Tomasz Sakiewicz

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Sakurban.jpg

Tomasz Sakiewicz (ur. 31 grudnia 1967 w Warszawie) - najwybitniejszy wolski ekwita i publicysta nurtu patriotyczno-spiskowego IV RP. Redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska" oraz miesięcznika "Niezależna Gazeta Polska".

Od 1981 był członkiem, a następnie animatorem Ruchu Oazowego Światło-Życie, a od 1982 członkiem, a następnie odpowiedzialnym za wspólnotę ruchu Wiara i Światło. Ruch koncentruje się wokół osób z upośledzeniem umysłowym, tworząc im z osób zdrowych naturalne środowisko przyjaciół. Wspólnotę, w której działa do dziś, założył w 1987 ze swoją narzeczoną, a później żoną Agnieszką.

W latach osiemdziesiątych działał w podziemnym Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, a następnie Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1988 w czasie majowych strajków, odtwarzał NSZ na Wydziale Psychologii. Pisywał do młodzieżowej prasy podziemnej (Słowo Niepodległe), a po nawiązaniu współpracy ze środowiskiem Głosu do "Wiadomości". Był organizatorem jednej z pierwszych manifestacji antyaborcyjnych.

W 1989 zakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, został na krótko redaktorem naczelnym jej organu partyjnego Biuletynu. W 1991 wycofał się z działalności politycznej.

W listopadzie 1991 zatrudnił się jako dziennikarz w prawicowej gazecie "Nowy Świat". Odszedł z redakcji w maju 1992 razem z Piotrem Wierzbickim, jako powód podaje, że klika TW "Bolka" (pseudonim operacyjny: Lech Wałęsa) próbowala złamać niezależność gazety.

W latach 1992-1993 był rzecznikiem prasowym i kierownikiem Ośrodka Informacji i Analiz Naczelnej Rady Lekarskiej, dorywczo dorabiał ucząc angielskiego.

Był pomysłodawcą, a następnie jednym z założycieli "Gazety Polskiej". Od 1993 stale zatrudniony w jej redakcji jako dziennikarz i wieloletni szef działu ekonomicznego, a od 2005 roku jako redaktor naczelny.

Od 2006 jest też redaktorem naczelnym miesięcznika "Niezależna Gazeta Polska" oraz współprowadzącym programu "Sygnały Dnia" w Programie I Polskiego Radia. W czerwcu 2010 pozbawiony pracy w Polskim Radiu na osobiste polecenie gubernatoru Tusku.

Złote myśli

  1. 29.06.2010 - "On [ Janusz Palikot - przyp. Muzeum IV RP ] jest kluczową osobą. Żeby Komorowski mógł być trochę łagodniejszy, to musi być ktoś taki, kto odwala brudną robotę. I Janusz Palikot jest od dawna celowym zabiegiem sztabu Komorowskiego a wcześniej Donalda Tuska. Jest taka zasada, która zresztą chyba została wymyślona w Niemczech hitlerowskich - to był chyba pomysł Goebbelsa... Ja mówię zupełnie poważnie, to jest ta szkoła... Można pomniejszyć obraz przeciwnika jeśli się obrzuci go masowo błotem. Dlaczego więc sztabowcy masowo go nie stosują? Ponieważ obrzucanie błotem powoduje, że jest się samemu oblepiony. Należy wysłać więc kogoś na specjalnym statusie" - Tomasz Sakiewicz, zawieszony w Polskim Radiu na czas kampanii prezydenckiej, wypowiedział się w radiowej "Trójce" we własnym imieniu:
  2. 19.10.2010 - "Dziennikarze reżimowych mediów odpowiadają za to w takim samym stopniu, jak propagandyści stanu wojennego za polityczne morderstwa lat osiemdziesiątych. Ta krew jest na waszych rękach" [2]
  3. 07.01.2023 - "Każdy, kto ma odrobinę doświadczenia życiowego, wie, że Putin jest to bandyta. Wszyscy, którzy się z nim układali, hodowali to zło. Donald Tusk należał do ludzi, którzy hodowali to wielkie nieszczęście, jakim jest dziś wojna." - w TVP

Twórczość artystyczna

Wybitne dokonania na niwie prozy poetyckiej:

Uzasadnienie przyznania Lechowi Kaczyńskiemu za kampanię gruzińską nagrody imienia Świętego Grzegorza I Wielkiego, opublikowane w dniu 01.01.2009 na łamach "Niezależnej Gazety Polskiej" oraz portalu niezalezna.pl

Patrz też

Linki zewnętrzne