Tuskowa histeria

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Tusku w trakcie wywoływania zbiorowej histerii

Tuskowa histeria vel proplatformerska hucpa - nowa odmiana choroby psychicznej, odkryta przez Joachima Brudzińskiego.

Opis jednostki chorobowej

Histeria to dawne określenie konwersji - objawów nerwicowych: nadmiernej emocjonalności, zdenerwowania, demonstracyjności zachowań. Atak histerii spowodować może chwilowe załamanie prawidłowego postrzegania rzeczywistości, zaburzenie przytomności, krótkotrwałe zmiany osobowościowe, czasem bóle nerwicowe.

Obecnie używane jest pojęcie dysocjacja, zaburzenia dysocjacyjne. Dysocjacja (łac.: dissociatio - rozdzielenie), zaburzenia konwersyjne, konwersja (łac.: conversio - odwrócenie) to jeden z ostrzejszych mechanizmów obronnych, znany w psychologii. Pojęcie dotyczy zaburzeń określanych niegdyś jako histeryczne.

Jest to generowanie przez nieświadomość rozmaitych (pozornych lub rzeczywistych) dolegliwości fizycznych, w celu uzasadnienia niepodejmowania działań przez jednostkę lub odwrócenia jej uwagi od niechcianych myśli i uczuć. Polega na pojawieniu się objawów uszkodzenia fizycznego lub utraty kontroli, czasowej drastycznej modyfikacji cech osobowości albo poczucia tożsamości, w celu uniknięcia przykrych uczuć i myśli.

Niektóre odmiany:

W sensorycznych reakcjach konwersyjnych mogą brać udział wszystkie zmysły, najpowszechniejsze formy to:

  • anestezja - zanik wrażliwości czucia,
  • hipostezja - częściowy zanik wrażliwości - np.: u posłanki Kempy,
  • hiperstezja - nadwrażliwość,
  • analgezja - zanik wrażliwości na ból,
  • parestezja - niezwykłe odczucia (łaskotanie, gorąco).

Konwersja jest mechanizmem charakterystycznym dla osobowości histerycznej, lecz występuje sporadycznie także u ludzi nie wykazujących cech histeryka.

Przyczyny i objawy według Hipokratesa

Pojęcie histerii pochodzi z XX wieku p.n.e. Wówczas w Egipcie uważano, że macica (gr.: hystera) jest żywym zwierzęciem, które wędruje w górne partie ciała i w ten sposób, uciskając na poszczególne organy, powoduje rozmaite dolegliwości (zwłaszcza charakterystyczną duszność). Próbowano sprowadzić ją w dół za pomocą aplikowania przyjemnych zapachów w dolnych okolicach ciała, a nieprzyjemnych w okolice nosa.

Koncepcję histerii jako żywego zwierzęcia mógł nasunąć starożytnym widok kobiety w trakcie ataku histerii, wijącej się i rzucającej, która przypomina osobę zaatakowaną przez zwierzę. Hipokrates nie użył nigdy pojęcia histeria (gr.: hysterikos), mówił natomiast o duszności macicznej. Obraz kliniczny był podobny do wyżej wspomnianego. Jednym z charakterystycznych objawów był zanik miesiączki.

Przemieszczenia macicy miały być spowodowane nadmierną suchością i lekkością macicy. Odbyty stosunek płciowy miał czynić macicę wilgotną i uniemożliwiać jej wędrówkę, gdyż właśnie z uwagi na tę suchość oraz zbytni luz w brzuchu macica zaczynała wędrować w poszukiwaniu wilgoci. Odnajdywała wilgoć przylegając do wątroby. Przecinała przez to drogę oddechową, która znajduje się w brzuchu, co było przyczyną duszności. Macica mogła usadowić się także w okolicach serca i powodować niepokój, zawroty głowy, cierpnięcie nóg, utratę mowy. Hipokrates wskazywał także na inne możliwe objawy histerii:

Pogląd ten podzielał także Platon.

Przyczyny według Sarosa z Efezu

Soranos z Efezu (ur. 98 - zm. 138) - największy ginekolog i położny starożytności za przyczynę histerii uważał skurcz macicy.

Prawdziwe przyczyny i objawy

W okresie średniowiecza zapomniano o dorobku lekarzy poprzedniej epoki. Odrodzenie przyniosło natomiast kolejne koncepcje. Ponieważ obraz chorobowy histerii do złudzenia przypominał objawy innych chorób (np. epilepsji), uważano, że kluczową cechą histerii jest zdolność do wprowadzania lekarza w błąd. To zaś w sposób oczywisty pochodziło od szatana. Z uwagi na to, wiele kobiet dotkniętych, dziwnymi z natury rzeczy objawami histerycznymi, posądzano o kontakty z diabłem. W XVI w. Jan Wier wysunął tezę, że kluczową przyczyną dziwnego zachowania się histeryczek jest choroba umysłowa, którą to słabość diabeł potrafi doskonale wykorzystać.

Teoria waporów

Przyczyną histerii jest gromadzenie się w głowie chorej czarnej żółci (tzw. humoru melancholijnego) lub gnijącego nasienia, która powoduje zatrucie. Ten ostatni pomysł odwoływał się do teorii, że w czasie stosunku płciowego dochodzi do wytrysku nasienia zarówno u mężczyzny jak u kobiety. Zgodnie z teorią waporów, humory w procesie fermentacji zamieniają się w opary, które przemieszczają się wewnątrz naczyń krwionośnych (wersja wcześniejsza) lub w przestrzeniach wzdłuż nerwów (wersja późniejsza). Były cztery rodzaje waporów:

Proces inicjujący histerię zachodzi znacznie łatwiej gdy kobieta utrzymuje abstynencję seksualną, co sprawia, że nasienie nie może znaleźć ujścia. Wówczas wapory powstające z fermentacji uderzają kanałami nerwowymi do mózgu, wywołując atak histerii. Co tłumaczy zachowania niektórych odnowicieli, np.: Beaty Kempy, Tadeusza Rydzyka.

Oczywiste dowody istnienia tej nieeleganckiej choroby

Odkrywca twierdzi, że w mediach panuje "tuskowa histeria" i "proplatformerska hucpa". - "Zaraz będziemy mieć 110 proc. poparcia dla Platformy Obywatelskiej". Zbigniew Girzyński w TVN 24 dodaje do tego jeszcze, że partia Tuska ma poparcie jak partia Władimira Putina w Rosji.

Jarosław Kaczyński uważa nawet, że demokracja jest zagrożona. W opinii gościa Radia Zet przejawem owej "histerii" jest także "atak" na media o. Tadeusza Rydzyka. - "Są to jedyne media, które nie ulegają tej histerii, którą ja określam mianem kultu jednostki Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej. I dlatego są podejmowane pewne działania" - powiedział Brudziński w Radiu Zet.

W jego opinii "obecnie tylko ojciec Rydzyk jest dzisiaj jedyna osobą, który ma wpływ na własne media". - "Mamy do czynienia z takim frontalnym atakiem na "Nasz Dziennik", TV Trwam i Radio Maryja, bo to są jedyne media, które nie ulegają tej tuskowej histerii i proplatformerskiej hucpie, z którą mamy do czynienia w mediach" - twierdzi sekretarz generalny PiS.

J. Kaczyński: PO chce znieść pluralizm. Uważa, że pomysły PO na zmiany w funkcjonowaniu mediów publicznych, to zagrożenie demokracji. Przedłożony przez Platformę Obywatelską projekt nowelizacji ustawy o mediach publicznych przewiduje między innymi wymianę rad nadzorczych tych mediów i zmianę sposobu powoływania ich zarządów.

Prezes PiS powiedział na antenie "Sygnałów Dnia", że przejawem i przyczyną zagrożenia demokracji jest próba stworzenia mechanizmu, w którym całkowicie zostanie zniesiony pluralizm mediów. Gość Programu Pierwszego Wolskiego Radia wyjaśnił, że chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której publiczne środki masowego przekazu będą jednolite. Wówczas - cokolwiek by się stało w obozie rządzącym czy w establishmencie - to do opinii publicznej nie dotrze to inaczej, niż przez niszowe media.

10.09.2010 - Kolejne przejawy zbiorowej histerii wykrył rzecznik PiS Mariusz Błaszczak. Wrogie media, bez wątpienia inspirowane przez kręgi rządowo-tuskowe, niezdrowo interesowały się zawieszeniem Elżbiety Jakubiak jako członka PiS, zamiast prawdziwymi problemami państwa.

Patrz też

Linki zewnetrzne