Prezydent nominuje

Z Muzeum IV RP
Wersja z dnia 21:31, 18 lip 2017 autorstwa Opornick (dyskusja | edycje) (Dod. link wewn.)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
W związku z tragiczną śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniu 10.04.2010, edycja eksponatu została zablokowana, a jego treść odpowiada stanowi na dzień 09.04.2010


Definicja procesowa

Jeden z odrzuconych

Prezydent IV RP - Lech Kaczyński - nominuje na stopień generalski jedynie zasłużonych dla swego kraju i armii Wolaków, chyba, że ktoś podsunie mu do podpisu listę zawierającą nazwiska wrogów narodu, korzystając bezczelnie z powszechnie znanego faktu, że prezydent nie czyta tego, co podpisuje.

Sprawa piętnastu

W poniedziałek, 28.04.2008, wyszło na jaw, że z 15 zaproponowanych przez Klicha kandydatur do awansów generalskich prezydent zaakceptował jedynie trzy.

Lista nominowanych i odrzuconych

Nominacje na wyższy stopień generalski 3 maja odbiorą generałowie:

  1. Bogusław Samol
  2. Andrzej Fałkowski (odpowiedzialny za finanse MON, kandyduje do stanowiska w NATO, które wymaga dwóch generalskich gwiazdek)
  3. Zygmunt Mierczyk z Wojskowej Akademii Technicznej.

Lista odrzuconych liczy 12 nazwisk:

  1. wiceadmirał Tomasz Mathea - zastępca szefa sztabu generalnego, który po raz drugi nie znalazł uznania w oczach prezydenta. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o to, że kończył Akademię Morską w Leningradzie (choć ukończył też kurs w Akademii Obrony USA)
  2. komandor Marek Kurzyk - dowódca 3 flotylli - ukończył wprawdzie kurs w Akademii Marynarki w Newport, jednak wcześniej jako specjalista od techniki rakietowej sprowadzał nowe okręty do polskiej floty z ZSRR
  3. płk Dariusz Wroński - dowódca pułku śmigłowców uderzeniowych w Pruszczu Gdańskim, uczestnik misji w Iraku, obecnie szef 25. brygady Kawalerii Powietrznej
  4. komandor Waldemar Głuszko ze Sztabu Marynarki Wojennej
  5. płk Jerzy Frydrych z wojsk chemicznych
  6. gen. Andrzej Lelewski
  7. gen. Andrzej Juszczak
  8. gen. Andrzej Wasilewski
  9. gen. Romuald Ratajczak - odpowiada za sprawy międzynarodowe i współpracę z NATO
  10. płk Artur Kłosowski - szef sekretariatu ministra obrony narodowej
  11. płk Krzysztof Parulski - szef prokuratury wojskowej

Według informacji dochodzących z Kancelarii Prezydenta, szczególnie zirytowały go wnioski o awans: Artura Kołosowskiego oraz Krzysztofa Parulskiego, który w przeszłości protestował wobec nadużyć PiS w prokuraturze.

Uzasadnienie zaparcia

Prezydent wyraził przekonanie, że 127 generałów to wystarczająca liczba przy wielkości wolskiej armii. Dodatkowo, na wszelki wypadek, ponieważ nikt tego nie kwestionował, podkreślił, że to on decyduje o nominacjach.

Nominacje generalskie, o które wnosił MON, miały być wręczone 3 maja.

W dniu 29.04.2008 przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego twierdzili, że większość nominacji to "wojskowi biurokraci". Pojawiły się informacje, że lista nominowanych to "przyjaciele ministra Klicha". A premier Donald Tusk dementował informacje "Wprost", że jest wśród nich "jego partner od tenisa". Mówił, że jest mu "osobiście przykro", że przyczyniły się do tego sugestie osoby, którą ceni - czyli szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysława Stasiaka.

Supozycje ministra obrony restaurowanej III RP

Po sprawie piętnastu

Patrz też

Linki zewnętrzne