Skrót myślowy

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

Skrót myślowy (występujący również pod nazwą Kontekst potoczny) - błyskotliwa, genialna i zaskakująca konstrukcja myślowa pochodząca od działacza PiS lub innego ugrupowania współtworzącego IV RP. Z uwagi na wspomnianą błyskotliwość oraz złożoność merytoryczną, często spotyka się z niezrozumieniem ze strony bardziej tępej części społeczeństwa (zwłaszcza wykształciuchów) i co za tym idzie z bezzasadnymi protestami.

Zabieg często stosowany w IV RP, oczywiście zawsze dla dobra Wolski, na ogół w celu przekonania przeciętnego obywatela do idei PiSjańskich. Zabieg taki jest tym bardziej konieczny, gdy dany obywatel należy do szarej sieci, łże-elity, czy też zwyczajnie nie słucha Radia Maryja lub nie ogląda TV Trwam.

Skrót myślowy z definicji może być użyty jedynie przez członka PiS lub członka koalicji (formalnej bądź nie). Skrót użyty przez przedstawiciela opozycji lub dowolnego innego wroga narodu jest - podobnie jak wszystkie opozycyjne argumenty - wściekłym atakiem, zwykłym oszczerstwem, semantycznym nadużyciem lub nawet cyniczną próba przewrotu.

Ideałem, do którego dążą najbardziej eksponowani przedstawiciele Partii i jej otoczenia, jest przekazywanie wszelkich treści wyłącznie za pomocą skrótów myślowych. Obserwując dynamiczny postęp w tym zakresie wraz z postępami zaawansowania budowy IV RP, należy mieć nadzieję, że ten ambitny cel zostanie osiągnięty już niebawem.

Modelowy przykład

Zrozumienie tej skomplikowanej konstrukcji myślowej, będącej równocześnie wspaniałą figurą retoryczną, wymaga wyjaśnienia opartego na przykładzie. Załóżmy, że ktoś nazywa określoną kobietę "kurwą". Po protestach i żądaniach przeprosin może spokojnie wyjaśnić, że użył skrótu myślowego i nie chodziło mu o wspomnianą panią, tylko o jej bliżej nieokreśloną sąsiadkę z bloku, zaś wspomniana pani po prostu kiepsko gotuje. Rozwinięcie skrótu myślowego kończy wówczas sprawę, ewentualne przeprosiny dla osób, które poczuły się urażone są w tej sytuacji zbyteczne, a nawet niewskazane.

Udokumentowane przypadki perfekcyjnego użycia wyrażenia

  1. 20.08.2006 - użyty w oświadczeniu przez Antoniego Macierewicza w odniesieniu do oskarżenia większości ministrów spraw zagranicznych RP o bycie sowieckimi agentami
  2. 06.10.2006 - "To uogólnienie, skrót myślowy, z pewnością Lechowi Kaczyńskiemu chodziło tu o symboliczne określenie" - minister Krawczyk z Kancelarii Prezydenta w rozmowie z reporterem RMF FM, komentując rewidującą europejskie granice deklarację prezydenta, złożoną w wywiadzie udzielonym czeskiemu tygodnikowi "Tyden": "Ukraina to ważny sąsiad zarówno Czech, jak i Polski."
  3. 14.02.2007 - "To był skrót myślowy" - pani minister Anna Fotyga, komentując w "Gazecie Wyborczej" swoją wcześniejszą wypowiedź na spotkaniu z wolskimi eurodeputowanymi: "Dla nas sprawą kluczową jest rozszerzenie i Ukraina. Nikt nas w tej sprawie nie słucha."
  4. 17.06.2007 - jak wyjaśnił rzecznik ministerstwa, wiceminister zdrowia Marek Grabowski, określając wszystkich homoseksualistów mianem pedofili użył skrótu myślowego [1]
  5. 13.09.2007 - "Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ta zła prasa, w wielkim skrócie myślowym i z uwzględnieniem wszystkich wyjątków, jest po prostu wynikiem złych stosunków mojego rządu z oligarchią" - Ojciec Narodu w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej"
  6. 21.09.2007 - postawiony przed kielecki sąd za wypowiedzi w Radiu Kielce, dotyczące rzekomych powiązań towarzyskich niektórych działaczy związanych z PO w Skarżysku-Kamiennej z grupą przestępczą z Rejowa, wybitny erudyta, wicepremier Przemysław Edgar Gosiewski stwierdził, że był to "skrót myślowy, spowodowany bezpodstawnym atakiem Platformy na Prawo i Sprawiedliwość."
  7. 21.09.2007 - "O grupie przestępczej mówiłem w kontekście potocznym, a nie prawnym" - Przemysław Edgar Gosiewski przed sądem w Kielcach
  8. 13.03.2008 - "To był duży skrót myślowy, który został niefortunnie odczytany. Ale intencja była inna, chodziło o przekaz, by wybory wymagały minimalnego wysiłku od kogoś, kto ma czynne prawo wyborcze" - Adam Lipiński komentując w wywiadzie dla "Super Expressu" wypowiedź Ojca Narodu o Internautach
  9. 27.05.2008 - "To był pewien skrót myślowy. Wymogłem te decyzję na kierownictwie partii" - Lech Kaczyński do dziennikarzy w Sejmie, komentując swoją wcześniejszą wypowiedź na antenie Polskiego Radia, że "kazał wyrzucić [ ze stanowiska premiera ] Marcinkiewicza"
  10. 27.05.2008 - "Później, kiedy premier zaczął prowadzić politykę i zagraniczną i wewnętrzną zupełnie sprzeczną z tym wszystkim, o co walczyliśmy od 1990 roku, prezydent był niezadowolony coraz bardziej i dawał w rozmowach z działaczami naszej partii - także ze mną - temu wyraz, ale oczywiście nie mógł wydać tego rodzaju polecenia wprost, to jest skrót myślowy" - Jarosław Kaczyński dla PAP
  11. 05.07.2010 - "Jarosław Kaczyński użył w kampanii pewnego skrótu myślowego. Istnieje rozróżnienie między latami, między traktowaniem więźniów politycznych. Wszyscy Polacy wiedzą, na czym polega różnica między stalinizmem a 70-tym, a łapanie nas za skróty myślowe jest nieuczciwe" - Elżbieta Jakubiak o wypowiedzi Kaczyńskiego, iż Edward Gierek "opozycję jakoś tam tolerował, a nie zamykał do więzienia" [2]
  12. 18.12.2013 - "W ramach Ruchu Narodowego każda organizacja zachowuje autonomię i działa samodzielnie. W tym przypadku mamy do czynienia z Młodzieżą Wszechpolską i jej skrótem myślowym" - Artur Zawisza tłumaczy w rozmowie z portalem Fronda.pl nazwanie przez MW prezydenta Lecha Kaczyńskiego "zdrajcą"
  13. 10.02.2016 - "Nie wszystkie, tylko leki. Nie padło słowo wszystkie. [...] W kampanii wyborczej mówi się czasem skrótami. [...] Wyborcy niedokładnie analizowali zdania, które padały w kampanii wyborczej" - minister Henryk Kowalczyk w rozmowie z Dominiką Wielowiejską w audycji "Poranek Radia TOK FM"
  14. 11.06.2018 - "Tu nie chodzi o Ordnung i o porządek wojskowy, ale chodzi o... Na pewno pan marszałek nie o tym mówił, to jest taki oczywiście skrót myślowy. Chodzi o to, żeby zachować powagę izby, i w jednej i w drugiej izbie staramy się to robić. Ja mam troszeczkę łatwiejszą sytuację, bo u nas w Senacie jest tych trudnych przypadków parlamentarzystów dużo mniej." - Stanisław Karczewski w Radiu ZET komentując wypowiedź marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: ""Gdyby marszałek miał taką siłę, żeby karać, to zapewniam państwa, że byłby taki porządek w Sejmie jak w dobrym wojsku i nie trzeba by się wstydzić"'
  15. 23.05.2019 - "Podczas dzisiejszego roboczego spotkania z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim zastosowałem skrót myślowy [...] użyłem stwierdzenia, że inwestycja została zrealizowana w pełni ze środków krajowych, podczas, gdy projekt ten był współfinansowany ze środków unijnych" - Radosław Radoń, Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą krakowskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" w oświadczeniu na jego stronie internetowej
  16. 09.12.2020 - "Kto słucha wypowiedzi dyrektora Radia Maryja na antenie, ten wie, że ani on, ani całe środowisko Radia Maryja nie broni żadnych grzesznych zachowań, tym bardziej w Kościele. Spontaniczna wypowiedź, obarczona skrótami myślowymi, została powielona i jest przedstawiana w nieprawdziwym świetle. Nieprzychylne media pokazały nawet skrót tej wypowiedzi, a po niej oklaski, których nie było." - biskup Ignacy Dec w rozmowie z "Naszym Dziennikiem"

Patrz też