Patrycja Kotecka

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Pati-Koti i przyjaciele
W redakcji Wiadomości
Tuż przed upadkiem IV RP

Patrycja Kotecka vel Pati-Koti lub Politruk (ur. 1979) - największa dziennikarka Wolski, znana ze swego wielkiego zaangażowania w rozwój wolnych i demokratycznych mediów, w szczególności obronę dobrego imienia PiS-u i ministra Gwoździa, z którym jest "zaprzyjaźniona". Społeczeństwu znana także jako wielbicielka Donaldu Tusku. Trwają analizy, która z tych ról jest "rolą dla niepoznaki".

Promotorka red. Michała Tracza z TVP. Pan Tracz zasłynął w październiku 2008 r. wysłaniem za kratki pedofila, którego kusił na czacie jako "czternastoletnia Martusia". Wpisał się tym aktem w bezkompromisową ideę "akcji specjalnej", zapoczątkowaną przez CBA. Stanął jednak - jako wierny uczeń i pupilek Koteckiej - po stronie Donaldu Tusku, znanego wroga pedofilii, zwolennika chemicznej kastracji.

Od pewnego czasu szefowa Piotra Kraśki i Hanny Lis, dziennikarzy zaangażowanych w przekształcanie z trudem odpolitycznionej i przywróconej Narodowi TVP w tubę miłosnej propagandy rządu PO. Cała trójka, pomimo pozornej rozbieżności celów, działa wspólnie i w porozumieniu.

Podczas studiów pilna uczennica Grzegorza Miecugowa, dziś gwiazdy TVN 24. Według dobrze poinformowanych wiewiórek, publicznie chwali się piątką w indeksie z podpisem Mistrza Grzegorza. Transfer Patrycji do "Szkła Kontaktowego" mógłby wzmocnić szarą sieć.

Uczęszczała do Liceum Bema w Warszawie, podobnie jak Adam Michnik, o którym Patrycja powiedziała kiedyś:

Patrycja ma wielu ciekawych przyjaciół, co można zobaczyć na fotografii obok. Mówi się, że dzięki politycznym kontaktom z osobami na zdjęciu zatytułowanym "Pati-Koti i przyjaciele" jest współwłaścicielką Placu Czerwonego w Moskwie.

W kontekście udokumentowanych fotograficznie relacji z Józefem Stalinem wygłupił się nieco "Przekrój" (11/2007), który doniósł, że po wyborach, Kotecka i Ziobro razem odwiedzili podkrakowskie Radwanowice. Szukali działki na sprzedaż. Zdaniem tygodnika, ziemię w Radwanowicach kupili już brat eksministra i matka Koteckiej.

Wcześniej sam Ziobro publicznie sugerował, że coś go łączy z Kotecką (co ostatnio potwierdził też znany z prawdomówności Bulterier Kaczyńskich). Według Janusza Kaczmarka Ziobro zabiegał na spotkaniach u prezydenta o stanowiska w TVP dla Patrycji Koteckiej i Anity Gargas - by "działały na rzecz PiS". Obie wysokie i krzepkie blondynki.

Dotychczas nie opublikowano wiarygodnych doniesień Janusza Kaczmarka, które potwierdzałyby wątek współwłasności Placu Czerwonego i udział ministra Gwoździa w tym międzynarodowym skandalu.

Najbardziej znane inicjatywy Patrycji to:

Ręczne sterowanie

Kotecka jest jednym z najbardziej znanych narzędzi ręcznego sterowania w TVP, wyznając zasadę, że jak "Wiadomości" o czymś nie poinformują, to jakby to się nie wydarzyło.

Według dobrych zasad dziennikarskich Koteckiej, wszystkie materiały informacyjne powinny być z tezą, zgodnie z wytycznymi jedynej słusznej partii. Jak redaktorowi brakowało tezy, to powinien się posłużyć wiarygodnymi materiałami z "Gazety Polskiej", "Rzeczpospolitej", "Wprost"; czy "Nowego Państwa".

Afera Rywina

O Koteckiej było głośno w 2003 r., kiedy to w związku z jej tekstami na temat afery Rywina dziennikarka usłyszała zarzuty prokuratury. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zarzuciła jej wówczas podżeganie pracownika operatora telefonii komórkowej do ujawnienia, w zamian za pieniądze, tajemnicy służbowej, czyli billingów Lwa Rywina. Dopiero po publikacji Koteckiej prokuratura zgodziła się przekazać członkom komisji śledczej billingi osób zamieszanych w korupcyjną aferę. Po stronie Koteckiej stanęli wówczas uznani dziennikarze oraz organizacje pozarządowe - m.in. Centrum Monitoringu Wolności Prasy i "Gazeta Wyborcza". Pod wpływem protestu środowiska dziennikarskiego i opinii publicznej warszawski sąd zdecydował o umorzeniu sprawy[2].

Nieudana operacja Mengele

Pierwszy materiał relacjonujący zatrzymanie "Wiadomości" zatytułowały: "Doktor Śmierć". Koncentrował się na wielkim sukcesie CBA i ministra sprawiedliwości oraz bezduszności lekarza. Wtedy Koti jeszcze nie królowała w "Wiadomościach" i nawet nikt o niej tam nie słyszał. Brudną robotę propagandową wykonali inni. Podobnie były redagowane kolejne doniesienia. Jedną z konsekwencji tej kampanii była bezprecedensowa zapaść w transplantologii.

W maju 2007 - trzy miesiące po zatrzymaniu - sąd podejmował decyzję o tym, czy należy przedłużyć areszt wobec Doktora G.. Uprzedzić to wydarzenie próbowała Patrycja Kotecka z Agencji Informacji TVP - wówczas szeregowy pracownik, dziś wicedyrektor. Przyniosła dziennikarzom "Wiadomości" kopie protokołów z przesłuchań trzech świadków w prokuraturze. Cała trójka zeznawała przeciwko lekarzowi. By ułatwić pracę reporterom, plik zawierał wydruk z nazwiskami adresami i telefonami świadków. "Chodziło o to, by tuż przed decyzją sądu przypomnieć widzom, jak okropnym człowiekiem był dr G." - opowiadają nieprawomyślne ścierwojady z TVP. Ekipy "Wiadomości", "Teleexpressu" i "Panoramy" odmówiły Koteckiej. Zapadła więc decyzja, że materiały trzeba "sprzedać" gdzie indziej. Wybór padł na magazyn reporterski "Na celowniku" nadawany po "Teleexpressie". To jeden z lepszych czasów antenowych - ok. 4 mln widzów. Protokoły z zeznaniami świadków przyniosła Anita Gargas, wiceszefowa publicystyki w "Jedynce" - opowiada nieprawomyślny ścierwojad magazynu "Na celowniku". "Mówiła, że to supernews i że zrobią to "Wiadomości" i "Panorama"." Zakończyła krótko: "jak wy też tego nie zrobicie, będą kłopoty." Gargas nalegała, by materiał ukazał się w dniu decyzji sądu. Nakłoniła dziennikarzy, żeby zadzwonili do świadków i namówili ich na występ przed kamerą. "Żaden nie chciał potwierdzić zeznań, rzucali słuchawki. I nic z tego nie wyszło" - relacjonują dziennikarze.

Sąd wypuścił wtedy kardiochirurga za kaucją, a ekipa "Na celowniku" została rozwiązana. Program - z nowymi dziennikarzami i ze zmienionym tytułem - zmienił się na "Celownik".

Wreszcie protokoły w lipcu wykorzystała "Misja specjalna" redagowana przez samą Gargas. Żaden ze świadków nie zgodził się wystąpić w telewizji, więc na ekranie pokazywano cytaty z przesłuchań, a tekst czytał lektor.

08.05.2008 r. prokuratura umorzyła wszystkie medyczne wątki śledztwa przeciw dr. G. - w tym najważniejszy dotyczący zabójstwa pacjenta. Wiadomość wylądowała na trzecim miejscu - m.in. za materiałem o spotkaniu Miłościwie Nam Chwilowo Obecnego i Niepoinformowanego z twórcami w sprawie mediów publicznych. W relacji najwięcej było o tym, dlaczego były Generał Prokurator uważa tę decyzję za "skandaliczną". O argumentach prokuratury - mniej. Zabrakło też kluczowej informacji: że prowadzący śledztwo przeciwko lekarzowi prok. Radosław Wasilewski był przeciwny postawieniu zarzutu zabójstwa. Zrobił to dopiero na pisemne polecenie przełożonych. A oni ustalili to na naradzie w Ministerstwie Sprawiedliwości kierowanym przez Ziobrę.

W obronie dobrego imienia TVP

Nowa twarz po upadku IV RP

Pati-Koti nie ustaje w walce z wrogami, szkalującymi dobre imię TVP. Po kłamliwych doniesieniach "Dziennika" o okolicznościach zwolnienia Łukasza Słapka z "Wiadomości" TVP zapowiedziała, że wystąpi na drogę prawną przeciwko Łukaszowi Słapkowi oraz redakcji "Dziennika" za naruszenie dóbr osobistych.

W obronie własnej

Alternatywne zajęcie

  • "Można np. otworzyć budkę z zapiekankami. (...) Najważniejsze, by żyć uczciwie i zgodnie z własnym sumieniem" - mówi.

Stronniczy werdykt Komisji Etyki TVP

Komisja Etyki TVP, która badała medialne oskarżenia wobec wiceszefowej Agencji Informacji TVP Patrycji Koteckiej, stwierdziła, że w Agencji były przypadki naruszania obowiązujących zarówno dziennikarzy jak i ich szefów "Zasad etyki dziennikarskiej w TVP SA". - Jest to zagrożeniem dziennikarskiej niezależności - orzekła Komisja. Komisja przypomniała, że zgodnie z kodeksem etycznym

Komisja skrytykowała też niejasny podział kompetencji kierownictwa Agencji Informacji, co "powoduje rozmycie odpowiedzialności za podejmowane decyzje - w tym personalne". Odnosząc się do zakresu obowiązków członków kierownictwa Agencji, dyr. Jarosław Grzelak oświadczył tylko:

Podkreślono, że:

Postępowanie przed Komisją Etyki toczyło się na wniosek Rady Programowej TVP. Jej przewodnicząca Janina Jankowska w liście do Komisji zwróciła uwagę, że w związku z publikacjami "Dziennika" (na temat nacisków politycznych, które Kotecka miała wywierać na reporterów "Wiadomości")

  • "Komisja Etyki TVP nie może pozostać obojętną na poruszony w tych tekstach problem."

Ciekawie w świetle decyzji Komisji Etyki samej TVP wyglądają uprzednie działania obronne TVP i Pati-Koti

"Dziennik", opierając się na relacji zwolnionego z "Wiadomości" reportera Łukasza Słapka napisał, że Kotecka miała wywierać naciski na reporterów, by przygotowywali materiały kompromitujące PO. Według Słapka nieprzyjęcie oferty Koteckiej było powodem jego zwolnienia z "Wiadomości". Kotecka zaprzeczyła i skierowała sprawę do sądu zarówno przeciwko Słapkowi, jak i redakcji "Dziennika". Wydawcy gazety proces wytoczyła z kolei TVP. Komisji nie udało się ustalić czy zarzuty Słapka były prawdziwe. - Łukasz Słapek nie potrafił określić, kiedy taka propozycja padła. Dyrektor Patrycja Kotecka poinformowała Komisję, że zwolnienie Ł. Słapka z pracy (miał umowę do roku 2010) nastąpiło na wniosek kierownik "Wiadomości" Doroty Maciei z powodu "utraty zaufania" - napisano w orzeczeniu.

Kolejne krzywdzące TVP ustalenia jej własnej Komisji

Media opisywały też sprawę nieprzedłużenia umowy reporterowi "Panoramy" Piotrowi Glicnerowi. Według nieoficjalnych doniesień, powodem rozstania z Glicnerem miał być materiał o katalogach IPN, w którym przypomniał on

W tej sprawie Komisja ustaliła, że w październiku 2007 r. skończyła się umowa Glicnera i negocjował on jej przedłużenie na kolejny rok na lepszych warunkach finansowych, a nowa umowa została sporządzona przed 19 listopada.

Z kolei dyrektor Grzelak odmówił podania Komisji Etyki uzasadnienia zmiany decyzji w sprawie Glicnera: -

Komisja przypomina też, że p.o. kierownika "Panoramy" M. Chodurski stwierdził w rozmowie z Komisją, że uważa Glicnera

Komisja przyjrzała się też przypadkowi Tomasza Lipko, który odszedł z Agencji Informacji na własną prośbę.

W skład Komisji Etyki TVP wchodzą: przewodnicząca Krystyna Mokrosińska, Wanda Nadobnik, Monika Jóźwik, Urszula Guźlecka, Małgorzata Łopińska, Marcin Kunicki oraz Ignacy Rutkiewicz.

Błyskotliwe zdemaskowanie stronniczej Komisji

Wiceszefowa Agencji Informacji TVP oświadczyła, że nie zgadza się z wnioskami Komisji Etyki TVP, która badała medialne zarzuty pod jej adresem. Uzasadnienie i przytoczone w nim "merytoryczne" argumenty nie pozostawiają żadnych wątpliwości, co do tego, kto ma rację:

Niezatapialna

Patrycja Kotecka traci posadę wiceszefowej Agencji Informacji TVP - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Gazeta donosi, że taką decyzję podjął prezes TVP Andrzej Urbański, a teraz musi zaakceptować ją zarząd spółki. Według dziennika, ma to nastąpić w najbliższych dniach. Według informacji "anonimowej osoby z kierownictwa TVP" zwolnienie Koteckiej wynika z jej udziału w aferze laptopowej. (09.04.2008)

Ostatnie doniesienia "GW" sugerują, że Patrycja była zwykłym agentką w TVP. Nie jest wykluczone, że przekazywała ona do CBA informacje dotyczące rzekomych nieprawidłowości związanych ze współpracą TVP z firmami zewnętrznymi w zakresie produkcji telewizyjnych. Podobno Koti za zasługi w TVP otrzymała stopień kapitana [1]

Wszystko wskazuje na to, że ambitna pani Patrycja już nigdy w telewizji w Polsce nie zadziała.

Najnowsze doniesienia są jednak całkiem inne. Patrycja nadal dzierży władzę na Placu Powstańców i niestraszne jej towarzystwo Hanny Lis i Piotra Kraśki. Dobrze poinformowani twierdzą, że dwie blondynki w jednym budynku gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie. Nie bez powodu budynek TVP na Placu Powstańców jest okrągły. Każde dziecko wie, że przyzwoity cyrk powinien być zbudowany na planie koła. Podobno tajemnicze upadki ze schodów w domu pani Lis pozostają w ścisłym związku z dywersyjną działalnością Pati Koti. Piotr Kraśko ma więcej szczęścia, bo mruga oczkami do blond szefowej, próbując jednocześnie nie podpaść blond koleżance. Trudna to sztuka, ale pod dzielnym okiem Pati Koti panu Piotrowi idzie coraz lepiej. Rolę panny Koteckiej stopniowo przejmuje Krzysztof Rak, który jest równie srogi, choć brzydszy.

I jeszcze wiadomość z ostatniej chwili: 24.09.2008 prokuratura umorzyła aferę laptopową ministra Gwoździa. Pati Koti okazała się więc niewinną ofiarą represji! Jak ustaliliśmy w komputerze ministra znajdował się scenariusz autorskiego programu śledczego "Detektor", który Pati Koti prowadziła w latach 2005-2006 w TV4. Koti dokładnie rozpisywała co dany polityk może powiedzić u niej w programie.

A występowała u niej cała plejada politycznych gwiazd m in: Leszek Miller, Józef Oleksy, Julia Pitera, Marek Biernacki, a nawet Jerzy Urban, Mieczysław Rakowski, Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski. W jednym z odcinków Pati zdecydowała się porozmawiać z Lechem Wałęsą. Najbardziej lansowanym przez Koti politykiem był Janusz Kaczmarek - kiedyś znajomy, dziś zacięty wróg Koti.

Życie osobiste

Patrycja - ciekawe do kogo się uśmiecha?

Cyniczni wrogowie narodu już od dawna rozpowszechniali niesłychanie kłamliwe plotki, jakoby pani Pati Koti była przyjaciółką byłego najlepszego w dziejach Wolski ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Na szczęście te podłe insynuacje zostały przykładnie i jednoznacznie obnażone przez powszechnie znanego ze swej bezkompromisowej uczciwości posła PiS Jacka Kurskiego, który bez wątpienia jest jednym z największych autorytetów moralnych Wolski, a może nawet i całego świata.

W dniu 23.04.2008 wybitny ten osobnik w programie "Kropka nad i" na antenie TVN 24 jednoznacznie zaprzeczył tym ohydnym kalumniom, stwierdzając autorytatywnie, że Pati nie jest żadną przyjaciółką Zbiga, a po prostu jego narzeczoną:

Po tak spektakularnym obnażeniu kolejnego oczywistego kłamstwa zainspirowanego przez określone siły, spodziewać się można równie podłego przewrotnego kontrataku, w ramach którego wrogowie narodu oburzać się zapewne zaczną faktem, że Pati & Zbig mieszkają razem bez ślubu.

W sposób oczywiście oczywisty tego rodzaju próby skazane są z góry na niepowodzenie, gdyż z wypowiedzi posła Kurskiego jasno wynika, że narzeczeństwo pani Koteckiej i pana Ziobro oparte jest nie na prymitywnej i charakterystycznej jedynie dla osobników zdegenerowanych i ułomnych miłości cielesnej1), lecz na wspólnych zainteresowaniach informatycznych narzeczonych.

Taka interpretacja kontaktów Pati i Zbiga została zresztą natychmiast potwierdzona przez samego Jacka Kurskiego, który już 24.04.2008 w godzinach wieczornych, w rozmowie z Marcinem Graczykiem na łamach portalu dziennik.pl, ponad wszelką wątpliwość stwierdził:

Zupełnie naturalne i godne najwyższego uznania jest to, że młodzi zdecydowali się razem zamieszkać i poświęcić cały swój wolny czas na próby naprawy użytkowanego przez pana ministra i uszkodzonego przez zwykły zbieg okoliczności służbowego laptopa, który - jak wiemy z wcześniejszych doniesień prasowych oraz relacji Kurskiego - był na tyle niesprawny, że "przebywał cały czas w domu".

Warto zwrócić uwagę, że Pati i Zbig działali tu przede wszystkim w imię filozofii taniego państwa, usiłując samodzielnie i bez pomocy kosztownego przecież serwisu, naprawić uszkodzony zapewne przez określone siły laptop.

Patrz też

Przypisy

1) Seks w ideologii PiSjanistycznej:

Linki zewnętrzne