Muzeum IV RP:Archiwum Biuletynu/7

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Archiwum

Kacz godlo.png Muzeum IV RP
BIULETYN INFORMACYJNY
Nowe eksponaty, ciekawostki, komentarze
Numer 7 (Wrzesień 2009)


Od redakcji

Szanowni Zwiedzający!

Po okresie kanikuły, w którym życie polityczne toczyło się w Wolsce na wyraźnie zwolnionych obrotach, wrzesień zaobfitował w wiele ciekawych - a co ważniejsze - znaczących dla IV RP wydarzeń. Pierwsza część miesiąca zdominowana została przypadającymi w bieżącym roku okrągłymi rocznicami wybuchu II wojny światowej oraz agresji sowieckiej na Polskę.

Przy tych okazjach tylko dzięki nadludzkim wysiłkom prezesa-premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz jego bezpośredniego podwładnego - Lecha Kaczyńskiego - Wolakom udało się zachować godność w obliczu bezprzykładnych ekscesów Władimira Putina i jego kamratów z KGB.

Druga część miesiąca przyniosła tragiczną katastrofę w kopalni "Wujek", a związana z nią żałoba narodowa, stała się okazją do zaprezentowania przez siły Wolności i Postępu obowiązujących obecnie wzorców obyczajowych.

Na zakończenie tego intensywnego miesiąca, miało miejsce najważniejsze prawdopodobnie w całym roku, a być może nawet dekadzie wydarzenie - tajne posiedzenie II Kongresu Ruchu Oporu, które poświęcone było przyjęciu nowego statutu.

Wszystkie te wydarzenia musiały oczywiście znaleźć należne odbicie w zasobach naszego Muzeum, którego inwentarz zwiększył się we wrześniu aż o 12 niespotykanie cennych eksponatów.

Pozyskane z ogromnym wysiłkiem Kustoszy i znaczącym nakładem kosztów okazy, ilustrują zarówno najnowsze osiągnięcia w zakresie prawdziwie prawdziwej prawdy historycznej, najnowocześniejsze trendy w zakresie PiSjanistycznej nowomowy oraz obowiązujących w IV RP obyczajów IV RP, w tym docelowego modelu praktyk religijnych.

Na uwagę zasługują również starannie opracowane i wydane materiały samokształceniowe dla nowych adeptów PiSjanizmu. Dla zwiedzających bliżej zainteresowanych partiami politycznymi oraz życiem wewnętrznym Ruchu oporu, Muzeum przygotowało eksponaty odsłaniające pasjonujące kulisy wewnętrznych przygotowań do decydującej kampanii przeciwko liberalnym okupantom.

Tradycyjnie już życzymy wszystkim Gościom Muzeum miłego zwiedzania!


 • Nowomowa

Minuta ciszy

Autor: Jendras et al.Minuta ciszy - ultranowoczesna, uniwersalna miara czasu, wykorzystywana w szczególności do pomiaru czasu trwania czynności wykonywanych przez prezydenta.

Choć obecny stan wiedzy na polu chronometrii stosowanej nie pozwala na precyzyjne sformułowanie jednoznacznej relacji minuty ciszy do tradycyjnych jednostek miary czasu, to jednak oczywiście oczywiste jest, że minuta ciszy nie jest tożsama z przestarzałą i do cna skompromitowaną minutą zegarową, która wykorzystywana była w szczególości przez wrogów narodu przy wszelkiej maści prowokacjach i wściekłych atakach na prezydenta, jak chociażby osławiona akcja okupantów, w literaturze przedmiotu opisywana jako "trzy minuty, które wstrząsnęły prezydentem".

Jak wynika z przecieków ze sfer zbliżonych do kręgów dobrze poinformowanych, minuta ciszy dzieli się na 60 sekund ciszy, zaś 60 minut ciszy (3600 sekund ciszy), stanowi jedną godzinę ciszy.

Ze względu na olbrzymie znaczenie tej miary czasu dla rozwoju i bezpieczeństwa Wolski, wzorzec minuty ciszy przechowywany jest w ściśle kontrolowanych warunkach ciśnienia, temperatury i wilgotności w specjalnej szafie pancernej na terenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie nadzorowany jest osobiście przez szefa Biura, jednego z najwybitniejszych patriotów i intelektualistów nurtu PiSjanistycznego, Aleksandra Szczygłę.

...czytaj dalej>>

 • Odkłamywanie historii

Bukiet spraw

Autor: Cruiser21 et al.IV RP i jej bukiet - dowód, że Władysław Bartoszewski łże mówiąc o brzydkiej i nieposażnejj pannie na wydaniu

Bukiet spraw - pierwszy na świecie nigdy nie więdnący bukiet troskliwie pielęgnowany przez wrogów narodu wszelkiej maści, mający swym morderczym zapachem oszołomić i doprowadzić Wolskę do upadku. Siepacze spod ciemnej gwiazdy Donaldu Tusku są zainteresowani jego pielęgnacją i w tym niecnym celu tumanią uczciwych Wolaków propagandą rzekomego ocieplania się stosunków międzynarodowych (szczególnie z Niemcami i Rosją), wykorzystując w tym celu dowody na globalne ocieplenie klimatu.

Ten bardzo użyteczny i zwięzły w swej prostocie termin, wprowadził do tezaurusa nowomowy w dniu 01.09.2009 w wypowiedzi dla PAP jeden z wybitniejszych pisjanistów, Paweł Kowal, miażdżąc młotem krytyki Rosję i kabaretowy występ jej premiera z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej:

...czytaj dalej>>

 • Materiały samokształceniowe

Krótki kurs wykuwania koalicji sił wolności i postępu

Autor: Jendras et al.Jak powszechnie wiadomo, przedłużające się rządy Platformy Obywatelskiej są zabójcze zarówno dla Wolski, jak i jej emanacji państwowej - IV Rzeczypospolitej.

Zwracało na to uwagę już niejednokrotnie wielu najwybitniejszych patriotów, na czele z samym Ojcem Narodu, który jak nikt inny wyczulony jest na dobro Wolski i potrafi dostrzec niewidoczne dla innych zagrożenia i spiski, z pomocą których liberałowie z przestępczej Platfotmy Obywatelskiej usiłują zniszczyć Ojczyznę i ostatecznie wymazać IV Rzeczpospolitą z mapy świata.

Najbardziej błyskotliwa, głęboko i jedynie prawdziwa, a jednocześnie porażająca diagnoza okupacyjnych rządów PO, została przez prezesa-premiera Kaczyńskiego sformułowana w dniu 19.09.2008 w przejmującym i zachwycającym wyrafinowanym pięknem języka oraz komunikatywnością artykule na łamach "Dziennika":

Nic więc dziwnego, że w takich okolicznościach, a w szczególności po kompromitującym zaproszeniu przez Donaldu Tusku jego oficera prowadzącego z ramienia KGB, Władimira Putina, na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odsunięcie okupantów od władzy, a przynajmniej uniemożliwienie im skutecznego rządzenia i kontynuowania zdradzieckiego procederu o przyłączania Wolski do Rosji, stało się palącą potrzebą.

...czytaj dalej>>

 • Materiały samokształceniowe

Krótki kurs nowoczesnej religijności dla prawdziwych Wolaków

Autor: Jendras et al.Dla wszystkich prawdziwych patriotów oczywiście oczywiste jest, że okupacyjny rząd Platformy Obywatelskiej, działając na zlecenie żydo-masońsko-liberal-postkomunistycznej koalicji zjednoczonej w Unii Europejskiej, bezczelnie dąży do całkowitego zniewolenia Wolski oraz zlikwidowania bytu państwowego IV RP.

Niejednokrotnie zwracał na to błyskotliwie uwagę prezes-premier Jarosław Kaczyński, który brawurowo obnażał sposoby i metody działania wrogów narodu, wśród których szczególnie groźne są:

Niestety, oprócz wymienionych form niszczenia Wolski i jej emanacji państwowej - IV Rzeczypospolitej, okupanci intensywnie realizują również procesy prowadzące do wyzucia Wolaków z tożsamości i tradycji narodowej oraz pozbawienia ich elementarnych podstaw światopoglądowych, usiłując podważać fundamenty wiary katolickiej i wprowadzać modę na ateizm.

Procesy te w szczególności polegają na stopniowej indyferencjalizacji, a nawet agnostycyzacji społeczeństwa oraz stwarzaniu klimatu nieufności do Kościoła i jego przedstawicieli.

W zaistniałej sytuacji niezbędne jest aktywne przeciwstawienie się zakusom wrogów narodu oraz udzielenie zdecydowanej odpowiedzi na próby rugowania najważniejszych elementów naszej tradycji narodowej.

...czytaj dalej>>

 • Ugrupowania polityczne

Partia Dorna

Autor: Wesoły Romek et al.Wstępny projekt maskotki partii - Bombus pascuorum (fot.: Wiki)

Partia Dorna - partia polityczna, którą zamierza założyć były Wybitny Wolak, a obecnie odszczepieniec i wróg narodu, Ludwik Dorn.

Zapowiedź jej utworzenia były marszałek Sejmu ogłosił w dniu 24.09.2009 - dwa dni przed kongresem PiS-u, co oczywiście jest najzwyklejszym zbiegiem okoliczności.

W programie "Fakty po faktach" w telewizji TVN 24, w którym proklamował powstanie nowej partii, skarżył się na lekceważący ton, w jakim wypowiadali się na temat jego głęboko słusznej inicjatywy prominentni politycy PO, jak np. Stefan Niesiołowski, czy PiSu, jak np. Mariusz Błaszczak, zapowiadając jednocześnie przyszłe miażdżące sukcesy swej partii na scenie politycznej Wolski. Miarą tych sukcesów będzie niewątpliwie osiągnięcie w najbliższych wyborach parlamentarnych progu wyborczego, co oznaczać będzie uzyskanie druzgocącego dla innych partii poparcia ze strony co najmniej 3 % elektoratu.

...czytaj dalej>>


 • Obyczaje IV RP

Prezydent tańczy

Autor: Jendras et al.Prezydent wraz z Pierwszą Damą prezentują wybitny układ choreograficzny podczas legendarnego występu w Spale

Jako osoba urodzona i wychowana na wyższej półce, która to półka w dodatku - jak powszechnie wiadomo - ulokowana była w lepszym miejscu, niz podwórkowe półki liberalnej hołoty i innego knajactwa, prezydent Lech Kaczyński w sposób naturalny posiada wszystkie atrybuty właściwe osobie kulturalnej, eleganckiej i umiejącej się zachować w każdej sytuacji.

Jednym z najważniejszych elementów składających się na niespotykanie pozytywny wizerunek Lecha Kaczyńskiego jako bywalca salonów i błyskotliwego dżentelmena (ang.: gentleman), jest niewątpliwie opanowanie przez niego do porażającej perfekcji umiejętności w zakresie tańca towarzyskiego.

...czytaj dalej>>

 • Obyczaje IV RP

Żałoba narodowa

Autor: Cruiser21 et al.Kir na fladze państwowej w postaci czarnej wstążki dowiązanej do drzewca

Żałoba narodoważałoba ogłaszana przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa. Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz zmianę programów telewizyjnych (ograniczenie emisji programów rozrywkowych, komedii, reklam).


...czytaj dalej>>

 • Odkłamywanie historii

Polityka historyczna

Autor: Cruiser21 et al.Polityka historyczna (przez wrogów Wolski nazywana polityką histeryczną) - niesłychanie użyteczny i rozciągliwy termin nowomowy, pozwalający - przy zastosowaniu teorii względności oraz dialektyki - uzasadnić dowolną, ale konieczną dla dobra Wolski i Wolaków, interpretację faktów, mającą na celu wsparcie aktualnej linii partii.

Prowadzenie jedynie słusznej polityki historycznej wyjaśniającej Wolakom rolę poszczególnych kwiatów z bukietu spraw odziedziczonych po upadku PRL ułatwiają, rzecz jasna, Odnowiciele (w szczególności wszyscy Wybitni Wolacy) oraz inni świadkowie.

Jedynie słuszna polityka historyczna uprawiana jest w sposób bezkompromisowy, nawet, jeżeli prowadziłoby to do wybuchu konfliktów międzynarodowych, co dobitnie wskazuje na niewiarygodną czystość moralną Odnowicieli.

...czytaj dalej>>

 • Odkłamywanie historii

Perła w koronie

Autor: Cruiser21 et al.


Wprowadzenie

Perła w koronie - niebywale istotne dla przyszłości IV RP wyrażenie nowomowy, które - w zależności od okoliczności i kontekstu wypowiedzi - określać może:

 1. w wymiarze rzeczowym - dowolny element gospodarki wolskiej, którego się nie oddaje, czyli nie prywatyzuje
 2. w wymiarze osobowym - dowolną osobę z kręgu Wybitnych lub Prawych Wolaków, która odniosła porażające sukcesy na polu krzewienia ideologii PiSjanistycznej, a w szczególności przyczyniła się do miażdżącego sukcesu prezesa-premiera-prawie-prezydenta Jarosława Odmienionego-Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2010 roku

Perła w koronie - wymiar rzeczowy

użyteczną kategorię wprowadził do przebogatego tezaurusa nowomowy w dniu 03.09.2009 sam Miłościwie Nam Chwilowo Obecny i Niepoinformowany, podczas wiekopomnej wizyty w Jastrzębiu Zdroju. Dostojna wizyta miała miejsce z okazji okrągłej 29 rocznicy podpisania porozumień z władzami PRL.

Jak przystało na prawdziwego patriotę, niespotykanie trafną myśl Lecha Kaczyńskiego natychmiast podchwycił i utrwalił ją w świadomości społecznej Wolaków, jeden z jego najwierniejszych dworzan i pretorian, Szef Kancelarii Prezydenta, Władysław Stasiak, który już w dniu 04.09.2009 w programie "Poranek TVN 24" błyskotliwie oznajmił:

O dziwo nawet agent postkomuny lewicy średnio starszego pokolenia Dubieniecki zauważył szkodliwość działań rządu Tusku zmierzających do wyprzedawania za bezcen wolskiego majątku narodowego. Agent Dubieniecki w wywiadzie dla Wirtualnej Polski powiedział:

Na szczęście wszystkie lub prawie wszystkie perły i skarby, które zostały haniebnie oddane, wcześniej czy później zostaną odzyskane!:

Twardy dowód erudycji Miłościwie Nam Coś Tam Coś Tam Pamiętającego

Ta, jakże piękna w swej prostocie, a jednocześnie tak jasna, już na pierwszy rzut oka kategoria jest błyskotliwą parafrazą tytułu wstrząsającego filmu - mementa dla całego narodu - "Perła w koronie" Kazimierza Kutza1), opowiadającego o straszliwym wyzysku, jakiego doświadczali Wolacy pracujący dla prywatnego, głównie niemieckiego kapitału w kopalniach Śląska w latach trzydziestych XX wieku. Miłościwie Nam Coś Tam Coś Tam Pamiętający nie zapomniał!

Próba egzegezy

Wzorem wielkiego wodza narodu koreańskiego Kim Ir Sena, Miłościwie Nam Chwilowo Obecny i Niepoinformowany udzielił zgromadzonym Wolakom lekcji na miejscu:

Ostrzegł też siepaczy spod ciemnej gwiazdy Donaldu Tusku i jego zausznika, niejakiego Jacka Vincenta Rostowskiego:

Przykładowe perły w koronie - wymiar rzeczowy

Gremia typujące zasoby Wolski do zaszczytnego tytułu "Perły w koronie"

Lista kandydatów - wymiar rzeczowy

Gremia zatwierdzające nadanie zaszczytnego tytułu "Perły w koronie"

Prywatyzacja pozorna

Tymczasowy Rząd Okupacyjny Gubernatora Tusku pod pozorem prywatyzacji dokonuje lombardowej wyprzedaży wolskiego majątku narodowego obcym państwom. Przedsiębiorstwa strategiczne dla Wolski sprzedawanezagranicznym inwestorom, których właścicielem jest inne państwo. Przykłady skandalicznych pozornych prywatyzacji:

Niespotykana dbałość o perły w koronie w restaurowanej IV RP

KGHM Polska Miedź S.A. i spółki zależne

Perła w koronie - wymiar osobowy

Ta kategoria błyskotliwie wprowadzona została do oficjalnego repozytorium nowomowy przez jednego z najprawszych Wolaków, wybitnego intelektualistę nurtu Pisjanistycznego i posła PiS Mariusza Kamińskiego w dniu 06.07.2010, w brawurowym wywiadzie dla onet.pl:

Próba egzegezy

Również w tym przypadku, dzięki niespotykanej erudycji pana Kamińskiego, społeczeństwo mogło bezpośrednio z cytowanego wywiadu dowiedzieć się jak są zbudowane, do czego służą i jak powinny być traktowane perły w koronie w wymiarze osobowym:

Przykładowe perły w koronie - wymiar osobowy

Lista kandydatów - wymiar rzeczowy

Wyrażenia bliskoznaczne

 1. "Srebra rodowe"
  1. Gdy Tymczasowy Rząd Okupacyjny Gubernatora Tusku w lipcu 2009 roku zapowiedział, że chce sprzedać 10 % akcji KGHM Polska Miedź, wówczas przedstawiciel Ruchu Oporu przypomniał Wolakom, że rodowych sreber nie należy się pozbywać:
  2. Pojęcia "rodowe srebra" o dziwo używają nawet czerwoni wrogowie narodu z SLD:
 2. "Kura znosząca złote jajka" - Jacek Kurski, mówiąc o KGHM Polska Miedź
 3. "Diament" - poseł Kamiński w cytowanym wyżej wywiadzie
 4. "Klejnoty rodowe"
 5. "Skarb, perła narodowa"

Przypisy

Patrz też

Linki zewnętrzne • Nowomowa

Bifinlandyzacja

Autor: Wesoły Romek et al.Bifinlandyzacja (fin.: kaksois-suomettuminen) - nowoczesny termin nowomowy, wprowadzony do tezaurusa języka wolskiego przez samego Wielkiego Językoznawcę w dniu 11.09.2009.

Jarosław Kaczyński, na konferencji prasowej powiedział wówczas, że wypowiedzi wicemarszałka Niesiołowskiego negujące termin "ludobójstwo" w odniesieniu do zbrodni katyńskiej, a także wcześniejsza wizyta premiera Rosji Władimira Putina stanowią przykład "bifinlandyzacji" Wolski.

Jeszcze tego samego dnia, Jarosław Kaczyński błyskotliwie uszczegółowił znaczenie nowowprowadzonego słowa, stosując je w wywiadzie na łamach "Dziennika" do opisania haniebnie zdradzieckiej postawy okupantów podczas odbywających się w dniu 01.09.2009 uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej:

Choć badania naukowe nad dokładną etymologią słowa "bifinlandyzacja" nie zostały jeszcze zakończone, to już pobieżna analiza pól semantycznych wskazuje, że twórca terminu, Jarosław Kaczyński, wykazał się niespotykaną erudycją i niebywałą zdolnością do dokonywania błyskotliwych syntez pozornie bardzo odległych od siebie pojęć i terminów oraz genialną umiejętnością łączenia w jednym słowie różnorodnych wątków.

...czytaj dalej>>

 • Z życia PiS

Statut PiS

Autor: Cruiser21 et al.Statut PiS - podstawowy dokument określający zasady funkcjonowania i strukturę organizacyjną Partii. Po klęsce październikowej (21.10.2007) i utracie władzy już 26.09.2009 r. (po 339 dniach, co wyraźnie wskazuje na ogrom pracy włożonej w przygotowanie dokumentu) na IV Posiedzeniu II Kongresu PiS, wcześniejszy statut Partii został dostosowany do realiów okupowanej IV RP, aby umożliwić PiS wygranie nadchodzących wyborów prezydenckich, samorządowych i parlamentarnych. Nowy statut PiS wszedł w życie z dniem uchwalenia.

Przy tworzeniu nowego statutu Prezes i Wódz zdecydował, jak Partia ma być zarządzana, aby utrzymać czystość ideologiczną i stać się odporną na zakusy wrogów narodu, a w szczególności PO et consortes.

Wierutnym kłamstwem jest sączona przez wrogów narodu w uszy społeczeństwa opinia, jakoby nowy statut PiS był kalką typowego statutu partii komunistycznej, ponieważ kieruje się jedynie słusznymi zasadami centralizmu demokratycznego.

...czytaj dalej>>

 • Z życia PiS

Join to PiS

Autor: Wesoły Romek et al.Join to PiS - brawurowa akcja ogłoszona w dniu 25.09.2009, mająca na celu zachęcenie młodych Wolaków do wstąpienia do PiS-u. Jakiekolwiek próby innego odczytania treści tej akcji, rozpowszechniane przez wrogów narodugłęboko niesłuszne.

Interpretacja akcji przez lemingów

Join to PiS = Join to pis(s) - według lemingów, wykształciuchów i łże-satyryków, akcja ta jest zachętą do oddawania moczu. Być może jest to też zachęta do obejrzenia słynnego brukselskiego pomnika - Manneken pis.

...czytaj dalej>>

Z życia Muzeum IV RP

Z Księgi Gości

 • WSPANIAŁY PROJEKT !!! Dlaczego nie jest to już także w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, phebrajskim, itd ??? Przecież jest brak zrozumienia Wolski między sąsiadami, partnerami strategicznymi, sojusznikami i wrogami (nie ma się przyjaciół, tylko katar lub geszefty). Dlatego powinni się dowiedzieć ci zza miedzy z kim mają tutaj do czynienia (!). Pozdrawiam Ufoludek (nie, nie, to nie jest Moskal czy Marsjan).
 • Żenująca stronka, kłamliwa do szpiku i ani odrobinę nie do śmiechu. POkemony to banda prostaczków którym Słońce Peru wmówiło, że są pod jakimś względem lepsi od innych. Wierzcie sobie w to, wierzcie;-)
  • Max 2009-09-11 @ 19:09:06
 • Do Nierządnicy Nie wiem dokładnie jakie były fakty, ale prawda jest taka, że o waszym wyrzuceniu z centrum była mowa od lat, a wy od lat rżneliście głupa w tej sprawie i cały czas kombinowaliście jak tu tylko pozostać przy pałacu. Po części sami jesteście sobie winni. Dla mnie osobiście nie ma dla was miejsca na najbardziej reprezentacyjnym placu w Warszawie i może nie byłoby tego wszystkiego gdyby PiS nie obiecał wam 30-letniej umowy tylko po to aby zdobyć wasz elektorat, co jest swoją drogą po prostu śmieszne. I nie ma znaczenia, że chcieliście sobie postawić ładniejszy budynek. Ścisłe centrum to nie miejsce na bazar. Na nową lokalizację zgodziliście się dopiero gdy nie mieliście już żadnego wyboru negocjując jak to nazwaliście kompromis czyli pozostanie na placu Defilad do czasu wybudowania nowej hali w 2012. Nie możecie pozostać do Euro 2012 i tutaj nie ma żadnej dyskusji, mamy się promować, plac trzeba uporządkować, wiochy nie będzie. Nie znam dokładnie warunków umowy, ale jeśli to KDT miałoby kontrolować budowę nowej hali to już widzę jak wyrobilibyście się do 2012:) Przy okazji znowu zablokowalibyście budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. A co do Niezależnej, linki do Gazety Polskiej i Nowego Państwa mówią same za siebie.
  • mok 2009-09-07 @ 18:09:29
 • "Obrzydliwe. Jak można marnować tyle czasu i energii na plucie na innych? Ile w człowieku musi być chorej nienawiści i ile żółci żebu stworzyć coś tak chorego." Też tak uważam, ale znam gorsze przypadki. Znam na przykład takich dwóch, co całą partię założyli w tym celu.
  • mmonk 2009-09-07 @ 17:09:18
 • zaglądam regularnie, linkuję, gdzie się da. Na poprawę humoru - nic lepszego. Pozdrawiam modifyOdpowiedź [83.24.86.187]
  • Rumburak 2009-09-04 @ 08:09:57