Młodzieżowa Akademia Walki z Dezinformacją

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Młodzieżowa Akademia Walki z Dezinformacją (MAWD) - czyli cykl szkoleń na temat dezinformacji. Akademia powstała z inicjatywy Piotra Nisztora, dziennikarza m.in. "Gazety Polskiej", prezesa Instytutu Ossendowskiego. Instytut powstał w lutym 2022 roku, dwa miesiące przed złożeniem wniosku o europejskie granty. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, a konkretne pieniądze na jego realizację - 42 tys. euro - przekazała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+, finansowanego przez Unię Europejską. Przewodniczącą Rady FRSE jest wiceminister edukacji Marzena Machałek, a jej zastępcą Józef Orzeł, w przeszłości jeden z twórców prawicowego Klubu Ronina, członek rady fundacji Reduta Dobrego Imienia oraz rady Polskiej Fundacji Narodowej.

Projekt jest przeznaczony dla osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia, bez wymogu posiadania jakiegokolwiek związku z pracą w mediach. Uczestnicy otrzymają: specjalny certyfikat ukończenia szkolenia, pakiet książek potrzebnych w zrozumieniu dezinformacji, a także możliwość stażu w mediach.

Tematy wykładów

Wykładowcy

Pierwsza sesja szkoleniowa - 28 stycznia 2023 r.

Zajęcia odbyły przy ul. Zielnej w Warszawie, w budynku, w którym siedzibę ma "Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej".

Wykład Piotra Nisztora

Przywołał przykład agencji Reuters, którą określił mianem jednej z najbardziej renomowanych i posiadających największy autorytet:

O problemach finansowych agencji Reuters media brytyjskie donosiły w 2012 roku, tymczasem umowa z TASS została podpisana w roku 2020 i dotyczyła umieszczania rosyjskich depesz w serwisie Reuters Connect, który jest - jak podkreśla sama agencja - odrębny wobec jej głównej redakcji i oferuje usługę w postaci dostępu do informacji z ponad 90 źródeł, nieedytowanych i nieredagowanych przez dziennikarzy Reutersa. Agencja rzeczywiście chwaliła się podpisaniem umowy z TASS niespełna trzy lata temu, mówiąc o "cennym partnerstwie". Prawie miesiąc po rosyjskiej inwazji na Ukrainę "Politico" napisało o poważnych wątpliwościach dziennikarzy Reutersa wobec utrzymywania tej umowy. Trzy dni później agencja ogłosiła jej zerwanie. Jedna z depesz agencji z 24 lutego 2022 roku rozpoczyna się słowami: "Siły ukraińskie w czwartek walczą z rosyjskimi najeźdźcami z trzech stron, po tym jak Moskwa przeprowadziła największy atak na europejski kraj od II wojny światowej, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia domów. Po tym jak prezydent Władimir Putin w nadanym przed świtem wystąpieniu telewizyjnym wypowiedział wojnę, w stolicy i innych miejscach kraju przez cały dzień słychać strzały i wybuchy, co najmniej 70 osób zginęło.

Wykład Cezarego Bielakowskiego

Temat: Dezinformacja jako powszechny problem XXI w.

Słowa Sikorskiego wywołały szerokie kontrowersje. Skrytykował je premier Mateusz Morawiecki, odciął się od nich również Borys Budka z PO. O zbieżności z rosyjską narracją pisali też dziennikarze m.in. Defence 24 czy Wirtualnej Polski. Sam Sikorski zachęcał wszystkich do wysłuchania całości wywiadu, który - jak twierdził - poruszał szeroko znacznie więcej tematów.

Wykład Adriana Stankowskiego

Prowadzący rozpoczął od wprowadzenia kategorii "hard fejków", czyli oczywistych kłamstw, które "dość łatwo jest zweryfikować". Powołał się na sytuację na polsko-białoruskiej granicy:

Chodzi o materiał OKO.press, w którym Krzysztof Boczek rozmawiał z Judith, Kongijką opowiadającą o wielokrotnym wypychaniu przez polskich pograniczników do Białorusi. Kobieta relacjonowała, jak będąc w ciąży, została przerzucona przez strażników granicznych ponad płotem "jak worek ze śmieciami". Stankowski przywoływał również słowa, które miała - według niego - wypowiedzieć była już zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska. Jak stwierdził, mówiła ona, że "jak tylko śniegi zelżeją, to się ukażą doły z trupami":

Dr Hanna Machińska wielokrotnie odwiedzała teren przygraniczny, postulowała zaprzestanie tzw. push-backów, czyli przepychania czy wywożenia uchodźców na stronę białoruską, a także apelowała o pomoc dla koczujących w lasach ludzi. Zaś RPO prof. Marcin Wiącek w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazywał na zgoła inne powody zakończenia współpracy z dr Machińską.

Reportaż "Siła kłamstwa", za który Piotr Świerczek otrzymał nagrodę Grand Press, pokazuje materiały, które kierowana przez Antoniego Macierewicza podkomisja smoleńska zamówiła i otrzymała, a których nie ujawniła i nie wykorzystała w raporcie podsumowującym jej pracę, a które poddawały w wątpliwość albo wprost wykluczały tezę o zamachu w Smoleńsku w 2010 roku. Zbadanie reportażu zapowiedziała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, do której zwrócił się w tej sprawie sam Macierewicz. KRRiT ma sprawdzić, czy TVN24, emitując materiał Świerczka, naruszyła warunki koncesji. Wiele redakcji medialnych, w tym tokfm.pl, w ramach solidarności zdecydowało się zamieścić udostępniony bezpłatnie przez TVN materiał w swoich serwisach.

Wściekły atak zakamieniałych wrogów narodu

Patrz też

Linki zewnętrzne