Medialna deteflonizacja

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Medialna deteflonizacja - zdumiewająco błyskotliwy związek frazeologiczny nowomowy, nawiązujący wprost do dwójmyślenia, wprowadzony do jej tezaurusa przez samego Bulteriera Kaczyńskich, krótko i zwięźle określający pobożne życzenia prezesa PiS i odnowicieli, aby poparcie sondażowe dla PO wreszcie jakikolwiek szlag trafił.

M. d. PO została wykreowana po opublikowaniu jednego i tylko jednego sondażu, wykonanego na zlecenie TVN. Oto echa, które odbiły się w Internecie w dniu 12.01.2010:


Próba egzegezy

Z tego samego robią łożyska kulkowe, czyli sztuka smarowania teflonem

O ile przymiotnik "medialna" ma znaczenie oczywiście oczywiste dla każdego świadomego Wolaka, to rzeczownik "deteflonizacja" należy wywodzić od jego desygnatu - rzeczownika "teflon" - nazwy handlowej polimeru o nazwie systematycznej: politetrafluoroetylen (PTFE), o wzorze półstrukturalnym: – [ – C F2 – C F2 – ]n

Czysty politetrafluoroetylen jest całkowicie nietopliwy i zaczyna rozkładać się w temperaturze 327 °C. W temperaturze ok. 260 °C przechodzi z fazy krystalicznej do fazy condis, w której staje się przezroczysty i dość miękki - ale nie płynny.

Jedną z najważniejszych cech PTFE jest jego wyjątkowo mała energia powierzchniowa, dzięki czemu ma on dobre właściwości smarujące oraz nie przywierają do niego żadne zanieczyszczenia. Inną ważną właściwością PTFE jest jego wysoka odporność chemiczna. Praktycznie nie reaguje on ani nie rozpuszcza się w niczym oprócz stężonego kwasu fluorowodorowego.

Powyższe wyraźnie wskazuje, że "deteflonizacja" pozbawi PO szans na jakąkolwiek reelekcję. C.n.d.

Cóż innego może być najpobożniejszym życzeniem każdego katolika i Wolaka?

Inne zastosowania teflonu w wydaniu PO

  1. "Właśnie tym się charakteryzuje sytuacja społeczno-polityczna w naszym kraju, że ta mowa-trawa, ten teflonowy, plastikowy sposób uprawiania polityki coraz mniej do ludzi trafia" - Joachim Brudziński w wywiadzie portalu money.pl (15.07.2011)
  2. "Platforma Obywatelska, która wszystkie sprawy skręca, przegłosowuje, immunizuje ludzi, jest pod teflonową ochroną" - Jacek Kurski w rozmowie z Moniką Olejnik (pseudonim operacyjny: "Stokrotka") w audycji "Gość Radia Zet" (10.11.2014)

Patrz też

Linki zewnętrzne