Sabotaż

Z Muzeum IV RP
Wersja z dnia 10:22, 23 lis 2018 autorstwa Cruiser21 (dyskusja | edycje) (sekcja+)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Sabotaż (inaczej: dywersja) - niszczące działanie wojenne na zapleczu w celu podkopania obronności lub gospodarki nieprzyjaciela w czasie wojny (za Wiki).

Po wygranej kampanii październikowej, rozzuchwalony wróg posunął się nawet do ataku na jedną z ostatnich linii obrony sił IV RP - Pałac Prezydencki. Dywersja ta polegała na zniszczeniu jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych Warszawy (we wrogiej propagandzie określane było to "remontem drogi"). Tego cynicznego i sprzecznego z wszelkimi konwencjami wojennymi aktu sabotażu dopuściła się elitarna jednostka okupantów, dowodzona przez samą Obersturmbannführer Hannę Gronkiewicz-Waltz (pseudonimy wojenne: Bufetowa bądź HGW).

O tych oburzających wydarzeniach poinformował z narażeniem zdrowia i życia, bohaterski minister z oblężonej Kancelarii Prezydenta, porucznik Michał Kamiński, w przemówieniu do narodu, wygłoszonym w dniu 07.11.2007 przed Kancelarią w dramatycznych okolicznościach wojennych, przy potężnym huku maszyn bojowych wroga i gwałtownych podmuchach wystrzałów nowej broni, nazywanej przez napastników air-hammer:

Formy semantyczne sabotażu

Patrz też

Linki zewnętrzne