Kalendarz elżbietański

Z Muzeum IV RP
(Przekierowano z Pierwsze miesiące)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Kalendarz elżbietański - nowatorskie podejście do kalendarza gregoriańskiego bezwzględnie wymagającego reformy, jako, że nie był modyfikowany od 1582 r.

Postulatorką tej zmiany, niewątpliwie przygotowanej przez Zespól Pracy Państwowej, jest wybitna posłanka PiS - Elżbieta Jakubiak. Ogłoszenie wszem i wobec tej bezprecedensowej reformy miało miejsce w dniu 15.03.2010, w rozmowie pani Jakubiak z Zuzanną Dąbrowską w audycji "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia:

Struktura kalendarza elżbietańskiego

Ze względu na poszanowanie zasady praw nabytych nowy Kalendarz elżbietański wejdzie w życie, wraz z Konstytucją IV RP (również przygotowaną przez Zespól Pracy Państwowej), w roku odzyskania władzy przez Ruch Oporu i niewątpliwie zadziwi cały świat.

  1. styczeń - 90 lub 91 dni
  2. kwiecień - 30 dni
  3. maj - 31 dni
  4. czerwiec - 30 dni - miesiąc Zjawiska Biologicznego ze względu na dostojne urodziny
  5. lipiec - 31 dni
  6. sierpień - 31 dni
  7. wrzesień - 30 dni
  8. październik - 31 dni
  9. listopad - 30 dni
  10. grudzień - 31 dni

Korzyści numerologiczno-symboliczne

Dzięki kalendarzowi elżbietańskiemu po miesiącu pierwszym, symbolizującym samego Jarosława Geniusza-Kaczyńskiego, jako drugi (symbol Zjawiska Biologicznego) nastąpi miesiąc czwarty, o jakże symbolicznie trafnej nazwie kwiecień, symbolizujący odbudowaną IV RP.

Korzyści statystyczno-finansowe

Zmniejszenie liczby miesięcy z 12 do 10, czyli odejście od systemu tuzinkowego, od którego jakże konserwatywni brytyjczycy odeszli jeszcze w XX wieku (1971) pozwoli na:

Korzyści dla zwykłego obywatela

Kalendarz elżbietański umożliwia wprowadzenie nowego święta państwowego, tzw. rocznicy miesięcznej, Jest to zgodne z potrzebami ludu i przez jego przedstawiciela zasugerowane rozszerzenie okazji do świętowania także na poszczególne miesiące roku - postulator: jeden z anonimowych obrońców reduty KDT na antenie radia TOK FM (21.08.2009):

Bezpodstawna teoria wykształciuchów o wyższości systemu tuzinkowego nad dziesiętnym

System dwunastkowy uważany jest przez matematyków za bardziej praktyczny od systemu dziesiętnego, gdyż liczba 12 ma aż 4 dzielniki naturalne (pomijając jedynkę i samą siebie): 2, 3, 4 i 6, a liczba 10 - tylko 2 (pomijając jedynkę i samą siebie): 2 i 5. Zdaniem antropologów o powszechnym przyjęciu mniej praktycznego systemu dziesiętnego przesądziło posiadanie przez człowieka 10 palców, ułatwiających liczenie właśnie w systemie dziesiętnym

Kwestia antropologiczna

Zdaniem badaczy, w przeszłości osoby posługujące się systemem dwunastkowym licząc na palcach używały do tego celu 4 palców jednej ręki, tj. wszystkich oprócz kciuka. Liczba paliczków owych 4 palców wynosi właśnie 12 i umożliwia osobom niewykształconym sprawne przeprowadzanie prostych operacji matematycznych, analogicznych do liczenia na palcach przez osoby posługujące się systemem dziesiętnym.

Patrz też