Spin doktorzy

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Spin doktor czuwa nad spójnością przekazu medialnego

Spin doktorzy (ang: spin doctor - doktor od przekrętów) - a właściwie spin znachorzy, czyli specjaliści wymyślający kampanie wyborcze, decydujący, czy kandydat ma wdawać się w spory, jak atakować przeciwników i kiedy ma wyciągać trzymane w zanadrzu "haki".

Podstawy teorii

Teoria w praktyce

Michał i Adam - spin doktorzy. Operacja się udała, pacjent nie przeżył

W sztabie PiS najważniejsi są spin doktorzy: Adam Bielan i Michał Kamiński. Mimo swych trzydziestu paru lat to zaprawieni w bojach weterani.

Bielan i Kamiński opracowywali kampanie PiS od 2002 r. Mówi się, że wcześniej byli ograniczeni przez innych partyjnych liderów, teraz po raz pierwszy zaufano im bezgranicznie. Obaj dopełniają się w sposób niemalże idealny. Kamiński jest twórcą najważniejszych koncepcji, sypiącym pomysłami jak z rękawa. Bielan z kolei dba o to, aby najcenniejsze z tych pomysłów były wprowadzane w życie.

Na tle swoich konkurentów odznaczają się profesjonalizmem. Wystarczy wspomnieć, że PiS jako jedyna partia ma własny ośrodek badawczy, przeprowadzający badania opinii publicznej na użytek partii. Codziennie ankieterzy dzwonią do 500 Wolaków i pytają ich o preferencje partyjne. Dzięki temu politycy PiS zawsze zorientowani są w nastrojach społecznych.

To właśnie spin doktorom niektórzy przypisują porażający sukces PiS-u w przedterminowych wyborach 21.10.2007, tzn. zdobycie o połowę więcej głosów niż w poprzednich wyborach. Jest jednak oczywiste, że sukces ten Wolska zawdzięcza głównie geniuszowi Mazowsza, a zwłaszcza jego znanej powszechnie kulturze osobistej, umiejętności współpracy, legendarnej już prawdomówności, niespotykanie rozwiniętemu poczuciu honoru oraz niebywałej zdolności do prowadzenia merytorycznej dyskusji.

Grupa Trzech - nowa generacja spin doktorów

Oszałamiające sukcesy Kamińskiego i Bielana zachęciły innych odnowicieli do zajęcia się spin-doktorskim rzemiosłem. W marcu 2008 uaktywniła się tzw. Grupa Trzech, w składzie: Przemysław Edgar Gosiewski, Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro. Zadebiutowali stworzeniem nowatorskiej w formie Kaczorynki z 17.03.2008, reżyserowanej przez Kurskiego.

Porażający sukces artystyczny i komercyjny tego dzieła filmowego skłonił Kamińskiego do rezygnacji z dalszej twórczości artystycznej i dymisji, ale Prezydent jej nie przyjął. W ten mądry sposób Mały Książę umożliwił osiąganie Partii dalszych sukcesów dzięki zwiększeniu liczby etatowych spin doktorów.

Wbrew semantycznym nadużyciom mediów, obie generacje nie są dla siebie konkurencją, a wręcz żyją w przyjaźni. Zapewnił o tym w dniu 28.03.2008 sam Bulterier Kaczyńskich:

Wybitny Politolog
A to jego sławny ozorek

Wybitny Politolog (nie mylić z Analitykiem) - spin doktor trzeciej generacji

W kwietniu 2009 r. objawił się kolejny spin doktor Partii, Wybitny Politolog, doktor niedohabilitowany Marek Migalski, który okazał się doskonałym specjalistą od przyprawiania ozorków zbrodniczej Platformie.

Jego pierwszym sukcesem był zakwestionowany przez łże-sąd jako (rzekomo) zawierający kłamstwa, kultowy spot "Kolesie", niemający - rzecz jasna - nic wspólnego z kampanią PiS do Parlamentu Europejskiego.

Patrz też

Linki zewnętrzne