Marmurowe pałace

Z Muzeum IV RP
Wersja z dnia 11:07, 1 maj 2015 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "jednego z warszawskich budynków ZUS-u]] '''Marmurowe pałace''' - nurt arch...")

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Poczekalnia jednego z warszawskich budynków ZUS-u

Marmurowe pałace - nurt architektoniczny wywodzący się ze starożytności, odrestaurowany w III RP i z powodzeniem kontynuowany w IV RP, gdzie stanowi jeden z elementów programu taniego państwa. Stosowany przy budowie budynków administracji państwowej, instytucji udzielających świadczeń socjalnych oraz innych szczególnie ważnych społecznie obiektów finansowanych, bądź współfinansowanych przez skarb państwa.

Zadaniem marmurowych pałaców jest natomiast zaprezentowanie osobom, które ich budowę sfinansowały, luksusów i rozkoszy, jakie czekają je w już niedalekiej przyszłości, pod warunkiem dalszego regularnego opłacania składek i podatków.

Cechą charakterystyczną tego nurtu jest stosowanie najbardziej luksusowych materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz monumentalność stylu, w celu wzbudzenia w zwykłym obywatelu dany pałac odwiedzającym, poczucia własnej niższości oraz głębokiego szacunku dla osób będących owego pałacu użytkownikami.

Oczywistą oczywistością jest, że budowa tego typu obiektów jest w oczywisty sposób zgodna z programem Tanie państwo. W końcu gdyby wybudować je z kości słoniowej czy też bursztynu, byłyby niewątpliwie droższe.

Patrz też