Tadeusz Mazowiecki

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Tadeusz Mazowiecki (ur. 18 kwietnia 1927 r. w Płocku -) - polski publicysta, działacz społeczny i polityk należący do łże-elity, współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności, ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej w latach 1989–1990, poseł na Sejm PRL III, IV i V kadencji ("Znak"), poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). Popierający bezczelnie rząd Donaldu Tusku.

Posiada wykształcenie średnie. Zakamieniały liberał. W 1989 r. brał udział w piciu wódki z komunistami i Adamem Michnikiem w trakcie rozmów Okrągłego Stołu.

Gruba kreska

W swoim sejmowym exposé mówił o "grubej linii", która w oryginale rzekomo miała oznaczać brak odpowiedzialności nowego rządu za szkody poczynione w gospodarce przez władze komunistyczne. Krytycy Tadeusza Mazowieckiego cytat ten (przechrzczony na "grubą kreskę") zaczęli wykorzystywać do określenia rzekomo domniemanej pobłażliwości ówczesnego rządu dla byłych czynowników politycznych PRL i podległych im służb bezpieczeństwa.

Wściekłe ataki na Odnowicieli w restaurowanej III RP

  1. "Jeżeli dziś podważa się wszystko, sieje się nieufność wobec instytucji takich jak rząd, prokuratura, sądy w tak dramatycznej sprawie, jaką jest dochodzenie przyczyn katastrofy smoleńskiej, jeżeli wykracza się poza granice Polski i sieje nieufność także na zewnątrz, to już nie mamy do czynienia z opozycją demokratyczną, która patrzy władzy na ręce. Takie postępowanie w I Rzeczypospolitej nazywano rokoszem. Próbuje się stworzyć wrażenie, że nasze państwo właściwie nie istnieje, nie jest do niczego zdolne, podczas kiedy to ono w czasie kryzysu politycznego, ale także gospodarczego, wykazało wielką sprawność" - suflował bezczelnie w wywiadzie dla "Polityki" (28.07.2010)
  2. "Bronisławowi Komorowskiemu na starcie przeszkadzają rokoszanie z PiS-u. Ale on idzie dalej i nie daje się tej próbie przeszkadzania." - stwierdził po uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta. (06.08.2010)

Patrz też

Linki zewnętrzne