Pakt Stabilizacyjny

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Okoliczności podpisania paktu stabilizacyjnego ("To jest pakt na miarę naszych możliwości")

Pakt stabilizacyjny - nieformalna nazwa porozumienia zaproponowana 19.01.2006 przez prezesa rządzącej PiS, Jarosława Kaczyńskiego, opozycyjnym do tego momentu partiom - Samoobronie i Lidze Polskich Rodzin.

Pakt określał m.in. listę 144 ustaw, które miały zostać poparte przez partie przystępujące do paktu. Obejmowała ona ustawy dotyczące między innymi:

Pakt został podpisany 02.02.2006 przez Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Leppera oraz Romana Giertycha i miał obowiązywać przez rok. Jednak różne awantury związane z wystąpieniami Leppera i Giertycha doprowadziły do rozpadu paktu i jego unieważnienia w marcu 2006 roku.

Kontrowersje związane z okolicznościami parafowania paktu stabilizacyjnego

Uczestnicy Paktu

Obecni na sali byli jedynie dziennikarze mediów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, takich jak "Nasz Dziennik", Radio Maryja i Telewizja Trwam. Dlatego transmisję bezpośrednią z parafowania paktu mogły przeprowadzić jedynie TV Trwam oraz Radio Maryja. Pozostali dziennikarze, którzy nie zostali poinformowani o terminie parafowania umowy, zaprotestowali wobec nierównego traktowania. Oficjalne podpisanie, dostępne dla wszystkich, nastąpiło kilkanaście minut później. Jednak konferencja została zbojkotowana - dziennikarze opuścili salę, w której miała ona miejsce.

Przewodniczący Samoobrony, Andrzej Lepper zaprzeczył jakoby niektórym dziennikarzom uniemożliwiono wstęp na salę, gdy odbywało się parafowanie paktu. Z kolei ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski odciął się od mediów katolickich, które podczas parafowania były obecne:

Patrz też

Linki zewnętrzne