Listy działaczy KOR do prezydenta z okazji 40 rocznicy powstania Komitetu

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Bardzo eleganckie zaproszenie

Z okazji 40 rocznicy powstania KOR drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany Andrzej Duda (pseudonim sceniczny "Maliniak") zaprosił działaczy Komitetu według zasług a nie poglądów politycznych. Mimo to oszaleli z nienawiści do dobrej zmiany, wszystkiego co wolskie i samego drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany Andrzeja Dudy (pseudonim sceniczny: "Maliniak") zapiekli wrogowie narodu odpowiedzieli na ten wspanialomyślny i pojednawczy gest językiem pogardy zarzucając drugiemu najlepszemu w dziejach Wolski prezydentowi - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnemu, dlatego dobrze stojącemu, obrońcy dobrej zmiany Andrzejowi Dudzie (pseudonim sceniczny "Maliniak") - łamanie Konstytucji, wspieranie megamocnego rządu w paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego i uzurpację władzy.

List zbiorowy

"Szanowny Panie Prezydencie,

Dziękujemy za zaproszenie na spotkanie z okazji 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Cieszymy się, że pamięta Pan o tej rocznicy. Jesteśmy bowiem dumni z naszej działalności w KOR-ze i opozycji demokratycznej.

Nieustannie wówczas apelowaliśmy do władz o przestrzeganie prawa i konstytucji, nawet takiej, jaka wtedy obowiązywała. Tym bardziej dziś przestrzeganie demokratycznie już uchwalonej konstytucji uważamy za fundament naszej obywatelskiej postawy.

Naszym zdaniem łamie Pan polską konstytucję i wspiera rząd w paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, który jest jej strażnikiem. To zaprzeczenie ideałów, o które walczyliśmy w Komitecie Obrony Robotników i opozycji. Nie chcemy świętować rocznicy powstania KOR razem z Panem.

Mimo naszego szacunku dla majestatu urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie możemy przyjąć Pana zaproszenia.

Z poważaniem

Podpisali zaciekli i nieprzejednani wrogowie narodu

Seweryn Blumsztajn, Marek Beylin, Magda Bocheńska, Jacek Bocheński, Andrzej Celiński, Wojciech Celiński, Jan Cywiński, Anna Dodziuk, Witold Drukier, Maryla Hopfinger, Jerzy Jedlicki, Adam Michnik, Ewa Milewicz, Leszek Moczulski, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Joanna Szczęsna, Zofia Winawer, Rafał Zakrzewski

List Waldemara Kuczyńskiego do prezydenta Dudy

Panie Prezydencie,

ze szczerą przykrością muszę odmówić przybycia na organizowaną przez Pana uroczystość z okazji 40 rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników, na którą mnie Pan zaprosił. Nie do przyjęcia jest bowiem dla mnie sposób w jaki pełni Pan ten ważny i zaszczytny urząd Trzeciej Rzeczpospolitej. Pańskie działania wobec Trybunału Konstytucyjnego są drastycznym złamaniem Konstytucji na którą Pan przysięgał obiecując strzec jej przestrzegania. Niezaprzysiężenie trzech zgodnie z nią wybranych sędziów a odebranie przysięgi od trzech wybranych wbrew Konstytucji jest przywłaszczeniem sobie władzy, której nie dostał Pan w ramach mandatu udzielonego Mu przez wyborców. To się nazywa uzurpacją władzy. W oparciu o nią podpisuje Pan ustawy, których szereg rozstrzygnięć jest niezgodne z Ustawą Zasadniczą i są fragmentem zmieniania ustroju przez Jarosława Kaczyńskiego bez posiadania wymaganej do tego celu większości Konstytucyjnej. W tym stanie rzeczy moja obecność mogłaby wyglądać na pogodzenie się z tym co robi Pan i szef Pana formacji politycznej i uwiarygadnianie tego. Na to nie mogę przystać.

Pozostając jednak ciągle z nadzieją, że zmieni Pan sposób postępowania i pełnienie urzędu, przesyłam wyrazy uszanowania.

Waldemar Kuczyński

Obywatel Trzeciej Rzeczpospolitej

List Haliny Flis-Kuczyńskiej do prezydenta Dudy

Panie Prezydencie,

Dziękuję za zaproszenie na spotkanie z okazji 40 rocznicy powstania KOR.

Trudno byłoby mi je przyjąć, dlatego, że nie uznaję za właściwy sposobu sprawowania przez Pana funkcji prezydenta Rzeczypospolitej.

W tym przypadku przeszkodą równie istotną jest fakt, że członkiem KOR w Pana obozie politycznym jest Antoni Macierewicz, którego poglądy dzisiejsze i poczynania uważam za szkodliwe dla kraju, a sądzę , że właśnie on będzie bohaterem spotkania.

Z tych dwu powodów przyjęcie zaproszenia jest dla mnie niemożliwe.

Z nadzieją , że może czas przyniesie odmianę

Halina Flis-Kuczyńska

Pozornie pojednawczy list Zbigniewa Janasa

"Podzielam waszą krytyczną ocenę prezydentury Andrzeja Dudy. Wielokrotnie na ten temat publicznie się wypowiadałem. Mimo to podjąłem decyzję, że pójdę do Pałacu na zaproszenie Prezydenta. Zauważyłem, dla mnie bardzo ważne, gesty Prezydenta wobec Lecha Wałęsy i Bogdana Borusewicza. Również doceniam to, iż na rocznicę powstania KOR, Prezydent zaprosił ludzi według zasług a nie poglądów politycznych. Uważam, że na gest trzeba odpowiedzieć gestem."

Patrz też

Linki zewnętrzne