Prawica Rzeczypospolitej

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Herb Prawicy Rzeczypospolitej - Krzyż Jagielloński

Prawica Rzeczypospolitej - założone przez Marka Jurka ugrupowanie polityczne, które utworzył on po odejściu z klubu PiS i rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu. Do Marka Jurka przyłączyło się czterech odszczepieńców, którzy opuścili łono partii: Artur Zawisza, Małgorzata Bartyzel, Dariusz Kłeczek i Marian Piłka.

Z powodu zbyt małej liczby członków, Prawica Rzeczypospolitej mogła być jedynie kołem poselskim, a nie partią polityczną. Złośliwie skomentował to na konferencji prasowej w dniu 20.04.2007 Jacek Kurski stwierdzając, że:

W wyborach parlamentarnych 2007 Prawica Rzeczypospolitej weszła w skład porozumienia wyborczego "Liga Prawicy Rzeczypospolitej" wraz z LPR oraz UPR i razem z tymi partiami wylądowała na tak zwanym "śmietniku historii".

Program i cele Prawicy Rzeczypospolitej

Prawica Rzeczypospolitej uformowała się z powodu zbyt małej dbałości o ochronę życia poczętego w PiS. Mimo to partia Jurka miała "wspierać rząd i współpracować z PiS jako z naturalnym partnerem". Jej celami miały być:

Prawica Rzeczypospolitej miała być także wolna od:

Realizacja programu

26.05.2009 - opinie wygłoszone podczas spotkania wyborczego w Urzędzie Gminy w Kartuzach przez kandydatów Prawicy Rzeczypospolitej: Marię Mięsikowską-Szreder i Stefana Czupę oraz pełnomocnika Komitetu Wyborczego Prawicy RP na okręg Gdynia - Słupsk - Gdańsk, Andrzeja Czaplickiego. Wypowiedzi zamieszczono na stronie internetowej Kartuzy Info:

Stefan Czupa radził kobiecie, która broniła w rozmowie gejów i lesbijek, aby poszerzyła swoje horyzonty. Jego zdaniem homoseksualizm jest jakimś organicznym uszkodzeniem mózgu.

Patrz też

Linki zewnętrzne