Ulotka

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Ulotka - to druk o charakterze politycznym lub reklamowym o małej objętości, zazwyczaj złożony z jednej zagiętej kartki. Z reguły zawiera niezbędne informacje o działalności instytucji, firmy albo organizacji politycznej.

Nazwa ulotki, wzięła się najprawdopodobniej od sposobu jej rozpowszechniania - "ulotności", gdyż najczęstszym sposobem ich rozprzestrzeniania jest rozkładanie w miejscach publicznych, np. poczekalniach, sklepach, na klatkach schodowych, czy też rozdawanie ręczne na ulicach. Stanowią tańszą alternatywę dla plakatu i broszury.

Ulotki w Warszawie - 28.04.2010

Wiemy o was wszystko i nie pozwolimy zapomnieć!

Do cna zbulwersowane hipokryzją określonych sił reprezentowanych przez szczególnie zajadłych wrogów narodu genetyczni patrioci, czyli Prawi Polacy postanowili poinformować o tym doniosłym fakcie szerokie rzesze społeczne Warszawy. Do tego szczytnego celu użyto ulotek o jakże prostej i trafiającej w samo sedno treści.

"Polityczne i medialne karły udające autorytety"

Są na niej zamieszczeni znani politycy, dziennikarze, artyści: Janusz Palikot, Donald Tusk, Stefan Niesiołowski, Joanna Senyszyn, TW "Bolek" (pseudonim operacyjny: "Lech Wałęsa"), Bronisław Komorowski, Julia Pitera, Radosław Sikorski, Magdalena Środa, Kazimierz Kutz, Michał Figurski, Piotr Tymochowicz, Jacek Żakowski, Grzegorz Miecugow, Tomasz Lis, Piotr Najsztub, Mikołaj Lizut i Katarzyna Kolenda-Zaleska oraz ich cytaty, które według autorów ulotki obrażały tragicznie zmarłego prezydęnta Lecha Kaczyńskiego. Ulotkę podpisana jest stwierdzeniem:

Bezczelne reakcje opisanych

Katarzyna Kolenda-Zaleska:

Stefan Niesiołowski:

  • "Pewnie zwolennicy PiS-u kolportują tego rodzaju brednie. Demokracja dopuszcza prawo do bredni."

Jacek Żakowski:

Cenna diagnoza posła Suskiego

Klaun IV RP mówi, że jego partia nie miała z tymi ulotkami nic wspólnego:

Ulotki we Wrocławiu (niem.: Breslau) - 13.05.2010

Ojciec Tusku w wieku 9 lat osiągnął stopień Rottenführera SS - Opatów, wrzesień 1939

Prawi Polacy z Wrocławia (niem.: Breslau), nie bacząc na krążących po wszystkich ulicach siepaczy okupantów, bohatersko rozkolportowali na rynku i w dzielnicy Krzyki wyjątkowo prawdziwą ulotkę, jednoznacznie stwierdzającą, że ojciec gubernatora Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, niejakiego Donaldu Tusku, w wieku 9 lat ujawnił się we wrześniu 1939 roku jako Rottenführer SS, aby od tego momentu jawnie kontynuować eksterminację Wolaków, rozpoczętą już w kołysce. Jako Rottenführer SS służył w SD. Zdjęcie zrobiono w Opatowie na ziemi sandomierskiej podczas aresztowań i wywózki Żydów, którą nadzorowali siedzący w samochodzie funkcjonariusze SD, czyli Służby Bezpieczeństwa SS.

Dodatkowo genetyczni patrioci w tym samym druku udowodnili, że niejaki Bronisław Komorowski wiedział o katastrofie smoleńskiej na 2 godziny przed tym tragicznym wypadkiem, ponieważ orędzie marszałka Sejmu pojawiło się na stronie internetowej TVP Info 10 kwietnia już o godzinie 5:57 (samolot rozbił się o 08:41).

Ulotka zawiera też fragment wypowiedzi radiowej Komorowskiego sprzed roku. Marszałek Sejmu powiedział wówczas:

Bezczelne reakcje popleczników Donaldu Tusku i Bronisławu Komorowsku

Jarosław Charłampowicz, koordynator kampanii Bronisława Komorowskiego na Dolnym Śląsku, chcąc przykryć totalną kompromitację marszałka, nieudolnie mataczył:

Ulotki wyborcze w Prószkowie 25.08.2011

"Ulotka leżała w oddziale Poczty Polskiej w Prószkowie pod Opolem. Jedna leżała na stoliku, żeby ludzie wypełniający druczki mogli przeczytać, druga - na standzie z reklamą Pocztexu - żeby doinformować stojących w kolejce ;)" - komentarz Łukasza z Opolszczyzny (niem. Oppelner Schlesien)

Ulotki w internecie

W XX wieku powstał internet umożliwiający praktycznie nieograniczony w czasie i przestrzeni kolportaż wspierany przez darmowe programy tłumaczące, co pozwala każdemu internaucie odczytać przesłanie w sieci.

Przykłady

Patrz też

Linki zewnętrzne