Prezydent Andrzej Duda odznacza

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Inflacja orła.jpg

Orderem Orła Białego

Działając samoistnie i w porozumieniu z samym sobą jako jednoosobowa Kapituła Orderu Orła Białego drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany Andrzej Duda (pseudonim sceniczny "Maliniak") odznacza:

03.05.2016

  • Irenę Szewińską
  • Michała Lorenca
  • Michała Kleibera
  • Wandę Półtawską
  • Zofię Romaszewską
  • Bronisława Wildsteina

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Dnia 20 maja 2023 odznaczony został w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, podczas uroczystości zorganizowanej w związku ze złotym jubileuszem kapłaństwa metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Uzasadnienie: odznaczenie przyznano za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej oraz za propagowanie postaw patriotycznych.

Terlikowski o Jędraszewskim.png

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Działając samoistnie i w porozumieniu z wstającym z kolan szefem MSZ, który składa wnioski o odznaczenia dla działaczy polonijnych drugi najlepszy w dziejach Wolski prezydent - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomny, dlatego dobrze stojący, obrońca dobrej zmiany Andrzej Duda (pseudonim sceniczny "Maliniak") odznacza:

27.05.2016

Bogdana Kulasa - "za wybitne zasługi na rzecz środowisk polonijnych, krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych."

Bogdan Kulas - działacz wolonijny w Norwegii, putinofil, rasista, endek i antysemita, powiązany ze środowiskami skrajnie proputinowskimi i antysemickimi - Obozem Wielkiej Polski, Ligą Narodową, USOPAŁ-em Jana Kobylańskiego, którego antysemickie poglądy wykazano w procesie z Radosławem Sikorskim, czy partią Zmiana, której lider został oskarżony o szpiegostwo. Był jednym z sygnatariuszy listu do Władimira Putina. Proszono w nim o obronę prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Sygnatariusze deklarowali, że podziwiają dokonania Putina i wierzą, że ten "zechce podjąć heroiczną misję obrony chrześcijaństwa". Podpisał się również pod listem do marszałka Bogdana Borusewicza, w którym skrytykowano go za stwierdzenie, że Rosja okupuje część Ukrainy. Borusewicz, nie zgadzając się na wspólne, polsko-rosyjskie uczczenie pamięci Polaków zamordowanych przez UPA i OUN - zdaniem m.in. Kulasa - "wyrządził wielką szkodę Narodowi".

Wzruszający objaw wdzięczności odznaczonego:

Srebrnym Krzyżem Zasługi

  1. W dniu 29 września 2022 r. wybitnie niegramotny niepokorny dziennikarz dobrze zmienioneg Radia Poznań Roman Wawrzyniak odebrał Srebrny Krzyż Zasługi z rąk wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Odznaczenie zostało przyznane za osiągnięcia dziennikarskie:

Haniebne odmowy przyjęcia odznaczeń przez omyłkowo odznaczonych wrogów narodu

Niejaka Annette Laborey - zapewne podwójna agentka Sowietów

W latach 70. i 80. XX wieku rzekomo prowadziła w Paryżu "Fondation pour une entraide intellectuelle européenne" wspierającą jakoby niezależnych intelektualistów z Europy Środkowo-Wschodniej rządzonej wówczas przez komunistów. Haniebny list, który publikujemy, osławiona Laborey bezczelnie wysłała Dariuszowi Wiśniewskiemu, chargé d’af-faires Ambasady Polskiej w Paryżu.

"Szanowny Panie!

Kwituję odbiór listu Pana z 12 kwietnia 2017 r., z którego dowiedziałam się, że Prezydent Polski zaszczycił mnie tytułem Kawalera Orderu Zasługi RP.

Jeśli przyczyną mojego odznaczenia był mój udział przez wiele długich lat w walce o wolność Polski, to ta właśnie przyczyna każe mi odznaczenie odrzucić.

Niezliczone gwałty na wolności i zasadach demokracji, których obecna Polska jest teatrem, nietolerancja i nienawiść podniesione do rangi cnót, podeptana zasada rozdziału państwa od Kościoła, zniesienie prawa do aborcji, rozpasany nacjonalizm, legalizacja ruchów parafaszystowskich, ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej, kategoryczna odmowa przyjęcia ofiar wojny syryjskiejlistę można by ciągnąć – splugawiły naszą walkę. Polska wpadła w ręce partii, którą mogłabym tylko zwalczać. Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę. Nie przyjmuję go.

Proszę mi wierzyć, Panie chargé d’affaires, że czynię to z wielkim żalem.

Zrozumie Pan, nie wątpię, że podzielę się niniejszą decyzją z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem, moim przyjacielem i inspiratorem przez wszystkie minione lata.

Z należnymi wyrazami"

Niejaki Alberto Stebelski-Orlowski - zapewne podwójny agent Sowietów

Odmówił przyjęcia orderu Zasługi RP. Informacje potwierdziła stacji Kancelaria Prezydenta.

O nadanie konsulowi honorowemu Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej wnioskował szef MSZ. Ponieważ konsul Alberto Stebelski-Orlowski posiada podwójne obywatelstwo, przed nadaniem odznaczenia konieczne było uzyskanie jego |zgody.

Kancelaria Prezydenta wystosowała do dyplomaty prośbę o taką zgodę. Ten odmówił.

TVN cytuje działaczkę polonijną z Meksyku Jolantę Nitosławską-Romer, wg której konsul odmówił w ramach "protestu przeciw temu, co obecnie dzieje się w Polsce".

Niejaki Krzysztof Siemieński, rzekomo opozycjonista w czasach PRL

Niejaki Krzysztof Siemieński, rzekomo były działacz opozycji w czasach PRL, odmówił przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności od drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcy dobrej zmiany Andrzeja Dudy (pseudonim sceniczny: "Maliniak"). O przyczynach poinformował w liście wysłanym do prezydenckiej kancelarii:

Patrz też

Linki zewnętrzne