NBP

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Glapcio plecie trzy po trzy.jpg

Narodowy Bank Polski - jak głosi legenda opowiadana z pokolenia na pokolenie, jest to ogromny skarbiec pełen złota i skarbów wszelakich, którego bogactwa mogłyby zapewnić całej Wolsce dobrobyt i świetlaną przyszłość. Niestety na górze złota siedział ogromny zły Leszek Balcerowicz, szczerzył zębiska, ział stopami procentowymi na lewo i prawo, i nikogo nie dopuszczał w pobliże.

Na kmieci padł blady strach, jako że dziewice na pożarcie były ostatnio towarem deficytowym. Tuziny dzielnych rycerzy ruszały na wyprawę pod sztandarami hasła "Balcerowicz musi odejść", ale nikomu się nie powiodło (choć najbliżej celu był Sir Andrzej zwany Opalonym).

Dopiero gdy na białym koniu przyjechali Odnowiciele z niezawodnym planem ratowania finansów państwa, nadzieja wstąpiła w serca zgnębionego ludu. Wybawcy podrzucili Balcerowiczowi sprytnego Skrzypka Dratewkę wypchanego inflacją, a ponieważ ów straszny potwór miał uczulenie na inflację i strasznie pluł ogniem, to zawinął się jak niepyszny i odleciał na inne stanowisko.

Zaś Skrzypek zasiadł na jego miejscu i szczodrze sypał talarami, a lud IV RP żył długo i szczęśliwie.

Banerologia prezesa Glapcia Anno Domini 2023

Rada historyków NBP

Do 03.04.2008 rada składała się z pięciorga profesorów pod przewodnictwem Henryka Samsonowicza. Pozostali członkowie to Roman Czaja, Wojciech Wrzesiński i Jerzy Wyrozumski. Zarząd banku zmienił skład rady, nie informując o tym dotychczasowych jej członków. W skład nowej rady weszli historycy związani z PiS. Na czele stoi Jan Żaryn, szef Biura Edukacji Publicznej IPN, gdzie ostatnio wydano książkę zarzucającą Lechowi Wałęsie, że był agentem SB. Do rady należy też prof. Andrzej Nowak, redaktor naczelny prawicowego pisma "Arcana", gdzie już w 2005 r. miały ukazać się materiały na Wałęsę. W radzie jest też prof. Wojciech Roszkowski, eurodeputowany PiS.

Monety kolekcjonerskie

NBP co roku wydaje pamiątkowe kolekcjonerskie monety dla u honorowania ważnych wydarzeń i sławnych ludzi.

O wyemitowanie monety na ćwierćwiecze Nobla Wałęsy zwrócił się do NBP jesienią 2007 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:

W dniu 19.12.2007 z NBP do Gdańska przyszła odpowiedź, że projekt zaopiniuje rada historyków przy NBP. Decyzja miała być podjęta na przełomie I i II kwartału 2008 r. 14 maja gdański magistrat zaniepokojony brakiem informacji o decyzji w sprawie monety zapytał NBP, co się dzieje w sprawie.

Dwa uzasadnienia odmowy

Kolejny podejrzany typ, któremu odmówiono
Nie wszystkim jednak się odmawia...
  1. 09.06.2008 NBP odpowiedział:
  2. Nowa rada zadecydowała o tym, że nie będzie monety na rocznicę Nobla Lecha Wałęsy. Prof. Roszkowski (chociaż nie był na posiedzeniu, gdzie sprawę dyskutowano) przesądza:

Patrz też

Linki zewnętrzne