Optymizm pesymistyczny

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Optymizm pesymistyczny - nowoczesne wyrażenie z zasobów nowomowy, określające stosunek głęboko patriotycznych sił wolności i postępu do sytuacji w Wolsce po 9 miesiącach rządów Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, utworzonego w wyniku zmanipulowanych wyborów 21.10.2007.

Geneza

Termin O. p. wprowadzony został do tezaurusa nowomowy w dniu 06.09.2008 osobiście przez Wielkiego Przywódcę Wolskiego Państwa Podziemnego, który w wywiadzie na antenie niemieckiej stacji radiowej RMF FM, odpowiadając na pytanie Agnieszki Burzyńskiej czy "nadal ma coraz więcej optymizmu", stwierdził:

  • "Tak, bo to jest taki optymizm pesymistyczny."

Zakres znaczeniowy wyrażenia

W genialnym w swej prostocie i niesłychanej wprost komunikatywności wyrażeniu O. p., Ojciec Narodu zawarł dwa pozornie tylko sprzeczne komponenty: optymizmu i pesymizmu, których dokładniejszą charakterystykę sformułować można na podstawie porażających swą oczywistością innych fragmentów wywiadu oraz wcześniejszych wypowiedzi Wodza.

Komponent pesymistyczny

Wyjaśnienie zawartości komponentu pesymistycznego przedstawione zostało przez Jarosława Kaczyńskiego już w następnym zdaniu wywiadu, w którym bez ogródek stwierdził:

Ta krótka, lecz niesłychanie treściwa deklaracja jest porażającym dowodem na oczywistą skądinąd prawdę, że rządy Platformy Obywatelskiej prowadzą najkrótszą drogą do tragedii, jaką niewątpliwie będzie całkowite wynarodowienie Wolaków, wyprzedanie majątku narodowego w obce, a faktycznie niemieckie ręce i w konsekwencji zupełne wymazanie zwojewódczonej do cna Wolski z mapy świata i podporządkowanie ludu pracującego miast i wsi międzynarodowej sieci korporacji i netłorków, sterowanych przez światową oligarchię.

Komponent optymistyczny

Komponent optymistyczny został klarownie przez Jarosława Kaczyńskiego przedstawiony w dniu 26.01.2008, kiedy to w rozmowie z Konradem Piaseckim również w audycji "Kontrapunkt", na antenie RMF FM niespotykanie asertywnie zakomunikował rozentuzjazmowanym Wolakom:

Jak widać z przytoczonych wypowiedzi, komponent optymistyczny opiera się na dwóch niespotykanie mocnych fundamentach: praktycznie przesądzonym już sukcesie wyborczym Lecha Kaczyńskiego w najbliższych wyborach prezydenckich oraz więcej niż pewnym rychłym powrocie do władzy koalicji Samo-Ligo-PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele rządu.

Optymizm ten znajduje oczywiście swe niespotykanie mocne oparcie w opublikowanych przez SMG/KRC w dniu 05.09.2008 wynikach badania preferencji wyborczych, które jednoznacznie wykazały, że PiS ma aż o 120 % większe poparcie od następnej w rankingu partii, zaś poparcie dla PO osiągnęło kompromitujący poziom zaledwie 47 %.

Należy przy okazji zwrócić uwagę na wrodzony takt i skromność Ojca Narodu, który - mimo absolutnie absolutnej pewności co do zaistnienia tych faktów - nie wypowiada się kategorycznie, używając zwrotów "będzie miał duże szanse" oraz "sądzę".

Patrz też