem na całym świecie bardzo podobne sytuacje – i już no dobrze 60, 70 lat temu mądry filozof napisał ,,jeśli jakaś władza zaczyna rządy od ataku na niezależne sądy i na niezależne media. To znaczy, że ta władza chcę kraść bezkarnie i żeby nikt o tym nie wiedział, ile kradnie” i dlatego jest potrzebny podległy im sąd i podległe im media." - ibidem
 226. " My musimy bardzo dokładnie zmienić politykę socjalną w ten sposób, żeby nie było tak jak kiedyś ktoś wymyślił, nazywało się helicopter money, że leci helikopter i rozsypuje pieniądze, kto szybciej złapie tego jest. My musimy znowu przywrócić mądre działanie w sferze pomocy społecznej, a także polityki finansowej, żeby ten dramat ubożejących rodzin, tych w najgorszej i najtrudniejszej sytuacji nie był właśnie coraz powszechniejszy, tak jak jest to dziś. Do tego nie potrzebna jest polityka, która nie musi być droższa od tej pisowskiej, ale lepiej celowana." - ibidem
 227. "W imieniu tamtych walczących mówił Lech Wałęsa. Ja dzisiaj mówię w imieniu milionów Polek i Polaków. Niech media rządowe wreszcie podadzą informacje o takich spotkaniach. My też mamy prawo tak jak wtedy stoczniowcy, do prawdy w mediach. Żeby przestało się wylewać kłamstwo i pogarda z mediów rządowych." - podczas spotkania ze zdeklarowanymi wrogami narodu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (niem.: Danzig) - 02.01.2023
 228. "Ja od dłuższego czasu krzyczę, grożę, błagam i mówiędajcie choćby polskim nauczycielkom i nauczycielom pół miliona ludzie, którzy pracują za półdarmo. Dajcie im chociaż wyrównanie inflacji. Nie ma w tym przypadku, że jak dzisiaj do was przychodziłem, dowiedziałem się, że premier Morawiecki, dokładnie te same metody stosowali komuniści wtedy w 1980 roku, zamiast dać 20% rok temu, obiecał 12% w przyszłym budżecie. Minister odpowiedzialny za budżet wczoraj poinformował, że to jest 6,6% podwyżki, przy tej inflacji. Wyobrażacie sobie? Co to ma oznaczać dla tej pół milionowej armii ludzi dobrej woli, którzy uczą nasze dzieci, wnuki. Przecież chcą elementarnej godność." - ibidem
 229. "Dzisiaj w tych rządowych mediach nie dostaniecie informacji, ja ją mam. O tym, że w przyszłorocznym budżecie nie będzie już tarczy chroniącej przed inflacją i przywrócą VAT na żywność." - ibidem
 230. "Polacy chcą, aby Polską rządzili ludzie, którzy nas szanują, którzy widzą w nas drugiego człowieka, a nie roboli do wykonywania ciężkiej harówy za pół darmo, karmionych kłamstwami, fałszem. Jeśli wtedy na początku tysiące, a później miliony ludzi powstało przeciwko władzy, która rozkradała majątek narodowy, to ja wam chcę powiedzieć, że tamci za Gierka to mogliby się od Kaczyńskiego i Morawieckiego uczyć, jak się rozkrada majątek narodowy." - ibidem
 231. "To zwycięstwo nam nie spadnie z nieba. To nie jest tak, że mamy je w kieszeni. Każdej godziny, każdego dnia my wszyscy musimy przekonać naszych sąsiadów, nasze rodziny, wszędzie tam, gdzie ludzie się wciąż zastanawiają, używajcie tych najprostszych słów. Wtedy te najprostsze słowa zjednoczyły 10 mln Polaków. Żadne kombinacje, ideologie, te proste słowa. Prawda, przyzwoitość, uczciwość, przejrzystość reguł, nie wstydźmy się tego." - ibidem
 232. "Czasami słyszę takie komentarze "a po co ten Tusk organizuje jakiś wielki marsz, przecież marszem się nie zmieni władzy". Ale ja odrobiłem lekcję solidarności i wiem, że wstępem do każdego zwycięstwa jest ta zdolność zobaczenia siebie nawzajem, policzenia się i pokazania władzy, że nasmiliony, że nie jesteśmy pogubieni, osamotnieni, że idziemy razem, ręka w rękę." - ibidem
 233. "Dopiero wywalczenie prawa i uczestnictwo w wyborach dokonało tego cudu zwycięstwa. Trzeba było być twardym i wy musicie być twardzi, żeby wykorzystać ten moment. Ten jeden jedyny moment 15 października, tak jak wtedy 4 czerwca i pogonić ich nie kamieniami tylko kartą wyborczą. lat walki, a potem cud zdarzył się jednego dnia, kiedy ludzie zrozumieli siłę własnego głosu." - ibidem
 234. Mistrzowie i imigracji i refe-rendum.png
 235. Tusku o aferuni.png

Waldemar Pawlak

 1. "Biorąc pod uwagę to, co wyrabiają politycy i jak próbująsprawę przedstawiać, to niewykluczone, że to mogła być taka zatruta strzała, czy mina podłożona po to, żeby potem robić wokół tego zadymę" - w Radiu Zet na temat kary nałożonej na J&S za nieutrzymywanie rezerw paliw (05.02.2008)
 2. "Pan Kaczyński często porusza się poza granicami realizmu" - w audycji "Poranek Radia Zet" (30.07.2009)

Jose Manuel Barroso

 1. "Premier Tusk odegrał istotną rolę w dalszej integracji Polski z Unią i uplasował swój kraj w sercu Europy" - w oficjalnym komunikacie prezydenta Komisji Europejskiej po prowokacyjnym przyznaniu Donaldu Tusku przez miasto Akwizgran nagrody Karola Wielkiego (16.01.2010)
 2. "Donald Tusk jest dziś jednym najbardziej szanowanych europejskich liderów" - ibidem

Władysław Bartoszewski

 1. "Ja kategorycznie wypraszam sobie rządzenie Polską przez niekompetentnych ludzi, działaczy partyjnych, niekompetentnych dyplomatołków" - na konwencji PO w stolicy Wielkopolski Krakowie, w odniesieniu m.in. do korpusu dyplomatycznego pod dowództwem minister Anny Fotygi (29.09.2007) [9]
 2. "Jeśli Jarosław Kaczyński - a w ostatnich dniach już to się rozpoczęło - będzie wykorzystywał wielką stratę, jakiej doznał, jako argumentu wyborczego, wówczas będę musiał powiedzieć: jestem zarówno przeciwko pedofilii, jak i nekrofilii każdego rodzaju." - w wywiadzie dla austriackiego "Der Standard" (05.05.2010).
 3. "Nie zauważyłem, żeby kandydat SLD powoływał się na przesłanie niebieskie Szmajdzińskiego czy Jarugi-Nowackiej. Nie zauważyłem, żeby ktoś z PO powoływał się na przesłanie pani redaktor Bochenek z Katowic. Nie zauważyłem, żeby pan Pawlak powoływał się na posłanie zza grobu dwóch posłów PSL. Czyli oni nie uprawiają nekrofilii. Jeżeli ktoś uprawia, to on wie, że uprawia. Nekrofilia to posługiwanie się dla celów perwersyjnych faktem czyjegoś zgonu. Zawsze nazywałem rzeczy po imieniu, nawet kiedy mnie to dużo kosztowało w życiu. Nie przestanę ich nazywać po imieniu. Ja się tym moralnie brzydzę. A moralna obrzydliwość jest dużo gorsza od różnic w programie politycznym" - w wywiadzie dla Gazety Wyborczej (08.05.2010) [10]
 4. "Póki sił, do ostatniego tchu będę głosił potrzebę powołania Komorowskiego, aby Polska nie zeszła w opinii świata na miejsce między Grecją a Bułgarią i Rumunią pod względem stabilizacji, zaufania, szacunku, możliwości." - podczas spotkania komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego (16.05.2010) [11]
 5. "Jeżeli Polska miałaby spaść do rangi zainteresowania, jaką w świecie jest obdarzona Rwanda, Burundi, to byłby najlepszy argument za wybraniem człowieka, który ma doświadczenie w hodowli zwierząt futerkowych, a nie ma doświadczenia bycia ojcem czegokolwiek i kogokolwiek." ibidem
 6. "Jeden z kandydatów na prezydenta, co wykazała praktyka, jest niebezpieczny dla Polski. Znaczenie i ranga Polski jest w tej chwili taka jaka jest, dlatego, że on nie ma wpływu na politykę. Jeżeli będzie go miał, będziemy na dobrej drodze do Grecji" - w wywiadzie dla radia TOK FM (19.05.2010)
 7. "Żadne pogróżki nie wpłyną na moje wystąpienia publiczne, ich plan jest powszechnie znany i na pewno się nie przestraszę, choćby wytoczyli przeciwko mnie armaty. Przeżyłem Hitlera, Stalina i szereg różnych wstrząsów, to przeżyję też "Prawdziwych Polaków"" - w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" (15.06.2010)

Marek Borowski

 1. "Państwa z Prawa i Sprawiedliwości proszę o niepopieranie mnie, bo mi to przeszkadza" (23.11.2007)

Bogdan Borusewicz

 1. "Wydaje mi się, że prezydent nie czytał własnej ustawy, bo ta ustawa wyszła z Kancelarii Prezydenta" - o publikacji aneksu do raportu z likwidacji WSI w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (06.02.2008)

Zbigniew Chlebowski (pseudonim mafijny: "Chlebo")

 1. "Z informacji, które do nas docierają, z informacji, które również udzielił przewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, dzisiaj można domniemywać, że to naprawdę żyliśmy w państwie policyjnym, że każdy mógł się liczyć z tym, że był podsłuchiwany" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (07.02.2008)
 2. "Jest dzisiaj wyraźnie związana tylko i wyłącznie z jedną opcją, jest dzisiaj raczej rzecznikiem Radia Maryja, niż rzecznikiem, który walczy o prawa polskich dzieci" - przedstawiając na konferencji prasowej w Sejmie przyczyny złożenia przez PO wniosku o odwołanie Ewy Sowińskiej z funkcji Rzecznika Praw Dziecka (08.04.2008)
 3. "Jarosław Kaczyński kłamie i oszukuje mieszkańców Podkarpacia" - na konferencji prasowej w Ustrzykach Dolnych (16.05.2008)
 4. "Wrócił duch Samoobrony. W parlamencie zagościli znów Lepper i Łyżwiński, zagościły awantury, blokowania prac komisji, prac parlamentu. [...] Dziś politycy - wzorem polityków Samoobrony - za wszelką cenę bronią posła Zbigniewa Ziobrę przed poniesieniem prawnej odpowiedzialności" - na briefingu prasowym w Sejmie (23.07.2008)
 5. "Powstała Koalicja PiS-SLD. [..] Życzymy koalicjantom wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia [..] przy paru butelkach wina w Pałacu Prezydenckim Napieralski przehandlował nie tylko media publiczne, ale cały SLD" - komentarz do zawetowania przez PiS i SLD ustawy medialnej PO (26.07.2008) [12]
 6. "100% pacjentów szpitali psychiatrycznych głosowało na Prawo i Sprawiedliwość." - w odpowiedzi na zarzut Zbigniewa Ziobry, że 80% osadzonych w zakładach karnych oddało głos na PO. (05.09.2008)
 7. "Przyznam się szczerze, że jak obserwuję działania pana prezydenta, to mam wrażenie, że to już nie jest hamulcowy, a jest to wkładanie poważnego, dużego kija, właściwie pałki w szprychy" - w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (22.10.2008)
 8. "Na Radzie Gabinetowej prezydent grał niezależnego męża stanu. Przyznał, że minister finansów ma argumenty za euro. Potem dostał pewnie reprymendę od brata i mówi jak PiS-owiec. Lech Kaczyński ma gdzieś polską gospodarkę" - do dziennikarzy (02.11.2008)
 9. "Jak oglądałem wczoraj pana przewodniczącego [ Karola Guzikiewicza ] to uważam, że powinna zostać powołana komisja lekarska, która zbada pana przewodniczącego i wyda stosowne orzeczenie" - w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (19.05.2009)
 10. "Prezydent bardziej troszczy się o budżet partii własnego brata - PiS - niż o budżet państwa [...]" - na konferencji prasowej w Sejmie (19.05.2009)

Zbigniew Ćwiąkalski

 1. "Widać, że pan prezydent nie zapoznał się z projektem ustawy [o rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości]. Być może w naszym kraju podoba się takie rozwiązanie, ponieważ mogą dzięki temu wpływać na władzę sądowniczą. To bardzo niebezpieczne dla polskiej demokracji" – w TVN 24 (16.02.2008)
 2. "Nie wdaję się w pyskówki z panem Ziobro. On to lubi, ja nie" - w "Kontrwywiadzie" stacji RMF FM (11.03.2008)
 3. "Potwierdzają się informacje, że były minister sprawiedliwości zaniedbuje prace sejmowe, nie bierze czynnego udziału w pracach komisji sejmowej, bo nie wie, że tam toczą się prace nad nowelizacją tej ustawy. Z wypowiedzi pani Beaty Kempy wynika, że nawet ona popiera ten nasz projekt. Bardzo żałuję, że Zbigniew Ziobro zajął się innymi sprawami, być może kwestie uczuciowe nie pozwalają mu w tym momencie na uczestnictwo w pracach komisji sejmowej" - do dziennikarzy o pracach nad ustawą o nadzorze elektronicznym (31.04.2008)
 4. "Jeżeli pan pełnomocnik rodziny Blidów ma odpowiadać za ujawnienie informacji prasie, to dlaczego ktoś inny ma być świętą krową? Dlatego, że się nazywa Ziobro?" - w wywiadzie dla "Dziennika" o wniosku o uchylenie immunitetu dla Zbigniewa Ziobry (08.07.2008)

Grzegorz Dolniak

 1. "Nie chcę rozstrzygać, czy Jarosław Kaczyński kłamie, czy po raz kolejny mija się z prawdą" - w Poranku TVP (27.06.2008)
 2. "Pewnie prezydent wziął sobie do serca, że narozrabiał, wysyłając do USA minister Fotygę i być może teraz pokutuje" - poseł PO Grzegorz Dolniak w wypowiedzi dla portalu dziennik.pl (04.07.2008)
 3. "Satysfakcją dla Jarosława Kaczyńskiego i pana prezydenta byłoby chyba ogłoszenie powszechnej mobilizacji i zablokowanie portów na Bałtyku i Morzu Północnym" - w programie "Kwadrans po ósmej" na antenie TVP (28.05.2009)

Mirosław Drzewiecki (pseudonim mafijny: "Miro")

 1. "TVP zrobiła Polaków w konia. Mam o to do was żal i pretensje. Jesteście nieudacznikami. Największą telewizją, kilka razy większą od Polsatu, w dodatku bierzecie abonament. Macie wypełniać misję publiczną, a nawet podstawowej sprawy nie załatwiliście" - na spotkaniu prezesów TVP i Polsatu z posłami (07.05.2008)
 2. "Niech żaden pismak nie straszy Polaków tym, że jak zabraknie nam trzystu kilometrów autostrady, to zabiorą nam organizację Euro 2012" - podczas ceremonii otwarcia boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią w Pabianicach (10.05.2008)
 3. "To hańba dla mistrzostw, sędzia to oszust" - oceniając na antenie radia RMF FM postawę sędziego Howarda Webba (wym.: Łeba) (13.06.2008)
 4. "Ja jestem tak poraniony przez Annę Fotygę, że uważam, że nie powinniśmy narażać Anny Fotygi, żeby dalej się raniła tą polską polityką" – w rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji "Kontrwywiad" na antenie RMF FM (23.04.2009)

Roman Giertych

 1. "Jarosław Kaczyński uległ pokusie, która jest dosyć częsta w historii. Pokusa władcy, który posiada mandat do sprawowania władzy, ale pierwszym zadaniem, który sobie stawiał było uniemożliwienie odebrania sobie władzy, czyli uzyskanie władzy absolutnej." (07.04.2010 zeznanie na posiedzeniu komisji ds. nacisków)
 2. "Prokuratura doskonale wie, że nie było zamachu, że nie było żadnych śladów zamachu. W związku z czym to [ ponowna ekshumacja ofiar katastrofy - przyp. Muzeum IV RP ] ma na celu przedłużanie śledztwa. Prokuratura nie ma jak ogłosić tez, które byłyby chociażby w części zbieżne z tezami, które głosi Antoni Macierewicz od sześciu lat. Aby tego nie robić, aby nie ogłaszać publicznie klęski Macierewicza i jego zespołu, szarga się pamięć tych osób." - w "Faktach po faktach" w TVN24 (31.10.2016)
 3. "Cała ta historia ma ukryć jeden zasadniczy fakt, że biegli na sam koniec postępowania, zanim zostali wszyscy prokuratorzy wymienieni, stwierdzili słowa generała Błasika, który mówił "zmieścisz się śmiało". I to wszystko, co się teraz dzieje, ma ukryć to zdanie." - Ibidem
 4. "...generał Błasik był dowódcą sił powietrznych, wpływał w ten sposób na pilotów, co jest oczywiste, i chciał się komuś przypodobać. Komu chciał się przypodobać i na czyje polecenie działał? Być może tego nigdy się nie dowiemy. Ale każdy logicznie rozumujący człowiek, jeżeli widzi gen. Błasika meldującego się jako dowódca statku powietrznego przed wejściem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pokład, a potem słyszy "zmieścisz się śmiało", i słyszy, jak czyta opadające dane dotyczące lotu samolotu, to wie, co się stało w Smoleńsku." - Ibidem
 5. "Te wszystkie ekshumacje mają przykryć traumę jednej osoby, która dla wielu w Polsce, niestety również dla prokuratury, jest najważniejszym widzem." - Ibidem
 6. "Rozumiem część rodzin, która ma wątpliwości co do tożsamości, co do identyfikacji zwłok swoich bliskich. I rozumiem to, że niektórzy, którzy mają taką możliwość, mogliby chcieć przeprowadzić ekshumację po to, aby stwierdzić, czy to miejsce, które odwiedzają, gdzie palą świeczki, gdzie przychodzą na groby, czy tam leży ta osoba im bliska, czy nie. Tym bardziej rozumiem tych, którzy tego nie chcą albo nie mają żadnych wątpliwości i nie chcą naruszać pamięci tych zmarłych."
 7. "...sprawa braku możliwości zażalenia na decyzję prokuratury do sądu w tej sprawie powinna zostać rozpoznana przez TK. TK powinien wydać postanowienie o zabezpieczeniu zakazujące prokuraturze dokonywania ekshumacji tych rodzin, które tego nie chcą do czasu rozpoznania wniosku, który zapowiedział zdaje się RPO. Wykonanie ekshumacji wbrew orzeczeniu TK będzie oznaczało odpowiedzialność karną dla prokuratorów." - Ibidem
 8. "Również rozważyłbym pozew o naruszenie dóbr osobistych przez prokuraturę i przed tym pozwem - także wniosek o zabezpieczenie do sądu cywilnego." - Ibidem
 9. "Czym innym jest sytuacja, w której mamy do czynienia z podejrzeniem morderstwa i prokurator, który nie dokonuje sekcji zwłok mógłby ponieść odpowiedzialność karną, a czym innym jest wypadek lotniczy, gdzie dowody zasadnicze co do historii tego wypadku znajdują się w czarnych skrzynkach." - Ibidem

Jarosław Gowin

 1. "Moim zdaniem Lech Kaczyński nie wystartuje w następnych wyborach prezydenckich, żeby uchronić PiS przed kolejną porażką" - na antenie TVN 24 (01.03.2008)
 2. "Jak słucham Jarosława Kaczyńskiego, to przychodzi mi do głowy powiedzenie >Łapaj złodzieja!<. Tak mówią osoby, które same mają coś na sumieniu i próbują uciec od odpowiedzialności" - na antenie TVN 24 (25.06.2008)
 3. "Uważam, że nie złamałem prawa. Ale powiem też otwarcie: mam w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch. Ważne, że Polacy mają prawo żyć w państwie uczciwym, transparentnym, w państwie, w którym wymiar sprawiedliwości stoi na straży interesów obywateli, a nie na straży interesów sitwy tworzonej przez część środowisk prawniczych." - na antenie Radia TOK FM (20.09.2012)

Paweł Graś (pseudonim mafijny: "Cieć")

 1. "Ja wiem, że panu jest strasznie przykro, że według sondaży nawet z Januszem Palikotem pan prezydent Kaczyński przegrywa wybory. O Ciocię Klocię w sondażach jeszcze pytań nie było, ale jak się pan upiera, to możemy takie sondaże zrobić. I będzie kłopot. I będzie się pan rumienił" - do Joachima Brudzińskiego w programie Moniki Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") "Siódmy Dzień Tygodnia" na antenie "Radia Zet" (07.02.2009)
 2. "Pan prezydent nie zrozumiał do końca. Pan premier mówił do niego "Lechu: podpis, podpis". Chodziło mu o podpis pod ratyfikacją traktatu europejskiego. A pan prezydent zrozumiał, że chodzi o PO-PiS. Stąd wzięło się to nieporozumienie u pana prezydenta" - na antenie radia TOK FM (17.02.2009)
 3. "Za każdym razem towarzystwo premiera wpływa kojąco na prezydenta" - w audycji "Poranek TVN" (26.02.2009)
 4. "My, przede wszystkim, bardzo się cieszymy, że modły PO zostały wysłuchane i że Jarosław Kaczyński został prezesem PiSu. Niektórzy posłowie nawet zamawiali w tej intencji msze. Cieszymy się, że Kaczyński został prezesem, autentycznie, to daje nam gwarancję, że to jest ostatni kongres PiSu z demokratycznym wyborem, a następny odbędzie się kiedy sztandar PiSu zostanie wyniesiony" - komentując oczywiście oczywisty wybór dokonany w dniu 06.03.2010 na III kongresie PiS w Poznaniu (niem.: Posen) (07.03.2010)
 5. "Nikt Ci tyle nie da, ile Kaczyński Ci obieca. Niech Kaczyński powie, ile dał powodzianom i co dla nich zrobił" - w audycji "Siódmy Dzień Tygodnia" na antenie Radia Zet (06.05.2010

Ryszard Kalisz

 1. "Łącznie w ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze zabezpieczyło 88 kilogramów marihuany, 53 kilogramy heroiny, 17,5 tysiąca tabletek SLD"
 2. "Pielęgniarki miały granaty? Armaty? Czym one mogły zagrażać?" - w wypowiedzi dla Radia Zet (19.02.2008)
 3. "Miasto Kalisz ma 80 tys. mieszkańców. Czy jeśli ktoś powie "Gruby Kalisz", to ja mam się obrażać? Dochodzimy do absurdu" - komentując w TVN 24 obrazoburczą reklamę piwa Lech, w której wykorzystano banner z napisem "Zimny Lech" (05.08.2010)
 4. "PiS to partia wodzowska. Tym wodzem jest Jarosław Kaczyński i nikt inny go nie zastąpi. Zbigniew Ziobro się myli, jeśli myśli, że jest w stanie to zrobić. Bez Kaczyńskiego PiS przestanie być PiS." - w rozmowie z "Polska The Times" (07.01.2011)
 5. "PiS jest partią antysystemową, partią która w swojej istocie naruszała podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego." - w wywiadzie dla radia "TOK FM" (14.02.2011)
 6. "Cywilizowane narody taką dyskusję odbyły już ponad 20 lat temu. Po to, żeby ludziom kaczyńskopodobnym, z powodów politycznych, nie przychodziły takie pomysły do głowy, jesteśmy w Radzie Europy. A ta uniemożliwia wprowadzenie kary śmierci. [...] Sprawdzałem to dziś, artykuł drugi Karty Praw Podstawowych, mówi bardzo wyraźnie, że nie można wprowadzić kary śmierci. Nie uchyla go protokół brytyjski. Kara śmierci jest niehumanitarna, narusza godność człowieka, która dotyczy fundamentów każdej filozofii jak i wiary katolickiej. Kara śmierci jest oczywiście nieodwracalna, jeżeli nastąpiłaby pomyłka ludzi, bo to ludzie orzekają, to nie można przecież tego naprawić." - w programie "Tomasz Lis na żywo" (28.11.2011) [13]

Sebastian Karpiniuk

 1. "Panowie z PiS, nie lękajcie się" - podczas debaty sejmowej nad powołaniem komisji śledczej do zbadania zarzutu nacisków politycznych na służby specjalne (11.01.2008)
 2. "Jest pan jak Jola Rutowicz komisji śledczej" - poseł PO Sebastian Karpiniuk do posła PiS Arkadiusza Mularczyka podczas posiedzenia komisji śledczej ds. nacisków na służby (19.11.2008)
 3. "Prezydent Lech Kaczyński ma tę cechę charakteru, że zanim podejmie jakąś decyzję, bardzo długo nad nią kontempluje. Niestety życie ludzkie jest dużo krótsze, niż życie żółwia, zatem decyzje powinny być podejmowane dynamiczniej. Przez to ustawodawca musi brać pod uwagę, że prezydentem RP może być osoba, która nie mieści się w kanonach konstytucji i która nie do końca jest zainteresowana, by te kanony przestrzegać" - dla portalu wp.pl (08.05.2009)
 4. "Wróbel to rozpędzony pociąg pancerny. To moja subiektywna ocena, ale wiele osób przyznało mi rację. Publicznie stwierdzam, że bardziej pasował mi poziom debaty Jacka Kurskiego w komisji i przyznaję, że tęsknię za Jackiem Kurskim" - w wywiadzie dla "Radia Zet" o koleżance z komisji śledczej, Marzenie Wróbel z Prawa i Sprawiedliwości (02.07.2009)
 5. "Jarosław Kaczyński na pewno spadnie na cztery łapy, poza tym Platforma będzie bronić prezesury Jarosława Kaczyńskiego jak niepodległości, bo prezes Kaczyński to gwarant sukcesu PO" - do dziennikarzy (04.03.2010)

Wybrany-Przez-Nieporozumienie agent WSI łże-prezydent Bronisław-Fałszywy Hrabia-