UBekistan

Z Muzeum IV RP
Wersja z dnia 19:05, 31 paź 2016 autorstwa Opornick (dyskusja | edycje) (Dod. linki wewn.)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Definicja

UBekistan - jedna z oficjalnych nazw XVI Socjalistycznej Republiki Radzieckiej - Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Swoim źródłosłowiem nawiązuje do innych, przodujących w świecie Krajów Rad: Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Z tym ostatnim często mylona przez niedouczony Ciemny Lud.

Położenie Geograficzne

ZSRR.jpg

Republika ta zrośnięta z Mateczką Rossiją wschodnią granicą, stanowiła najbardziej wysunięty na zachód (nie licząc NRD) kraj demokracji ludowej i jednocześnie ostatni bastion, a następnie kurhan, myśli marksistowsko-leninowskiej.

Geneza nazwy

Nazwa wywodzi się z dowcipu krążącego po Polsce w okresie stanu wojennego:

Prawie dwadzieścia pięć lat później określenie to reanimował Wielki Brat w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" z 29.09.2006, określając nim Układ związany z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi:

Raz użyte przez premiera określenie zrobiło niesłychaną karierę i na dobre zadomowiło się w repozytorium językowym PiS i koalicji, stając się - oprócz podstawowego znaczenia - terminem niezwykle pojemnym, niemal tak jak Układ lub szara sieć.

Istnieje również hipoteza mówiąca o tym, że odkrywcą UBekistanu jest Jerzy Targalski. Zostało to ujawnione w apelu jego najszczerszych kolegów w obliczu ewentualności usunięcia tego wybitnego Odnowiciela ze stanowiska.

Ustrój polityczny i władza w Ubekistanie

Rozwijając myśl Geniusza Mazowsza, zwięzłą charakterystykę stosunków społeczno-politycznych panujących w Ubekistanie podał - słynący z wyjątkowo błyskotliwych i odkrywczych sformułowań - minister spraw wewnętrznych i administracji, Ludwik Dorn. W dniu 02.10.2006, w rozmowie z Janiną Paradowską na antenie Radia TOK FM, Żelazny Ludwik oznajmił, że Ubekistan:

W takich okolicznościach władzę nad Ubekistanem sprawował cały naród poprzez swoich oficjalnych przedstawicieli, zwanych potocznie Ubekami. Wspierali ich w tym liczni wolontariusze, zwani ze względu na prawdziwą pokorę i niechęć do rozgłosu Tajnymi Współpracownikami. Ich wspólna bohaterska służba dla moralności narodu i utrwalania władzy ludowej wymaga dziś gruntownego zbadania i uhonorowania przez specjalnie w tym celu powołany Instytut Pamięci Narodowej.

Wchodząc do powszechnego użycia pod koniec 2006 r., nazwa Ubekistan zaczęła być używana również na określenie III RP, w celu spektakularnego odróżnienia jej od IV RP, która jest już całkowicie wolna od tego typu patologii, a jakiekolwiek niezgodne z prawem działania służb specjalnych, utrzymywanych w dyscyplinie żelaznymi rękoma ministrów Wasserwanny i Antka Policmajstra, są nie do pomyślenia.

Patrz też