Statut PiS
Statut PiS - podstawowy dokument określający zasady funkcjonowania i strukturę organizacyjną Partii. Po klęsce październikowej (21.10.2007) i utracie władzy już 26.09.2009 r. (po 339 dniach, co wyraźnie wskazuje na ogrom pracy włożonej w przygotowanie dokumentu) na IV Posiedzeniu II Kongresu PiS, wcześniejszy statut Partii został dostosowany do realiów okupowanej IV RP, aby umożliwić PiS wygranie nadchodzących wyborów prezydenckich, samorządowych i parlamentarnych. Nowy statut PiS wszedł w życie z dniem uchwalenia.
Przy tworzeniu nowego statutu Prezes i Wódz zdecydował, jak Partia ma być zarządzana, aby utrzymać czystość ideologiczną i stać się odporną na zakusy wrogów narodu, a w szczególności PO et consortes.
Wierutnym kłamstwem jest sączona przez wrogów narodu w uszy społeczeństwa opinia, jakoby nowy statut PiS był kalką typowego statutu partii komunistycznej, ponieważ kieruje się jedynie słusznymi zasadami centralizmu demokratycznego.
Spis treści
Zasady centralizmu demokratycznego
Centralizm demokratyczny - obowiązujący w partii komunistycznej komplet zasad:
- decyzje władz wyższych są bezwzględnie obowiązujące dla wszystkich władz niższych i dla członków;
- wszystkie uchwały zapadają wprawdzie kolektywnie w gremiach wybieralnych, jednakże pomiędzy zebraniami owych gremiów małe grupy przywódcze (wybrane ścisłe władze) rządzą absolutnie.
Oznacza to, że raz wybrane władze partyjne mogą w praktyce mieć całkowitą kontrolę nad wyborami - bo przygotowania do nich trwają właśnie w czasie, w którym nie odbywają się żadne obrady plenarne.
W partii obowiązuje absolutny zakaz frakcyjności; oznacza to, że wykluczone jest powstanie jakiejkolwiek grupy (frakcji), reprezentującej zdanie odrębne od zdania kierownictwa.
Centralizm demokratyczny to całkowity prymat władzy wykonawczej, w szczególności zaś stojących na jej czele jednostek; taka struktura prowadzi nieuchronnie do zjawiska kultu jednostki i czyni z partii partię wodzowską.
Zasady centralizmu demokratycznego w nowym statucie PiS
Dyscyplina partyjna
Art. 36, pkt 2 Reprezentacja PiS w Sejmie i Senacie:
- "Przynależność do Klubu PiS, o którym mowa w ust. 1, oraz uczestnictwo w jego pracach jest obowiązkowe."
Art. 37, pkt 3 Reprezentacja PiS W Samorządach:
- "Przynależność do Klubu (Koła, Zespołu) Radnych PiS, o którym mowa w ust. 1 -2 oraz uczestnictwo w jego pracach jest obowiązkowe."
Pierwszy Sekretarz Prezes PiS
Art. 7, pkt 2 Zawieszenie Członka w jego prawach:
- "Wydanie przez Prezesa PiS postanowienia o zawieszeniu, w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, iż naraził on dobre imię lub działał na szkodę PiS [...]"
- "Ustalanie zasad dotyczących gromadzenia dokumentacji osobowej w PiS oraz zakresu danych objętych ewidencją."
Biuro Komitet Polityczny PiS
Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (ros.: Politbiuro) to organ kierujący Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego, wybierany przez Komitet Centralny w celu kierowania pracą partii w okresie między obradami plenarnymi (plenami) Komitetu Centralnego. W jego skład wchodzili kierujący wyższymi partyjnymi i państwowymi organami, najbardziej wyróżniający się wiedzą i doświadczeniem działacze partyjni. Na posiedzeniach Biura były rozwiązywane najważniejsze polityczne, gospodarcze i wewnętrzne sprawy.
O tym, że rola Komitetu Politycznego PiS jest odmienna, wręcz kadłubowa, czego nie dało się powiedzieć o Biurze Politycznym KPZR świadczy dobitnie następująca wypowiedź jednego z jego członków Adama Lipińskiego:
- "Nasze ścisłe grono 1) spotyka się kilka razy w tygodniu. Co pewien czas zbiera się też Komitet Polityczny.To jednak nie jest miejsce na burzę mózgów, ale na przyjęcie wcześniej ustalonych pomysłów2)."
Art. 2, pkt 5.a:
- "regulamin przedstawicielstwa [ zagranicznego ] jest zatwierdzany przez Komitet Polityczny PiS"
Art.5, pkt 1.5:
- Członkiem PiS może zostać osoba, która: "spełnia inne wymogi określane okresowo przez Komitet Polityczny."
- "Szczegółowy zakres statusu sympatyka PiS oraz zasady jego nabycia i utraty określi Komitet Polityczny."
Art. 29, pkt 3 Prezes Zarządu Okręgowego:
- "Szczegółowy zakres obowiązków Prezesa Zarządu Okręgowego określa Komitet Polityczny na wniosek Prezesa PiS."
Art. 41, pkt 1 i 4 Wykluczenie Członka:
- "[...] Komitet Polityczny może na wniosek Prezesa PiS [...] podjąć uchwałę o wykluczeniu członka {[PiS]] [...]"
- "Odwołanie nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej uchwały."
Komitet Centralny Rada Polityczna PiS
Komitet Centralny nominalnie był najwyższą władzą PZPR między zjazdami, kierującą pracą partii i w efekcie – kraju. I sekretarze KC PZPR de facto byli odpowiednikami zniesionego w czasach Polski Ludowej urzędu Prezydenta Wolski. Komitet Centralny był powoływany na zjazdach partii. Powoływał Biuro Polityczne KC, a także inne organy pomocnicze partii. Biuro Polityczne kierowało pracą Komitetu Centralnego między posiedzeniami plenarnymi, odbywającymi się nie rzadziej niż raz na cztery miesiące. Komitetowi Centralnemu podlegały komitety wojewódzkie PZPR, które kierowały komitetami miejskimi, miejsko-gminnymi i gminnymi PZPR.
Art. 17, pkt 2 Kompetencje Rady Politycznej wybór i odwoływanie na wniosek Prezesa PiS:
- Sekretarza Rady
- Wiceprezesów PiS
- Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego
- Skarbnika PiS
- członków Komitetu Politycznego
- Przewodniczącego Komisji Etyki PiS oraz 5 jej członków
Art. 44 Regulamin Sądu:
- "Regulamin Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego oraz zasady postępowania dyscyplinarnego i sądowego określi Rada Polityczna."
Zjazd Kongres PiS
I sekretarz PZPR, Biuro Polityczne oraz Komitet Centralny decydowały o polityce oraz składzie personalnym głównych organów, choć według statutu zadanie to spoczywało na członkach zjazdu (teoretycznie najwyższego organu partii), który odbywał się co cztery-pięć lat. W przerwie pomiędzy nimi odbywały się co dwa-trzy lata, konferencje partyjne komitetów wojewódzkich, powiatowych, gminnych i zakładowych.
Art. 12, pkt 1.3 Kongres PiS:
- "Uchwalanie na wniosek Prezesa PiS szczegółowego trybu wyboru oraz działania Kongresu w formie regulaminu."
Zjazd okręgowy
Art. 25, pkt 2.2 Delegatami na zjazd Okręgowy są:
Załącznik do nowego statutu PiS - zasady reelekcji parlamentarzystów
Patrz § 1 pkt. 5-9, w szczególności pkt 6:
- "wypowiadanie się w mediach zgodnie z programem PiS i zasadami określonymi przez Klub PiS."
§ 2:
- "Rada Polityczna może rozszerzyć katalog kryteriów, o których mowa w § 1."
§ 6:
- "Komitet polityczny określi szczegółowy wzór oraz zasady prowadzenia Karty Parlamentarzysty."
Zasada Feliksa
Feliks Edmundowicz Dzierżyński mawiał, podobno, że państwo opiera się na 3 "I":
- Informacji, która nie jest przeznaczona dla każdego;
- Inwigilacji, która do czasu odzyskania władzy jest trudna do prowadzenia;
- I kartotece, którą, dla każdego członka, oficjalnie wprowadza nowy statut PIS.
- "wglądu do dokumentów partyjnych z wyłączeniem danych wrażliwych i chronionych przez prawo lub chronionych ze względu na szczególny interes partii."
Załącznik do nowego statutu PiS § 3:
- "Klub PiS prowadzi Kartę Parlamentarzysty, w której odnotowywane są wszystkie pozytywne efekty pracy danego parlamentarzysty oraz wszystkie przypadki naruszenia reguł, o których mowa w § 1 pkt.2-9 i § 2."
Niespotykany w żadnej innej partii przejaw demokracji obowiązującej w PiS
Zgodnie z art. 6 każdy członek ma prosty sposób na utratę członkostwa dzięki:
Art. 6 Sposób utraty członkostwa:
- 1. Członkostwo w PiS ustaje wskutek:
- 1) "niespełnienia wymogów, o których mowa w art. 5 ust.1 pkt 1-3 i 53) lub zaprzestania realizacji zobowiązania przyjętego na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4,"
- 2) "członkostwa w innej partii,"
- 3) "członkostwo w innej organizacji, której cele są sprzeczne z celami, zasadami ideowymi, programem lub interesem PiS albo czynnego wspierania takiej partii lub organizacji,"
- 5) "[...] skierowanie przeciwko danemu członkowi aktu oskarżenia o przyjęcie lub wręczenie korzyści majątkowej,"
- 7) "wykluczenia członka w trybie art. 394)"
Ciała astralne
Polityczny Komitet Wykonawczy - PKW, nie mylić z PKB (ros. Политический Исполнительный Комитет - ПИК) - nie jest w ogóle wymieniony w nowym statucie PiS. Art. 17, pkt 2 wymienia jedynie funkcję Przewodniczącego tego ciała astralnego. Sprzeczność jest jedynie pozorna, jeżeli zwrócimy uwagę na historię WKP(b):
- Ogólnorosyjski Centralny Komitet Wykonawczy Rad, WCIK (ros.": Всероссийский Центральный Исполнительный Комитет ВЦИК) pełna nazwa Ogólnorosyjski (Wszechrosyjski) Centralny Komitet Wykonawczy Rad deputowanych robotniczych, chłopskich, żołnierzy Armii Czerwonej i kozackich (Всероссийский Центральный Исполнительный Комитет Советов рабочих, крестьянских, красноармейских и казачьих депутатов).
- W latach 1917-1936 najwyższy organ władzy zwierzchniej w Rosji Radzieckiej i później ZSRR. Odpowiednik parlamentu (najwyższy organ ustawodawczy między Zjazdami Delegatów Rad, liczył ok. 100 osób wybieranych przez Zjazd spośród delegatów): wydawał ustawy, zatwierdzał dekrety Rady Komisarzy Ludowych RSFSR i sprawował władzę pomiędzy zjazdami rad delegatów.
- Pierwszy WCIK powstał w lipcu 1917 r. i większość jego składu stanowili mienszewicy. Drugi powołano po rewolucji październikowej i znajdował się pod kontrolą bolszewików i lewicowych eserowców. Od 10 lipca 1918 do WCIK wchodzili już tylko bolszewicy. Po utworzeniu ZSRR w 1922 stracił on znaczną część władzy na rzecz Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad ZSRR. W konstytucji RSFRR z 1936 r. został zastąpiony przez Radę Najwyższą RSFSR.
Jako, że historia lubi się powtarzać, to ciało astralne jest nim, ponieważ, podobnie jak WCIK, straciło rację bytu przy uchwalaniu nowego statutu PiS. Jedyny, pozorny błąd polega na tym, że nie zastosowano modelu towarzyszy radzieckich i nie usunięto go całkowicie z kart historii IV RP. Świadczy to dobitnie o tym, że PiS nie jest kalką ani WKP(b), ani KPZR. cnd.
Przypisy
- ↑1) Skład ścisłego grona, czyli "Wielkiej Siódemki" a.d. 2009: Jarosław Kaczyński - prelegent i decydent oraz Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Przemysław Edgar Gosiewski, Marek Kuchciński, Adam Lipiński, Krzysztof Putra - słuchacze i potakiwacze;
- ↑2) źródło: Anna Dąbrowska, Grzegorz Rzeczkowski "Premier na wychodźstwie": Polityka, nr 46 (2731), 14.11.2009, str. 18
- ↑3) Art. 5 ust. pkt 5: "spełnia inne wymogi określane okresowo przez Komitet Polityczny."
- ↑4) Art. 39: "Członek partii PiS ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną w razie (...) postępowania sprzecznego z programem PiS, prowadzenia działalności stanowiącej zagrożenie dla interesów PiS."