Tezy do wystąpień medialnych

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Tezy do wystąpień medialnych - opracowywany przez spin doktorów i opublikowany przez biuro prasowe PiS poradnik dotyczący wygłaszania przemówień politycznych. Posłowie PiS codziennie dowiadują się z maila, co mają powtarzać w mediach. Biuletyn ten przeznaczony jest wyłącznie do użytku wewnątrzpartyjnego, tak więc zwiedzających niebędących członkami klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, prosimy o niezwłoczne opuszczenie tej strony.

Główne tezy Tez

Przekaz medialny ws. Donalda Tuska na dziś, jutro i pojutrze

W wystąpieniach dotyczących Donaldu Tusku, poradnik z 03.12.2007 zaleca powtarzanie niżej wymienionych, porażająco prawdziwych, tez:

 1. Tusk popełnia błąd za błędem.
 2. Wyraźnie widać, że nie ma doświadczenia, że wcześniej nie piastował ważnych funkcji państwowych.
 3. Zamiast iść w konflikt i konfrontacje z prezydentem powinien czerpać z jego doświadczenia i uczyć się jak postępuje prawdziwy mąż stanu.

Przekaz ws. zachowania Radosława Sikorskiego

 1. Szef MSZ Radosław Sikorski przysłał odmowę przybycia na spotkanie z prezydentem faksem, w czwartek, 3 minuty po godz. 16, a o tej godzinie miało rozpocząć się to spotkanie.
 2. Zaproszenie do Sikorskiego zostało wystosowane w środę i miał on dość dużo czasu, aby poinformować prezydenta, że do spotkania nie może dojść.
 3. To postępowanie świadczy, że nowa ekipa przyjmuje konfrontacyjny sposób współpracy z Prezydentem.
 4. Prezydent chce współpracować z rządem, ale dobra wola musi być z obu stron.
 5. Donald Tusk nagina i omija konstytucję, nie informując prezydenta o polityce zagranicznej - Tusk chce wypychać prezydenta z polityki zagranicznej.

Przekaz ws. stadionu narodowego

 1. Dobrze, że rząd podjął decyzję w sprawie wyboru projektanta stadionu.
 2. Niedobrze, że decyzji o wyborze projektanta nie połączono z decyzją na temat lokalizacji stadionu. Bez tego nie mogą ruszyć prace projektowe. Minister musi podjąć decyzję jak najszybciej.
 3. Zamieszanie wokół stadionu wywołane przez H.G.Waltz było niepotrzebne i mogło stworzyć wrażenie, że Polska nie da rady wybudować Stadionu Narodowego.
 4. Będziemy wspierać wszystkie inicjatywy rządu w sprawie przyspieszenia prac nad stadionem.
 5. Ta budowa to priorytet dla Polski.
 6. Minister Drzewiecki, by odnieść sukces ws. Stadionu Narodowego musi polegać na dorobku minister Jakubiak i iść w wyznaczonym przez nią kierunku. Nie ma czasu na eksperymenty.

Przekaz ws. politycznego wykorzystywania poezji

 1. Demokratycznie wybrany polityk jest tak samo uprawnionym czytelnikiem Herberta jak każdy inny.
 2. A może nawet trochę bardziej uprawniony, bo poniekąd jest adresatem tej poezji.
 3. Zbigniew Herbert swoją działalność polityczną traktował bowiem jak formę działalności politycznej rozumianej jako służenie dobru wspólnemu.[1]


W celu lepszego przyswojenia sobie treści poradnika, zalecane jest przynajmniej krótkie jego przewertowanie przed każdym wystąpieniem medialnym.

Materiały uzupełniające i aktualizacje

Jak każda szanująca się publikacja o charakterze poradnikowym, również "Tezy" są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane o najnowsze osiągnięcia myśli PiSjanistycznej, stanowiące reakcję na bieżące wydarzenia, w szczególności te związane z życiem i działalnością drogiej wszystkim patriotycznie nastawionym Wolakom Partii, w której rękach jest przecież los Wolski. Oto najważniejsze z takich aktualizacji:

 1. Jak poinformował 22.12.2007 "Wprost", na posiedzeniu zarządu głównego Partii sam Jarosław Kaczyński przedstawił obowiązującą wykładnię cynicznej i zdradzieckiej postawy jednego ze znanych odszczepieńców, Kazimierza Ujazdowskiego. Według prezesa Kaczyńskiego, każdy działacz Partii wypowiadając się na temat byłego wiceprezesa PiS, zobowiązany jest wygłosić następujący komunikat:
 2. "Trudności w służbie zdrowia wynikają z decyzji podjętych przez rząd Donalda Tuska. To on teraz stara się zrzucić winę na poprzedników"powiedział na konferencji prasowej 2 stycznia 2008 r. Jarosław Kaczyński, prezes. Jak stwierdził, jest to "nieprzyzwoite". Sprawa służby zdrowia "wydaje się tematem czysto społecznym". "Jednak, aby się tym zająć w taki właśnie sposób trzeba przyzwoitości. Trzeba się trzymać prawdy, a z tym są trudności"dodał prezes. W jego opinii obecnie "nic konkretnego się nie proponuje – operuje się ogólnikami, a jednocześnie stara się zrzucić winę na nas".

Sześć sposobów deprecjacji PO

Teza generalna: społeczne protesty to efekt wyborczych obietnic Donaldu Tusku.

Sześć tez podstawowych

 1. Spór Polski socjalnej z liberalną
 2. Platforma zaniechała walki z korupcją
 3. Niektóre pomysły POgroźne dla demokracji
 4. Platforma psuje polską politykę zagraniczną
 5. Pod rządami Platformy do służb specjalnych wracają ludzie skompromitowani w latach 90.
 6. PO próbuje zmarginalizować Prezydenta RP

Źródło: "Gazeta Wyborcza" z dnia 1 lutego 2008 r. , str. 6

Tezy pomocnicze

 1. "Donaldu Tusku jest nieprzygotowany do sprawowania władzy" - Prezes
 2. "Donaldu Tusku cierpi na "deficyt kulturowy""

Źródło: "Gazeta Wyborcza" z dnia 1 lutego 2008 r. , str. 6

Teza zohydzająca łże elity

Zgodnie z obowiązującą linią Partii, dogmat o skuteczności, dla celów politycznych (antagonizowania poszczególnych grup, klas społeczeństwa, podsycania stereotypowej nienawiści pomiędzy społeczeństwem i łże elitami), stał się paradygmatem i dlatego każda okazja jest dobra, aby manipulować Wolakami.

Perfekcyjnym przykładem zastosowania tej tezy jest komentarz Marka Migalskiego na jego blogu, na temat aresztowania Romana Polańskiego, ściganego od 1977 r. przez stan Kalifornia za pedofilię i poparcia, jakiego artyście udzieliło jego międzynarodowe środowisko:

"W walce o członka swojej korporacji nie ma - jak widać - granic wstydu i braku logiki. Ale chciałbym się jedynie naszych artystów zapytać - używalibyście tych samych argumentów, gdyby wasz koleżka Romek najpierw upił, a potem pobawił się doodbytniczo z waszą 13-letnia córką? I jeszcze jedno pytanie - czy macie nasrane w tych waszych głowach?!" - pyta na swym blogu europoseł PiS Marek Migalski w związku kampanią światowego środowiska filmowego, ubiegającego się o uwolnienie z aresztu ekstradycyjnego w Szwajcarii Romana Polańskiego (29.09.2009)

Teza o Herbercie

W związku z wykorzystaniem przez Naszego Umiłowanego Przywódcę, Nowego Zbawiciela Wolski, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego fragmentu wiersza Zbigniewa Herberta "Pan Cogito" i protestem wdowy po poecie:

 • ""Nie powinno się otwarcie polemizować z wdową po Herbercie, choć jej oświadczenie jest kuriozalne. Demokratycznie wybrany polityk jest tak samo uprawnionym czytelnikiem Herberta jak każdy inny. A może nawet trochę bardziej uprawniony, bo poniekąd jest adresatem tej poezji. Zbigniew Herbert swoją działalność polityczną traktował bowiem jak formę działalności politycznej rozumianej jako służenie dobru wspólnemu." (14.04.2011) [2]

Teza o analfabetyźmie Pawła Grasia

Odpowiedź Pawłowi Grasiowi, który oświadczył, że Nasz Umiłowany Przywódca, Nowy Zbawiciel Wolski, niezłomny i charyzmatyczny, przypadkowo niedointernowany, Cudownie Ocalony Prezes-Premier-prawie Prezydent Jarosław (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmieniony-Kaczyński opowiada się za ograniczeniem demokracji:

 • "Tylko analfabeta na urzędzie może twierdzić, że za ograniczeniem demokracji jest ktoś, kto kieruje się przesłaniem Pana Cogito." (14.04.2011) ibidem

Teza o robakożerności Michała Kamińskiego

Kilka dni po instrukcji dotyczącej Kamińskiego tak mówił o nim rzecznik PiS Adam Hofman u Moniki Olejnik (pseudonim operacyjny: Stokrotka) w "Radiu ZET":

Tezy do wystąpień na terenowych konferencjach partyjnych ze społeczeństwem umęczonym uporczywie kontynuowanymi zamachami na demokrację w Wolsce - 18.12.2016

Wybitny szef klubu parlamentarnego partii Ryszard Terlecki rozesłał do polityków Partii wytyczne z centrali:

Dziennikarze w regionach już dostali zaproszenia na konferencje partyjne. W specjalnych tezach do wystąpień medialnych, które centrala Partii rozesłała z wezwaniem do organizowania spotkań z mediami, jest też dołączona jedynie słuszna notatka szefowej Kancelarii Sejmu w sprawie piątkowych wydarzeń. Agnieszka Kaczmarska wyjaśnia w niej jedynie słusznie, że to:

To jedynie słuszne nawiązanie do ewidentnie sfałszowanych filmików nagranych przez tak zwanych posłów zgranej opozycji, na których rzekomo widać, jakoby minister sprawiedliwości Zbigniew "Zero" Ziobro podpisywal listę obecności już po głosowaniach i zamknięciu obrad w Sali Kolumnowej.

Wybitna szefowa Kancelarii Sejmu jedynie słusznie zapewnia, że:

Pomocą dla posłów partii, którzy będą organizować terenowe konferencje partyjne, ma być specjalny jedynie słuszny przekaz. W nimwytyczne, by mówić, że:

Posłowie Prtii mają jedynie słusznie winić rozwydrzoną opozycję za kryzys i podkreślać, że rok rządów Prtii był dobry dla Wolski, która jest "wolna i demokratyczna". Mają też jedynie słusznie mówić, że:

Podobne jedynie słuszne tezy wygłosiła w dniu 17.12.2016 r. w telewizyjnej opera buffa orędziu asystentka Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego (w niedzielę TVP powtórzyła to orędzie).

Politycy Partii mają też na terenowych konferencjach partyjnych "ujawniać prowokacje", czyli że "bojówkarze KOD i Antify" chcieli, by w piątek polała się krew. Mają też jedynie słusznie mówić, że rzekomy poseł PSL, niejaki Eugeniusz Kłopotek zapowiadał piątkowe wydarzenia w telewizji, a to znaczy, że manifestacje nie były spontaniczne. I że żaden z protestów nie był spontaniczny, bo wcześniej zgłoszono je w ratuszu (Partia Razem rzekomo wyjaśniała, że protest zgłosili wcześniej, ale podobno miał dotyczyć reformy edukacji).

też jedynie słuszne sugestie, by obnażać "manipulacje polityków opozycji" dotyczące np. jedynie słusznie uśmiechniętego Naszego Umiłowanego Przywódcy, Naczelnika Państwa Wolskiego, Dobrego Pasterza i Nowego Zbawiciela Wolski, Obrońcy Europy przed islamem, Wielkiego Higienisty, niezłomnego i charyzmatycznego, przypadkowo niedointernowanego, Cudownie Ocalonego Prezesa-Premiera-prawie Prezydenta Jarosława (węg.: Jarosláth) Chwilowo-Odmienionego-Kaczyńskiego| w samochodzie, kiedy wyjeżdżał nocą z Sejmu:

Tezy do wystąpień na terenowych konferencjach partyjnych ze społeczeństwem umęczonym uporczywie kontynuowanymi zamachami na demokrację w Wolsce - 28.01.2017

Fragment-przekazu-dnia-rozsylanego-do-politykow.jpg
Fragment-przekazu-dnia-rozsylanego-do-politykow2.jpg
Fragment-przekazu-dnia-rozsylanego-politykom-PiS3.jpg
Fragment-przekazu-dnia-dla-politykow-PiS4.jpg

Pierwsze wybitne wdrożenia i pierwsze plagiaty

Pierwsze wdrożenie "tez do wystąpień medialnych", a w zasadzie nikczemny plagiat, pochodzi od polityka wrogiej partii, sekretarza generalnego SLD, Grzegorza Napieralskiego. W nieco swobodnej interpretacji artystycznej zaleceń poradnika PiS-u, oświadczył on w swoim wystąpieniu medialnym w dniu 03.12.2007:

Drugie wdrożenie z 9 stycznia 2006 r. to "Tyle jesteśmy warci, ile jesteśmy zwarci" - tak brzmi motto instrukcji, jak dyskredytować Leszka Millera i jego nową partię. Tajemnicza notatka, sporządzona w siedzibie SLD na Rozbrat, do której dotarł "Dziennik", ma przekonać działaczy Sojuszu, że tylko zjednoczona lewica ma szansę na sukces.

Reakcja twórców

Parlamentarzyści PiS nie otrzymali już we wtorek rozsyłanych od tygodnia "Tez do wystąpień medialnych". Biuro prasowe klubu PiS rozesłało za to SMS-em instrukcję, by ujawnioną przez "Gazetę" sprawę obracać w żart. 5 grudnia 2007

Błyskotliwa zmiana metody

Ponieważ "Tezy do wystąpień medialnych" spełniły swoje zadanie, zostały zastąpione udoskonaloną wersją: "Syntezami wypowiedzi polityków PiS na bieżące tematy".

Patrz też

Linki zewnętrzne